Какво точно прави Web-дизайнера? Каква част от сайта?

madseason

Active Member
Здравейте,

Интересува ме тоя въпрос. Какво точно прави един web-дизайнер? Прави wireframes на отделните страници, след това ги украсява. А след това?
Той ли кодира основния (x)HTML, CSS, JavaScript? Как ще се организира респонзив дизайна (ако заданието е такова), отделните секции - кой решава това? Валидирането на кода пак ли е негова грижа?
Знам, че е според договорката с клиента (собственика на сайта). Но в общи линии искам да се ориентирам за какво се плаща, когато се поръчва дизайн.
Пак казвам в общи линии. Искам да се ориентирам какво точно трябва да умее Web-дизайнера, от какво печели, какви са му задълженията и отговорностите.
 
От: Какво точно прави Web-дизайнера? Каква част от сайта?

Интересува ме тоя въпрос. Какво точно прави един web-дизайнер?

Един Уебдизайнер прави уебдизайн на сайта. Той сглобява цветовете, всичко което се сетиш по външния вид в една картинка, снимка, проект, както искаш го наречи. Всичко останало което си изброил се прави от кодировчиците, които "режат" дизайна и пишат сайта.

Избягвай разни всичколози, които "умеят" да правят дизайн, да кодират, да пишат статии... направо са "човекът-оркестър".
 
От: Какво точно прави Web-дизайнера? Каква част от сайта?

Явно трябва да внесем повече яснота. Графичен дизайн е едно, web-дизайн е съвсем друго.
Сега се сетих да проверя какво казва wikipedia за Web Design. Графичния дизайн е част от Web-дизайна, а когато са готови вече се подават за Web Development.
Доколкото разбирам Web дизайнера трябва да изработи HTML и CSS-а, а графичния дизайнер картинката.
 
От: Какво точно прави Web-дизайнера? Каква част от сайта?

Какво имаш предвид под Web-дизайнер?
 
От: Какво точно прави Web-дизайнера? Каква част от сайта?

И аз съм мислил много по този въпрос и все си мисля, че малко е разлята тази работа между графичния дизайнер и форнд енд кодера. Попадал съм на дизайнер, който главно се занимава с принт дизайн. Наложи се да прави дизайна аз рязането и кодинга за един сайт. Но така беше направен, че беше страшно труден за кодиране. За това все си мисля, че дизайнера трябва да си има понятие от кодиране. Защото тук идва и респонсив дизайна, който трябва така да се проектира, че да е възможно нагласяне.
 
От: Какво точно прави Web-дизайнера? Каква част от сайта?

За това все си мисля, че дизайнера трябва да си има понятие от кодиране.

Така е, съгласен съм с това. По този начин взаимната работа се улеснява много. Обаче в същото време това не означава, че той трябва да кодира дизайна, правете разлика в това.
 
От: Какво точно прави Web-дизайнера? Каква част от сайта?

@madseason го каза съвсем ясно по-горе. Дизайнера си е дизайнер, уеб дизайнера се занимава освен с дизайн и код като HTML и CSS. Ако умее повече - добре, но не е задължително. Както за дизайнера не е задължително за разбира от код.
 
От: Какво точно прави Web-дизайнера? Каква част от сайта?

Дизайнера си е дизайнер било то уеб, принт или какъвто и да е. Принт дизайнера ходи ли да слага мастило и хартия на принтера ? Но както един принт дизайнер трябва да знае възможностите на принтерите така и уеб дизайнера трябва да знае HTML & CSS за да направи нещо което е реално приложимо като дизайн. Негово задължение е и примерно да нареже дизайна когато той стигне до web developer-а :) . И така, това е според мен.
 
От: Какво точно прави Web-дизайнера? Каква част от сайта?

Да разгледаме хипотетично най-често срещаната комбинация при правенето на малки и средно големи сайтове. Много често се работи по двойки. PHP-програмист и дизайнер. Ако приемем това за шаблон и ако аз напиша "търся си партньор web-дизайнер, делим по равно", какво ще означава това. Че трябва да си намеря и графичен дизайнер ли? Или може би ще си намеря графичен дизайнер, но трябва да плащам на front-end кодер?
 
От: Какво точно прави Web-дизайнера? Каква част от сайта?

Web-дизайнера кара хората като влязат в сайта да правят това което той желае. „Дизайнът не е само как изглежда или как се усеща нещо. Дизайнът е как то работи"
 
От: Какво точно прави Web-дизайнера? Каква част от сайта?

Web-дизайнера кара хората като влязат в сайта да правят това което той желае. „Дизайнът не е само как изглежда или как се усеща нещо. Дизайнът е как то работи"

Не е вярно това което казваш. Това как работи едно приложение не се определя от дизайнера.Прави разлика между как изглежда и как работи. Как работи едно приложение ти реално не го виждаш тоя процес. Това което виждаш е информацията върната от приложението изобразено по начина по който дизайнера го е нарисувал.
 
От: От: Какво точно прави Web-дизайнера? Каква част от сайта?

Не е вярно това което казваш. Това как работи едно приложение не се определя от дизайнера.Прави разлика между как изглежда и как работи. Как работи едно приложение ти реално не го виждаш тоя процес. Това което виждаш е информацията върната от приложението изобразено по начина по който дизайнера го е нарисувал.

Точно дизайнера определя как едно приложение ще работи, но не е негова работа да го реализира ;)
 
От: От: От: Какво точно прави Web-дизайнера? Каква част от сайта?

Точно дизайнера определя как едно приложение ще работи, но не е негова работа да го реализира ;)

Дизайнер-а определя как ще изглежда приложението.Той затова е дизайнер.Как ще работи приложението е съвсем отделно нещо.
 
От: Какво точно прави Web-дизайнера? Каква част от сайта?

Да разгледаме хипотетично най-често срещаната комбинация при правенето на малки и средно големи сайтове. Много често се работи по двойки. PHP-програмист и дизайнер. Ако приемем това за шаблон и ако аз напиша "търся си партньор web-дизайнер, делим по равно", какво ще означава това. Че трябва да си намеря и графичен дизайнер ли? Или може би ще си намеря графичен дизайнер, но трябва да плащам на front-end кодер?


В всички сериозни голями фирми се процедира в 3 стъпки:
1. Дизайнер-а определя как ще изглежда даденото приложение. Прави му дизайн и това е от него.
2. Дизайна се дава на front-end девелопърите да го нарежат да му наслагат javascript там кадето е нужно и толкоз.
3. backend - а взема готовия HTML и приклюва заданието.

На много места backend-a прави и frontend-a. Това често го прават freelancer-и който нямат с кой да си комбинират работата или пък просто искат да не делят печалбата с още един човек.

А има и случай в който един човек да прави всичко, но това просто не е сериозно.
 
От: Какво точно прави Web-дизайнера? Каква част от сайта?

Какво прави или какво трябва да прави са два различни въпроса. Теб какво по точно те интересува?
Ако питаш дизайнерите те ще ти кажат че са творци, но реалността е нещо различно... :)

Какво трябва да прави:
Уеб дизайнера трябва да реализира интерфейс на уеб приложение(може да е сайт, може да е някаква администрация за нещо си). Не става дума само за цветове и флинтифюшки, а и за ползваемост.

Какво всъщност се прави в България и "индийските" фрилансъри:
Пуска се Фотошоп(в 99% от случаите) прави се някакъв изглед без ясна идея може или не може това да се случи в Уеб, ползваемостта е дума табу, а какво точно ще се случва когато потребителя започне да ползва този инферфейс се казва: Ама аз съм творец, а не кодировчик(нищо че не разбират значението на тази дума).

@otspace доста по различно в сериозните фирми ;)
 
От: От: Какво точно прави Web-дизайнера? Каква част от сайта?

Не е вярно това което казваш. Това как работи едно приложение не се определя от дизайнера.
Сори, че не се уточних аз имах предвид, не как работи php, а как клиентите мислят че работи - интуитивно. Това което виждаш, това да прави, не да гадаеш,. Цитата е от стив джобс, не съм го казал аз. Най-лесно това което казва той е вижда от разликата между един черно бял телефон преди 10 години и еди от новите, за това той казва Не как изглежда а как работи интерфейса.
 

Горе