Как да принудя работодателя да ми изплати неползвания отпуск при напускане по взаимно

the.rampage.rado

Well-Known Member
Здравейте!

Въпроса е в заглавието - смятам, че ще се правят на Лили Иванова при напускането ми след месец, как да си взема парите без заплахи за инспекции и глупости, защото са много дебели тея и не ми се прибира у нас само по светло.

Работя при тея от септември миналата година и не съм ползвал един ден отпуска.

:confused:
 
От: Как да принудя работодателя да ми изплати неползвания отпуск при напускане по вза

Поискай си твърдо и учтиво.
 
От: Как да принудя работодателя да ми изплати неползвания отпуск при напускане по вза

Човек сам избира работодателя си................ после човек не му се сърди - щото го е избрал.

АЗ на предишният - като разбрах, че неям договор и жена ми също - хванах едно такси и се махнах. Тоя ми обяснява, че ще прати хора................ а аз, че ще му запаля бизнеса................. и после тишина.
 
От: Как да принудя работодателя да ми изплати неползвания отпуск при напускане по вза

Е да, ама не винаги може на първия или шестия месец да се разбере кой какъв е, хората си показват черните черти с времето...

Та така, ако някой има идеи да споделя... :(

До колкото разбрах от малкото ми проучване мога да си искам целия отпуск, който не съм ползвал от миналата година дори според КТ и др., но как...
 
От: Как да принудя работодателя да ми изплати неползвания отпуск при напускане по вза

Аз, ако трябва да ходя по този път ми е ясен, но не желая, защото са мутроподобни и не ми се рискува за потенциално 500 лева, но пък 500 лева са си 500 лева и покрай нова година ще ми дойдат добре. А още повече, че съм си ги изработил!
 
От: Как да принудя работодателя да ми изплати неползвания отпуск при напускане по вза

Щом смяташ нищо да не правиш какъв е смисълът от тази тема?
 
Re: Как да принудя работодателя да ми изплати неползвания отпуск при напускане по вза

Искай си ги бате. Седни и си поговори, че не си взимал. Дано не се стигне до циганските неща, но това време не си го взел. Ако ти обясняват някакви глупости, кажи им, че ти си загубил това време от живота си за техните глупости, така че си си в правото. ;) И после се почва. ;) Иначе братле, таковало си е мамата, ако всеки започне да си прави каквото си иска.
 
От: Как да принудя работодателя да ми изплати неползвания отпуск при напускане по вза

Те мисля, че могат да те принудят да си ги вземеш преди да напуснеш? Някой, ако може да го потвърди това?
 
От: Как да принудя работодателя да ми изплати неползвания отпуск при напускане по вза

Не могат да ме принудят, а и в края на краищата нямат смисъл да го правят, защото дефакто ще ми ги изплатят и за същото време ще ми платят осигуровки.
 
От: Как да принудя работодателя да ми изплати неползвания отпуск при напускане по вза

Ти нали имаш предизвестие един месец, да не би да работиш качествено и отдадено в него? Аз лично бих те пуснал в отпуска, всичката която не си използвал...
 
От: Как да принудя работодателя да ми изплати неползвания отпуск при напускане по вза

Не може да пуснеш самосиндикално някой в отпуска, като си е пуснал предизвестието... ;)

А относно това кой как работи в последния си месец някъде, това вече е въпрос на работна култура и възпитание и съвсем отделна тема. :wink:
 
Re: От: Как да принудя работодателя да ми изплати неползвания отпуск при напускане по

Ти нали имаш предизвестие един месец, да не би да работиш качествено и отдадено в него? Аз лично бих те пуснал в отпуска, всичката която не си използвал...

Повечето така правят.
 
От: Как да принудя работодателя да ми изплати неползвания отпуск при напускане по вза

Прочети си внимателно трудовия договор. Там какво пише за предизвестие, отпуски и т.н.? Ти спазил ли си срока при подаването на предизвестие за напускане?

И защо мислиш, че няма да ти изплатят заплатата? Това нарушение е изключително лесно да се докаже. Не виждам причина да го правят, при положение, че ще им излезе скъпо (предполагам, че не ползват фирма бушон).

Ако случайно не ти платят заплатата в срок - има си установен ред, по който може да подадеш оплакване при компетентните органи. Няма смисъл да го мислиш преди да се е случило. По-добре помисли как да изкарваш пари от други дейности.

(Не всеки, който изглежда като мутра е мутра.)
 
От: От: Как да принудя работодателя да ми изплати неползвания отпуск при напускане по

Подсетих се от на колегата темата - както си мислех "ние не сме такава фирма, която изплаща отпуски", "това не е държавно учреждение"... И така... сумата не е голяма, да им е честита, дано шефчето успее да си напълни два пъти резервоарчето поне с тея ниски цени на горивата. И ако им фалира "нещото" в което съм работил, да не се чудят защо нямат приходи - ми грешен подбор на персонал просто уе...

Продължаваме напред!
 
От: Как да принудя работодателя да ми изплати неползвания отпуск при напускане по вза

Брей и аз имам едни 300 лева в отпуска, как ме пресети като напускам да си ги потърся
 
От: От: Как да принудя работодателя да ми изплати неползвания отпуск при напускане по

Подсетих се от на колегата темата - както си мислех "ние не сме такава фирма, която изплаща отпуски", "това не е държавно учреждение"... И така... сумата не е голяма, да им е честита, дано шефчето успее да си напълни два пъти резервоарчето поне с тея ниски цени на горивата. И ако им фалира "нещото" в което съм работил, да не се чудят защо нямат приходи - ми грешен подбор на персонал просто уе...

Продължаваме напред!

Аз не разбрах - не ги взе, така ли? Те тези са си готови със свалени гащи...Не само за Инспекцията, които не пропускат в подобни ситуации и шамарят с 4-цифрени глоби, ами и за 3 месеца ще ти е излязло съдебното решение да ти ги платят.
 
От: Как да принудя работодателя да ми изплати неползвания отпуск при напускане по вза

Коя е тая фирма, ако не е тайна?
 
От: Как да принудя работодателя да ми изплати неползвания отпуск при напускане по вза

А в трудовия договор какво пише по въпроса за изплащане на компенсация за невзета отпуска? Ако нищо не пише - важат условията по подразбиране, написани в законите. Първо провери има ли закон, който да ги задължава да ти платят компенсация и ако има - действай според съвета на адвокат (има голяма вероятност да спечелиш делото и разходите за адвокат да са за сметка на загубилия делото; ако адвокатът е кадърен ще се сети да иска обезщетение и за забавянето при плащането, както и за морални вреди - като не са ти платили са те обидили и т.н.).

Другия вариант е да забравиш и да продължиш напред. След време може да те търсят да им правиш някакви услуги "на свободна практика" - тогава може да ги одереш тройно и четворно (или да им откажеш).
 
От: Как да принудя работодателя да ми изплати неползвания отпуск при напускане по вза

Няма договор в който да пише, че наемника се отказва от полагащи му се права застъпени в закон. Такъв договор е недействителен.

В договора не пише нищо екстревагантно.

Истината е, че не ми се занимава, знам къде мога да отида и какво мога да направя. Но за 400 лева не бих се озъртал всяка вечер като мишка пред нас като се прибирам. Пак казвам - халал да са им, те сами ще си потънат в мизерията, защото са много "напред" и "много ги разбират нещата, които правят".

Фирмата не е от секторите, които се коментират тук, а е в сектора на услугите, така че името няма значение. Една от фирмите на тези, никакво значение какво е то няма.
 

Горе