Как да се легализирам?

smartex

New Member
Здравейте колеги.

Първия ми пост във форума е запитване, а не добавена стойност към обществото, за което съжалявам.

От няколко години се занимавам с внос на маркови стоки от Китай. Става въпрос за обувки, очила, колани, шапки и подобни аксесоари на марки като Adidas, Kappa, Puma и подобни.

Продавам основно чрез сайтове за обяви и фейсбук групи. Интересът от страна на купувачите е голям. Както знаете, нещата за физическите лица с Еконт не са цветущи и очаквам все някога от НАП да ме потърсят за данъци.

Продуктите са оригинални, но китайците не издават фактури и нямам никакви документи за произход. Поръчвам максимум по няколко бройки на една пратка и не ги спират на митницата. А ако ги спрат, няма как да докажа, че са оригинални, защото нямат документи.

Преди време бях качил един пълен продуктов каталог във уърдпрес магазин, но официалния представител веднага ми се обади да заплашва, че ще ме съди. Не го интересуваше какъв съм, ФЛ или ЮЛ, а просто че неговата марка нямам право да я продавам.

А аз не съм мошеник и искам да работя на светло. Да си плащам данъците на митницата, да си открия ЕООД и да продавам легално. Въпросът е дали заплахите на представителите са основателни, понеже продуктите са внос от Китай, а не страна членка на ЕС.

То е ясно, че подбивам цени, понеже продукт който струва например 10лв доставна цена, при официалния представител е 32лв, а при мен - 22лв. Дори и след откриване на фирми, данъци и такси, няма да има фрапиращо увеличение на моите цени.
 
То по-скоро е интересен въпросът, как пък ги намираш тези ОРИГИНАЛНИ продукти на такива ниски цени? Как си сигурен, че са оригинални? И как идват до теб и то в такива малки количества, някак странно ми звучи. Доколкото съм запознат такива известни марки си имат официални представители за България и ако искаш да продаваш се свързваш с тях, или греша?

Иначе, за да си легален трябва да ги внасяш легално, а за целта трябва да имаш определено разрешение / документ за тези марки - за внос, пък и после за разпространение.
Мен при всеки внос изрично ме питат, дали имам за деклариране такива марки, а ако те хванат - лошо.
 
То по-скоро е интересен въпросът, как пък ги намираш тези ОРИГИНАЛНИ продукти на такива ниски цени? Как си сигурен, че са оригинални? И как идват до теб и то в такива малки количества, някак странно ми звучи. Доколкото съм запознат такива известни марки си имат официални представители за България и ако искаш да продаваш се свързваш с тях, или греша?

Иначе, за да си легален трябва да ги внасяш легално, а за целта трябва да имаш определено разрешение / документ за тези марки - за внос, пък и после за разпространение.
Мен при всеки внос изрично ме питат, дали имам за деклариране такива марки, а ако те хванат - лошо.

Много просто - купувам същия продукт от магазин, който зарежда от официалния представител и сравнявам кутии, етикети, баркодове.

Какво представлява това разрешение? Аз нямам намерение да крия, че внасям маркови продукти.

Какво означава "лошо" ако ме хванат? Защо ще ме хващат изобщо? Ментета ли продавам? Или не съм платил мито и ДДС на митницата?
 
Ако вноса ти беше от ЕС, т.н. официални вносители могат да те хванат за....
Но тук говорим за външен внос и липсата на документи за произход ще ти бъдат проблем.Излишното е да те убеждавам, че това са реплики, но при толкова много реплики на изброените марки продавани у нас (вкл. и от големи търговци претендиращи да продават оригинални стоки) има голяма вероятност да сравняваш твоята реплика с чужда реплика.
 
Погрешно съм останал с впечатлението, че митническата декларация служи като фактура и документ за произход при евентуална проверка от КЗП или НАП. То не че аз не съм забелязвал уж сериозни магазини да продават реплики, примесени с оригиналните стоки, но това е друг въпрос.
 
Продуктите са оригинални, но китайците не издават фактури и нямам никакви документи за произход. Поръчвам максимум по няколко бройки на една пратка и не ги спират на митницата. А ако ги спрат, няма как да докажа, че са оригинални, защото нямат документи.

Преди време бях качил един пълен продуктов каталог във уърдпрес магазин, но официалния представител веднага ми се обади да заплашва, че ще ме съди.
Първо – китайците като не издават фактури значи толкова са "легални". Аз бях официален дилър на една тактическа марка от Шенжен през 2012-2014 и си издаваха всички документи. И други неща съм купувал от други фирми. На китаеца каквото да му поискаш - праща! Затова митът с фактурите е разбит.

Второ – няма как да ти спрат пратка на митницата "понеже не са ти оригинални продуктите". По-голяма тъпотия не бях чувал в целия си живот. Можеш да си вземеш и фалшив Ролс Ройс сглобен в село Киандонгнан и никой няма да ти го спре.

Трето – играеш си с огъня. Ако предлагаш стоката си под бранда Адидас например, има едно нещо наречено ®Trademark, чувал ли си? В сериозно законово нарушение си и ако продължиш да привличаш внимание и да ги дразниш, ще се наеме Тази, или още по-зле Тези Корпорации, и така ще правят любов с теб, че ще се откажеш да живееш!
 
Второ – няма как да ти спрат пратка на митницата "понеже не са ти оригинални продуктите". По-голяма тъпотия не бях чувал в целия си живот. Можеш да си вземеш и фалшив Ролс Ройс сглобен в село Киандонгнан и никой няма да ти го спре.

Абе не е баш така, едно е да вкара 4-5 продукта по пощата и никой да не види какво има вътре, ама друго е примерно в контейнер на групаж, там проверяват и като видят ментета, направо ще му ги вземат.
Вярно е, че някак си по пазарите пак има супер много реплики и аз се чудя как ги прекарват, но предполагам са от Турция, а не от Китай.
 
Ако е контейнер ще му направят акция и ще го постнат по новините. Който внесе контейнер/огромен пакет с ментаци е болен човек, който дърпа Сатана "за опашката". А стоката му после няма да се унищожи. Ще я пласират.

Отговорът ми беше такъв защото:

"Поръчвам максимум по няколко бройки на една пратка и не ги спират на митницата."
 

Горе