Как да спра ЕТ

mvmrik

Well-Known Member
Аз съм едноличен търговец и искам да го махна. Четох по разни форуми и сайтове, всички пишат, че трябвало да го прави адвокат, обсъждат разни кредити, персонал и т.н. Аз съм сам - нямам нито персонал, нито нищо. Искам просто да го спра и залича, за да не е действащо и да не давам по 100 лева смешни осигуровки всеки месец.

Може ли някой да ми каже какво трябва да направя и въобще трябва ли ми адвокат? То е ясно, че ще ходя до агенцията по вписванията, но искам малко предварителна информация, ако сте наясно. Кой е най-лесният и бърз начин? Може ли само да се спре временно, без да го закривам например?
 
От: Как да спра ЕТ

Ако искаш да закриеш ЕТ:

Подаваш заявление-декларация съгласно изискванията на чл. 5 ал. 10 от КСО, уведомление по чл. 77 от ДОПК, заявление А1 за заличаване на ЕТ, Удостоверение от НОИ по чл. 5 ал. 10 от КСО, Удостоверение от НАП за подадено уведомление по чл. 77 от ДОПК, Декларация по чл. 13 ал. 4 от ЗТР, Декларация по чл. 13 ал. 5 от ЗТР, Уведомление по чл. 77, ал.1 от ДОПК, Заявление-декларация по чл. 5 ал. 10 от КСО!

А за временно прекратяване се подава заявление в НАП - като разбира се трябва да нямаш задължения към кредитори, да си внесал всички осигуровки до момента и т.н
 
От: Как да спра ЕТ

Абсолютно всички осигуровки си внасям и нямам нищо неплатено. Какво значи да нямам задължения към кредитори, да нямам нищо на името на ЕТ ли, или се брои и личен мой заем, ако имам?
 
От: Как да спра ЕТ

Можеш да спреш ЕТ-то като отидеш в НАП и подадеш една декларация за спиране на дейност. Това е декларацията, попълваш си данните и от кога искаш да спреш дейността и я подаваш в НАП, в срок до 3 дни от датата на прекъсване.
А за заличаването на фирмата, може и без адвокат - виж тук
 
От: Как да спра ЕТ

Можеш да спреш ЕТ-то като отидеш в НАП и подадеш една декларация за спиране на дейност. Това е декларацията, попълваш си данните и от кога искаш да спреш дейността и я подаваш в НАП, в срок до 3 дни от датата на прекъсване.
А за заличаването на фирмата, може и без адвокат - виж тук
Има едит телефон, който е взет от името на ЕТ на изплащане. Трябва ли да се изплати преди да се спре? Мен ме устройва повече варианта със спирането на дейността, защото явно ще е по-бързо и лесно, а и може пак да се възобнови най-вероятно по нататък.
 
От: Как да спра ЕТ

Има едит телефон, който е взет от името на ЕТ на изплащане. Трябва ли да се изплати преди да се спре? Мен ме устройва повече варианта със спирането на дейността, защото явно ще е по-бързо и лесно, а и може пак да се възобнови най-вероятно по нататък.
Не съм сигурна, но мисля че не е задължително да изплатиш телефона и тогава да спреш фирмата. Нищо не пречи да си го изплащаш. Освен това, ЕТ се третира като физическо лице и задълженията по принцип се водят по ЕГН.
Ако има някой по-компетентен, нека се изкаже по въпроса за телефона.
 
От: Как да спра ЕТ

Ами в такъв случай значи да ходя до НАП направо. А какво става с данъчната декларация и т.н. Най-вероятно ще си трябва за тази година да се направи, но дали няма да искат да е преди спирането или може след това?
 
От: Как да спра ЕТ

Да, ще трябва да подадеш данъчна декларация за тази година, в законоустановените за това срокове, което ще рече, за ЕТ до 30.04.2013 г., няма значение, че фирмата е спряна преди това.
 
От: Как да спра ЕТ

Да, ще трябва да подадеш данъчна декларация за тази година, в законоустановените за това срокове, което ще рече, за ЕТ до 30.04.2013 г., няма значение, че фирмата е спряна преди това.

Да, ясно тогава. Ще видя направо в НАП, благодаря за отговорите.
 
От: Как да спра ЕТ

Трябват ти декларации от НАП и НОИ, че не дължиш нищо като данъци и осигуровки. С тях отиваш в Агенциата по вписванията и заличаваш фирмата. И това при положение че си я пререгистрирал. Ако не си - първо ще трябва да я пререгистрираш.
 
От: Как да спра ЕТ

Да пропуснах да спомена, че ако не си я пререгистрирал, ще трябва първо да я пререгистрираш, а що се отнася до кредитори ( за телефона ), повече информация, ще ти дадат в НАП, дали е необходимо да покриеш задължението, ако е взето, чрез ЕТ-то или не е необходимо.
 
От: Как да спра ЕТ

Ами то мисля че няма нужда от пререгистрация, направено е 2008г в тази новата агенция по вписванията.
 
От: Как да спра ЕТ

http://www.nap.bg/page?id=24 - намери си НАП-а по регистрация и ако имаш въпроси по заявленията и процедурите, просто ги попитай, аз така правя, когато нещо не ми е ясно за еоод-то.
 
От: Как да спра ЕТ

Радвам се, че успях да ти помогна ;)
 

Горе