Как да си предпазим очите

Valentinn

Active Member
Тъй като през по-голямата част от деня сме на компютъра, е много важно да си пазим очите. Ще ви напиша няколко правила които знам, а вие може да допълвате листа:
1. Важно е монитора да е с LCD екран. Старите дебели монитори облъчват изключително много.
2. Дневната светлина не трябва да идва директно върху екрана. Най-добре е ако идва от страни екрана, а най-вредно е когато екрана гледа към прозореца.
3. На всеки час да се става от компютъра поне за 5 минути. Доста освежава също ако си наплискате лицето със студена вода.
4. Очила със защита. До колкото обаче знам едни такива качествени очила са към 300 лв.

За сега не се сещам друго, ще се радвам да допълните листа, тъй като здравето ни е важно.
 
Последно редактирано:
От: Как да си предпазим очите

Очила със защита.

Така и така стана на въпрос - тия очила от какво защитават очите точно? Тоя въпрос съм си го задал преди време и така си стои неотговорен...
 
От: Как да си предпазим очите

Хубава тема. Доколкото знам трябва да се мига по-често, а не да стоиш с ококорени комбали вперени в монитора. Това спомага за овлажняването на роговицата (външната обвивка на окото). Други ползват разни овлажняващи капки.

Абе мигайте докато зяпате разгърдената кака с го-о-о-леми очи. Не позволявайте на удоволствието да застраши здравето ви :lol: :twisted:
 
От: Как да си предпазим очите

Не се фокусирайте върху екрана твърде дълго. От време на време фокусирайте погледа си върху неща които са по-надалече. Ако имате възможност гледайте навън, ако има зелени площи още по-добре. Така тренирате очния мускул
 
От: От: Как да си предпазим очите

Хубава тема. Доколкото знам трябва да се мига по-често, а не да стоиш с ококорени комбали вперени в монитора. Това спомага за овлажняването на роговицата (външната обвивка на окото). Други ползват разни овлажняващи капки.

Абе мигайте докато зяпате разгърдената кака с го-о-о-леми очи. Не позволявайте на удоволствието да застраши здравето ви :lol: :twisted:

Да, мигането забравих. Много хора докато гледат към екраните не осъзнават че не мигат. Даже до колкото знам има програми, които следят колко често мигате, и ако не мигате определено време почва да пифка - разбира се трябва да имате камера.
 
От: От: Как да си предпазим очите

Да, мигането забравих. Много хора докато гледат към екраните не осъзнават че не мигат. Даже до колкото знам има програми, които следят колко често мигате, и ако не мигате определено време почва да пифка - разбира се трябва да имате камера.

Това с мигането зависи и от нивото на монитора. Ако е на поставка или над нивото се получава този ефект с малкото мигане
 
От: Как да си предпазим очите

В тези почивки на час, два е добре и да се взира човек в далечината. Така се сменя фокуса на окото и се раздвижва.
 
От: Как да си предпазим очите

Когато си правите почивка си правете и упражнения на очите, т.е. гледате най-ляво после най-дясно, най-горе най-долЕ, фокусиране в-у носа си, фокусирате в комшийте отсреща.
Като цяло е много хубаво, само дето аз не сварвам да видя колко време е минало, че да се сетя почивка да правя.
 
От: Как да си предпазим очите

Екрана да е под нивото на очите.
На 1-2 часа не гледай в монитора за 10-15мин. Вариант е, ако стоиш до прозорец да гледаш далечни обекти от време на време.
При изморени очи гледай бял лист хартия. По този начин очите си отпочиват.
 
От: Как да си предпазим очите

...само дето аз не сварвам да видя колко време е минало, че да се сетя почивка да правя.

Ето една малка, но полезна програма точно за това което казваш, тя отчита колко време си стоял пред компа и те предупреждава на 60 мин. работа да направиш почивка, този работен период може да се настройва.
http://themech.net/eyesrelax/
 
От: Как да си предпазим очите

1. Важно е монитора да е с LCD екран. Старите дебели монитори облъчват изключително много.

Не е вярно, с това не съм съгласен. Старите, "дебели" монитори не вредят. Всъщност те имат вградена защита, доколкото знам. Ще си навредиш ако неправилно използваш монитора!
Също така монитор се гледа от една ръка разстояние между очите и монитора. Ако е повече или по-малко - значи има проблем.
За по-удобна работа, клавиатурата трябва да е удобно разположена, да не напряга ръцете при писане, ръцете, лактите да не стоят неестествено високо или ниско. Монитора е хубаво да бъде на нивото на очите.
 
От: Как да си предпазим очите

Да добавя, че наистина трябва да е LCD. Сега напускаха LED монитори и телевизори, които са гадни и е хубаво да се избягват. Освен това зад монитора не трябва да има прозорец или ако има трябва да е пусната щората. Яркостта не трябва да е издупена, защото така е много вредно. Горният ръб трябва да е на нивото на очите, но това касае по-скоро евентуалните болки във врата. Екранът наистина трябва да е на една протегната ръка разстояние, както се спомена по-горе и е хубаво да е големичък - около 20 инча. При правилна конфигурация може да се работи спокойно по 10-15 часа без да те заболи нещо или да се умориш.
 
От: Как да си предпазим очите

Да добавя, че наистина трябва да е LCD. Сега напускаха LED монитори и телевизори, които са гадни и е хубаво да се избягват. ...

Това, за новите LED монитори и телевизори не знам, може би наистина са вредни. Но относно старите монитори, когато сме приказвали с очни доктори са ни уверявали, че въобще не са вредни, но хората си вредят от неправилното използване на компютъра.
 
От: Как да си предпазим очите

Other%209.jpg
 
Тъй като през по-голямата част от деня сме на компютъра, е много важно да си пазим очите. Ще ви напиша няколко правила които знам, а вие може да допълвате листа:
1. Важно е монитора да е с LCD екран. Старите дебели монитори облъчват изключително много.
2. Дневната светлина не трябва да идва директно върху екрана. Най-добре е ако идва от страни екрана, а най-вредно е когато екрана гледа към прозореца.
3. На всеки час да се става от компютъра поне за 5 минути. Доста освежава също ако си наплискате лицето със студена вода.
4. Очила със защита. До колкото обаче знам едни такива качествени очила са към 300 лв.

За сега не се сещам друго, ще се радвам да допълните листа, тъй като здравето ни е важно.

Корекция за цените ще направя, Карл Цайс са измислили антирефлекс покритията слагалали са се отначало на перископите на немските подводници за да ги пази от отблясъците на вълните

Диоптрични стъкла на Карл Цайс със всичките им защити (без фотосолар) са 30 лв в каталога на вносителя който дава на оптиките да показват на клиентите , като стъклата са лазерно гравирани вътре в стъклото - поликарбоната със знака карл цайс - вижда се като си погледнете очилата срещу светлина, за да не ви пробутат други стъкла вместо карл цайс

В софия съм чувал за оптики който пробутват по 150 лв стъклото но има коректни който ви дават да погледнете каталога и нормални цени (само че си слагат пари за изработка) тези със стъклата по 150 лв уж всичко е безплатно :)
 
Re: От: Как да си предпазим очите

Да добавя, че наистина трябва да е LCD. Сега напускаха LED монитори и телевизори, които са гадни и е хубаво да се избягват. Освен това зад монитора не трябва да има прозорец или ако има трябва да е пусната щората. Яркостта не трябва да е издупена, защото така е много вредно. Горният ръб трябва да е на нивото на очите, но това касае по-скоро евентуалните болки във врата. Екранът наистина трябва да е на една протегната ръка разстояние, както се спомена по-горе и е хубаво да е големичък - около 20 инча. При правилна конфигурация може да се работи спокойно по 10-15 часа без да те заболи нещо или да се умориш.

разликата между LCD и LED e в подсветката има екрана и двата случая е с течни кристали но старите екрани светлината идва от луминисцентна лампа а в тези който ги водят лед светлината идва от светлодиоди
 

Горе