Какво мислите за референдума в Каталуния?

Ще те каталунците от бая години искат да се отделят от Испания, ама като се отделят да не им остане само барселоната и камп ноу:)
 
Че скоро ще разберем дали Меси може да играе на дъждовна, студена и ветровита вечер в Стоук.
 
Мисля, че и каталунците не знаят за какво гласуват
Струва ми се като гласуването за брексит, след това ще съжаляват, ама сега гласуват "Si"
 
Още веднъж пролича двуличието на така наречените "демократи". След като ни проглушиха ушите с приказки за правото на самоопределяне, зачитане мнението на народа и т.н., бият и стрелят по хората отишли за изразят своето мнение чрез гласуване. Тези от Брюксел и компания мълчат като риби, а "свободните" медии някак си между другото споменаха, че нещо става там. Виж, ако това се случваше в Русия, щеше да има вой до небесата.
 
Едиствените дето ще съжаляват са останалите Испанците , щото това е най-богатата област.
Няма как да съжаляват, едиствените който ще съжаляват са каталунците. Те и сега са със статут на автономия, имат си президент и всичко останало. Икономиката им е добре заради близостта с Франция. Седалището на Seat (вече част от VAG ) е в Барселона.

Излязат ли от рамките на Испания, остават без пазарите на ЕС, всички компании ще се изнесат мигновенно.
Проблемът е Мариано Рахой и "приятелите" отвъд окена. По-всякакъв начин се стременят да отслабят Европа, след Каталуния, ще има и други и така докато не разпардушинят и малкото останало от Европа.
 
Виж, ако това се случваше в Русия, щеше да има вой до небесата.

Забравихме ли военната атака над Югославия, която също (както Испания) бранеше своите територии? Двоен аршин и лицемерие - това е поведението на ЕС, САЩ и НАТО.
 
Никой няма да им даде на каталунците да се отцепят, защото имат развита икономика с големи данъци, които отиват в испанската хазна. То да не е Макдедония да се отцепи от България :D
 
Между другото, Каталуния не беше ли македонска?:D
 
Не мисля, че е правилно да се правят референдуми за отцепване на територия, от която и да е държава. Забравяте обаче, че до преди 5 дни медиите ни надуваха главите с референдума в Кюрдската провинция в Ирак. Там всички го подкрепят. Много странно. Оправдават се, че имали автономия и собствено управление. Ами и Каталуния има собствено управление и автономия. Сега какво ще правят? Има една стара поговорка: Не се радвай, като гори плевнята на съседа, защото е до твоята къща. Представете си как след 2 месеца Бавария инициира референдум за отцепване от Германия!
 
Не мисля, че е правилно да се правят референдуми за отцепване на територия, от която и да е държава. Забравяте обаче, че до преди 5 дни медиите ни надуваха главите с референдума в Кюрдската провинция в Ирак. Там всички го подкрепят. Много странно. Оправдават се, че имали автономия и собствено управление. Ами и Каталуния има собствено управление и автономия. Сега какво ще правят? Има една стара поговорка: Не се радвай, като гори плевнята на съседа, защото е до твоята къща. Представете си как след 2 месеца Бавария инициира референдум за отцепване от Германия!
Прочети каква е историята на Испания първо.
 
Прочети каква е историята на Испания първо.
Много добре знам каква е историята на Испания. Според теб сигурно ще е нормално и италианските провинции, които до средата на 19 век са били отделни държавици да се отделят с референдум? Ето такива като тебе, които са прочели нещо като дявола евангалието са ми любими. За да придобиеш правилна преценка, трябва да четеш и след това да си изграждаш мнение, а не да изградиш мнение и тогава да прочетеш 3 реда!
 
Мен друго ме интересува ...
Какъв ще е аршина този път.
Щото при Косово беше едно ... сега НАТО ще бомбардира ли Испания
На Крим беше "друго"
Шотландия няма да я коментирам, жал ми е за Мел Гипсън / а и не искам точно сега да засягам ЛБГТИ обществото/
Кюрдите ! най-големия народ в света който никога не е имал държава, съвсем "друго" положение, ама те пък си имат Пешмерга
Сега Каталуня ами Баските ?
Четох някъде че и в Тексас САЩ също има движение за референдум за отцепването на щата от държавата.
 
Мен друго ме интересува ...
Какъв ще е аршина този път.
Щото при Косово беше едно ... сега НАТО ще бомбардира ли Испания
На Крим беше "друго"
Шотландия няма да я коментирам, жал ми е за Мел Гипсън / а и не искам точно сега да засягам ЛБГТИ обществото/
Кюрдите ! най-големия народ в света който никога не е имал държава, съвсем "друго" положение, ама те пък си имат Пешмерга
Сега Каталуня ами Баските ?
Четох някъде че и в Тексас САЩ също има движение за референдум за отцепването на щата от държавата.

Точно това имам предвид. Сега как ще реагират, като и Испания е от тези, които подкрепяха и войната в Сърбия и кюрдите.
 
А аз пропуснах нещо друго много любопитно. Испания 2 пъти инициира подобен референдум в Гибралтар и 2 пъти хората отказват да се отделят от UK сега напират за 3ти по ред референдум. Щото видиш ли Великобритания излиза от ЕС.
 
Така любимата на либерастите демокрация в действие... Ако ни изнася е ОК, ако не е престъпление....
 
Аз съм за. Хората си живеят там, решили са си че искат, имат нужда от независимост, трябва да им се даде или да си я извоюват.
Ние също сме минали през това реди 140 години , което не е чак толкова отдавна.
 
Аз съм за. Хората си живеят там, решили са си че искат, имат нужда от независимост, трябва да им се даде или да си я извоюват.
Ние също сме минали през това реди 140 години , което не е чак толкова отдавна.
Поредния ти бисер, днес се начетох на малоумни сравнения, няква мода ли е да се изопачават нещата не знам :confused:
 
В този конфликт има много сериозни външни интереси. И от изток, и от запад. Тези интереси допълнително разпалват конфликта, но по-лошо е че испанските власти се намесиха много непремерено. Все още има време да се изработи Win-Win стратегия, но като че каталунците вече не са много диалогично настроени и ще бъдат злощастно употребени. Историята е показала верността на поговорките - "Разделяй и владей" и "Съединението прави силата".
Позицията на България в този конфликт трябва да е ясна - за обединена Испания, всичко друго ще ни навреди пряко или косвено.
 

Горе