Какъв линукс да използвам в моя VPS

foxigri

New Member
Здравейте,
в линукс областа съм доста начинаещ и затова очаквам ваши предложения какав вид Линукс да си инсталирам? Ще се ползва за Веб сървър и да е лесен за начинаещ.
Лесно да може да се намират нужните програми и лесно да се инсталират.
 
От: Какъв линукс да използвам в моя VPS

Няма никакво значение. Всички дистрибуции са с много подробна документация. Трябва само да има кой да чете.
 
От: Какъв линукс да използвам в моя VPS

Няма никакво значение. Всички дистрибуции са с много подробна документация. Трябва само да има кой да чете.

И все пак би ми било интересно да чуя твоето мнение.
Аз съм се забил с CentOS и не съм пробвал друг Линукс. Има ли някаква разлика в скоростта при различните дистрибуции?
На мен лично не ми харесва при CentOS 64bit че кешира доста в рама.Наясно съм че реално не я ползва но хостинга ми бучат на главата.
Знам че производителноста зависи от конфигурирането на сървъра. Интересува ме има ли разлики при различните дистрибуции?
 
От: Какъв линукс да използвам в моя VPS

Интересува ме има ли разлики при различните дистрибуции?

Не. Реално разликата е единствено в циклите, в които се правят обновявания. Съответно и някои Линукс дистрибуции не се поддържат официално от софтуер като WHM/Cpanel, DirectAdmin и т.н. (за тях се сещам в момента).

Както и ако имаш някакъв по-сериозен хардуер няма да имаш "официални" драйвъри за сървъра. За пример мога да дам Gentoo и HP DL серията. Това обаче не означава, че не работят, просто няма да имаш официална поддръжка и трябва да се оправяш сам. По принцип имаш ли сорс кода Линукс дистрибуцията не е от значение.

Относно рамта прочети как точно ядрото контролира кеширането. Можеш да започнеш от тук: http://en.wikipedia.org/wiki/Swappiness А щом от хостинга ти "бучат" направо можеш да им дадеш на тях тази връзка. След като си на споделен хостинг теб това не те засяга стига да спазваш общите условия. (малко не разбирам защо ще ти правят забележка де :))

Edit: Coolice колко рам (кеш) ще се използва за всеки service се контролира от ядрото. При CentOS5 и CentOS6 просто default настройките са различни.
 
И все пак би ми било интересно да чуя твоето мнение.
Аз съм се забил с CentOS и не съм пробвал друг Линукс. Има ли някаква разлика в скоростта при различните дистрибуции?
На мен лично не ми харесва при CentOS 64bit че кешира доста в рама.Наясно съм че реално не я ползва но хостинга ми бучат на главата.
Знам че производителноста зависи от конфигурирането на сървъра. Интересува ме има ли разлики при различните дистрибуции?



Ако не си компилираш всичко с различни опции който ти трябват out of the box автоинсталираните пакети от различните репозиторита както има разлкиа също дали си на yum или apt-get дисртибуция понякога има малка разлика но всяка може да се настройва


центос кой центос че има разлика между 5 и 6 петицата мери само vmem (колкото ти показва че използва не го използва реално) при мен съотношението беше едно към 5 горе долу

опитха да стартитрам дискусия ама не ми се вързахте

Спиране Употребата на VMEM?


Ако доставчика ти ползва 6 тица да не ти мери vmem щото не е честно
 
От: Какъв линукс да използвам в моя VPS

Сървурът ми е VPS, 1024 MiB, CentOS 6.3 64bit,KVM за виртуализация, kloxo контролен панел.
То и на мен не ми е ясно защо "бучат", но периодично ми пращат писма.
 
аз бих пробвал как е на 32 бита с тези 64 бита изтискаваш малко повече от процесора (като това е относително защото не винаги ги изтискваш ) но цената която плащаш е 30-40% повече ползвана рам (по принцип казват 20+% ама при мойте тестове толкова показа....) особено ако рънваш factgi ще усетиш разликата в паметта много ако ти беше 3-4 гб поне впса да има някакво голямо предимство

ако си следиш колко полваш от процесора ако през по голямата част е айдъл ама рамата ти е пълна (както подозирам) няма никакви предимста в твоя случая (като напълни рама почва да ти товари и процесора) така че това да не те подведе гледай в моментите като не е пълен догоре

писамта можеби са автоматични че си удряш лимита на паментта и ще вземе да крашне решенията са ъпдеитваш на по голям план тестваш как е в 32 бита :) а вободната рам ще си я ползваш за кешове да компенсираш процесорчето ...
 
От: Какъв линукс да използвам в моя VPS

Моите впечатления са, че сякаш Debian-а използва по-малко RAM. И за начинаещите, които са проходили с ubuntu ще им е по-лесно.
Иначе за Клоксо май CentOS 6 май не се поддържа напълно, все още stable версията е за 5 (или бъркам?), той като цяло този панел е много 'гладен' за RAM.
На скоро един от нашите клиенти го спукаха от DNS атаки, понеже по default Kloxo-то слага bind да е Open resolver и рекурсията да е позволена.. нещо, което
е меко казано риск в сигурността, по подразбиране това трябва да е изключено, всъщност не виждам смисъл някой да разрешава рекурсия изобщо, освен domain и dns хостинг доставчиците.
Иначе атакуващите бяха руснаци и явно си сканират мрежата и като попаднат на клоксо действат.. От личен опит с панелите засега най-защитен и лек за мен е Webmin (+virtualmin).
 
От: Какъв линукс да използвам в моя VPS

Иначе за Клоксо май CentOS 6 май не се поддържа напълно, все още stable версията е за 5 (или бъркам?), той като цяло този панел е много 'гладен' за RAM.

Бъркаш относно Клоксо. Че не се поддържа CentOS6 все още, не се. Обаче каква е връзката с "глада" за оперативна памет? Това дори не зависи от панела.

"Атаката" както я наричаш влиза в графата common sense и пак няма общо с панела. Webmin ако се разровиш за SVEs ще стигнеш до извода, че е като швейцарско сирене. Пусни една публична връзка в webhostingtalk и много бързо ще разбереш какво искам да кажа :) Всички панели по default имат нужда от пачване според ситуацията за да избегнеш проблеми, без изключение.
 
От: Какъв линукс да използвам в моя VPS

Иначе за Клоксо май CentOS 6 май не се поддържа напълно, все още stable версията е за 5 (или бъркам?), той като цяло този панел е много 'гладен' за RAM.

Един от разработчиците се е захванал с подръжка на CentOS 6 64bit https://github.com/mustafaramadhan/kloxo, но има доста проблеми.
 
От: Какъв линукс да използвам в моя VPS

Common Sense е, но не всеки потребител, инсталирал Kloxo, ще знае или дори да знае - ще се сети да провери рекурсията на bind.
А има общо защото конфигурационните файлове се модифицират от Kloxo.. по подразбиране без панела настройката е изключена.
 
От: Какъв линукс да използвам в моя VPS

NullByte с какво си бъзбъндле ,г алертас или има друга гъзарийка за по-лесно:)
 
От: Какъв линукс да използвам в моя VPS

Клоксото нещо ми прилича на панел от 90-те,разумно ли е да се ползва и при положение, че е и объркан и трудно разбираем?
 
От: Какъв линукс да използвам в моя VPS

Common Sense е, но не всеки потребител, инсталирал Kloxo, ще знае или дори да знае - ще се сети да провери рекурсията на bind.
А има общо защото конфигурационните файлове се модифицират от Kloxo.. по подразбиране без панела настройката е изключена.

Как няма да знае като при първата проверка на логовете и ще се попиташ адже бъ какво е това? VPS-а не е да инсталираш и забравиш, защото утре ще излезе някой exploit и ще стане беля. Не е за всеки. За това има и managed VPS, където клиента не се занимава с администрацията.

@uphero - на който му се струва нужно да си прави дизайн да изглежда като cPanel 1:1 :)
 
От: Какъв линукс да използвам в моя VPS

Лично аз ползвам CentOS от 2 години. До сега не съм имал проблеми със него. Иначе всички дистрибуции на linux са добри, но според мен CentOS е някак си по-лек от другите. Може и да греша, не съм се задълбавал в темата. :)
 

Горе