Как да планираме уебсайта си?

Какво предпочитате при дизайна на уебсайт?


  • Общо гласове
    330

Marina92

New Member
Намерих един доста интересна поредица за планирането на уебсайтове http://www.realfreewebsites.com/articles/website-planning-guide/.
Тъй като ми се стори наистина полезно, особено ако това ти е първия уебсайт, реших да преведа първите 21 слайда т.е. общото описание. Няма да се придържам дословно към текста доколкото това пречи написаното да звучи като смислено съдържание, а не просто като поредица от фрази.

Приятно четене: надявам се да ви бъде полезно.

Помощ Трябва ми уебсайт!
Тази презентация обобщава основните стъпки, които трябва да се преминат за да изградите вашия уебсайт.

1. Поставете си цел: Решете общата насока на уебсайта. Какъв ще бъде? Информационен? Електронен магазин? Ще предоставя някакви услуги? Блог? Нещо друго?

2. Определете целевия си пазар/посетители: Към кого е насочена вашата уебстраница? Направете профил на вашия пазар колкото е възможно по-внимателно - това е важно при подбиране на тона, съдържанието и стила на уебсайта. Уверете се, че целта на уебсайта ви се покрива с очакванията на пазара - може да се наложи да измените основната насока на сайта

3. Напишете съдържанието: Каква информация би трябвало да съдържа вашия уебсайт? Какво количество съдържание ще има? Включете ключовите думи, които смятате за важни при класирането ви в търсачките. Съдрържанието може да бъде написано и в последствие но сега трябва да решите структурата и базата за създаването му.

4. Изработете структурата на уебсайта. Планирайте как отделните уебстраници ще се свържат помежду си. Решете как ще разделите съдържанието. Групирайте страниците според темите. Ако е необходимо нахвърляйте и йерархията на уебсайта с вашите най важни страници на най-високо ниво. Визуално нарисувайте схемата на уебсайта. Направете скица на отделните страници и отбележете връзките между тях. Помислете как посетителите ще трябва да се ориентират в сайта. Направете структурата, колкото е възможно по-логична.

5. Направете Дизайна на вашата уебстраница. Имайте предвид: целта на уебсайта; таргет аудиторията; съдържанието. Не забравяйте значението на отделните цветове. Уверете се, че дизайна ви няма да затрудни и посетителите с увреждания.

6. Превърнете дизайна в код. Използвайте добре форматиран код така че дизайнът да се запази независимо от използвания браузър, устройства или операционни системи. Минимален и правилен код е по-добър и за посетителите с увреждания и за търсачките.

7. Публикувайте уебсайта си: Ако все още нямате сега е време да си купите домейн име. Необходим е и уебхостинг за да качите уебсайта си.

Нещата не свършват тук:

- вече имате уебсайт, който трябва да промотирате и да привличате посетители
- регистрирайте я в търсачките
- намерете други сайтове, които да линкват към вашата
- добавяйте ново съдържание
- поддържайте сайта си добре оптимизиран (СЕО)

Аз лично само не си падам по т.5 и т.6 тъй като за начинаещ предпочитам да използвам или блог платформа като Wordpress или готов темплейт с чист (опростен) код.

Плюсовете на такъв вариант:

+ много по-бързо и избягваш вероятността вместо да правиш уебсайт за нещо, което те интересува да си губиш времето в търсенето на поредната си грешка в кода
+ в общия случай рискът от грешки в кода е значително по-малък отколкото ако се мъча да го пиша аз а и вероятността сайта да изглежда различно на всеки браузър е доста по-малка
+ добиваш ясна престава за вида на уебсайта си

Е, мързелешката работа си има и минусите:

- може да ти се наложи да съобразяваш навигацията си с възможностите на темплейта или платформата (по някога това може и да е за добро - няма гаранция ще потребителите ще си паднат по святкащо меню скрито като китайски ребус в някакви картинки)
- ако се опиташ да модифицираш нещо може да си докараш доста ядове (простата операция по смяна на основния фон на темплейта може да докара доста неприятности с картинките сливащи се с оригиналния фон)

- опростения код на темплейта обикновено означава доста конвейрно изглеждащ уебсайт

Успех на всички други начинаещи
 
Последно редактирано:
От: Как да планираме уебсайта си?

е, вярно, че можеше и да не си добавям мнението ама чак ли толкова неизползваема става наистина?
 
От: Как да планираме уебсайта си?

Аз сам си правя дизайна, мразя 1000 човека да имат като моя дизайн.:)
 
От: Как да планираме уебсайта си?

дори и да е готов с тамплейт бих променила поне хедъра
 
От: Как да планираме уебсайта си?

Добавяй си мнението, нали и твоето мнение е мнение, нищо че ти пусна анкетата.
Обаче като се зададе въпрос "Как да планираме уеб сайт" се влиза малко по-задълбочено в материята, освен ако под планиране не включваме дали да изберем Joomla или WordPress и ровене в Google за някакъв симпатичен template.
И накрая да "планираме" въпроса "абе аз сайт за какво искам да си правя"
 
От: Как да планираме уебсайта си?

Ами реално погледнато анкетата касае само т.5 и т.6 от цялото съдържание на статията. Абсолютно съм съгласна, че планирането далеч не е само дизайна т.е. дизайна е само една част от планирането. Колкото до моето мнение: аз като начинаеща предпочитам CMS и то Wordpress първо поради оскъдните си познания въобще за различните алтернативи и второ поради недостатъчните си знания да си правя сама дизайна.
 
От: Как да планираме уебсайта си?

Анкетата е странна, а отговорите си противоречат. Какво ми пречи да ползвам Джумла, Уърдпрес или нещо друго и пак да имам уникален дизайн?
 
От: Как да планираме уебсайта си?

Анкетата е странна, а отговорите си противоречат. Какво ми пречи да ползвам Джумла, Уърдпрес или нещо друго и пак да имам уникален дизайн?

Е чак пък странна ... но си прав за уникалния дизайн и CMS. Извинява ли ме до някаква степен поста ми над твоя? Конкретно в частта си за оскъдните ми познания?
 
От: Как да планираме уебсайта си?

Браво на момичето,че си е направило труда да преведе този текст. Отначало, като я видях колко малко знае си помислих, че няма да има желанието да продължи да навлиза в материята. Има хъс... отново поздравления.:)
 
От: Как да планираме уебсайта си?

Благодаря, Harkon. Старая се повече да чета вместо да задавам въпроси, на които старите членове са отговаряли десетки пъти за това не съм много активна във форума. Като има нещо първо пробвам да си го намеря сама и ако не мога тогава питам.
 
От: Как да планираме уебсайта си?

Аз лично съм много лош дизайнер (т.е. прекалено много умувам преди да направя нещо нормално), но с малко помощ с идеи от страна посетителите на дадения сайт стават чудеса. Уникалността е важна и затова гласувах, че сам си правя дизайна (което не е съвсем вярно). И все пак, трябваше да се съкрати отговора на "Уникалността е важна.", защото дизайнът в моя случай е групова работа, а не съм си го правил сам. Е, професионалните дизайнери държат на това, че си го правят те, но както споменах, не ме бива за дизайнер. Не е грешно да търсиш помощ за нещата, които ги не можеш.

П.П.:
Браво за положения преводачески труд!
 
От: Как да планираме уебсайта си?

Благодаря, Harkon. Старая се повече да чета вместо да задавам въпроси, на които старите членове са отговаряли десетки пъти за това не съм много активна във форума. Като има нещо първо пробвам да си го намеря сама и ако не мога тогава питам.

YES! :twisted:
 
От: Как да планираме уебсайта си?

дизайна гоглету не го брои за нищо !!!
ако ще дизайна да е с мотиката нацепен пак не му пука ...
най-грозния ми сайт има най много посещения
това дизайна ич да не ви пука ако 90% влизат от гоогле
ако държите на имиджов сайто който да запомнят и посещават редовно тогава да ... но иначе ... да му пикая на дизайна едно време се трепех дизайна беше най-важен за мен - ама постепенно осъзнах че съм бил изцяло в грешна посока - д анакарам потребителите да харесат сайта за да се връщат в него
- да им пикая на потребителите за ко да се трепя за тях като го има чичо ви Гугалов и той ги тика вътре като стадо ...

Абе ей има хора които си мислят че гооглее интернет бре те за да влязат в сайт не пишат името на сайта горе - те незнаят за ко се ползва адрес бара
т епишат в гоогле името и влизат от там !!!
това по големи дебили от потребителите нема
 
От: Как да планираме уебсайта си?

дизайна гоглету не го брои за нищо !!!
ако ще дизайна да е с мотиката нацепен пак не му пука ...
най-грозния ми сайт има най много посещения
това дизайна ич да не ви пука ако 90% влизат от гоогле
ако държите на имиджов сайто който да запомнят и посещават редовно тогава да ... но иначе ... да му пикая на дизайна едно време се трепех дизайна беше най-важен за мен - ама постепенно осъзнах че съм бил изцяло в грешна посока - д анакарам потребителите да харесат сайта за да се връщат в него
- да им пикая на потребителите за ко да се трепя за тях като го има чичо ви Гугалов и той ги тика вътре като стадо ...
Интересно какво мисли radev по въпроса. :)
 
От: Как да планираме уебсайта си?

- да им пикая на потребителите за ко да се трепя за тях като го има чичо ви Гугалов и той ги тика вътре като стадо ...

Абе ей има хора които си мислят че гооглее интернет бре те за да влязат в сайт не пишат името на сайта горе - те незнаят за ко се ползва адрес бара
т епишат в гоогле името и влизат от там !!!
това по големи дебили от потребителите нема

Хахахахаха..... уби ме направо от смях:lol:

Обаче си прав, то даже и по тежки случаи съм виждал! Аз съм сигурен, че ако минеш по улицата и направиш анкета половината няма да знаят какво е браузър и няма да могат да дадат определение какво е това животно интернет(оня кабел дето влиза в компа ще ти кажат):lol:

PS: За уеб дизайн да не говорим... :)
 
От: Как да планираме уебсайта си?

Те не се връщат заради сайта а заради съдържанието.Трябва да напише някой май отделно ръководство за СЕО Bulgarian edition.Гъгъл му е през крачола какъв ти е дизайна :). щом ти е чист хода и има посещения и кликове не го занимавай.А че са пълни олигофрени спор няма.
Днес помолих някой приятели в скайп да ударят рамо в свежо и един ме пита "ама кво е това?" на 24 години пич :(.Е вече си мисля,че и той през гугъл влиза в майл.бг...
 
От: Как да планираме уебсайта си?

Говорите само за дизайн и за съдържание, но никой не споменава структурата (нямам предвид дали ще е joomla, wordpress или ваша си разработка) ,а това кое,къде и защо там.

Аз лично съм минал като потребител, дизайнер и разработчик и ако в един сайт не мога да се ориентирам в първите 5 секунди кое къде се намира, направо затварям.
 

Горе