Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

  • 3 лева / месец

    Votes: 4 10.5%
  • 4 лева / месец

    Votes: 0 0.0%
  • 5 лева / месец

    Votes: 5 13.2%
  • 6 лева / месец

    Votes: 1 2.6%
  • 7 лева / месец

    Votes: 1 2.6%
  • над 7 лева / месец

    Votes: 27 71.1%

  • Общо гласове
    38

Blinky

Owner
Здравейте приятели. Искам да пусна една анкета, която да ми даде малко информация, колко реално един уебмастър би отделил, за да има качествен мониторинг и да бъде сигурен за сайтовете си всеки един момент. Темата ми е подбудена от последните хакове, които много от хората тук са преживели и са имали.

На запад това е доста голям пазар, та реших да видя колко реално му пука на всеки. На мен лично много. Не говоря за известия за сървър, а такъв за домейн, сайт и всичко, което касае неговата защита под една или друга форма. Или казано с други думи, колко струва спокойствието ви. Или колко бихте отделили, имайки предвид, че това е бизнеса ви и всяка една минута даун или заразен, той не ви носи пари, което означава, че гумите. Да кажем, че става дума за един или максимум 2-3 сайта. Всяка бройка нагоре, вече ще е за друга анкета.

Опциите са 6 и са на месечна база. Не мисля, че съм преувеличил с числата. :)

Аз вече съм дал своя глас. :) Ще се радвам да видя и какво мислите, защото това става доста често последно време.
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Така оформено заглавието ми навя асоциации за момчетата с бухалките от преди 2 десетилетия. :)

По темата - мисля, че не може да се определи някаква обобщаваща цена. Едно е за личен блог, друго е малкия бизнес и съвсем различно корпоративния сайт.
 
Хахаха, ни най-малко бих искал да предизвикам такова нещо. Стана ми любопитно дали някой го прави и дали реално за някой е важно това. Защото ако трябва да съм честен повечето, включително и аз, стигаме до извода, че това ни трябва една след като претърпим атака или нещо лошо.

Нека влезем в рамките - сайт, който носи пари. Естествено за корпоративен сайт не говорим, там мисля, че защитата е на къде къде по-високо ниво и мониторинга е нещо като задължително нещо. Аз съм виждал защита и мониторинг на корпоративен сайт, там има цели инфраструктури, които седят зад сайта. Това е ако не говорим за наемане на сървъри или мястото му в някой дейта център, а е на собствени ресурси - машини.
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Като знам колко време отнема, цени под 30 лв на месец са просто смешни.
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Главният проблем според мен е, че тук се ползва главно open source системи, и проблема в това е, че всеки има достъп до тях, и ще му е доста по-лесно да ви хакне. При мен е малко по различно, тъй като сайтовете си ги пиша аз, и до сега не са ме хаквали. Но няма спор, че бих дал даже над 50 лева на месец за да съм спокоен, че няма да ме хакнат.
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Аз съм параноичен на тема сигурност, но тъй като от себе си очаквам да свърша тази работа (мониторинг и защита), би било срамно да наемам някой друг да ме пази. Едно такова мое действие би означавало, че съм некадърен. Това да те хакне някой (особено ако е само deface) трябва да е знак за теб, че не си достатъчно добър. От това следва, че трябва подробно да анализираш начина на извършване на самата атака и да се подготвиш за следващия път. Дори да не те бива много, от зор човек се учи.
 
Re: От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

няма начин да се спасиш от хакване :)
подяволите, хакват НАСА, едва ли със сигурността там се занимават сулю и пулю.
Тея дефейсове и простотии минават и заминават, до няколко часа си пуснал някакъв глупав фикс,
проблемът е като ти го нашмулат, а ти не се усетиш с месеци.

Сигурността според мен трябва да се гледа до такова ниво, че на хакващия да му е (олеле каква дума) икономически неизгодно да отдели време или каквото там смята за да си свърши работата.
 
ами то много зависи братле трябваше да има отговор :) нула лева за мониторинг :)

това е услуга за ъмненидж впсите и съвърите.... ако си на шеърд хостинг или менеджед сървър те админите фирмата трябва да си го оправят и трябва да си са го настроили... не че не стават издънки ама все пак

значи може да се запишеш в две безплатни услуги който предлагат външен мониторинг с пинг на 30 минути е стандарта за индустрията (а някой освен пинг предлагат по още един сървис да проверява безплатно - да кажем да отваря дадена вътрешна страница която е динамична и си чеквате и базата данни по този начин)... като те повечето такива сайтове са със стандартен скрипт при който мониторинга работи от момента на записването тоест ако добавиш в интервал от 15 минути твоя сайт в двата сайта ще имаш проверка на сайта на 15 минути и с имейл2смс си ги получаваш репортите което е достатъчно като време за рекация :) ако се запишеш за три различни сървиса освен че имаш по голямо релабилити отколкото да плащаш на една фирма може и до 10 минути да го докараш :) стига да ти се занимава

ако става въпрос за професионален мониторинг на даден сървис ако си whm сървър като крашне сървис без да пада сървара - връща пинг.... самия сървър се насторинва да те пейджва през имейл 2 смс за паднала услуга...само за случайте когато крашне целия сървър и не може да пейджне ти трябва външен сървис...


за да говорим за сигурност това вече влизамен в друга област - взимаш си менеджъд сървър и си свиркаш в следващия пост ще добавя
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

що няма опция нищо не давам за чии ми е да се набутвам не стига че плащам за хостинг а и още да им давам ай сиктир
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

що няма опция нищо не давам за чии ми е да се набутвам не стига че плащам за хостинг а и още да им давам ай сиктир
Или плащаш или се ограмотяваш и се пазиш сам. Няма как да минеш просто така.
 
ами то много зависи братле трябваше да има отговор :) нула лева за мониторинг :)

това е услуга за ъмненидж впсите и съвърите.... ако си на шеърд хостинг или менеджед сървър те админите фирмата трябва да си го оправят и трябва да си са го настроили... не че не стават издънки ама все пак

значи може да се запишеш в две безплатни услуги който предлагат външен мониторинг с пинг на 30 минути е стандарта за индустрията (а някой освен пинг предлагат по още един сървис да проверява безплатно - да кажем да отваря дадена вътрешна страница която е динамична и си чеквате и базата данни по този начин)... като те повечето такива сайтове са със стандартен скрипт при който мониторинга работи от момента на записването тоест ако добавиш в интервал от 15 минути твоя сайт в двата сайта ще имаш проверка на сайта на 15 минути и с имейл2смс си ги получаваш репортите което е достатъчно като време за рекация :) ако се запишеш за три различни сървиса освен че имаш по голямо релабилити отколкото да плащаш на една фирма може и до 10 минути да го докараш :) стига да ти се занимава

ако става въпрос за професионален мониторинг на даден сървис ако си whm сървър като крашне сървис без да пада сървара - връща пинг.... самия сървър се насторинва да те пейджва през имейл 2 смс за паднала услуга...само за случайте когато крашне целия сървър и не може да пейджне ти трябва външен сървис...


за да говорим за сигурност това вече влизамен в друга област - взимаш си менеджъд сървър и си свиркаш в следващия пост ще добавя
Така е, но 0 лева за услуга е равносилно на качество 0, освен ако не е включена към домейна или хостинга. А в конкретния случай става дума за мониторинг на няколко (може и хиляди) домейни. Това не включва и не е пряко свързан с хостинга, а с домейните. За това на всеки хост трябва да имаш, а като гледам или е допълнително или се предлага рядко. Пинг на 30 минути не ми звучи много ОК. Мислях, че нещо до 2-3 минути е нормално за известия. Да, става дума за професионален мониторинг. Все пак говорим за добра услуга. И пак ще кажа, че е за домейни пръснати на различни хостинги, а не обвързано на един само. За това споменах за домейни, не на хостинг ниво.

Реално е факт, че не може да се спасиш от хак. Но може да предотвратиш сайта ти да е хакнат за определено време. Или казано на друг език - да минимизираш загуби като го хванеш в началото. Ако някой иска фри, то той трябва да се обучи да се пази. Няма даром нищо. Като един приятел ми вика "Може ли да ми направят SEO безплатно". Да, може но толкова ще е и качествено. Това е като безплатния съвет - докато не си платиш, никой няма да го вземе на сериозно.

Гледам, че повечето отговарят с високата сена, което ме радва, че взимат сайтовете си на сериозно. :)
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Според това какви са ми приходите от сайта бих давал различно, не мога да давам по 100-200 лева на месец за някакво сайтче с 2000 уникални на ден. Но ако някой ден направя следващия фейсбук или гугъл ще давам хиляди месечно :) Не съм кретен и не се смятам за глупав, но абсолютно никога освен в самото стартиране на сайта може би, не бих се занимавал със защитата му - просто това не ми е работа, щом не ми е работа няма как аз да го правя на едно високо ниво както човек който е решил с това да си вади хляба.
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Във връзка с ping-овете (всъщност май говорим за HEAD или GET заявки):
Понякога има кратковременни прекъсвания между някои от по-големите интернет мрежи (най-често някои от тези под Tier 1). Под прекъсвания имам предвид не абсолютно прекъсане на свързаността към световната мрежа, а само към конкретни най-често съседни мрежи. С всичко това искам да кажа, че ако някой тръгне да прави подобна мониторинг система, трябва да разположи повече от един сървъри в хостинг компании / колоцентрове ползващи различни интернет доставчици. Целта е да се установяват такива проблеми и в случай на частично кратковременно прекъсване с конкретна мрежа само да не се изпраща панически SMS с текст "Олеле, хакнаха ти сайт ???.???".

Идея:
Ако се ползват повече точки и като така или иначе се тестват страниците, може да се прави статистика за скоростта на зареждане на страниците на даден сайт от различни точки на света.
 
От: Re: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

ами то много зависи братле трябваше да има отговор :) нула лева за мониторинг :)

+1 ако е само за едната проверка дали в момента са онлайн 2-3 сайта.

Ако е за много сайтове вече може и да си струва нещо, но не много.
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Така оформено заглавието ми навя асоциации за момчетата с бухалките от преди 2 десетилетия. :)

По темата - мисля, че не може да се определи някаква обобщаваща цена. Едно е за личен блог, друго е малкия бизнес и съвсем различно корпоративния сайт.

Да тва е и аз така си помислих -Почват се рекетите!
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Може би под мониторинг се имаше предвид проверка на домейна / сайта в различни blacklists - т.е. дали фигурира в списъците на антивирусните програми. Иначе мониторинг за uptime с ping е безмислено. НА един хостинг сървър има мрежов uptime и web uptime, ако ще се проверява site availability е добре да се прави с GET заявка, въпреки че същата ще върне response 200 дори и при отпаднал mysql , което за динамични сайтове си е раносилно на offline.

P.S. малко миксирам българска реч с английски термини, но по мое мнение така е правилно.
 
От: Колко бихте платили, за да сте спокойни за сайтовете си?

Такава услуга има смисъл само ако проверката се прави от няколко различни сървъра. Стигне ли се до blacklists на домейна и падне ли трафика вече е "след дъжд качулка"
 
Правилно е от гледна точка на това, че мониторинг си е мулти, а "гледане" или "наблюдаване" никак не обхваща това, което реално искаш да кажеш. Пингване, и подобни не мисля, че биха били идентични с това на български. ;)
 

Горе