Как се белят слънчогледовите семки

Welder

Active Member
Колкото и абсурдно да е заглавието на темата, питането ми е съвсем сериозно. Винаги съм се чудел как се белят слънчогледовите семки в промишлени количества. Всички са виждали по магазините да се продават белени семки в големи разфасовки. Да не говорим за семките от, които се призвежда олиото. Подозирам, че не се белят от феновете на ЦСКА и Левски по време на мач :) Та някой има ли представа, как се белят слънчогледовите семки в такива промишлени количества?
 
От: Как се белят слънчогледовите семки

А аз винаги съм се чудил защо някой изобщо си прави трудът да ги лющи, като за мен смисъла на яденето им е в лющенето на мен иначе не са ми сладки:)
 
От: Как се белят слънчогледовите семки

А аз винаги съм се чудил защо някой изобщо си прави трудът да ги лющи, като за мен смисъла на яденето им е в лющенето на мен иначе не са ми сладки:)
Ами например, защото аз лющените си ги слагам в зелената салата - много е готино. Ако трябва сам да си ги лющя, отиде вечер по 2-3 часа преди да е готова салатата.
 
От: Как се белят слънчогледовите семки

Също така се слагат и в тестени изделия като кифлички например
 
От: Как се белят слънчогледовите семки

А аз винаги съм се чудил защо някой изобщо си прави трудът да ги лющи, като за мен смисъла на яденето им е в лющенето на мен иначе не са ми сладки:)

а ако не са олющени, може ли да ядеш по цяла шепа наведнъж :lol:
 
От: Как се белят слънчогледовите семки

а ако не са олющени, може ли да ядеш по цяла шепа наведнъж :lol:
Като малък правех този номер, от лакомия и че ме мързеше да беля, но след като някой ме отвори, че циганчетата пикали върху семките за да ги осолят, а и така ставали по-вкусни престанах и да купувам:lol:
По онова време семето се продаваше увито у вестник на фунийки, сега нещата са по-цивилизовани:), макар, че пак по съборите може да се срещне старата класика- семе у фуния от мръсен весник добре гарнирано с солена вода от млади мангусти, класика просто а и вкусно бе кат кафето от изпражнения на маймуни(тва където е по-скъпо от злато):)
 
От: Как се белят слънчогледовите семки

То е ясно, че става с машини, ама как точно. Нещо притиска ли гив тая машина, какво ли...?
 
От: Как се белят слънчогледовите семки

Клипчето показва една изцяло автоматизирана система за белене. https://www.youtube.com/watch?v=45JswtK39iA
След това ядките се пекат в тави в някакви печки, оттам се пакетират и се разнасят по складовете на едро.
 
От: Как се белят слънчогледовите семки

Аз да си призная никога не съм си купувал белени семки или ако съм купувал е било преди много време още когато са ги лющили на ръка:)
 

Горе