Как пък така никой не пожела да стане предприемач?

blackout8

Well-Known Member
Попаднах на интересно интервю на абитуриенти за това какво мислят да учат и работят за напред, та реших с вас да го споделя:

economy.bg/humancapital/view/18148/Kakvo-iskat-da-rabotyat-abiturientite-ot-vipusk-2015-i-sreshtu-kakvi-pari

Знам, че може да са орязали някой, който да е искал да стане такъв, защото дейността на фирмата, която интервюира е различна, но все пак и отговорите са много "интересни" - като цяло типично бачкаторски(имаше тук таме 1-2 за цвят, които ставаха), после да не се чудят що нямат пари.
 
От: Как пък така никой не пожела да стане предприемач?

Не знаят тая дума?
 
От: Как пък така никой не пожела да стане предприемач?

Не знаят тая дума?

Май си прав :)
Нищо бе ще я научат, но за жалост ще отминат години докато работят за създаване на чужди мечти и богатство.
 
От: Как пък така никой не пожела да стане предприемач?

Така като гледам повечето ще се радват на 1000 лева заплати...
 
От: Как пък така никой не пожела да стане предприемач?

Така като гледам повечето ще се радват на 1000 лева заплати...
Джоб парасъ, нали?
 
От: Как пък така никой не пожела да стане предприемач?

прегледах клима набързо и едно от момичетата каза, че иска да стартира собствен бизнес (т.е. предприемачество). Доста от останалите професии може да се упражняват няколко години при работодател и след това да се стартира собствен бизнес (няколко казаха, че ще учат психология). А днес в това има хляб повече от всичко, особено в големите градове където единственото различно развлечение на хората са протестите...:lol:
 
От: Как пък така никой не пожела да стане предприемач?

Така като гледам повечето ще се радват на 1000 лева заплати...

Че то за управител на четири онлайн магазина, с пълни права и отговорности - РНР, джава, SEO, etc., собственика им не дава повече.
Явно това е яка заплата.
 
От: Как пък така никой не пожела да стане предприемач?

па иляда лева си е добра заплата. на ден.
 
От: Как пък така никой не пожела да стане предприемач?

Блеки дай дефиниция за предприемач - Предполагам че това не е животно дето по няколко часа на ден кисне в този форум

Как точно да станат предприемачи хора дето сега завършват и нямат един лев собствен капитал, а шанса да получат кредит клони силно към нула. Тези дето мама и тате ще им дадат по някой лев да се правят на бизнесмени като си отворят някое магазинче също хич не ми се вписват в представите за предприемачи.

За да си предприемач трябва да имаш свободен собствен капитал или възможност да привлечеш такъв. В България няма кой да ти даде капитал без да имаш нещосъздадено и работещо зад гърба си - Такова нещо можеш да имаш след години на усилена работа в дадена посока.

Просто явно децата са реалисти
 
Не специално в това видео, но на мен ми допадна оная кокона с костюма за бала за някакви си там колко беше 12К или нещо такова. Този е потенциален работник някъде. ;)

Колкото до предприемачите - важното е да имат желание да работят хората, пък то с времето идва това т.нар. мислене за нещо твое и независимо.
 
От: Как пък така никой не пожела да стане предприемач?

Блинки реално предприемач може да стане човек доста след като си направи нещо свое печелившо - За целта му е необходимо да успее да генерира свободни средства, а това е изключително трудно в първите няколко години ако почваш от нулата.

Чак след няколко успешно работещи проекта започва да става малко по лесно защото си успял да завъртиш колелото - Тогава пък идва проблема че можеш да отделяш все по малко време на всеки от бизнесите и ако не си изградил стройна система на управление и контрол всичко хваща гората.
 
От: Как пък така никой не пожела да стане предприемач?

Всичко се свежда до въпроса "Какво искат да работят абитуриентите от випуск 2015 и за какви пари" ... защо постоянно се насажда "работата за някой друг" ... мишкуваме ли ...
 
От: От: Как пък така никой не пожела да стане предприемач?

То това е основния смисъл на образованието, да те вкара в определени рамки, от които трудно се излиза. Учи, мама, че да си намериш добре платена работа. Никой не казва - Мисли, мама, че да станеш успешен предприемач :) Мисленето не е препоръчително!


Всичко се свежда до въпроса "Какво искат да работят абитуриентите от випуск 2015 и за какви пари" ... защо постоянно се насажда "работата за някой друг" ... мишкуваме ли ...
 
От: Как пък така никой не пожела да стане предприемач?

Образованието е точно за това да изкарва работници - Вие какво искате от всеки випуск да излизат по 1000 директори ?????????????

Нали някой требва и да бачка в тая държава
 
Блинки реално предприемач може да стане човек доста след като си направи нещо свое печелившо - За целта му е необходимо да успее да генерира свободни средства, а това е изключително трудно в първите няколко години ако почваш от нулата.

Чак след няколко успешно работещи проекта започва да става малко по лесно защото си успял да завъртиш колелото - Тогава пък идва проблема че можеш да отделяш все по малко време на всеки от бизнесите и ако не си изградил стройна система на управление и контрол всичко хваща гората.

@mantaman, предприемачеството е преди всичко мислене, не толкова резултати. Защо? Защото рано или късно те идват. Една от основните черти на предприемача е не само да мисли възможности и да извлича бизнес от всяка създала се ситуация, но реално и постоянството, което има. А след 10 опита все ще се получи, а предните 9 просто ще са едни уроци, които никъде другаде няма да получи. :)

Всеки е бил предприемач малко или много преди да има фирми и т.н. Продавали сте някакви неща с печалба, правили сте услуги, като цяло все нещо ви е работило там горе преди да хванете нещо по-сериозно и то да се превърне в бизнес система. ;) Поне съдя по себе си и вярвам, че голямата част са така.

Колкото до новото поколения. Не знам как са нещата, не смея и да се ангажирам, защото повечето гледат тънката лайсна, което е типично само за бг бизнеса, но тук може и да имат успехи, но за жалост в един момент като им утеснее пазара, ще е нужно да учат на нова, защото съвсем други правила действат на запад. ;) Пак го казвам от опит. :)

П.П: НЕ знам дали е за хвалене и за депресия, но аз трудно успявам да вляза в критериите на обикновения работодател поради начина ми на мислене, което доста е по-различно (гледайки в страни мои познати) от обикновения работник. :)
 
От: Как пък така никой не пожела да стане предприемач?

Едно добро определение за предприемач:
Виж файлът 12384

И едно много субективно мнение (моето):

За да си предприемач не са нужни пари - това е начин да виждаш нещата.
 
От: Как пък така никой не пожела да стане предприемач?

Блеки дай дефиниция за предприемач - Предполагам че това не е животно дето по няколко часа на ден кисне в този форум

Как точно да станат предприемачи хора дето сега завършват и нямат един лев собствен капитал, а шанса да получат кредит клони силно към нула. Тези дето мама и тате ще им дадат по някой лев да се правят на бизнесмени като си отворят някое магазинче също хич не ми се вписват в представите за предприемачи.

За да си предприемач трябва да имаш свободен собствен капитал или възможност да привлечеш такъв. В България няма кой да ти даде капитал без да имаш нещосъздадено и работещо зад гърба си - Такова нещо можеш да имаш след години на усилена работа в дадена посока.

Просто явно децата са реалисти

Има много определения от класическото на Батис прехвърляне на ресурси от ниско към високо производствени, през определението на Дракър, че предпримачите търсят промяна, реагират на нея и я експлоатират като възможност.
Бих казал, че предприемача е човек, който предприема, създава и преследва ново начинание или бизнес възможност независимо от факта, че наличните ресурси и фактори на производството са оскъдни, като това начинание винаги е съпроводено с риск.
А най-просто и ясно - човек, който представя решение на проблеми - като това решение е ново създадено благо.

Принципно предприемчивото не винаги е равно на първо имам стартов капитал пък после решавам какво да правя, а обратното има имам нужното съзнание и визия и почвам да правя, след това идва и капитала. Аз не знам за някой бизнес, който да е тръгнал с не повече от 5к долара/евра/.

Иначе, може и с мама и тате капитал да почнеш и да направиш пак гениално нещо - за магазинче и аз съм на същото мнение, но да направиш някой продукт да го брандираш и да го продаваш е друго пък било и това дранкулки ...
 
Последно редактирано:
От: Как пък така никой не пожела да стане предприемач?

Хахаха като гледам клипа се сещам че аз като завършвах смятах до 2-3 месеца да карам X6 и да си почивам на бахамите. То какво стана след 1 месец разбрах че не стоят точно така нещата. :)
 

Горе