Как да постъпя?

godjara

Member
Здравеите,
Вчера получих мейл от рекламодател който изглежда така:
Dear Website Owner,

I am writing to you from www.цом, one of the leading products for .....................

I was visiting your website, http://www.цом and I noticed that you have good and targeted traffic. I would like to know if you are open to any partnerships between our two companies. We can either:

1. Purchase your traffic on a CPM (paying for every 1000 impressions) or CPC (paying for each click) by placing an ad on your website

2. Or we can simply pay you 75% on each sale you make of our product on your website, this is $37 per sale! With 1:20 conversions you can make over $180 per 100 clicks!

My name is Alex, I am the Affiliate Manager, please reply to me and I can tell you more about our product or how we can work together to monetize your traffic with our product.

Sincerely,

Alex M.

Как да постъпя кой вариант да избера CPC, CPM или на продажба?. Незнам дали трафика ми ще конвертира добре и мисля да избера ЦPM. Някой ако може да даде съвет как да постъпя ще съм му много благодарен.
п.с става въпрос за digital products.
 
От: Как да постъпя?

Ако си сигурен че трафика ти няма да прави продажби, направо взимай CPM или CPC, щото взе пак ще има кликове дори и да няма продажби.
Питай го за сборно CPM + CPC
Или направо го питай за трите варианта :)
 
От: Как да постъпя?

Ако е проверен рекламодател едва ли ще има голяма разлика каквото и да избереш .
На самия рекламодател обаче сякаш му се иска да избереш второто , така ми изглежда от писмото .
 

Горе