Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Force

Active Member
Да кажем, че разполагате с излишни 20 000лв., които не Ви трябват и не искате инфлацията да ги изяжда. Къде бихте ги инвестирали- инвестиционно злато, недвижими имоти, земи? Изключваме собствен бизнес, банките, акции, облигации и подобни... Целта е да не губят от стойността си и да са що годе ликвидни при нужда...
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Земеделска земя и благородните метели.
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Целта ми е да имам бели пари за черни "кризисни" дни. Земеделската земя ми се струва балон, понеже при едно прекъсване на евросубсидиите ще поевтинее с поне -30%. Затова съм се насочил към инвестиционното злато и по-конкретно към златните монети - кленът и филхармонията. Около 10 монети са 20 000лв., като разликата при курс купува/продава за тази цена е около 1200лв.
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Целта ми е да имам бели пари за черни "кризисни" дни. Земеделската земя ми се струва балон, понеже при едно прекъсване на евросубсидиите ще поевтинее с поне -30%. Затова съм се насочил към инвестиционното злато и по-конкретно към златните монети - кленът и филхармонията. Около 10 монети са 20 000лв., като разликата при курс купува/продава за тази цена е около 1200лв.

Абе това злато в последно време взе да поевтинява ... Мисля, че не е добра идея ...
Ако ги вкараш в банка, мисля, че лихвата ще покрие инфлацията, а и ще са ти винаги под ръка ...
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Целта ми е да имам бели пари за черни "кризисни" дни. Земеделската земя ми се струва балон, понеже при едно прекъсване на евросубсидиите ще поевтинее с поне -30%. Затова съм се насочил към инвестиционното злато и по-конкретно към златните монети - кленът и филхармонията. Около 10 монети са 20 000лв., като разликата при курс купува/продава за тази цена е около 1200лв.

При доходност от 7-8 процента е далеко от балон, но щом ти трябват ликвидни активи то златато е чудесно, макар че най-подцененият актив в света е среброто.
Нали затова са еврофондовете над 50% от всички средства отиват за селското - би било чудесно, ако в целият ЕС паднат субсидиите и тогава доходността ще е още по-добра, защото ще изчисти неефективността покрай субсидиите.
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Абе това злато в последно време взе да поевтинява ... Мисля, че не е добра идея ...

Хахаххахахах


Ако ги вкараш в банка, мисля, че лихвата ще покрие инфлацията, а и ще са ти винаги под ръка ...

Ххахахахахахахахааххаа
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Абе това злато в последно време взе да поевтинява ... Мисля, че не е добра идея ...
Ако ги вкараш в банка, мисля, че лихвата ще покрие инфлацията, а и ще са ти винаги под ръка ...

До няколко години, когато няма фиатна валута какво ли ще говориш?

С аргументация звездите ми говорят или агенция ЕЖК не става.

Ще ти обясня част от фундамента на златото.
1-во Златото се измерва във фиатна валута, а не във реална стойност иначе казано покупателна способност. За последните 100 години долара е обезценен 96%, а 1 унция злато има ръст на пок. способност в пъти към каквато си искаш потребителска кошница.
2-ро Златото е борсово определимо
3-то Златото е обратно пропорционално на пок. способност на валутите - ако бъде ниско масата мисли, че всичко е ок.
4-то щото е борсово и изразява пок. спобност на валутите е враг номер 1 на Централните банки.
5-то а от тук следва и най-важният факт, че ти поевтинява - то поевтинява защото е най-силно манипулируем инвестиционен актив в света.
gold%20dilution%20nov_0.jpg

Това ще рече на борсата в Ню Йорк където се търгува за всяка реална унция злато има близо 300 хартиени.
Именно хартиените унции свалят цената - някой прави къса продажба за 20 милиарда долара злато познай какво ще се случи с цената. Този няма реално злато за 20 милиарда, а просто прави short sale.

А вече говорим за 325 към 1 http://www.activistpost.com/2015/12...nces-for-every-physical-ounce-backing-it.html

Представи си го така ако всички се юрнат да теглят парите си от банките в най-добрият случай до преди обедната почивка 10% ще са си взели парите след обедната почивка всички банки са фалирали.
Сега ако всички искат си вземат златните унции - то само 0,3% ще могат да си вземат.
Може да го калкулираш и обратно колко пъти трябва се вдигне цената на златото в долари че да задоволи дори 10%?
 
От: От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

И какво е смешното?

Смешното е, че ужким в предприемачески форум пишеш, а говориш за пари на депозит, където по дефиниция инфлацията ги яде - дори и сега колкото и НСИ да вика има дефлация нужно е да видиш паричните агрегати и цените в магазините.
Смешно е също, че мислиш, че парите в банката са ти под ръка - отново по дефиниция веднъж дал парите си на банката, те по дефиниция са нейни. КТБ е светъл пример какво става с банката оперираща при частичен резерв и как парите винаги са под ръка :)
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Хайде тогава ти по дефиниция дефинирай по-добро предложение ...
 
Имам познати, които влагат в PAMM Forex brokers, диаманти и различни високо-рискови проекти. Дори днес пих кафе с приятел, които с 2500 долара инвестиция, изкарва печалба на месец между 350-600 долара месечно. И все пак, не съм специалист в тази област. Може би консултация с някои финансов експерт ще ти е от полза.
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

И дори при инвестиционното злато отново се опряхме към доверието до банките. Примерно на Виенската Филхармония за 1 oz(31гр) цената е 2055лв. при физическа продажба. Обаче ако реша да купя златото само на "хартия", цената пада до 1078лв. за 1 oz. При този случай нямам достъп до него, а само сертификат, че е мое притежание.

Понеже след скандала с КТБ забраниха онлайн пропагандата и всяването на паника и страх, не мога да обясня защо търся подобна инвестиция. Накратко ми трябва що годе ликвиден актив, който да е мое притежание физически, дори да не ми носи пари е достатъчно да запази инвестирана стойност в него.

П.П. Ангел - в случая обмислям вариант за подсигуряване при най-лошото, затова банките първи се изключват. А това, че депозита ти покрива инфлацията е голяма глупост, особено за нашата страна.

Земите също са вариант, но при кризисна ситуация едва ли ще има голямо търсене и не са толкова бързо ликвидни като златото.
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Колега, ти говориш за 20 000 лева...
Ако говореше за 20 милиона или както каза колегата по-горе за 20 милиарда, може би има по-добри варианти ...
Ама за 20 хиляди ... просто няма смисъл от толкова приказки ...
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Хайде тогава ти по дефиниция дефинирай по-добро предложение ...

Писах още в 1-ия ми пост.
 
От: Re: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Имам познати, които влагат в PAMM Forex brokers, диаманти и различни високо-рискови проекти. Дори днес пих кафе с приятел, които с 2500 долара инвестиция, изкарва печалба на месец между 350-600 долара месечно. И все пак, не съм специалист в тази област. Може би консултация с някои финансов експерт ще ти е от полза.

Искай им за последните 12-18 месеца отчет и ако правят постоянна месечна доходност при сравнително нисък DrawDown(месечна загуба спрямо твоя риск толеранс) - тогава си намерил добър рисков проект.

Търси винаги постоянството :)
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

А ако парите ти потрябва на другия ден?
Колко ще загубиш от тази инвестиция? Сещаш ли се?

Ако банката ти фалира утре - колко ще загубиш? Сещаш ли се?

Хайде по сериозно, ликвидният риск е налице винаги, ако нямаш кеш!
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

А ако баба ти беше мъжка ...

Аз си мислих, че не пишат инфантили в този форум ...
 
От: Как да предпазим 20 000лв от инфлацията...

Ами ти самия си противоречиш ...
Хем искаш да имаш ликвидност, хем искаш да правиш дългосрочни инвестиции, хем искаш да не загубиш покупателна способност...
То пълно щастие няма.
Няма как хем агнето цяло, хем вълка сит ...
 

Горе