Как да зарибя баща ми по web?

Twis7

Active Member
Колеги, моля за малко помощ. Много искам да науча баща ми да разцъква в нета(фейс, скайп, ползване на гугъл). Кой е най-удачния вариант според вас ? Целта е да е най-лесно за него. Уменията му с техника, се ограничават до ползването на стара нокиа ( добавяне на контакти, настройки на аларма) Засега ми се върти в главата, някакъв таблет.. Ако сте минали през това, очаквам помощ
Поздрави, Димитър
 
От: Как да зарибя баща ми по web?

Таблет. Аз съм взел на майка ми и се справя прилично. Скайп, сайтове си гледа, фейсбук. Скоро ще се учим да пише статуси и коментари във фейса :).
 
Почвай да му подаряваш някакви техники човек. Вземи му един лаптоп, не много скъп и мощен, нещо от рода на 13", нахвърли му го с аповете и всичко и да си цъка. Само изкарай един половин ден да обясняваш и му кажи съвсем сериозно да влезе в час, защото ще му улесни много живота и е така - сметки, комуникации и куп други неща. ;) Но ако не го юркаш, няма да стане. Аз така успях до някъде да зарибя баща ми, а майка ми реално се оправя вече на едно доста добро ниво. ;)
 
Re: От: Как да зарибя баща ми по web?

Аз също искам да зарибя майка ми, но тя няма желание... Как да я зарибя когато тя самата няма желание? Трябва да има и желание за да успееш.

Понякога учи и неволята или казано на друг език - като и се наложи и няма да има мърдане, ще трябва да свиква и учи. :) Постави я в такава ситуация. ;)
 
От: Как да зарибя баща ми по web?

Според мен по-добре лаптоп, защото не всички сайтове са респондив и на малък екран е тегаво. Един лаптоп от поне 15 инча - втора употреба ще свърши работа.

Аз също искам да зарибя майка ми, но тя няма желание... Как да я зарибя когато тя самата няма желание? Трябва да има и желание за да успееш.

аз си мисля за някаква работа да й възложиш
примерно остави лаптопа при нея уж, че не ти трябва и след време й се обади и кажи примерно, че при теб няма нет (някъде си отишъл), но трябва да провериш нещо
разбира се съвсем елементарно
примерно на браузъра може да зададеш за начална страница някакъв сайт и той като го пусне да се отвори и съответно да ти каже какво пише (примерно това точно ти трябва в момента)
стартирането на лаптопа е лесно, след това ще й обясниш как да премести курсора (стрелкичката) върху иконката на браузъра (тя ще е една от малкото на десктопа) и след това ще трябва да кликне два пъти върху нея.

Това е единственото решение според мен. Трудно ще бъде да отидеш при нея и да я "учиш".

Ако свърши тази работа, може като отидеш при нея да я питаш дали лесно се е справила. Според това какво обича да прави - примерно готвене й кажи, че на началната страница на браузъра ще сложиш няколко кулинарни сайтове. Може да сложиш и гугъл - като и обясниш за какво се ползва. Тя вече натам ще се справи.
 
От: Как да зарибя баща ми по web?

Според мен по-добре лаптоп, защото не всички сайтове са респондив и на малък екран е тегаво. Един лаптоп от поне 15 инча - втора употреба ще свърши работа.



аз си мисля за някаква работа да й възложиш
примерно остави лаптопа при нея уж, че не ти трябва и след време й се обади и кажи примерно, че при теб няма нет (някъде си отишъл), но трябва да провериш нещо
разбира се съвсем елементарно
примерно на браузъра може да зададеш за начална страница някакъв сайт и той като го пусне да се отвори и съответно да ти каже какво пише (примерно това точно ти трябва в момента)
стартирането на лаптопа е лесно, след това ще й обясниш как да премести курсора (стрелкичката) върху иконката на браузъра (тя ще е една от малкото на десктопа) и след това ще трябва да кликне два пъти върху нея.

Това е единственото решение според мен. Трудно ще бъде да отидеш при нея и да я "учиш".

Ако свърши тази работа, може като отидеш при нея да я питаш дали лесно се е справила. Според това какво обича да прави - примерно готвене й кажи, че на началната страница на браузъра ще сложиш няколко кулинарни сайтове. Може да сложиш и гугъл - като и обясниш за какво се ползва. Тя вече натам ще се справи.

Нещо такова съм си мислил и аз да направя. Трябва да го измисля добре кое как, защото до сега тя единствено може да пусне компютъра.
 
От: Как да зарибя баща ми по web?

Е като не ги вълнува хората, защо ги мъчите?!? Се чудя..
А най-лесни начин (който важи и при децата) Покажете им как да търсят инфо за неща от които се интересуват и готово. Пр. кеиф го за риба да ходи.
Обясняваш му че може в нета да намери всичко за което се чуди. Показваш и ей го зарибен.
 
Re: От: Как да зарибя баща ми по web?

Е като не ги вълнува хората, защо ги мъчите?!? Се чудя..
А най-лесни начин (който важи и при децата) Покажете им как да търсят инфо за неща от които се интересуват и готово. Пр. кеиф го за риба да ходи.
Обясняваш му че може в нета да намери всичко за което се чуди. Показваш и ей го зарибен.
По-скоро ги ги караме да си улеснят живота. И на мен не ми се чисти уикенда, но за да ми е по-подредено и чисто го правя. Ако някой мисли, че няма логическа връзка, не е така. Просто се огледайте наоколо, дори часовниците вече имат софтуери. :)

А и какво? Да чете от стари книги или някакви си медийки, манипулиращи общественото мнение, защото се съмнявам да няма такива тук. :) Като цяло самата идея да намираш бързо информация и да се възползваш от нея максимално добре е голямо предимство. ;) Дори нашите си търсят така хотели и почивки. Да не говорим за закупуване на нещо по-странно, което го няма другаде. :)
 
От: От: Как да зарибя баща ми по web?

Е като не ги вълнува хората, защо ги мъчите?!?

Спасяваме ги!

TV.gif


вместо да дават 15-20 лв. за телевизия, по-добре да ги дадат за интернет
 
Re: От: От: Как да зарибя баща ми по web?

Спасяваме ги!

TV.gif


вместо да дават 15-20 лв. за телевизия, по-добре да ги дадат за интернет

Много подкрепям това мнение. :) Дори и да нямат какво да гледат, целия интернет е пълен с онлайн телевизии и то на много по-високо ниво от тези дефолтните. ;)
 
От: Как да зарибя баща ми по web?

И аз мисля че е по добре лаптоп, майка ми се мъчи с един старичък дел, но пък си бачка без проблем, железен е.
Разцъква си там фейса, качва си снимки, чете ел. медиите .
И с това и се изчерпва ползването на нет, но за възрастен човек и това си е добре :)
 
От: Как да зарибя баща ми по web?

И аз мисля че е по добре лаптоп, майка ми се мъчи с един старичък дел, но пък си бачка без проблем, железен е.
Разцъква си там фейса, качва си снимки, чете ел. медиите .
И с това и се изчерпва ползването на нет, но за възрастен човек и това си е добре :)

Това си е добре, точно. Достатачно е да може да влиза в интернет и да си намира каквото и трябва :)
 
От: Как да зарибя баща ми по web?

Аз също искам да зарибя майка ми, но тя няма желание... Как да я зарибя когато тя самата няма желание? Трябва да има и желание за да успееш.

Относно желанието. И моята нямаше желание, ама като за изнесох от нас и още повече като ходих напред назад по света, веднага се заинтересува как да ползва тази "супер сложна и опасна технология" компютър и интерент.
 

Горе