Кой изгоря с кредит взет в CHF

От: Кой изгоря с кредит взет в CHF

Едни мои клиенти изгоряха още при първото избухване на франка преди 3-4 години.От 700,вноската им стана 1000 лв. за ипотечен кредит и банката им го взе(естествено остана да връщат поне още 50% от общата сума).Малко след това изчезнаха,предполагам извън БГ и от тогава не съм ги виждал и чувал.За сега-не ми се мисли,при 15% ъп за един ден,мога да кажа само:Горките хора...
 
От: Кой изгоря с кредит взет в CHF

На печелившите честито, на изплащащите кредити в CHF съболезнования. Според мен вдигането на CHF ще продължава, защото е много силна валута и до сега беше вързана за EUR...
 
От: Кой изгоря с кредит взет в CHF

Така е като се правите на брокери, валутни търговци или де да ви знам кви сте
 
От: Кой изгоря с кредит взет в CHF

Така е като се правите на брокери, валутни търговци или де да ви знам кви сте

Те голяма част просто са взели кофти кредити - останалите, за които говориш са наясно с рисковете и печалбите в двете посоки :)
 
От: Кой изгоря с кредит взет в CHF

Какъв е смисъла да се взима кредит в швейцарски франкове?
 
От: Кой изгоря с кредит взет в CHF

Какъв е смисъла да се взима кредит в швейцарски франкове?

Те са взимали кредити преди години, когато беше слаб
 
От: Кой изгоря с кредит взет в CHF

Ясно, е да бяха хеджирали с една дълга позиция в борсата. :D
 
От: Кой изгоря с кредит взет в CHF

Ясно, е да бяха хеджирали с една дълга позиция в борсата. :D

Тук си говорим за жилищни кредити основно :) Завалиите нямат пари да си купят имота, но ще хеджират франка с къси евра :D
 
От: Кой изгоря с кредит взет в CHF

Тук си говорим за жилищни кредити основно :) Завалиите нямат пари да си купят имота, но ще хеджират франка с къси евра :D

Е пак може що, 10к повече теглиш, ливиридж от 1:10 и така. Поне в главата ми не виждам проблем, но може да има тънкости които, пропускам.
 
От: Кой изгоря с кредит взет в CHF

Е пак може що, 10к повече теглиш, ливиридж от 1:10 и така. Поне в главата ми не виждам проблем, но може да има тънкости които, пропускам.

Пропускаш факта, че това е домакинство няма никоя банка му отпусне 1 към 10 да отиде си купи франкове, като продава евра и това не е толкова проблема а, че ще трябва да плаща и този кредит :) т.е. влиза в двоен кредит :)
Номера може да мине на форекс пазара разбира се но и пак там ще се плаща кредита въпреки че ще е по-нисък, но няма как да калкулураш тогава че франка няма да падне с още 10 цента и ти удари маржин кола :) За да играеш хедж или ще гониш къс период с малък маржин или по-дълг период с фулл кеш.
 
От: Кой изгоря с кредит взет в CHF

Лошо не само за хората със кредити във франкове, доларът също се вдига, цените от китай съответно ще се вдигнат в левове, никой няма интере сот скъпа валита, умира му износа и търговията е в застой
 
От: Кой изгоря с кредит взет в CHF

Лошо не само за хората със кредити във франкове, доларът също се вдига, цените от китай съответно ще се вдигнат в левове, никой няма интере сот скъпа валита, умира му износа и търговията е в застой

Валутата е пряка функция от силата на една икономика - това е само мит за експорта, че е добре слаба валута, тази слабост бива плащана от масата но под друг начин, обслужвайки малцина експортни бизнеси.
 
От: Кой изгоря с кредит взет в CHF

При 1.40 лева за долар и при 1.70 вноса ми на стока от китай скача с 20%, това на 1000 долара са си 200 отгоре
 
От: Кой изгоря с кредит взет в CHF

При 1.40 лева за долар и при 1.70 вноса ми на стока от китай скача с 20%, това на 1000 долара са си 200 отгоре
Много ебано. И как да вдигнеш цените, след като от конкуренцията не ги вдигат. Дано не продължи да се качва...
 
От: Кой изгоря с кредит взет в CHF

Ако не се намесят големите европейсик банки сме пре.е.б.ани отвсякъде, не само тези с кредитите
 
От: Кой изгоря с кредит взет в CHF

Момчета това са рисковете, трябва да калкулирате и валутният риск - това по дефиниция това трябва да се калкулира, по-горе не случайно говорихме и за хеджиране, е за 1к няма смисъл, но все пак това си е валиден риск. Не случайно и доходността кореспондира на риска ви.
 
От: Кой изгоря с кредит взет в CHF

Ако не се намесят големите европейсик банки сме пре.е.б.ани отвсякъде, не само тези с кредитите

От другата седмица ще се намеси ЕЦБ и еврото още по-ниско ще стане - ще се пускат печатниците.
 
От: Кой изгоря с кредит взет в CHF

То няма много за калкулиране, сега имам предстоящ внос и ще платя по големия курс, с тази разлика че конкуренцията ще ме бие с цените
 
От: Кой изгоря с кредит взет в CHF

То няма много за калкулиране, сега имам предстоящ внос и ще платя по големия курс, с тази разлика че конкуренцията ще ме бие с цените

Е ако и тя внася като теб малко трудно, а ако не внася то и ти трябва да диверсифицираш!
 

Горе