Кой къде е ходил по света!

lastsentinel

Active Member
Правя тази тема ако има желаещи да напишат къде са ходили по света подкрепено със снимки или разкази и въобще каквото му дойде на човек. Аз не съм напускал все още България та ми е супер интересно кой къде е бил и да сподели дали му е харесало или не за да си набавя евентуално бъдещи туристически цели 8)
 
От: Кой къде е ходил по света!

Да не ти трябват безплатни статии на тема "туризъм"? :lol:
 
От: Кой къде е ходил по света!

Нещо от тоя сорт ли?


Мотивите за първата ми етноложка експедиция до леговището на последните мохикани на Балканите - чо-Банско
img_5690_1041691_r.jpg



Още от малък бях чувал, че 1/3 от населението на Банско се причислява към културната общност на така наречените "чобани", но никога не го бях виждал с очите си. За тези които не знаят - чобаните са създания изкарващи прехраната си с пастирски труд, сиреч овчари. Мои познати, също запалени любители етнолози, които са посещавали Банско някога, са ми разказвали, че тази 1/3 (от сега нататък за по-кратко - чобаните) живеят в обособен квартал, като отделна диаспора и характерно за тях е, че веднага след като са прибрали овцете, тоест в периода между 19 и 20 часа се "омъртвяват" с евтини спиртни напитки, под чието влияние слизат по останалите квартали и най-вече центъра, където започват да издевателстват над туристи, курортисти и останалите жители на Банско. По тази причина били изолирани вече от централната част на Банско, за да не плашат чужденците. Друго, което знаех е, че гордостта на всеки чобанин е предавания по наследство голям овчарски нож, ханджар, с който чобаните обичат да решават проблемите си. Популярен израз на всеки чобанин бил "Я че ви ебем мачките".... Също така бях чул, че въпросното племе - това на чобаните - е било култивирано през последните години и вследствие на това е загубило голяма част от първобитния си характер и чар. Това беше и основната причина за пътуването ми - още няколко годинки и това племе можеше да бъде изгубено за науката, трябваше да се действа светкавично!

Химнът на чобаните:

[video=youtube;m9mNRrKUuHY]http://www.youtube.com/watch?v=m9mNRrKUuHY[/video]

п.п. Прилагам снимков и видео матрЯл :lol:​
 
Последно редактирано:
От: Кой къде е ходил по света!

Гърция, Украйнка, Турция, Румъния и Австрия, Словакия (Сърбия и Унгария транзитно)

За Гърция и Украйна беше отдавна и не си спомням много, много. От Украйна ми взеха първия велосипед - "Чайка".
При Пуйките съм ходил и на айляк и за пазарлък - общо 5 пъти. Пътувал съм с автобус до Кушадасъ (около 24 часа) нема такъв експириЪнс. Със съмолет е друга бира... 6 часа Бургас-София и 2 часа София-Алания. С кола съм ходил 2 пъти до Истанбул нема такъв ужас.. и диета. Отслабваш с до 2кг на всеки 100км. :D
При Графовете съм ходил до Столицата, IKEA - пак с кола... общо взето, ако го нямаше Дунав мост нема как да разбереш, че си в друга държава.
Австрия.. културна работа. Чисто, подредено... спокойно... мен лично ме изнерви това да няма на кой да теглиш една майна... :D Има какво да се разгледа...
Словакия.. Братислава.. съвсем близо е до Виена.. като град ми се стори все едно бях в София.

Туй то.. :D
 
От: Кой къде е ходил по света!

Правя тази тема ако има желаещи да напишат къде са ходили по света подкрепено със снимки или разкази и въобще каквото му дойде на човек. Аз не съм напускал все още България та ми е супер интересно кой къде е бил и да сподели дали му е харесало или не за да си набавя евентуално бъдещи туристически цели 8)

Аз съм тук. Ако имаш излишни много пари, заповядай, много е хубаво. :)

noorwegen.jpg
 
От: От: Кой къде е ходил по света!

Нещо от тоя сорт ли?


Мотивите за първата ми етноложка експедиция до леговището на последните мохикани на Балканите - чо-Банско
img_5690_1041691_r.jpg




Още от малък бях чувал, че 1/3 от населението на Банско се причислява към културната общност на така наречените "чобани", но никога не го бях виждал с очите си. За тези които не знаят - чобаните са създания изкарващи прехраната си с пастирски труд, сиреч овчари. Мои познати, също запалени любители етнолози, които са посещавали Банско някога, са ми разказвали, че тази 1/3 (от сега нататък за по-кратко - чобаните) живеят в обособен квартал, като отделна диаспора и характерно за тях е, че веднага след като са прибрали овцете, тоест в периода между 19 и 20 часа се "омъртвяват" с евтини спиртни напитки, под чието влияние слизат по останалите квартали и най-вече центъра, където започват да издевателстват над туристи, курортисти и останалите жители на Банско. По тази причина били изолирани вече от централната част на Банско, за да не плашат чужденците. Друго, което знаех е, че гордостта на всеки чобанин е предавания по наследство голям овчарски нож, ханджар, с който чобаните обичат да решават проблемите си. Популярен израз на всеки чобанин бил "Я че ви ебем мачките".... Също така бях чул, че въпросното племе - това на чобаните - е било култивирано през последните години и вследствие на това е загубило голяма част от първобитния си характер и чар. Това беше и основната причина за пътуването ми - още няколко годинки и това племе можеше да бъде изгубено за науката, трябваше да се действа светкавично!

Химнът на чобаните:

[video=youtube;m9mNRrKUuHY]http://www.youtube.com/watch?v=m9mNRrKUuHY[/video]


п.п. Прилагам снимков и видео матрЯл :lol:​

Не си ме разбрал. Просто може да изредите държави или градове и да кажете по едно изречение как е било :)
 
От: Кой къде е ходил по света!

Не ти ли хареса :(:evil::D
 
От: Кой къде е ходил по света!

Аз съм бил в Братислава и да си кажа честно не бях кой знае колко впечатлен.

p1000270.jpg
bratislava_nostna.jpg
Имат като нашите трамвай. Градът е чист, хубав, много приятно да се разхожда човек. Но най-много ми харесаха заведенията и кухнята. Кухнята им бе много добре, вкусово правеха нещата толкова добре, че човек би се очудил, че кобминацията им е възможна. Спомням си, че сладкото и соленото добре комбинираха в ястията си, което придваше много силен апетит.

Всичко е направено със стил и опредлено хората там знаят как да си живеят в спокойствие. Няма шумотията, която тук е в пика си всеки ден. Голяма част от улиците са с пешеходни зони - предимно в центъра де. Но опредлено е предпоставака за по-малко тъпаци с клаксони и вредни емисии.

Ако отида пак някъде, ще дам личното си мнение и за другата дестинация. :)

Всичко по света е хубаво направено, или поне там където хората има повече мозък и мислят за нещо повече от пари, коли, жени, чалга, далавери, чалготеки, поп фолк идоли, сметки, мизерия и другите ни заобикалящи реалности. :)
 
От: Кой къде е ходил по света!

Турция. Кушадаса - Май 2007 - 5 нощувки. Бал.
Гърция. Санторини. - Септември 2007 - 3 нощувки. Пиянски истории...
Италия. Мацерата, Трейа. - Август 2009 2 нощувки. Едни братлета ходиха да прибират едно момче от там и като разбрах, че ще ходат през гърция, чрез кораб до италия... не можах да устоя :).
Румъния. Плоещ. - Май 2010 - 14 нощувки. Командировка.
Очертава се Декември или Януари да ида до Лондон за седмица, като ще имам кацане в Париж :).
 
От: Кой къде е ходил по света!

Истанбул - голям кеф да шофираш - може вместо диета за отслабване да се прилага, аз бях и без ГПС
Букурещ - прилича на София, по-голям, хубави румънки
Варшава - пост комунистическо и голямо едно такова
Рим, Венеция - древна история, яко е
Германия - подредено и чисто
Цюрих - още по-подредено и чисто
Лондон - пренаселено, голямо едно такова
Канада - истинската земя на неограничените възможности и на вечния студ
Амстердам, Маастрихт - сами се сетете :)
Тунис - екзотично
Триполи - още по екзотично, девствени плажове и римски градове в пустинята
 
От: Кой къде е ходил по света!

Ами ходил (не минавал през) съм в ей тия държави за по седмица, две :D
- Турция
- Гърция
- Румъния
- Германия
- Белгия
- Холандия
- Франция
- Полша
- Испания
- Италия
- Австрия
- USA

В тия всичките съм видял, че много неща са като нашите, някой и по-зле (5 часа задръстване в Барселона),
но знам кое им е по-добре. По-добри са хората там. Много по-добри. Това е разковничето. Тук злобата е обсебила хората.
Тук всеки ден ме псуват по околовръстното, че карам с 85 км/ч, а в чужбина каквото и да правих, а имам много
навъртени километри там, никой не ме е напсувал и т.н. Възпитание, манталитет, ценности и т.н. Много ни липсват.
Ако нямах лични причини, сигурно щях да съм заминал с 300 км/ч :(

P.S. Живеем на хубаво място, пълно със злобни дребни душици :(
 
От: Кой къде е ходил по света!

хахаха бях забравил за чобан рапа, направо много се смях пак :D
тука е явно темата за хвалба, значи и аз ке се похваля
я аз съм бил в перник, на стадионо на миньоро много пъти щото бях сертифициран футболен съдия и купър теста често се провеждаше там :D
пущам снимка да не кажете за съдията нещо http://www.picvalley.net/u/1722/2358086054714272201319753193lEt24ohkhlTehRs74TUb.JPG

иначе съм соцчовек и съм бил в почти целия ссср и малко на запад, ама на изток рулират! запада не става :D
 
От: Кой къде е ходил по света!

Интересна тема, бил съм в Египет, Гърция и Кипър и др., но по работа. Имах време да разгледам много от техните забележителности, защото работих на пасажерски кораб. Александрия и остров Родос са местата, в които наистина се влюбих. Александрия, защото е огромна и толкова пъстра, има всичко! И беше много евтино! С 10 долара на човек прекарвахме с колеги цял ден на басейн в луксозен хотел, с много ядене и пиене, но без алкохол, нали е мюсюлманска държава. Тогава, 2003 година, стандарта в Египет беше много нисък, сега не знам как е. Казвам, че бяхме на басейн в хотел, защото на плажа на града не ставаше да се държим като европейци, разбирай като по плажовете в България или Гърция. В Александрия има много музеи, които показват и египетска, и европейска култура. Любимо място ни стана Гръко-Римския музей, защото имаше и малко кафене в един страничен двор. Кафенето всъщност беше градина от палми, храсти, различи цветя, сред тях артефакти и един тезгях, където правеха гръцко/турско кафе.
Направи ми впечатление, разбира се, Александрийския пазар, огромен, храна, злато, други стоки... и досадни търговци.
Споменах Родос, наистина е великолепен, но ти трябва наистина много време, за да го огледаш. Скоро ходих отново, за около 6 часа, но те стигат само да поогледаш търговската улица и няколко сгради, а в 2003-та, след като кораба акостира, имахме по около 24 часа престой на острова (overnight).
Имам снимки, но от 2003-та, качеството не е като за показ. :(
 

Горе