Как най-безопасно да протече сделка за купуване на сайт.

AMOUN

Well-Known Member
Днес трябваше да купя интернет сайт за 4 цифрена сума от потребител в този форум.

Но какво се случи.
Човека, дойде в моя офис, и заедно с мой представител /защото аз не съм в София/ отиват при нотариус за да направят договора и размяната на парите.
но се оказа следното, аз трябва да платя цялата сума и след като той види превода ще ми изпрати данните за сайта.
Това мен не ме устройва, защото каква ми е гаранцията че няма да има пропуск ил иче няма да получа нищо и после да се занимавам с търсене на кого защо и как съм ги дал полиция- съд?

Предложих му да му дам всички пари в брой, защото те са готови, приготвени и го очакват.
Сядаме на масата , той си прибира парите, а ми дава достъп до данните.
За половин час, аз правя проверка и започвам смяната на данните за достъп и прехвърлянето им в мои акаунти.
през цялото време парите са в него, но той стои в офиса при моя представител докато аз направя това и после двамата отиват в банка за да проверят парите и той да ги внесе.

Но продавача не се съгласи на това.
Доколкото разбирам има два варианта или продавача е посредник и този който наистина продава иска първо парите и после да му предаде данните и затова той иска аз да му платя, той да му плати и третото лице да ми даде данните. / сложно стана/
Но така аз нямам сигурност, дали и кога някой ще ми даде данните след като съм платил сумата.
Другия вариант всичко да е било опит за измама.

Според вас какъв би бил най-сигурния метод за да са сигурни и двете страни в сделката?
Кка да се процедира за да са защитени страните и аз да не остана надупен с едни дадени пари и нищо неполучено.
 
Последно редактирано:
От: Как най-безопасно да протече сделка за купуване на сайт.

Трябва да има опция нотариуса да е ESCROW в случая,в смисъл да ги преведеш по сметка на нотариуса,и след като получиш необходимите информация и достъп и потвърдиш,той да пусне парите по сметката на продавача.Със сигурност имаше такава опция за апартаменти,когато се купуват с ипотечен кредит,преди 2-3 г. мои познати си купуваха и доколкото помня врътката беше подобна.
 
Нотариуса каза че няма как да гарантира че ще си получим данните.
 
От: Как най-безопасно да протече сделка за купуване на сайт.

При имотите се задържа нотариалният акт докато се потвърди от двете страни, че парите са преведени / получени, но тук не знам как стоят нещата.
 
От: Re: Как най-безопасно да протече сделка за купуване на сайт.

Нотариуса каза че няма как да гарантира че ще си получим данните.
Намери си някой печен нотариус,който поне да ти гарантира,че ако не си получиш данните,ще ти преведе обратно парите.Ако е добросъвестен продавача,не виждам логика да не се съгласи,можете и кеш за половин час да приключите на място в кантората,като за този половин час парите са в нотариуса.
 
Re: От: Re: Как най-безопасно да протече сделка за купуване на сайт.

...Ако е добросъвестен продавача,не виждам логика да не се съгласи,...

Да и аз това казвам, АКО е добросъвестен, но няма кой да ми гарантира че е такъв, а при положение че бяга от пачка пари в брой със съмнителни обяснения?
Пак повтарям че става въпрос за потребител от форума и нещата не са майтап, сумата е над средното ниво за 4 цифри :)
 
Последно редактирано:
От: Как най-безопасно да протече сделка за купуване на сайт.

...
Предложих му да му дам всички пари в брой, защото те са готови, приготвени и го очакват.
Сядаме на масата , той си прибира парите, а ми дава достъп до данните.
За половин час, аз правя проверка и започвам смяната на данните за достъп и прехвърлянето им в мои акаунти.
през цялото време парите са в него, но той стои в офиса при моя представител докато аз направя това и после двамата отиват в банка за да проверят парите и той да ги внесе.

Но продавача не се съгласи на това.
...

Варианта ми изглежда достатъчно благонадежден. За мен щом продавача не се е навил има нещо съмнително. То и аз не бил превел пари предварително. В днешно време измамници всякакви. А така парите са в него и чака да провериш данните.

Може да няма гнило, ако се съмнява, че парите може да са фалшиви. Ама тогава сме жалка пародия в тая страна, защото вече от страх от измами не можем да си осъществим една нормална сделка.

С ESCROW нямаше ли наистина да е чиста работата?!?
 
От: Как най-безопасно да протече сделка за купуване на сайт.

лаптоп пред нотариус. ко се чудите толкова. или става прехвърлянето там или не - днес преметнах 8 сайта на нов хостинг за 4 часа - за половин, един час сте готови.
 
Защо ни е екрол. като аз парите съм ги приготвил и съм готов да ги дам да стоят в него и след като ми даде данните заедно да посетим банка по негов избор в която да си ги внесе- като там на гишето ще му направят проверка.
как може да има съмнение за фалшиви пари, при положение че му ги давам от офиса си и при един сигнал в полицията че от фирма еди коя си са му платили с фалшиви пари, ще ме разкостят от проверки?
при това продавача трябваше да даде фактура, а не искаше да каже Булстата на фирмата от която е фактурата за да я проверя... изобщо много е странно положението и ме съмнява дали живеем в една и съща паралелна вселена с него. Защото за семдица преговри ме изумяваше всеки ден с поведение и начин на мислене :)

Въздържам се за сега да кажа кой е, защото все пак има възможност просто да е странен, но ако се окаже че всичко е било опит за измама ще подам сигнал в полицията още утре .
защото почти стигнахме до превода на парите и само думите на нотариуса ни спряха.
 
От: Как най-безопасно да протече сделка за купуване на сайт.

при нотариус най-добре!
единия дава парите на нотариуса, другия данните на нотариуса.След това нотариса раздава парите. и всеки му киха комисионната:)
 
От: Re: Как най-безопасно да протече сделка за купуване на сайт.

Защо ни е екрол. като аз парите съм ги приготвил и съм готов да ги дам да стоят в него и след като ми даде данните заедно да посетим банка по негов избор в която да си ги внесе- като там на гишето ще му направят проверка.
как може да има съмнение за фалшиви пари, при положение че му ги давам от офиса си и при един сигнал в полицията че от фирма еди коя си са му платили с фалшиви пари, ще ме разкостят от проверки?
при това продавача трябваше да даде фактура, а не искаше да каже Булстата на фирмата от която е фактурата за да я проверя... изобщо много е странно положението и ме съмнява дали живеем в една и съща паралелна вселена с него. Защото за семдица преговри ме изумяваше всеки ден с поведение и начин на мислене :)

Въздържам се за сега да кажа кой е, защото все пак има възможност просто да е странен, но ако се окаже че всичко е било опит за измама ще подам сигнал в полицията още утре .
защото почти стигнахме до превода на парите и само думите на нотариуса ни спряха.

Е, то и Булстата да го е страх... то това не е странно, то си мирише. Предположих за фалшивите пари от старание да измисля защо се е отказал от сделката. Ама да се прави сделка за 5 цифрена сума и да си криеш фирмата?!!? Ти ще кажеш какво се е оказало в крайна сметка.
 
Логичното обяснение че човека е посредник и собственика м уе казал ок продай го и си вземи комисионна
но иска първо парите и после да даде данните, нормално е това.
Аз като купувач искам първо данните и после да дам парите и това е нормално :)
Въпроса е че ако не е измама, поведсението на посредника е адски нескопосано и се опитва един вид да угоди и на двамата, но не се прави бизнес така.
 
От: Как най-безопасно да протече сделка за купуване на сайт.

Щом е от форума си намерете човек който да бъде посредник като есроу, например някой от админите. Превеждаш им парите и те му ги превежат след като си получил всичко..
 
От: Как най-безопасно да протече сделка за купуване на сайт.

Или е измамник или прекупвач.
Аз така виждам нещата.
В този случай не бих дал пари предварително, само на ESCROW като посредник. Вярно че таксата им не е ниска, но пък са най-добрият гарант за избягване на измама.
Предложи му на този тази опция, и ако и на това не се навие ... то тогава бягай далеч от този.
 
От: Re: Как най-безопасно да протече сделка за купуване на сайт.

Логичното обяснение че човека е посредник и собственика м уе казал ок продай го и си вземи комисионна
но иска първо парите и после да даде данните, нормално е това.
Аз като купувач искам първо данните и после да дам парите и това е нормално :)
Въпроса е че ако не е измама, поведсението на посредника е адски нескопосано и се опитва един вид да угоди и на двамата, но не се прави бизнес така.

как мислиш дали ще му ги дадеш парите ,ако не са данните такива каквито очакваш? от това може да се опасява
 
От: Как най-безопасно да протече сделка за купуване на сайт.

Тоя незнаен форумен домейн-продавач – да попише в тази тема и да си каже пишман вариантите. Както и предходна репутация къде каква има или няма, ако въобще има (четирифрена).

Изглежда форумното лице е просто „комисионер“, щом реално негов приятел го продава. Тогава да си доведе „приятелчето“ в офиса, не знам каква ще да е ТАЯ РАБОТА, която е супер мега важна, че да не може да си прибере 5-цифрена сума, която ще я види на 30-ти февруари принципно или да чака още години.

Другото е да се използва Доверителна сметка, а ето и примерен договор.
 
От: Как най-безопасно да протече сделка за купуване на сайт.

На мен ми изплува една скоро обсъждана тема за продажба на бизнес за 60К... да не става дума за същата?
 
От: Как най-безопасно да протече сделка за купуване на сайт.

Тоя незнаен форумен домейн-продавач – да попише в тази тема и да си каже пишман вариантите. Както и предходна репутация къде каква има или няма, ако въобще има (четирифрена).

Изглежда форумното лице е просто „комисионер“, щом реално негов приятел го продава. Тогава да си доведе „приятелчето“ в офиса, не знам каква ще да е ТАЯ РАБОТА, която е супер мега важна, че да не може да си прибере 5-цифрена сума, която ще я види на 30-ти февруари принципно или да чака още години.

Другото е да се използва Доверителна сметка, а ето и примерен договор.

Ако се е спазарил за 50 хилки с Амон,а е казал на приятелчето си 30... нормално да не иска да го включи...
 
Ейййййййй хорааа
моя грешка извинявайте..
став авъпрос за 4 цифрена сума не за 5...
с тая мегаломания моята и все бъркам по някоя нула...
пак се извинявам... став авъпрос за по-малко от 10 000 и повече от 5 000 :)
 

Горе