Какъв framework използвате?

Какъв framework използвате?

  • Laravel

    Votes: 6 54.5%
  • CodeIgniter

    Votes: 3 27.3%
  • CakePHP

    Votes: 1 9.1%
  • Symfony

    Votes: 3 27.3%
  • Zend

    Votes: 2 18.2%
  • Yii

    Votes: 2 18.2%
  • Собствен

    Votes: 4 36.4%

  • Общо гласове
    11

hristonev

Well-Known Member
Здравейте,
Ще започвам да чета документацията на Yii и реших да Ви попитам какво ползвате за основа. Въпроса може да се сведе и до това на какво сме свикнали, но смятам че е доста важна част от един сериозен проект.
Извинявам се ако съм пропуснал някой framework. На този етап съм работил само със Symfony.
 
Разгледай и Phalcon бързичък е.
 
Зависи какво ми е необходимо за конкретния проект. Ако проекта е лек ми трябва само routing и ORM за база данни, тогава ползвам:
- routing class
- RedBeanPHP - много лек и приятен за работа ORM. Работи и с SQLite.
- php liquid - за тимплейт енджин и понякога twig.
Тази комбинация с SQLite я ползвам и когато правя десктоп приложения с phpdesktop.
За малко по-големи проекти ползвам fat-free framework. Лек и много бърз за работа фреймуърк, но страда от някакви тривиални проблеми, примерно ORM-а му е бъгав и понякога SLECT вади щуротии или по-често нищо не вади, другото е че неподдържа join на таблиците. Тимплейт енджина му е приличен и може да не се налга да се ползва допълнителен.
Познавам в известна степен CakePHP, но често няма нужда да трепя муха с топ и рядко съм имал нужда от толкова голям фреймърк. Работил съм и с CodeIgniter - предимство му е кривата на учене. Много бързо се влиза в час с CI и бих го препоръчал на колеги, които имат нужда от фреймуърк, но не им се губи време в сериозно изучаване на функции и класове.
В къщи съм тествал разни лични проекти с Laravel, но по-скоро съм си цъкал някакви тестчета за кеф. Пробвах и Yii, но като се зачетох в дкументацията и се отказах, не ме грабна. Чувал съм и съм чел много хубави неща за Symfony.
 
Yii и мен не ме грабна след кратък оглед на документацията. Аз за десктоп ползвам Питон. Идеята ми е да се насоча към един, а не към 10 различни и там да доразвивам за моите нужди. Фалкона и аз четох, че е C библиотека, което се очаква да бъде бързичко.
 
Пробвай 2-3 пък тогава се насочи към един. Така де то е като при жените - трябва да пробваш няколко не да се жениш за първата. А такава жена, която може да я водиш само по привате сървъри (extension=phalcon.so) може да е само любовница. За пред обществото нещо по-практично: Yii, Laravel - подкрепям. За начинаещи CI - също. Както каза колегата по-горе много бързо се влиза в него. Реално ако си работил с друг MVC може да започнеш проект още същият ден. Собствен - аз много ползвам такъв, но има много недостатъци. Само си чистиш бъговете и когато се наложи да работиш с някой който не го познава става трудно. Преди всичко няма информация в "стека" за него :). Zend - ми идва в повече, не ми допада. С останалите не съм работил.
С две думи направи по един проект с твоите фаворити и си избери кой ти допада най-много. Ако възнамеряваш да работиш на по-късен етап в нечия фирма - разгледай какво се търси на пазара и така избери.
Поздрави.
 
Мисля, че най-добрия тест за избор на framework е прост REST API проект. REST-a са прости приложения с предварително и точно определена цел, създаването на които обаче налага да се заровиш дълбоко във възможностите на фреймуърка. Такова приложение може да е URL-shortener, семпъл Blog, таск-менажер... от сорта.
За начало си харесваш някой framework и гугълваш с името му + rest. И гледаш кода до колко разбираем ти идва. Някои рест-приложения използват малко код и на пръв поглед са лесни, но пък методите са прекалено magic, което може да ограничи сериозно развитието ти в по-късен етап.
 
Пробвай 2-3 пък тогава се насочи към един. Така де то е като при жените - трябва да пробваш няколко не да се жениш за първата. А такава жена, която може да я водиш само по привате сървъри (extension=phalcon.so) може да е само любовница. За пред обществото нещо по-практично: Yii, Laravel - подкрепям. За начинаещи CI - също. Както каза колегата по-горе много бързо се влиза в него. Реално ако си работил с друг MVC може да започнеш проект още същият ден. Собствен - аз много ползвам такъв, но има много недостатъци. Само си чистиш бъговете и когато се наложи да работиш с някой който не го познава става трудно. Преди всичко няма информация в "стека" за него :). Zend - ми идва в повече, не ми допада. С останалите не съм работил.
С две думи направи по един проект с твоите фаворити и си избери кой ти допада най-много. Ако възнамеряваш да работиш на по-късен етап в нечия фирма - разгледай какво се търси на пазара и така избери.
Поздрави.

Това не е вярно, че ти трябва личен сървър за Phalcon. Всеки споделен хостинг на CloudLinux има Phalcon като готова опция. Освен това при мен Phalcon сервира стотици хиляди страници всеки ден, така че си е идеален "за пред обществото".

Според мен за по-сериозни PHP проекти Phalcon е единственият удачен framework. Другият добър, но по-сложен вариант е framework по избор + HHVM. Третата опция е framework по избор и да караш потребителите да чакат да зареди страницата. :)

Като пример мога да дам това, че докато Laravel си зареди ядрото, Phalcon вече е сервирал 3-5 страници, при това използвайки значително по-малко ресурси. Нека всеки сам си направи тестовете и да прецени за себе си дали си струва да тормози сървъра и потребителите си с бавни и тежки frameworks. "Леките" frameworks като Slim и Lumen също не са особено бързи в сравнение с Phalcon, а на всичкото отгоре предлагат доста по-малко функционалност.
 
Зарязах PHP, минах на NodeJS и си правя собствен framework :)
И аз обмислях този вариант. Обаче има едно много важно нещо със собствения няма comunity. Иначе работи да аз си харесвам моя...
 
Това не е вярно, че ти трябва личен сървър за Phalcon. Всеки споделен хостинг на CloudLinux има Phalcon като готова опция. Освен това при мен Phalcon сервира стотици хиляди страници всеки ден, така че си е идеален "за пред обществото".

Според мен за по-сериозни PHP проекти Phalcon е единственият удачен framework. Другият добър, но по-сложен вариант е framework по избор + HHVM. Третата опция е framework по избор и да караш потребителите да чакат да зареди страницата. :)

Като пример мога да дам това, че докато Laravel си зареди ядрото, Phalcon вече е сервирал 3-5 страници, при това използвайки значително по-малко ресурси. Нека всеки сам си направи тестовете и да прецени за себе си дали си струва да тормози сървъра и потребителите си с бавни и тежки frameworks. "Леките" frameworks като Slim и Lumen също не са особено бързи в сравнение с Phalcon, а на всичкото отгоре предлагат доста по-малко функционалност.
Сигурно си прав. За моите клиенти не е приложинмо. На нашият пазар намерих само един "извънземен" хостинг (да не му правя реклама) който пише, че поддържа Phalcon. В джобса има 2 обяви. Сигурно е много готин, но ако тепърва уча работна рамка ще се насоча към нещо популярно.
Поздрави.
 
Сигурно си прав. За моите клиенти не е приложинмо. На нашият пазар намерих само един "извънземен" хостинг (да не му правя реклама) който пише, че поддържа Phalcon. В джобса има 2 обяви. Сигурно е много готин, но ако тепърва уча работна рамка ще се насоча към нещо популярно.
Поздрави.

Хостинг компаниите рядко пишат дали поддържат Phalcon, но е факт, че всеки споделен хостинг с CloudLinux го поддържа.

Иначе колкото хора, толкова и мнения, така че и ти си прав за себе си. Универсален framework няма. Макар очевидно да съм fanboy на Phalcon, вероятно има ситуации, при които не е най-добрият вариант. Така че твоят съвет беше по на място - ако авторът търси нов framework с образователна цел, нека си избере някой от по-известните. Ако пък му трябва framework за изграждане на проект, да тества няколко и да прецени кой ще му свърши най-добра работа.
 
Не мисля, че подръжката на Phalcon е толкова трудна. С обикновен тикет дори и да го няма, ще го сложат. В хостинга, който ползвам също го има.
 
Последно редактирано:
И на обикновен CentOS върви, не е задължително да е на CloudLinux.
 
И на обикновен CentOS върви, не е задължително да е на CloudLinux.

Да, но при CentOS е някакси по-трудно да убедиш хостинг провайдера да ти инсталира Phalcon на споделения хостинг. :) Може и да греша, но не съм чувал за хостинг компании, които да инсталират софтуер по желание на клиента на споделени сървъри. Докато при CloudLinux Phalcon идва като готов модул и само трябва да го пуснат.

Иначе при VPS-и и наети сървъри операционната система действително няма значение.
 
Symfony и Laravel съм цъкал. За мен symfony е един от най-добрите, ако не и най-добрия фрейм за разработка на стабилни и големи приложения. Laravel за нещо бързо е супер, за по-големи проекти не ми харесва.
 
Laravel
Codeigniter беше модерен преди повече от 5 години. А като бързодействие - няма значение фреймуърка... зависи как пишеш код. Винаги, където мога използвам cache - redis, files... и тн и нещата са 50-100 милисекунди на заявки с крос таблици и прочее...
За мен, разлика от 100-300 милисекунди за рендериране е пренебрежима. Освен това, вече всеки ползва ssd ++ php 7... нещата са доста по-бързи отпреди.
 
Аз се насочих към симфони. От другите нищо не ми хвана окото, както този фрейм. Реално колкото и да е голяма симфонията можеш да си я орежеш колкото искаш. Така че това не ме притеснява. Само с доктрината незнам как ще се разберем, прости релации се описват доста трудно (може да е от началния ми етап). Благодаря на всички за мненията, темата си е полезна и може да бъде в полза.
 

Горе