Колко важно е науча HTML, CSS, Java script и има ли ентусиасти които да дават уроци?

smart_deal

Member
Здравейте, играчи на чужди спортове и сорс кодове и всякакви езици! Та от доста време се занимавам с всякакъв онлайн бизнес, но така и не седнах сериозно да чета или да взимам уроци по HTML 5 или Java, но като гледам на къде вървят нещата ще имам нужда да взема уроци. Имам желание и време и драснете някой ред със вашите предложения и препоръки.

Благодаря ви предварително.
 
Колко е важно ти ще кажеш. Ако поназнайваш HTML и CSS ще можеш да разбираш структурата на сайтовете, визуално имам предвид. Нещо да преместиш, на нещо да му промениш цвета, такива неща.

JavaScript в днешно време за съжаление е едно мазало от библиотеки. Хората все още го намират за неудобен език за писане, но въпреки това е супер гъвкав и върху него са изградени безобразно много библиотеки... уж да се пише по-бързо и по-лесно. С други думи, не ти стига да знаеш JavaScript. Е, ако искаш сам да си правиш сайт от 0-та, може и с чисто JavaScript, но ако ще боравиш с чужди кодове, те най-вероятно ще са писани по други правила.

После ще трябва да знаеш и на сървъра какво се случва. PHP, NodeJS... каквото е там. Не е шега работа, а не ми се виждаш толкова ентусиазиран. Такива неща се учат с месеци и години. Има и океан от материали из нета.
 
С други думи, не ти стига да знаеш JavaScript.
Тука не съм съгласен. Angular, React, Vue.js вече навлезнаха доста мощно и може с един Javascript да се правят доста неща (стига да го знае на добро ниво). Html5 и Css са по подразбиране, тях си ги знае почти всеки вече.
 
Тука не съм съгласен. Angular, React, Vue.js вече навлезнаха доста мощно...

Аз като казвам JavaScript, имам предвид JavaScript. Другото са синтактични превъплащения, които може и много готини да са, ама са няколко... да не кажа много. JavaScript се ползва като една подложка, върху която всеки си поставя каквато модификация му хрумне, за да се чувста по-готин.
 
Ентусиазиран съм , но обичам и някой да ме "побутва" докато го уча. По скоро няма да редя никакви сайтове. Компанията за която работя се занимава с разработка и интеграция на игри под HTML5 , а моята работа е само да ги презентирам. Имам доста познания как се билдва сайт, но като не го практикуваш какъвто и да е език се забравя.
Нито Angular нито React Vue.JS съм ги чувал, но ми дадохте ново "домашно"
Та нямам нищо против да взимам някакви допълнителни уроци за да съм и по гъвкав в работата ми .

Благодаря ви момци !
 
Тука не съм съгласен. Angular, React, Vue.js вече навлезнаха доста мощно и може с един Javascript да се правят доста неща (стига да го знае на добро ниво). Html5 и Css са по подразбиране, тях си ги знае почти всеки вече.
И доста други има, има си специални библиотеки за анимации само, други за графики, трети за репорти. Но знаеш ли основите всичко друго се донаучава. В момента, споменатите от теб са най-желание навсякъде почти. Има и олд скул - jQuery девелопъри, които ще си правят тяхното. :) Но определено това е най-важното при фронт енд-а - другото се научава бързо и е по-лесно. Говоря за HTML и CSS. Като вече говорим и там за носи технологии като SCSS, SASS, някоя друга библиотека като bootstrap. И така нататък. :)
 
Реакт, Вю, Ангулар = забравете за СЕО, това са само за СПА приложения или отделни секцийки в сайтове където СЕО-то НЕ е цел. Маркъпът се генерира от джаваскрипт (общо взето нечитаем за гугълбот), а контентът най-често се зарежда асинхронно и пристига с още по-голямо закъснение.

За разлика от тях jQuery се ползва основно за манипулиране на вече съществуващ маркъп и контент. Не че не може да си генерираш и маркъп с него, ама обикновено нема нужда.

И накрая, jQuery най-щадящо за процесора в промеждутъка от даунлоудването на скриптовете от браузъра до "превеждането" им до разбираем за браузъра прост джаваскрипт. Важно, ако сайтът се отваря от мобилно у-во.

ТЛДР: зае*ете ги тия модерни тъпотии, ако сте предимно уебмастър, дреме ви за СЕО-то и не правите някой сингъл-пейдж СааС или админ панел.
 
Последно редактирано:
Реакт, Вю, Ангулар = забравете за СЕО, това са само за СПА приложения или отделни секцийки в сайтове където СЕО-то НЕ е цел. Маркъпът се генерира от джаваскрипт (общо взето нечитаем за гугълбот), а контентът най-често се зарежда асинхронно и пристига с още по-голямо закъснение.

За разлика от тях jQuery се ползва основно за манипулиране на вече съществуващ маркъп и контент. Не че не може да си генерираш и маркъп с него, ама обикновено нема нужда.

И накрая, jQuery най-щадящо за процесора в промеждутъка от даунлоудването на скриптовете от браузъра до "превеждането" им до разбираем за браузъра прост джаваскрипт. Важно, ако сайтът се отваря от мобилно у-во.

ТЛДР: зае*ете ги тия модерни тъпотии, ако сте предимно уебмастър, дреме ви за СЕО-то и не правите някой сингъл-пейдж СааС или админ панел.
Vue.js + Nuxt.js се справят чудесно със Seo-то.
 
Vue.js + Nuxt.js се справят чудесно със Seo-то.
Абе справят се ама колко предприемача си виждал да си правят сайтовете с Нукст/Некст?

И двете технологии са се пръкнали най-вече от напъни да се осмислят инвестициите във Вю/Реакт, а не за да запълнят някоя реална технологична дупка.
 
Здравейте, играчи на чужди спортове и сорс кодове и всякакви езици! Та от доста време се занимавам с всякакъв онлайн бизнес, но така и не седнах сериозно да чета или да взимам уроци по HTML 5 или Java, но като гледам на къде вървят нещата ще имам нужда да взема уроци. Имам желание и време и драснете някой ред със вашите предложения и препоръки.

Благодаря ви предварително.
Отиваш на https://www.udemy.com/ и почваш.
Има адски много евтини курсове с клипчета, обяснения, упражнения и т.н.

Подобно на шофирането обаче, ако вземеш "книжка" и не пишеш код, само ще си си загубил времето.
Можеш да ги научиш технологиите, но без практика, няма как да ги приложиш коректно.
Мисълта ми е, недей да се занимаваш да учиш HTML/CSS/JS само ей така от любопитство.
 

Горе