Как да създам екип от амбициозни програмисти?

Christof

Member
Здравейте, имам един проблем и се надявам някой от този форум да ми даде правилен съвет.
Преди няколко месеца започнах работа с един програмист по създаването на социална мрежа. От начало всичко вървеше страхотно. Работихме по проекта всеки ден и много се разбирахме. С течение на времето той стана нехаен, почти не успявах да го накарам да работи по сайта, въпреки че му бях предплатил доста голяма сума. Започнахме да се караме, да спорим и т.н. На края ми писна и приключихме съвместната ни работа, защото реших че няма смисъл да продължавам да губя време и пари с него.
Търся един или двама програмисти, които да продължат работа по сайта, но се притеснявам, че може отново да се случи така и по този начин ще губя време и пари до безкрай.
Може ли някой да ме посъветва как да намеря програмисти за създаване на сайта и неговата поддръжка, без да бъда зависим от тях. Готов съм да предложа заплащане и % от фирмата стига да намеря сериозни и амбициозни хора. Социалната мрежа е единствена по рода си и всеки, който знае за този проект е съгласен, че има страхотно бъдеще. Проблема е, че ми е много трудно да намеря амбициозни хора на които им се работи.
Другият ми въпрос е следния: Смятате ли че, е добре да се продължи работа по сегашния код или е по-добре да се започне от начало. Сайта е писан на HTML5, PHP и още два други езика на които им забравих имената (не разбирам от програмиране).
Благодаря Ви предварително! :)
 
От: Как да създам екип от амбициозни програмисти?

Да му плащаш предварително е било грешен подход според мен. Аз колкото пъти съм платил напред, всеки път са ме издънили. Последния го чаках година и половина да си завърши ангажимента:shock: Със следващия се разбери да му плащаш на етапи и няма да имаш проблеми. Когато работиш с хора трябва винаги ти да имаш да му даваш, иначе те заебава... Като завърши всичко - пито-платено и край. Ако си имате доверие, няма нужда, аз на хора, с които работя отдавна първо им пускам парите, а след това им казвам какво да правят:) Ама твойто е друг случай...

Дали да продължиш от където си стигнал ще ти каже следващия програмист. Всъщност най-вероятно ще ти каже, че предния е бил супер голям некадърник:) Те повечето така правят:)
 
От: Как да създам екип от амбициозни програмисти?

Да му плащаш предварително е било грешен подход според мен. Аз колкото пъти съм платил напред, всеки път са ме издънили. Последния го чаках година и половина да си завърши ангажимента:shock: Със следващия се разбери да му плащаш на етапи и няма да имаш проблеми. Когато работиш с хора трябва винаги ти да имаш да му даваш, иначе те заебава... Като завърши всичко - пито-платено и край. Ако си имате доверие, няма нужда, аз на хора, с които работя отдавна първо им пускам парите, а след това им казвам какво да правят:) Ама твойто е друг случай...

Дали да продължиш от където си стигнал ще ти каже следващия програмист. Всъщност най-вероятно ще ти каже, че предния е бил супер голям некадърник:) Те повечето така правят:)

Благодаря за мнението. Аз му плащах на етапи и той си е изработил парите. Също така нямаше нищо против да продължи по проекта, но се бавеше страшно много и пропускаше много детайли по сайта след което аз трябваше всеки ден да му напомням какво да направи понеже заради неговата нехайност той не можеше да си види грешките сам. Това много пречи на работата и няма как да работя дълго време с такъв човек. Дори да беше завършил сайта аз пак трябва да продължа да развивам сайта с друг, понеже с този няма как да се получат нещата. Затова прецених, че е по-добре да спра да работя с него възможно най-рано. Мисля, че колкото по-малко код е написал, толкова по-лесно ще бъде за този който ще продължи.
Аз нямам нищо против да си плащам, но през последните години съм работил с доста програмисти и съм стигнал до извода, че доста от тях дори и с пари не можеш да ги стимулираш.
 
Здравей и добре дошъл при нас. ;) Успехи и дано изкараш добре тук при нас.

Ако кодът е бил написан красиво, няма да е нужно да се почва в началото, но като чета как е минавал процеса, вероятността да е такъв сценария е много вероятно. Но както каза @biaaro, само другите програмисти след него ще кажат със сигурност. Ако ще е уеб базирано, защо, идеални са сегашните технологии, които са се използвали, другите може би, които са; JavaScript и Ajax. То реално това ти е нужно. Поне според мен. ;)

Но тук може да си потърсиш хора, след като представиш проекта и мисля, че ще имаш отзовали се. Но бъди деликатен с хората, защото едно би ги стимулирало - перспективите. И гледай този път да си намериш човек, хора, екип, който да успееш да опознаеш по-добре и да имаш по-реални изводи за него и работата му. Не се мятай веднага на някой. ;)
 
От: Как да създам екип от амбициозни програмисти?

Така си е с програмистите... И на мен доста често ми се налага да работя с такива и много могат да те изнервят... Скоро работих с един пич от тука и много добре си свърши работата, изобщо не ме изнерви, даже напротив, аз го изнервих яко с тъпи грешки, ама нищо не каза:) Търси на нестандартни места, нестандартни хора. Човека не е задължително да предлага услуги. Това момче, което споменах, не предлага услуги, намерих го съвсем случайно. Разбрах че ги разбира нещата, писах му, обясних му и той се хвана. Опитай подобен подход, тука има много хора, които са много добри програмисти, но не предлагат уменията си свободно. Смятам, че ако проекта е перспективен ще намериш правилния човек, дори и без пари.


Благодаря за мнението. Аз му плащах на етапи и той си е изработил парите. Също така нямаше нищо против да продължи по проекта, но се бавеше страшно много и пропускаше много детайли по сайта след което аз трябваше всеки ден да му напомням какво да направи понеже заради неговата нехайност той не можеше да си види грешките сам. Това много пречи на работата и няма как да работя дълго време с такъв човек. Дори да беше завършил сайта аз пак трябва да продължа да развивам сайта с друг, понеже с този няма как да се получат нещата. Затова прецених, че е по-добре да спра да работя с него възможно най-рано. Мисля, че колкото по-малко код е написал, толкова по-лесно ще бъде за този който ще продължи.
Аз нямам нищо против да си плащам, но през последните години съм работил с доста програмисти и съм стигнал до извода, че доста от тях дори и с пари не можеш да ги стимулираш.
 
От: Как да създам екип от амбициозни програмисти?

Стимула не идва с парите при повечето програмисти. Трябва да ги зарибиш с идеята. Ако не им харесва това, което правят нищо няма да се получи. Все пак не плащай предварително, защото има аматьори, които само искат да ти вземат парите за некачествен код и поради липса на знания спират по средата на проекта. Ако наистина програмиста, който ти е работил по проекта до сега е бил толкова "мотивиран", най-вероятно и кода му не е на много високо ниво и ако попаднеш на по-добър програмист, който иска да си свърши работата качествено ще трябва да се започва от нулата.
 
От: Как да създам екип от амбициозни програмисти?

Както казаха трябва да зарибиш хората с идеята ти и евентуално да получат % от бъдещия бизнес. Също успешно партньорство се получава и ако другата страна инвестира пари
 
От: Как да създам екип от амбициозни програмисти?

Много благодаря за мненията.
А някой може ли да ми каже как да направя така, че да не завися толкова много от програмиста или програмистите с които ще работя за в бъдеще? Има ли начин например да намеря само един сериозен програмист, който само да сглобява и визуализира сайта, а модулите да бъдат писани от наемници с които мога да спра да работя по всяко време без това да забавя или пречи на работата? Все пак сайта е много голям и сложен като изпълнение. Като сложност е много близо до функционалностите на Facebook и работата е страшно много.......
Аз не се съмнявам, че ще намеря хора, които да харесат идеята, но се притеснявам, че ще се уплашат от количеството работа.
 
От: Как да създам екип от амбициозни програмисти?

Фейсбук бяха го направили на php, удариха греда, и го правиха почти наново. Направиха си собствена версия на php, защото да почнат по правилния начин им беше невъзможно. Вече ви е късно, ако искате да поддържате кода.

Искаш с един човек да направиш нещо, дето хората с подобно - наливат милиони и печелят милиарди??? Няма как да не зависиш от програмиста си. Имаше един преди 3 години де правеше социална мрежа. Обикаляше от фирма на фирма да търси кой да му го довършва. Твърдеше, че налял близо милион и разработката още не е готова.
За да стане нехаен - твоят човек е имал някаква причина. Така или иначе сега работи по нещо друго. За да те зареже - нещо много сериозно се е променило във времето. Никой не сменя проект или работа без причина.
въпреки че му бях предплатил доста голяма сума.
Стартова заплата на грамотен кодер на запад почва от 40К паунда бруто. Колко е тая голямата сума? Риторичен въпрос, не настоявам за отговор.
 
От: От: Как да създам екип от амбициозни програмисти?

Фейсбук бяха го направили на php, удариха греда, и го правиха почти наново. Направиха си собствена версия на php, защото да почнат по правилния начин им беше невъзможно. Вече ви е късно, ако искате да поддържате кода.

Искаш с един човек да направиш нещо, дето хората с подобно - наливат милиони и печелят милиарди??? Няма как да не зависиш от програмиста си. Имаше един преди 3 години де правеше социална мрежа. Обикаляше от фирма на фирма да търси кой да му го довършва. Твърдеше, че налял близо милион и разработката още не е готова.
За да стане нехаен - твоят човек е имал някаква причина. Така или иначе сега работи по нещо друго. За да те зареже - нещо много сериозно се е променило във времето. Никой не сменя проект или работа без причина.

Като казвам Facebook нямам в предвид, че ще правя втори ФБ, а просто че много от функционалностите са същите. Програмиста ми не ме е зарязал, аз го зарязах. Мисля, че стана нехаен заради промени в личния му живот и заради това че заживя с приятелката си, което явно му е коствало много от времето за работа и мислене по-проекта. Другата причина да бъде нехаен е че не е амбициозен. Аз му предлагах дял от фирмата, като това нямаше да се отрази върху заплащането му и той ми отказа. Искал да си работи на заплата.
 
От: Как да създам екип от амбициозни програмисти?

Гледам, че има много социални мрежи с отворен код. Само трябва да си го къстомизирате, което разбира се не е малко работа.
 
От: Как да създам екип от амбициозни програмисти?

Гледам, че има много социални мрежи с отворен код. Само трябва да си го къстомизирате, което разбира се не е малко работа.

Повече от половината функции в сайта са уникални и трябва да се напишат от нулата. :)
 
От: Как да създам екип от амбициозни програмисти?

Много благодаря за мненията.
А някой може ли да ми каже как да направя така, че да не завися толкова много от програмиста или програмистите с които ще работя за в бъдеще? Има ли начин например да намеря само един сериозен програмист, който само да сглобява и визуализира сайта, а модулите да бъдат писани от наемници с които мога да спра да работя по всяко време без това да забавя или пречи на работата? Все пак сайта е много голям и сложен като изпълнение. Като сложност е много близо до функционалностите на Facebook и работата е страшно много.......
Аз не се съмнявам, че ще намеря хора, които да харесат идеята, но се притеснявам, че ще се уплашат от количеството работа.

Най-добре си намери отделни хора за отделните части на проекта. Намери си човек за дизайна, за html и css, javascript и за php. Ако проекта е много голям, това е почти задължително. С един човек няма да минеш, а това с много наемници според мен не е добра идея, ще стане мазало.
 
От: Как да създам екип от амбициозни програмисти?

@Christof, обикновено многото работа е стимул за един програмист да се захване, ако е сериозен, понеже щом има много работа, се очаква, че и пари ще му идват, така, че не виждам причина да ги уплаши това.

Относно питането ти по принцип е доста относително. Има програмисти и програмисти, но аз бих ти препоръчал да следваш следните неща, които биха ти помогнали да намираш по-лесно хора, които да работят по сайта и същевременно да са сравнително независими един от друг.

Ето аз как бих постъпил на твое място:
- Бих се запознал изцяло с нуждите за изграждането на платформата която искам, това включва всичко от хостинг до технологиите и езиците които ще се ползват, обикновено за подобни проекти биха ти трябвали: PHP, MySQL, Javascript или някакви JS библиотеки;
- Бих стартирал проекта си с основата на някой известен PHP Framework, за примера нека да кажем, че това ще е Laravel. Плюсовете на изграждането на платформи върху Framework са много, но бих отбелязал следните - обикновено в тези рамки се ползва MVC модел-а и си има някакви принципи на работа, някой неща са доста добре реализирани и ускоряват процеса на завършване до краен продукт, обикновено код-а е доста по-четим от собствен CMS, понеже се спазват някакви конвенции наложени от Framework-а. Взимайки всичко това под внимание, би трябвало много по-лесно да си намираш читави програмисти, понеже едно е да напишеш в обявата, търся PHP програмист, друго е да конкретизираш като кажеш Търся PHP програмист с значителен опит с Laravel. И понеже се ползва една рамка и MVC модел-а, лесно можеш да си наемаш колкото искаш програмисти, дизайнери и т.н. и да синхронизираш независимата работа помежду им, да речем под формата на модули.
- Бих се стремял да намирам кандидати, които пишат по-четим и добре документиран код, така, че в последствие дори да напусне, да е по-лесно новият програмист да навлезе в цялата идея и да проследява кода. Аз много често, когато съм писал код подценявам това и в последствие след няколко месеца, като ми се наложи да пипна нещо и си викам Боже, аз ли съм го писал тоя шит и къде беше това, което търся? Документацията просто улеснява не само новият персонал, но и старите програмисти, но поне аз съм забелязал, че рядко някой си прави труда да описва функциите в класовете си, освен ако не се развива като отворен проект например.

Пожелавам ти успех с проекта и дано имаш успех с новите попълнения, но си имай едно на ум, че монетата има 2 страни. Много е възможно и 2-те страни да имате вина за създалата се ситуация.
 
От: Как да създам екип от амбициозни програмисти?

А някой може ли да ми каже как да направя така, че да не завися толкова много от програмиста или програмистите с които ще работя за в бъдеще?
Единственият начин да си сигурен, че една задача ще бъде изпълнена точно така, както искаш е да я свършиш сам.

Щом нищо не разбираш от програмиране, а си се захванал с такава работа, поне трябва да имаш мениджърски умения. Да управляваш хора е сложна работа и не всеки го може това. По принцип мениджърът трябва да е по-добър в дадената работа от подчинените си, а в твоя случай това очевидно не е така. Може би най-добре ще е да намериш програмист с мениджърски умения, който да управлява екипа.
 
От: Как да създам екип от амбициозни програмисти?

Моят съвет - ако искаш да се занимаваш с нещо което е уеб базирано, седни и прочети най-малко основите, какво е html, php, sql, javascript. Frontend фреймуърци какво са като Bootstrap и Skeleton и т.н. Най-малкото ти трябва да знаеш коя технология каква е, за какво се ползва и т.н. За това трябва време.

Варианта според мен е следния - ако ти се занимава сериозно с Уеб проект без да имаш идея, наеми консултант, който да е назависим от програмистите и да ги контролира. Така ще имаш много по-добра идея за какво и колко точно плащаш.

Трети вариант, ако не ти се чете и не искаш консултант, зарежи проекта, защото си обречен. Ще наливаш пари докато фалираш. Хората много обичат да есклоатират някой, които няма идея какво прави. Тоя може да ти каже, че примерно да ти сложи булети на менюто ще отнеме един ден и ти като хабер нямаш, какво ще направиш?
 
От: Как да създам екип от амбициозни програмисти?

Понеже все около PHP се въртите. Това е от 15 до 70 пъти по - бавно от нормален мощен език за WEB, по официални бенчмаркове, и според личен опит. БгМама се разцепиха, новия аналог на около хилядния юзър изпищяха за ресурс, пак заради PHP.
 
От: От: Как да създам екип от амбициозни програмисти?

Единственият начин да си сигурен, че една задача ще бъде изпълнена точно така, както искаш е да я свършиш сам.

Щом нищо не разбираш от програмиране, а си се захванал с такава работа, поне трябва да имаш мениджърски умения. Да управляваш хора е сложна работа и не всеки го може това. По принцип мениджърът трябва да е по-добър в дадената работа от подчинените си, а в твоя случай това очевидно не е така. Може би най-добре ще е да намериш програмист с мениджърски умения, който да управлява екипа.

Захванал съм се с тази работа, защото разбирам от бизнес и знам как да спечеля от този проект. В много от случаите за да бъде един ИТ проект успешен са необходими минимум един човек с бизнес умения и един, който да ръководи техническата част. Все пак ИТ проектите са си бизнес като всеки друг и само изработката на сайта не води до успех. Трябва да знаеш как да направиш този сайт успешен и ето тук идва моята работа. Точно затова търся съдружник който да се занимава с техническата част като междувременно ще му плащам за труда. За съжаление без успех досега. Ако си купиш магазин трябва ли да си майстор за да можеш да контролираш бригадата която прави ремонта? Аз смятам, че мога да направя този проект и без да разбирам от ИТ, но определено ми трябва сериозен и амбициозен програмист. Ще видим какво ще стане. :)
 
От: От: Как да създам екип от амбициозни програмисти?

Може ли някой да ме посъветва как да намеря програмисти за създаване на сайта и неговата поддръжка, без да бъда зависим от тях. Готов съм да предложа заплащане и % от фирмата стига да намеря сериозни и амбициозни хора. Социалната мрежа е единствена по рода си и всеки, който знае за този проект е съгласен, че има страхотно бъдеще. Проблема е, че ми е много трудно да намеря амбициозни хора на които им се работи.
Другият ми въпрос е следния: Смятате ли че, е добре да се продължи работа по сегашния код или е по-добре да се започне от начало. Сайта е писан на HTML5, PHP и още два други езика на които им забравих имената (не разбирам от програмиране).
Благодаря Ви предварително! :)
Няма да повтарям колегата, все едно аз съм го писал.
Единственият начин да си сигурен, че една задача ще бъде изпълнена точно така, както искаш е да я свършиш сам.

Щом нищо не разбираш от програмиране, а си се захванал с такава работа, поне трябва да имаш мениджърски умения. Да управляваш хора е сложна работа и не всеки го може това. По принцип мениджърът трябва да е по-добър в дадената работа от подчинените си, а в твоя случай това очевидно не е така. Може би най-добре ще е да намериш програмист с мениджърски умения, който да управлява екипа.


Понеже все около PHP се въртите. Това е от 15 до 70 пъти по - бавно от нормален мощен език за WEB, по официални бенчмаркове, и според личен опит. БгМама се разцепиха, новия аналог на около хилядния юзър изпищяха за ресурс, пак заради PHP.
О боже пак ли ти? Още ли не си минал през терминал 2 за 3к паунда заплата :D
 
От: Как да създам екип от амбициозни програмисти?

Моят съвет - ако искаш да се занимаваш с нещо което е уеб базирано, седни и прочети най-малко основите, какво е html, php, sql, javascript. Frontend фреймуърци какво са като Bootstrap и Skeleton и т.н. Най-малкото ти трябва да знаеш коя технология каква е, за какво се ползва и т.н. За това трябва време.

Варианта според мен е следния - ако ти се занимава сериозно с Уеб проект без да имаш идея, наеми консултант, който да е назависим от програмистите и да ги контролира. Така ще имаш много по-добра идея за какво и колко точно плащаш.

Трети вариант, ако не ти се чете и не искаш консултант, зарежи проекта, защото си обречен. Ще наливаш пари докато фалираш. Хората много обичат да есклоатират някой, които няма идея какво прави. Тоя може да ти каже, че примерно да ти сложи булети на менюто ще отнеме един ден и ти като хабер нямаш, какво ще направиш?

Това беше много смислено мнение и ти благодаря за това.
Не искам да уча програмни езици, защото проекта е доста сложен за управление и трябва да се мисли за страшно много неща за да се превърне в успешен. Аз и сега съм супер зает докато подготвям цялостната стратегия след пускането на сайта. Мисля, че ако започна да уча езици ще се разводня и няма да бъда толкова подготвен след пускането на сайта.
Все пак съвета ти за консултант и страхотен и аз точно това обмислям от няколко дни. Остава въпроса как да го намеря, но имам няколко идеи и може и да се получи.
Още веднъж благодаря за мнението.
 

Горе