Какъв магазин да направя ?

MihailMihov

Well-Known Member
Имам мерак да направя онлайн магазин, но колкото и да мисля не мога да измисля какво да продавам и по какъв начин. Няма ли някой с много идеи, или какво е подходящо за начинаещ точно в тази област ? Искам да е нещо уникално, а не баналните дрехи, аксесоари, обувки, или китайски боклучета. Нещо hand-made или в тази посока.
 
Едва ли някой ще ти даде "гениална" идея за онлайн магазин.
Сам трябва да измислиш какво ще продаваш , как и къде ще го рекламираш и каква аудитория ще има интерес към този продукт.
Трябва да измислиш нещо оригинално , защото в момента пазара е претъпкан с всякакви неща за продаване.
Hand-Made е доста добра идея , но трябва да имаш доза фантазия и щипка късмет :)
 
Ака искаш да продаваш уникални неща а не китаиски боклуци , трябва да обиколиш доста ателиета да си закупуваш стоката , да си я снимаш и сам да си правиш описания и т.н , защото тези хора не предлагат дропшипинг , някой дори нямат сайтове .Такива хора можеш да намериш веднъш месечно на специализирания базар в София и два пъти годишно на Капана фест в Пловдив., и на доста такива изложения Има и доста информация и страници в интернет. Можеш да си поръчваш да ти правят неща специално за теб . Ще ти трябва добра първоначална инвестиция и подробно проучване какво се продава най -добре . Хубавото е че тази стока може много успешно да продаваш и в чужбина , където цената е значително по - висока.
 
Ти убаво ще го направиш магазина , ама ще имаш ли потенциални клиенти за това ?
От там трябва да почнеш - клиентите какво търсят и какво няма на пазара.
Иначе поразрови се в някои форуми и сам можеш да намериш какво се търси , какво мислят хората и къде е нишата
 
Относно аудиторията - като цяло аз точно заради това искам онлайн магазин, защото смятам че имам познания най-вече в реклама и маркетинг, както и ресурс във фейсбук. Искам да е нещо уникално и hand-made да, и да го купувам от човека, който го произвежда.
 
Здравей, когато си подбираш продукта, замисли се дали е устойчив във времето, не си заслужава да инвестираш време, труд, пари, познания... за да се окаже, че след една година бума преминава и трябва да се насочиш към нещо друго. Успех:)
 
Първо виж откъде ще вземаш стоката, намери изгодни цени и качествени продукти, това за мен е най-важното. Имаш ли стабилен и качествен снабдител, то самото изработване и реклама на магазина си е малко каруцарска работа за хора, които се занимават с уебсайтове, нищо особено. И щом го правиш за себе си значи ще се отнесеш достатъчно сериозно и ще го развиеш.
 
Ще ти дам конкретен пример: маркетинга на повечето български обувки е ужасТ и безумие.
Приемущество е високото качество и естествени материало на повечето. Недостатъци - високи цени, липса на брандова политика и още мноооо други.
Може да ги събереш на едно място повечето производители, но се иска много добра организация
Дамските обувки са фетиш за жените и никога не стигат.
 
Ще ти дам конкретен пример: маркетинга на повечето български обувки е ужасТ и безумие.
Приемущество е високото качество и естествени материало на повечето. Недостатъци - високи цени, липса на брандова политика и още мноооо други.
Може да ги събереш на едно място повечето производители, но се иска много добра организация
Дамските обувки са фетиш за жените и никога не стигат.
Добре, а ако избера да са обувки, от каде да намеря качествен доставчик ?
 
Е аз ако знаех :)
Давам ти идея, щото помагах на един ел магазин за детски обувки. Самият производител нямаше изобщо електронен магазин, за качествени снимки да не говорим.
Понки беше бранда. Има склад и дропшипинг в София или Пловдив.
Може да специализираш в танцови обувки, ръчно изработени бутикови обувки и т.н.
 
най-добре е да произвеждаш нещо, ако искаш да си уникален ;)
То добре ама да се занимаваш с производство легално не е много лесна работа, изисква доста по-голяма инвестиция, разходите са съвсем други след това отколкото да взимаш стока на едро и да я продаваш онлайн като основния разход онлайн е за реклама и това е.
 
То добре ама да се занимаваш с производство легално не е много лесна работа, изисква доста по-голяма инвестиция, разходите са съвсем други след това отколкото да взимаш стока на едро и да я продаваш онлайн като основния разход онлайн е за реклама и това е.
е да, така е
Иначе е хубаво нещо хенд мейд и с по малко вложения
Абе то всички даваме акъли, но реално всеки си знае възможностите. Аз примерно съм се занимавл с какво ли не до сега, пробвал съм малък бизнес в какви ли не отрасли, на 36 години съм и в момента се занимавам със ситопечат, по-точно тенсики с щампи изцяло ръчно изработени. Но да не го обърщам на спам все пак...
 
Последно редактирано:
Рисърч, продукт мапинг, SWOT анализ. маркетинг микс(4п/7п), USP/ESP, PESTLE от тези теории може да започнеш. Мое мнение: В БГ куца обслужването на клиенти и обратната връзка. Може да се пробваш в тази насока( може и да не е онлайнм, но все пак е идея).
 
Имам мерак да направя онлайн магазин, но колкото и да мисля не мога да измисля какво да продавам и по какъв начин. Няма ли някой с много идеи, или какво е подходящо за начинаещ точно в тази област ? Искам да е нещо уникално, а не баналните дрехи, аксесоари, обувки, или китайски боклучета. Нещо hand-made или в тази посока.

За начинаещ - задължително нещо, което вече доказано се търси.
Това, че стока е уникална, не означава, че ще върви и носи пари. Все пак те разбирам, искаш да се отличиш, но един продукт (дрехи/обувки/аксесоари) има различни модели за различни вкусове и пазари. Тук е шанса да изпъкнеш - с уникални модели/изработка/маркетинг.

Идеята: Да намериш/създадеш свеж и интересен продукт, който се продава в печеливш пазар.

Разгледай из Pinterest и Facebook за бордове/групи, в които се споделят "находки" - модели дрехи, аксесоари и т.н. Нещо, което е хванало окото на потребителите. Хората наготово ти дават идеи за уникални продукти. Иначе нямаше да си правят труда да ги шерват или качват в социалните мрежи. Като намериш няколко атрактивни продукта, които генерират интерес - има коментари от типа "Къде да го купя?", "Колко струва?" и т..н., можеш да го пробваш в собствен магазин или някой сайт за обяви.

По този начин имаш предимство - уникален модел в иначе сатуриран, но печеливш пазар.

Друго място за идеи за продукти:
  • Amazon bestsellers;
  • Aliexpress bestellers;
  • Alibaba;
  • Wallmart;
Друг начин да получиш идеи е като разгледаш:

Keyword Tool на Google - Добиваш представа какво се търси и намираш идеи за пазар/ниша. Преди да действаш, пусни пробна Adwords кампания. Така проверяваш дали цифрите от Keyword Tool са точни - очакван трафик, цена на клик, конкуренция и т.н. Имаш ли продажби, съветвам те да оптимизираш сайта по КД от Adwords.

Terapeak
- показва ключови думи, които се търсят и водят до продажа в Amazon и Ebay;

За handmade

Ако действаш сам, handmade може да се превърне в ад. Прецени дали си струва времето да изработиш продукта срещу печалбата. Друг недостатък е, че трудно можеш да скалираш - увеличат ли се продажбите, трябва да наемаш хора. Решиш ли пък да го произвеждаш масово (чрез машини, завод и т.н.), губиш духа на handmade. Вече е обикновена стока, произведена във фабрика, не уникален продукт, създаден от човешка ръка.

Ако тепърва стартираш, пробвай с дропшипинг или едро. Опипай пазара. Виж кое върви и инвестирай пари и усилия там. Наблегни на маркетинга. Както имаше мнение по-горе, БГ търговците имат слаб маркетинг. Огромен шанс за теб.

Айде действай.
 
Че ти ако не знаеш какво да продаваш още в началото, какво си тръгнал да питаш за съвети.
 

Горе