Как да представя идеята си пред производител, без да ми я открадне...

Force

Active Member
Здравейте. Имам една много проста и ефективна идея за автомобилостроенето. Самата машинка е евтина и работи изключително елементарно, но ти спестява куп проблеми при шофиране, най-вече през зимата. Обаче се чудя как да представя идеята пред някой производител, без да ми я откраднат. За патента доколкото съм чувал май важи само за държавата, където е патентована. Тоест ми се вижда безсмислено да регистрирам патенти в 20 държави, без да знам кой производител точно ще ми хареса и купи идеята...

П.П. Реших да се свържа с официалният представител на една от известните марки автомобили и споделих, че имам предложение за нова иновация. Отговорът беше "не се занимавай с глупости". И това, без да съм им казвал за какво става въпрос. Та накратко има ли изобщо смисъл да се занимавам?

Ако си мислите, че производителите не правят мишкарски истории да крадат идеи, препоръчвам Ви филма Flash of Genius.
 
От: Как да представя идеята си пред производител, без да ми я открадне...

Реших да се свържа с официалният представител на една от известните марки автомобили
А ти какво очакваш от търговци работещи на франчайз?
 
От: Как да представя идеята си пред производител, без да ми я открадне...

Здравейте. Имам една много проста и ефективна идея за автомобилостроенето. Самата машинка е евтина и работи изключително елементарно, но ти спестява куп проблеми при шофиране, най-вече през зимата. Обаче се чудя как да представя идеята пред някой производител, без да ми я откраднат. За патента доколкото съм чувал май важи само за държавата, където е патентована. Тоест ми се вижда безсмислено да регистрирам патенти в 20 държави, без да знам кой производител точно ще ми хареса и купи идеята...

П.П. Реших да се свържа с официалният представител на една от известните марки автомобили и споделих, че имам предложение за нова иновация. Отговорът беше "не се занимавай с глупости". И това, без да съм им казвал за какво става въпрос. Та накратко има ли изобщо смисъл да се занимавам?

Ако си мислите, че производителите не правят мишкарски истории да крадат идеи, препоръчвам Ви филма Flash of Genius.

Ако мислиш, че е безсмислен патента, значи не си сигурен в идеята
Няма друг начин да го защитиш, освен някакъв специален договор с производител
Консултирай се с адвокат по авторски права и защита на интелектуална собственост
 
От: Как да представя идеята си пред производител, без да ми я открадне...

Понеже аз имам един патент, процедиурата е проста:
на сайта на патентното bpo.bg някъде имаше бланка, сложно е описанието - трябва да го опишеш по начин, по който всяка промяна на изпълнението да е описана, т.е. никога е конкретизирай - ако нещото е квадратно примерно, не пиши квадратно, а изпълнено в квадратна, овална, правоъгъла и т.н. форма
Скици - също, разрези, елементи и всичко с номерация и за всеки елемент пак възможни изпълнения. Всичко трябва да е без размери.

Моят съвет е, направо отиваш впатентната библиотека, много са учтиви всъщност, защото няма почти никой никога. Откриваш секцията за автомобилни неща и четеш как са описани някакви подобни неща, има и ксерокс, можеш да си направиш копия на всичко. Има и ежемесечен бюлетин на патентното ведомство на сайта, виж как се описват нещата, но там 90% са химични простотии..

Има една цака - първо пускаш за полезен модел, защото става за по-малко от 3 месеца, модела не подлежи на проверка, а направо се гледа дали отговаря на изискванията за регистрация на полезен модел. След това можеш да го пуснеш и за патент, но там ще ти отнеме много време за проверка, дали има такова нещо и т.н. - минава над 1 година. По бюлетина ще видиш кога е пусната заявката и кога е излязъл патента.

Полезния модел е достатъчно условие да имаш някакво право, патента е по-главен, но струва повече пари и време. Патента от бпо е с регионално действие, т.е. важи само за България, но има конвенция някаква и всички членуващи страни, а те са почти всички бели имат договорка - така наречения приоритет. Т.е. ако си патентовал нещо тук имаш 12 месеца да го ратифицираш във всяка една държава от тая конвенция с приоритетно право - т.е. ако някой се пробва в германия да патентова в течение на тая една година същото като твоето, то ще получиш патента ти, защото първо си го патентовал в България. Но това е много скъпо удоволствие, има таксите на сайта на wipo, ама без патентен адвокат за всяка конкретна държава (по времето, когато извадих моя патент още нямаше единен европейски патент, може сега и да има, не съм следил) Освен това има и такси за всяка година след четвъртата (ако не бъркам) и не е никак евтино удоволствие да го подновяваш.

Има много посредници, примерно руски, които срещу доста нескромни суми могат да ти го ратифицират пред желаните от теб държави. От българското патентно получаваш един хубав сертификат с платнено бг знаме и какво е точно и т.н., трябва да видя моя къде е, мога да го снимам :D

Ако идеята ти е интересна, ще се шашнеш като разбереш, че има много хора, които следят бюлетина или фирми дори. Някъде 3 месеца след като излезна моя патент една сутрин ми се обади някакъв тарикат от някаква фирма с много засукано име. Отидох в офиса им, говорихме си, вече бяха прочели всичко, разбрали за какво става дума и ми казват - имаме инвеститор, дава 20 000 Евро. Аз бях се оцъклил яко, все пак тва беше преди 7-8 години, още студент и някви ми дават 20 к евра :D Обаче после с баща ми го обсъдихме (идеята беше и негова отчасти) и решихме, че струва поне 100 и решихме да искаме повече пари. Обаче нищо не се получи, не искаха да дават повече от 35 и ние решихме да чакаме да видим какво ще стане. Е, не дочакахме. Не се обадиха повече..

Сега като го мисля, идеята не беше толкова добра, даже беше тъпа и трябваше да вземем парите, ама алчен.. :D

Успех.
 
  • Like
Реакции: ops5
От: Как да представя идеята си пред производител, без да ми я открадне...

Има единен европейски патент - друго не ти трябва.
www.epo.org
А тук има лист от 68 души в България, който могат да ти помогнат с всичко.
https://www.epo.org/applying/online-services/representatives.html#

Всъщност това струва много пари и усилия. Ако нямаш и не искаш да даваш - може да рискуваш. Свързваш се с производител - ако ти отговори - супер. Представяш си идеята като patent pending и се надяваш да не ти я откраднат. Риск е голям, но е по-добре, ако нямаш средства и време... Ако изобратението седи в мазето - 100 на 100 няма да изкараш нищо с него.
Ако го представиш - поне имаш някакъв шанс за някакви приходи, въпреки че риска да ти го откраднат е голям.
 
Последно редактирано:
От: Как да представя идеята си пред производител, без да ми я открадне...

Да предположим, че изделието ти се състой от няколко части. Свързваш се с машиностроителни заводи и си разбиваш изделието на части, т.е. 1 завод ти прави 1 детайл от сглобената ти единица. Самото сглобяване вече може сам да си го извършиш.
Ако идеята ти си струва, то автомобилните компании сами ще те намерят.
Няма смисъл да пишеш на някой определен производител на автомобили. Хиляди части на известни марки автомобили се правят от най-различни машиностроителни фирми дори и в България се произвеждат части за много авто производители.

И все пак автомобилостроенето си е ЦЯЛА наука. В твоята глава идеята ти може да е добра, но дали според екип от конструктори е така?
 
От: Как да представя идеята си пред производител, без да ми я открадне...

Аз даже вече съм приложил идеята на моят автомобил и си работи безотказно. Цялата джаджа струва към 80-тина лева. А толкова проблеми спестява и ако се вземе от някой производител да се предлага като допълнителна екстра, то цената ще бъде най-малко 500€.
 
От: Как да представя идеята си пред производител, без да ми я открадне...

Тогава защо търсиш производители след като вече имаш мостра? Какъв е проблема да си произвеждаш сам?
Себестойност 80лв? 500 евра крайна цена?
Моят скромен опит е в машиностроенето. Не може нещо на себестойност 80 лв да му искаш 500 евро... Както казах автомобилостроенето си е цяла наука, също и ценообразуването.
Ролс Ройс имат българска фирма посредник, която им следи подизпълнителните фирми. Предполагам и другите автомобилни гиганти имат такива в България. Към тях трябва да се обърнеш според мен.

Ако може да споделиш какви проблеми решава продукта ти?
 
От: Как да представя идеята си пред производител, без да ми я открадне...

Не става ли да наемеш тези фирми да ти изработят частите за твоята машинка, а ти да си я сглобяваш. Дори може различните компоненти на различни производители. Все някъде някой ще го види, ако е ефективно и ще почне да го произвежда. За това патента е задължителен.
 
От: Как да представя идеята си пред производител, без да ми я открадне...

Според мен няма предвид допълнителна джаджа, а нещо което да се вгради серийно.
 
От: Как да представя идеята си пред производител, без да ми я открадне...

Ако е някоя глупост може да пробваш ей така да се свържеш да опипаш почвата, ако наистина е нещо стойностно както казваш трябва да я патентоваш иначе 100 % ще я гепят и то на момента и ти нищо няма да може да направиш
 

Горе