Картините като инвестиция.

stranen

Member
Такава тема не можах да намеря,затова реших да направя.В нея може да се обсъждат картини,художници,цени и т.н.Темата е за всичко свързано с изобразителното изкуство.
Купували ли сте си картини като инвестиция,на кои художници :)
 
От: Картините като инвестиция.

Кофтито на картините, че са субективни оценки, трябва си много голям експерт в материята да имаш много връзки и да можеш да докажеш на всяка една от тях автентичността и тук и два най-големият от всички проблеми не са ликвидни!
Имат нищожна вътрешна стойност, цялата им стойност произтича от субективни фактори и от тук следват големите усилия по поддръжката и защита им!
Това е много нишов пазар - това не е инвестиране, а по точно спекулиране! Така, че умната!
 
Има много голяма разлика между картина и картина. За това се купуват с оценител или някой разбиращ. ;) Няма как, само те знаят дали е добра инвестиция, дали е расте в бъдеще и най-вече - дали не е някакво менте и т.н. Не съм много компетентен тук, но и малко хора около мен влагат в изкуство, като инвестиция. ;)

Малко грубо ще прозвучи, но имам чувството, че цената на даде творба се покачва драстично след смъртта на автора. Поне такива наблюдения имам. Някой автор / художник / творец да е приживе много признат, не знам. Освен някои велики, но се броят на пръсти.
 
От: Картините като инвестиция.

Blinky, няма как да е добра инвестиция поради проста причина защото това нещо само по себе си има стойност да го изгориш и те стопли! Не е инвестиция, защото не увеличава стойност или не създава нова!
Това е спекулация - днес може струва 100 милиона утре и за тоалетна хартия да не става - образно говоря! На дали тук може някой си купи творби на Гог, Мане, Моне, Реноар, Рубенс, Рафаело и прочие!

В момента във Варна има много добри артисти хвърлил съм око - но го купувам с чисто естетическа идея! Да принципно винаги може някой да му харесва повече естетиката и да даде пари, ама ако няма такъв иди продавай Х творба ... Това е и проблема яко ги надуват картините на горе споменатите, а ново излюпените ..... Макар че си е спекула на запад редица дилъри купуват на обещаващи творци картитните им в ударни количества, после създават бранда и шума или си става от само себе си и ги продават .... Ама пак трябва яко капитал за тази работа!

Да се купи Х сайт е 100 пъти сигурно от една картина на същата цена!
 
От: Re: Картините като инвестиция.

...Малко грубо ще прозвучи, но имам чувството, че цената на даде творба се покачва драстично след смъртта на автора. Поне такива наблюдения имам. Някой автор / художник / творец да е приживе много признат, не знам. Освен някои велики, но се броят на пръсти.

Май така е било преди.В днешно време има доста живи автори на които картините им струват доста :)
 
От: Картините като инвестиция.

Защо да не е инвестиция.Ако се купи картина на все още млад и не много известен художник но с потенциал,цената и след години може да е десетки ,че дори и стотици пъти по висока.А в редки случаи и хиляди пъти.
 
От: Картините като инвестиция.

Защо да не е инвестиция.Ако се купи картина на все още млад и не много известен художник но с потенциал,цената и след години може да е десетки ,че дори и стотици пъти по висока.А в редки случаи и хиляди пъти.

Защото вероятността е прекалено малка това да се случи - в повечето случаи имаш картини, чиято естетическа стойност не е по различна от вложените материали - защото всичко се оценява субективно! Това, което описваш е спекулация!
За да имаш инвестиция, то ти трябва да имаш вътрешна стойност - тази стойност да се увеличава от дейността на бизнеса! Най-образно казано инвестиция е всяко нещо, което създава нова реална стойност и ти чакаш тази стойност през годините да се материализира! Важно е че инвестицията трябва да ги пази главницата, да ти носи задоволителен доход на базата на риска ти и да си направил щателен анализ преди това! Точно този доход ти пази главницата и ти увеличава стойността!

Виж инвестирането в земя с цел 10 годишен чист доход от продукция е инвестиция! Да купиш сега земя и до няколко месеца да очакваш я продадеш 2-но е спекулация - просто чакаш да скочи цената, но от къде ами някой друг баламурник да се намери! Същото е с картините, купуваш нещо което е прекалено сложно за оценка и купуваш такова на някой млад с очакванията да стане Реноар на базата на субективни фактори си е чиста форма на спекулация и най-вече едното има пазар и е сравнително ликвидно! Едно е да купуваш Реноар друго е да купиш новият гаражен талант! Реноар е брнад и има пазар купуват продават му се книгите, ако го закъсаш ще му свалиш някой друг милион и пак ще имаш пари или го пускаш на търг, но гаражният ни приятел какво ще го правиш!?!
 
От: Картините като инвестиция.

Еми купи си Реноар ако можеш :) Картина на Реноар струва милиони.Добре направена картина на млад автор можеш да намериш за 150-200 лв,а може и за много по-малко.Един артист може да е млад и неизвестен,но да си личи ,че има потенциал.Примерно някой който е учил в худ.гимназия,после академия,след това направил няколко изложби,има богато портфолио и т.н.Подобни неща могат да говорят много.Не забравяй ,че голяма част от великите художници първо са били "гаражни таланти",след това са станали известни и скъпи.А и изобщо не е нужно някой да става съвременен Реноар.Между другото има много известни художници които са известни от години и картините им не са скъпи.Примерно преди два дни случайно попаднах на картини на Владимир Куш.Имаше картини за по 3 хиляди.Много хора могат да си позволят да си купят негова картина.
ПП
Написах го на бързо защото бързам,трябва да излизам.Дано се разбира какво искам да кажа :)
 
От: Картините като инвестиция.

Чудесно, но гаранция франция - тук говорим с много АКО! Нещо, което има толкова много рискове и несигурности и очаквания с много малък процент за реализация + нулева ликвидност - та това няма как да се счита за инвестиция!
Виж ако купиш 1к картини по 100-200 лв, да можеш да удариш джакпота - но над 99% от картините ще събират прах, а да не говоря колко мъка и отбиви ще правиш за да ги продадеш

Нямаш име, нямаш пазар, нямаш ликвидност, нямаш нищо насреща - не случайно в Сотбис, Кристис и т.н продават само известни творби и имена иди вкарай нещо за 100-200 кинта :) Затова е Реноар и компания там! Това е адски труден бизнес, а за инвестиция да не говорим!

Предпочитам да налея пари в земеделска земя с добра доходност, от колкото да се чудя някога ще успея ли да си взема вложените пари или ще загубя част или всичко ...
 
От: Картините като инвестиция.

Да,купуват се картини от няколко автора,не само от един.А гаранция няма,то къде има.
 
От: Картините като инвестиция.

Да,купуват се картини от няколко автора,не само от един.А гаранция няма,то къде има.

Има гаранции бол, но това е само като инвестираш - актива ти генерира нови ползи, а всеки актив можеш да го обезпечиш! Като спекулираш нямаш нищо! Шанса да купиш от цялата кошница картини и от тях нещо да се вдигне в бъдеще неопределено, е много по малък от колкото сега да купиш биткойн и да чакаш до бъдеще непределно да има по-голяма цена!
 
От: Картините като инвестиция.

Нямаш име, нямаш пазар, нямаш ликвидност, нямаш нищо насреща - не случайно в Сотбис, Кристис и т.н продават само известни творби и имена иди вкарай нещо за 100-200 кинта :) Затова е Реноар и компания там! Това е адски труден бизнес, а за инвестиция да не говорим!
.

Ами може да се купува име.По горе ти казах ,че има автори които са име и картините са им на достъпни цени.Реноар е някаква крайност.Малко художници са толкова скъпи и малко хора биха дали милиони за картина.Има световно известни художници на които картините им струват по няколко хиляди.Занимават се с рисуване от години.Има вероятност цената им да се повиши.Има български художници на които картините са много по ниски.

Предпочитам да налея пари в земеделска земя с добра доходност, от колкото да се чудя някога ще успея ли да си взема вложените пари или ще загубя част или всичко ...

Ами наливай :) Хората са различни.Примерно повечето от хората които се занимават с изкуство за нищо на света не биха се занимавали със земеделие.Под нивото им е.Те се мислят за по духовно израстнали от другите хора.Колко от тях наистина са е друг въпрос.Изкуството не е за всеки,на човек трябва да му идва от вътре и да не го прави само за парите.
 
От: Картините като инвестиция.

Блякаут май се бърка нешо, че картините не били инвестиция, ама не съм толкоз навътре в икономическите термини да го сразя с неговите суховати похвати
 
От: Картините като инвестиция.

Ами може да се купува име.По горе ти казах ,че има автори които са име и картините са им на достъпни цени.Реноар е някаква крайност.Малко художници са толкова скъпи и малко хора биха дали милиони за картина.Има световно известни художници на които картините им струват по няколко хиляди.Занимават се с рисуване от години.Има вероятност цената им да се повиши.Има български художници на които картините са много по ниски.



Ами наливай :) Хората са различни.Примерно повечето от хората които се занимават с изкуство за нищо на света не биха се занимавали със земеделие.Под нивото им е.Те се мислят за по духовно израстнали от другите хора.Колко от тях наистина са е друг въпрос.Изкуството не е за всеки,на човек трябва да му идва от вътре и да не го прави само за парите.

Проблема, е че вероятността да не се покачи е по-голяма :)
Прав си трябва се разбира от изкуството - аз не разбирам и затова не инвестирам! Няма как да оценя картина защото е естетика а там е всичко е субективно! Както и няма как да оценя нещо, което няма вътрешна стойност!

Това и казвам, просто че е спекулация, не инвестиция! Ако искаме точно да говорим термините това са :)

@Бластер, не съм се объркал! Що трябва ме сразяваш? Хем не си на вътре, хем ми казваш, че съм се объркал - малко шизофренично ми е мнението ти?!

Давам ви жокер - картините инвестиционен клас ли са или не?! Стойността на картината от събективни факотори ли произлиза или не? Картината има ли вътрешна стойност или не? Ако успеете да отговорите ще разберете спекулация или инвестиция е купуването на картини!

Просто влязох в реториката, че има разлика между инвестиция и спекулация! Който разбира в картините и е наясно с дилърско-изложбният бизнес да "инвестира" в картини ;)
Лошо ли е да се купуват книги с цел очакване бъдещо покачване и реализирането на бърза или средносрочна печалба от дейността? Разбира се, че не!
 
От: Re: Картините като инвестиция.

Малко грубо ще прозвучи, но имам чувството, че цената на даде творба се покачва драстично след смъртта на автора. Поне такива наблюдения имам.

99.9 % е така, рядко се случва някой новоизлюпен да удари джакпота , но и там нещата са много относителни , дали зад теб ще застане известна и силна ръка, дали ти самия ще отвориш с тирбушона някоя позлатена стара тапа и ще получиш нужния старт, и темп подобни неща
 
От: Картините като инвестиция.

Това за смъртта го има, но знаеш ли колко автори има починали, които никой не ги купува и след като починат... Тоест искам да кажа, че качеството си е качество и преди и след смъртта, просто добрите творби много често се правят десетки години преди времето си, те го изпреварват и затова са и толкова добри. Отнема време за да се осъзнае от всички.

А за blackout, ще кажа, че окей, добре си с терминологията и т.н. но в практиката този пазар много рядко се подчинява на типичните икономически закони. Занимавам се с това и ти казвам от първа ръка. Продавал съм картини и продължавам да го правя. Когато нещо е качествено, дори да не си експерт, ще го оцениш. Трябва ли да си инженер, за да кажеш, че Мерцедеса вози добре? След това вече опира до потребностите на човека. Дали той има духовни и интелектуални потребности, или просто "иска да си купи нещо цветно". Има всякакви хора, и да поставиш такива неща в терминологични граници, меко казано е наивно.

Ще дам един пример за артист, за да не философстваме излишно: Банкси(Banksy) е графити артист от Великобритания. Жив е и продава творбите си за стотици хиляди долари и паундове. Купуват го много известни холивудски звезди както и други хай-лайф фигури от цял свят. Но при него голяма роля играе маркетинга. Да, той има двама мениджъри, които управляват всичко. Но в същото време, той отново е талант, преди да стане известен работите му пак са си добри, креативни и с типичния за него хумор и усмиване. Дори напоследък да е малко позалязал, той пак е едно от най-големите имена. Също едно от най-интересните неща е, че той успява да превърне едно изкуство, което се смяташе за вандализъм преди десетина години, в нещо интересно, а сега вече хората гледат по друг начин на графитите. Разбира се има и други такива артисти, от същия ранк, но давам за пример него, защото той е успешен до голяма степен с маркетинг стратегии, докато другите наблягат на качеството и упоритостта и отново успяват.
 
От: От: Картините като инвестиция.

А за blackout, ще кажа, че окей, добре си с терминологията и т.н. но в практиката този пазар много рядко се подчинява на типичните икономически закони. Занимавам се с това и ти казвам от първа ръка. Продавал съм картини и продължавам да го правя. Когато нещо е качествено, дори да не си експерт, ще го оцениш. Трябва ли да си инженер, за да кажеш, че Мерцедеса вози добре? След това вече опира до потребностите на човека. Дали той има духовни и интелектуални потребности, или просто "иска да си купи нещо цветно". Има всякакви хора, и да поставиш такива неща в терминологични граници, меко казано е наивно.

Аз това и писах по-горе трябва си наясно, но както ти каза дали ти харесва .... Харесването е субективно понятие демек картините са в сферата на на количествените оценки на качествените, но най-точно на естетичните - няма как да стъпи на здрав инвестиционен фундамент и по дефиниция е спекула! Но от това може се вадят адски много пари - ако знаеш :) Мисля, че ще се съгласиш с мен ликвидността е голям проблем на дилърстовото с картини другото е вкуса, но ликдивността е функция на вкусовите предпочитания! Интересно ми е такъв тип творчество, като бизнес е прост модел но трябва си експертиза, но за инвестиция малко е различно :) Защото тук говорим аз имам Х лв най много няколко хилки, какво да ги правя ....
 
От: Картините като инвестиция.

Е да де, ама ти и за да си купиш дреха или напитка, пак ги гледаш, мериш, опитваш... Всичко е субективно, но просто другите неща са доста завоалирани и имат съпътстващи други фактори. При изкуството не е само субективният фактор, това се опитвам да обясня. Както казах наистина има хора, които купуват картини, само защото така си представят дома си, и им стои празна стената. Мъжът е в галерията, защото жена му го е завела там и казва "скъпи виж какви хубави дръвчета и храсти" и той купува.
Ето ти един здрав инвестиционен фундамент:
Магазинът/шоуруумът за мебели е принуден да сложи картини над примерните спални, защото това е вече нормално за времето, в което живеем и ако не го направи, хората ще имат чувството че нещо липсва(ако говорим за качество разбира се). Така собственикът на мебелната компания може да си позволи да сложи в цената на цялата спалня и картините, като той само дава процент на художника и всички са доволни. И хората, които ще се заядат за това, че им е включена картина в цената са малък процент. Поправи ме ако не съм прав.

Наистина картината сама по-себе си не представлява такъв продукт както са другите стоки, но това е много голям плюс ако се замислиш задълбочено както би направил един специалист въс финансите.
 
От: Картините като инвестиция.

Дай от зад напред - няма какво да съм наясно с финансите да видя за принадената стойност! Това си е по точно до маркетинга и в частност търговските тактики - с картината целиш да създадеш положителна емоция и да създадат определени възприятия, които да направят нужните асоциации! Тук да картината играе важна част, но цели да изгради емоция! Картината може да кажем, че е допълваща стока но в изкривен вид, стока която катализира покупка ...
Да като си купуваш си избираш, но ..... това е потребление!

Ние говорим чисто и просто инвестиция - картината сама за себе си няма фундамент, всичко произлиза от субективни фактори и най-вече картината няма как да повиши стойност - няма как да създаде нова стойност! Не е като да купиш Х машина да създаде У стоки! Това искам да кажа, че има разликата между инвестиция и спекулация - картината влиза във второто! Има редица фактори, които не позволяват дадено нещо да е инвестиция! Това, че разговорно наричаме инвестиция, това не е правилно ползване на думата!

Наистина картината сама по-себе си не представлява такъв продукт както са другите стоки
Това и аз казвам, ама не ме разбират :)
 

Горе