Колко едър трябва да е шрифта на съдържанието?

Firefly

Well-Known Member
Напоследък имам една дилема, (може би щото остарявам и вече вземам да не виждам) и се чудя на хората колко голям им допада е шрифта на съдържанието (разбирай в статиите)? Дълго време съм карал на 14px, но от скоро пробвам и на 16px, което е доволно едро - при макс резолюция не ме кара да се навеждам към екрана. От друга страна пък малко неестествено ми изглежда, да не говорим, че хваща по-малко думи на ред. За 15px не говоря, защото е доста кофти.

Какво е вашето мнение?
 
С напредването на технологиите и увеличаването на резолюцията по-едрият шрифт и елементи са вече нещо съвсем нормално. Отдавна ползвам 16px sans-serif за основния текст и по-малък 12-14px за byline-meta и post-meta. Добре е да се смалява при браузване на мобилни устройства, но не е задължително.
 
От: Колко едър трябва да е шрифта на съдържанието?

Хич не ми харесват сайтове с големи шрифтове, а като добавим и многото скролиране, то престоя в сайта става ужасен. Не знам защо се налагат такива неща в дизайнерлъка, но след появата на Уиндоус 8 взеха да се насаждат ужасяващи идеи.
 
Re: От: Колко едър трябва да е шрифта на съдържанието?

Налагат се такива тенденции, защото повечето потребители са адски мързеливи и нетърпеливи и предпочитат да скролират вместо да цъкат. Друга част от потребитителите (като теб) се дразнят от това, че нямат контрол върху страницата и настояват за старите методи с pagination, по-малък шрифт и елементи.

Масовото използване на мобилните устройства са основната причина за скролирането и "мързела" в бразуването. Заради това UX специалистите приспособяват операционите системи, мобилните приложения, сайтовете и т.н. към новите реалности.

Хич не ми харесват сайтове с големи шрифтове, а като добавим и многото скролиране, то престоя в сайта става ужасен. Не знам защо се налагат такива неща в дизайнерлъка, но след появата на Уиндоус 8 взеха да се насаждат ужасяващи идеи.
 
От: Колко едър трябва да е шрифта на съдържанието?

Да си правят тогава отделен дизайн за мобилните устройства (за по-мързеливо и лесно боравене с пръст), не е нужно да се преебава целия сайт дизайн само заради нарастващия брой мобилни устройства свързани към интернет. То за това и Уиндоус 8 се счупи от продажби, не може ХР-то да мине, та за това му спряха и поддръжката.
Някакви огромни плътно цветни квадрати, букви колкото главата ми и т.н., това въобще не е приятно за десктоп потребителите, та дори и за лаптопаджиите.
Тези тенденции при другите ОС-ми не ги виждам толкова ярко изразени, ама нали уж Уиндоус е най-разпространен и айде всичко живо да им следва идиотщините. Тая глупост трябва да се спре според мене и потребителите го показват с нехаресването си на 8-ка.
 
От: Колко едър трябва да е шрифта на съдържанието?

а форума с какъв шрифт е

12px доколкото виждам.

Аз намерих едно решение на моята дилема - сложих си font resizer и който иска да си го гласи колкото голям му е кеф :)
 
От: Колко едър трябва да е шрифта на съдържанието?

Аз си ползвам скрола на мишката от край време, мисля че по-лено няма накъде:)
 
Напоследък имам една дилема, (може би щото остарявам и вече вземам да не виждам) и се чудя на хората колко голям им допада е шрифта на съдържанието (разбирай в статиите)? Дълго време съм карал на 14px, но от скоро пробвам и на 16px, което е доволно едро - при макс резолюция не ме кара да се навеждам към екрана. От друга страна пък малко неестествено ми изглежда, да не говорим, че хваща по-малко думи на ред. За 15px не говоря, защото е доста кофти.

Какво е вашето мнение?

Хм, това е доста интересен въпрос. Не бях се замисля, но отговорът ми би бил може би като повечето хора - зависи от сайта като цяло - елементите по него, менютата и всички стилове - от h1, h2, и т.н. Но стандарт си е 14px (някъде 12px), и него си гоня и аз. :) Не знам, но гледайки някой h3 или h4, направо 16px идва към едно от двете или между тях. ;) Не че се случва често тези хед тагове да си ползват, но все пак.
 
Re: От: Колко едър трябва да е шрифта на съдържанието?

12px доколкото виждам.

Да, както казах, дефолтен е и нарочно такъв, заради другите елементи. Може да се види колко опции и функции има, които няма да изглеждат естетически добре, ако шрифта се качи с още няколко px.
 
От: Колко едър трябва да е шрифта на съдържанието?

Аз лично се кефя на 13-14px, по-голямото е натрапчиво.
За 12px и по-малко знам, че Google много-много не им се кефят на такива страници, но това може би вече е отживелица :)
 
Re: От: Колко едър трябва да е шрифта на съдържанието?

Аз лично се кефя на 13-14px, по-голямото е натрапчиво.
За 12px и по-малко знам, че Google много-много не им се кефят на такива страници, но това може би вече е отживелица :)

Това не може да е така - бизнес стандарта е 10-12 pt (12 Таимс в частност) ако милиони документи са генерирани с този размер и в последвие обърнати до хтмл или пдф или индексирани като .doc... АКО алгоритъма го взима в предвид а ти качваш по-голям шрифт ще отчете отклонение от общо прието при теб (някое сео прави нещо съмнително) а не при тези който са в бизнес стандарта
 
Последно редактирано от модератор:
Реално ниският шрифт, а именно малкото мегапиксели - од 10px си е малко тегаво за четене, особено ако е доста текст и широки параграфи, изключвам даже факта за wide дизайн. ;)

Ето това са дефолтните настройки на тема на WP, което реално виждам и в много други такива:

7601266X.png


Само да кажа, че темата е риспонсив, това също има значение при задаване на дефолтни настройки. Но пък е и Arial, което е малко различен от TNR. :)
 
От: Колко едър трябва да е шрифта на съдържанието?

За 15px не говоря, защото е доста кофти.

Привет, защо смяташ че 15рх е кофти. Питам, защото при мен така се получава че 14рх идва малък , а 16рх ми идва прекалено голям...
 
От: Колко едър трябва да е шрифта на съдържанието?

Привет, защо смяташ че 15рх е кофти. Питам, защото при мен така се получава че 14рх идва малък , а 16рх ми идва прекалено голям...

Ами не знам и аз, може би е от моя телевизор проблема, но при използването на 15px или пък 17px, такива нечетни стойности, ми се вижда странно и неестествено.
 
От: Колко едър трябва да е шрифта на съдържанието?

Незнам, при мен 15рх Helvetica се вижда нормално и съм с него , а виждам и други сайтове има така.
 
От: Колко едър трябва да е шрифта на съдържанието?

Не че съм някакъв спец, но шрифта не би ли трябвало да е съобразен с дизайна на сайта? На един сайт 15px може да изглежда супер, на друг ужасно зле. Така си мисля, де. :)
 
От: От: Колко едър трябва да е шрифта на съдържанието?

Не че съм някакъв спец, но шрифта не би ли трябвало да е съобразен с дизайна на сайта? На един сайт 15px може да изглежда супер, на друг ужасно зле. Така си мисля, де. :)

Ставаше въпрос за шрифта на съдържанието/статиите, който според мен не зависи чак толкова много от сайта. И тъй като е основното в един content ориентиран сайт, би трябвало да е удобен за четене.
 
От: Колко едър трябва да е шрифта на съдържанието?

Според мен 12-14 пиксела, зависи от шрифта.
Този форум е с 12 и аз си чета добре. С 14 пак би бил добре.

16 пиксела вече ми се струват много.
 

Горе