Как да говорим без да плащаме!

leonssss

Well-Known Member
Да се освободим от операторите - "No Voice" Project

От известно време си го мисля, и вече реших лека полека да тръгна в тази посока...

Какво имам предвид? Да се освободя постепенно от всякакви гласови услуги при любимите ни оператори...

Все повече хора ползват Скайп, Вайбър и тем подобни

Стъпки:
1. Почвам да звъня перз вайбър/скайп/... винаги, когато отсрещната страна го ползва, ако ще и да са ми "безплатни" минутите
2. Взех си номер от vmobile - ще го давам все повече него на нови и стари контакти
3. Инсталирах си приложения от рода на TextPlus и FriendCaller, през които чрез инсталации на приложения и гледане на клипчета, може да се попълва "сметката" безплатно в някакви граници
4. Просто започвам да говоря все повече през ВоИП, докато гласовата услуга не ми стане излишна...

И за целта ще ми трябва просто една карта с дейта пакет, на която мога да получавам и пращам и нормални СМС-и, ако нещо се наложи...

Най-вероятно 088КОБРЕТИ ще си го оставя примерно на Боб с 0 лв такса за всеки случай, но дори през vmobile разговорите до мобилни са 7 ст, което е по-малко от Боб-а...

Тук в тази тема ще пускам инфо всеки месец до колко съм успял да сведа услугите, позлвани през гласова услуга...

В момента плащам един Мегакол 30 лв и един МаксиКол 10 лв = 40 лв
СуперБоб-а го махнах и взех Максито, защото взех един телефон на изплащане, пък и наистина напоследък намалих разговорите през войса за сметка на вайбър и скайп и не ми трябваха толкова минути.... Декември Мегакола изтича и картата отива на Боб 0 лв, а след 5 месеца Максито ще стане 20 лв. Имам и още 2 карти - Боб и УниКол, които обаче не ползвам аз, така че тях няма да ги броя... Взех за сметка на това един Трафик Ънлимитед М за 8 лв за целия договор (3ГБ бързи), който ще използвам заедно с 1 ГБ на служебната карта по предназначение на проекта

Доскоро си изразходвах целия Мегакол с разговори до чужбина и почти целия СуперБоб = 800-900 минути = 45 лв
Ако включа и 15 лв за vmobile, стават 60, платени този месец.

Така че този месец:
Платени 63 лв (повече е от 45, но с план да намалее още декември на 18 лв)
Изговорени по фактури:
Мегакол - 123 минути
Максикол - 20 минути
Bob - 194 минути (на него не съм му писал такса, защото вече е на 0 лв и не съм плащал този месец)

Август Общо 337 минути за 63 лв = 18,6 ст/мин платена цена на изговорени минути
(Реално минутите са повече, но тук не включвам вайбър и скайп, пък и предплатената такса на vmobile няма да я изговоря за 1 месец и не смятам 10 лв бонус, които ми дадоха...)

(Реално изговорените минути са от 7-мо число на миналия месец до 7-мо на текущия, а плаането става този месец, но за опростяване на нещата, ще смятам, че това е "скетката за август"

Значи намаляването на минутите вече е в ход, скоро и парите ще намалеят Бонуси съм събрал, съответно, във FriendCaller към 7 EUR, а в TextPlus - 26 USD, но засега няма да ги ползвам, а продължавам да си ги трупам, тъй като все още си имам "безплатни" минути от гласовите услуги... Имам и 25 лв в сметката на vmobile, така че реално имам "на склад" около 78 лв за ползване + минутите в мегакола и максикола, при положение че съм платил 63

За съжаление, няма как да правя справка за ползваните минути през вайбър и скайп, но ще се опитам да измисля няккаъв начин на следене, за да имам по-детайлна картина следващия месец.

Поне за ВоИП услугите мога да правя справки...


линка
 
От: Как да говорим без да плащаме!

Прав си, мобилните телефони са ми почти излишни.
Пазя ги по скоро по навик и за някакво удобство.
Но мога да живея и без тях.
Стига да си в зона с добро покритие или с мобилен нет?
След 5 години темата ще бъде много актуална, за момента и е рано :)
След 5 години мобилните телефонни номера ще са нещо като стационарните телефони със шайба.
 
От: Как да говорим без да плащаме!

лол. Колко карти имаш и с колко телефона се предвижваш?

Иначе заглавието ти не отговаря на съдържанието на темата, тъй като си плащаш за да говориш. Най-малкото плащаш за дата карта. За воип също си плащаш.

Аз от няколко месеца също съм с дата карта, но предимно я ползвам за работа. Правих си сметка да си взема воип номер, но да ти кажа честно вече не изпитвам необходимост от такъв номер. Скайпа и ваибъра са ми напълно достатъчни. А когато трябва да звъня на други номера ползвам служебния телефон на който имам предостатъчно безплатни минути.
 
От: Как да говорим без да плащаме!

Лошото е, че вече в общите условия на два от мобилните оператори има точка, в която се казва че си запазват правото да прекратят достъп до услуги и приложение за VoIP. Реално много хора вече са преминали на някаква алтернатива - особено за SMS-и, цените на които не са пипани от години и бяха доста сериозен източник на доходи.

Това, което казваш ще стане реалност ако има добър Wi-Fi навсякъде. Не мисля, че voice телефонията (от оператор) може да се избегне напълно, ако имаш бизнес или искаш да бъдеш що годе социален.
 
От: Как да говорим без да плащаме!

Лошото е, че вече в общите условия на два от мобилните оператори има точка, в която се казва че си запазват правото да прекратят достъп до услуги и приложение за VoIP.

Кои са те?
 
От: Как да говорим без да плащаме!

Виждам, че моята тема е стигнала и тук :)

На разположение съм за въпроси. Ето малко статистика за това, което плащам и за средната цена на минута, откакто съм почнал "проекта"

Брой минути - последния месец са ми 5:1 в полза на ВоИП
7092907A.png

Сметката ми падна постепенно с увеличаване на разговорите през ВоИП от около 60 средно, на 10 лв последния месец.
7092920I.png

Средната цена на минута ми падна от около 15 ст/мин на под 2 ст/мин за последния месец
7092928W.png


Графиките са от януари 2013 до януари 2013, включително. Данните за февруари са следните:

Ето и данни за последния месец

Минути през ГСМ - 32
Минути през ВоИП - 157
Общо минути - 189

Лв ГСМ - 4
Лв ВоИП - 0
Общо лв - 4

Говорил съм 189 минути и съм платил 4 лв
icon_e_smile.gif

Средна цена на минута = 2,11 ст/мин
icon_e_smile.gif
 
От: Как да говорим без да плащаме!

Иначе заглавието ти не отговаря на съдържанието на темата, тъй като си плащаш за да говориш.

това е така защото текста е краден (копиран), а заглавието на темата е собствено :oops: (добре, че не е писал темата...каквото заглавието, такъв щеше да е и текста :mrgreen:)
 
От: От: Как да говорим без да плащаме!

това е така защото текста е краден (копиран), а заглавието на темата е собствено :oops: (добре, че не е писал темата...каквото заглавието, такъв щеше да е и текста :mrgreen:)

нортране дал съм линк колега но кой да чиииитееееееее
 
От: Как да говорим без да плащаме!

Понеже там темата е много дълга, да кажа с няколко думи - писна ми от:
- постоянно влошаващи се условия напоследък
- закръгляване на разговорите на минута
- договори без никаква гъвкавост
- високи цени
- монополисти, които правят каквото си искат
- идиоти на гишетата и на поддръжката

Има достатъчно голям брой безплатни алтернативи за една част от разговорите, които ми се налагат, тъй като все повече хора имат Viber, Skype на телефоните си. Дори FB приложението вече поддържа разговори... За останалите разговори, при които трябва да набера номер, също има някои "безплатни" алтернативи, най-много от които ми харесва TextPlus. Дават ти кредити за разговори срещу определени твои действия. По-тъпите и евтини, с които не се занимавам, са да си инсталираш някоя игра, примерно... Но примерно една от "задачките" беше да си купя домейн от ГоДеди за 7$, срещу което получих кредит за 25$ в сметката ;) Понеже ми трябваха домейни, това го направих през 3 акаунта с различни номера ;) За абониране за някаква услуга с пробен месец срещу 1$ пък, получих по 16$ в акаунтите... Качеството на разговорите е много добро, дори имаш US номер за входящи...

Vmobile.bg ползвам като основен платен акаунт. Разговорите ми със стационарни номера са 2 ст/мин, а с мобилни са 7 ст/мин, като отчитането е НА СЕКУНДА без никакво закръгляване. В началото когато анонсираха услугата си срещу 15 лв даваха акаунт с 25 лв за разговори (в момента върви с 10 лв), от които до момента съм успял да изговоря само към 6 лв и имам още 19.

За застраховка съм си оставил основния номер на план Боб с 0 лв месечна такса и плащам само ако и колкото говоря. Той ми е основният номер, на който ме търсят, както и ми осигурява връзка, ако някой път нямам интернет и не мога да ползвам ВоИП... За последния месец съм изговорил към 30 мин и платих около 3 лв. И това ми беше целият разход за ГСМ...

Ако някой има нужда от повече разговори с чужбина, препоръчвам Mobyler.com - само им вижте цените...
 
От: Как да говорим без да плащаме!

Заглавието на темата е подвеждащо, уж да говорим без да плащаме, а пък са изброени една камара платени услуги
 
От: Как да говорим без да плащаме!

Заглавието на темата е подвеждащо, уж да говорим без да плащаме, а пък са изброени една камара платени услуги

Колегата е пуснал тук моя тема от друг форум, но си е измислил сам заглавието... Все пак ако се зачетеш, има споменати и безплатни опции ;)
 
От: Как да говорим без да плащаме!

Що не напишеш нещо по подробно в тази насока с безплатните опции, може да е по интересно
 
От: Как да говорим без да плащаме!

Що не напишеш нещо по подробно в тази насока с безплатните опции, може да е по интересно

той го е казал
купуваш си домейн и ти плащат за него 25
дърпаш си игра и ти плащат за нея
само дето не знам кой ги дава тези промоции
 
От: Как да говорим без да плащаме!

Обратната процедура излиза по-евтина. Вместо да се опитвате да прецакате мобилните оператори и да звъните през пак техните комуникатори чрез някакви мобилни приложения, за чийто трафик си плащате, по-добре си ползвайте всички само 1 мобилен оператор. За 300 минути си дал 60 лв. Аз имам 400 минути, даже и интернет за 13 лв. И с всички мобилни оператори да се обвържеш, може за не повече от 30 лв да имаш достатъчно минути към всички. А онези, които си ползват ваучери още, нека си ползват. Аз като бях на такива също плащах по 60-80 лв., но не може да набиеш на никого в главата нещо, когато не иска да чува.
 
От: Как да говорим без да плащаме!

Прав си, мобилните телефони са ми почти излишни.
Пазя ги по скоро по навик и за някакво удобство.
Но мога да живея и без тях.
Стига да си в зона с добро покритие или с мобилен нет?
След 5 години темата ще бъде много актуална, за момента и е рано :)
След 5 години мобилните телефонни номера ще са нещо като стационарните телефони със шайба.

Възможно е това да се случи. Фейсбук разработват проект за безплатен интернет навсякъде. Но дори и сега като се замисля почти навсякъде където отида има безплатен интернет. Въпросът е и човека който търся и той да има достъп до интернет. Чел съм че и Джобс е мислил изграждането на разговори без да е необходимо да се плаща на мобилен оператор като Мтел.
 
От: Как да говорим без да плащаме!

той го е казал
купуваш си домейн и ти плащат за него 25
дърпаш си игра и ти плащат за нея
само дето не знам кой ги дава тези промоции

И аз не знам и затова тъй се излагам, като пиша да ми обяснят за безплатното
 
От: Как да говорим без да плащаме!

Аз имам месечна сметка 4.90 лв за последния месец (стар план на Mtel с включени "безплатни" минути към 3 номера). Как го направих - просто не ползвам телефона (освен за разговори към "безплатните" номера).

След изобретяването на електронната поща, "Skype" и социалните мрежи - рядко се налага ползването на телефон. Много хора продължават да го ползват просто по навик.
 

Горе