Колко слайда според вас за нужни за една презентация?

Колко слайда слагате в презентациите си?

  • 5

    Votes: 1 2.8%
  • между 5-10

    Votes: 19 52.8%
  • между 11-15

    Votes: 10 27.8%
  • между 16-20

    Votes: 3 8.3%
  • между 21-30

    Votes: 0 0.0%
  • над 31

    Votes: 3 8.3%

  • Общо гласове
    36

Blinky

Owner
Исках да видя кой с какви презентации борави и колко досажда / отегчава клиентите си или публикато, пред която я представя. Аз лично мисля, че повече от 15 слайда са излишни. Искам да кажа, че презентацията е за компанията Х, продаваща продукта Y. Ето какво основно си мисля, че е нужно да се знае в нея:

1. Нещо за компанията, слайд №2 (№ 1 е заглавна винаги).
2. Какво се предлага.
3. Кои са клиентите й.
4. Какво реално ще подобри продуктите / услугите й.
5. Нещо за пазара, на който оперира (защо не, ако трябва да се обучават клиентите).
6. Как работи това, което предлагате.
7. Защо вие от всички.
8. Връзка с Вас.

Има и други, но това е в основата, като е много важно (според мен) да не се отегчава клиента, ако случайно сте на персонална среща, на която нямате вече изграден стил, с който реално бихте държали вниманието на повече от 20 човека.

Но все пак ми е интересно кой какви методи и интересни неща може да сподели в тази насока. Сложих и една анкета, за да видя и кое е нормалното, като бройка, за една презентация.

Давайте си гласовете. :)

Аз ще споделя и още в по-нататъчните си постове, тъй като сега ми се налага да правя и реших да споделя малко know how. ;)
 
От: Колко салйда според вас за нужни за една презентация?

За мен една презентация не трябва да е повече от 10 слайда, основен принцип - KISS - keep it short and simple!

А ето и нещо полезно, според мен, по темата:

How to make an effective presentation
 
От: Колко салйда според вас за нужни за една презентация?

Мерси за инфото. Гледам, че започна пула да се пълни с това, което си мислех още при писането на темата - 11-15 слайда. Много е важно да е чиста ясна и представителна. Както и да казва на клиента това, което наистина искате да кажете. Другото са локуми.

Като се почне от самият скин / тамплейт и се стигне го елемените в него. ;)
 
От: Колко салйда според вас за нужни за една презентация?

Според мен, броят на слайдовете е много относителен - зависи от същината на продукта, който ще се представя/продава. Понеже ми се налага непрекъснато да присъствам на разни конференции, семинари и тЯм подобни, даже веднъж попаднах на едно обучение по комуникация, ето какви са моите наблюдения:
- Големината/дължината няма значение (все пак да не се прекалява, защото публиката бързо се отегчава);
-Подредени и изчистени слайдове. На всеки един да присъства картинка, снимка, лого или нещо друго, което да изобразява недвусмислено продукта/услугата, изобщо нещото, което ще се продава/представя. Така се въздейства върху зрителната памет на публиката с цел предизвикване на асоциация между продукта/услугата и вашата организация. Най-често дапусканата грешка тук е че, фирмите наблягат на собствения си фирмен знак, а не на логото или изображението на продукта, който представят. По-добър избор би било на първия и последния слайд да присъства фирмения знак, а на всички останали изображението на продукта.
- Ако искате да задържите вниманието на публиката в никой случай не дублирайте съдържанието на слайдовете с вашата устна презентация. Какво правят повечето хора - прожектират слайдовете и повтарят на глас написаното в тях ... ето тук виждате основните характеристики на нашия нов продукт, който е красив, функционален и т.н. и т. В крайна сметка хората четат много по-бързо, отколкото вие говорите и веднъж прочели написаното започват да си мислят, че ги взимате за глупаци, щом им повтаряте дословно това, което току-що са прочели.
-За да се избегне този проблем, не описвайте продукта в презентацията, а по-скоро задавайте въпроси, например: Какви са функциите на новия софтуер? и в последствие, по време на вашето изложение ги обяснете на глас. Така публиката прочита въпроса и слуша с интерес какво говорите за да разбере отговорите.
- Правете си винаги два варианта на презентацията: един кратък, съдържащ предимно въпроси, който ще прожектирате по време на представянето и един по-дълг с включени отговори. В деня на презентацията раздайте на всички присъстващи късия вариант, а след няколко дни се свържете и изпратете дългия вариант на когото прецените. Така ще имате съсвем конкретен повод да влезете в контакт с евентуалните клиенти, които ви интересуват.
 
От: Колко слайда според вас за нужни за една презентация?

Похватите за презентиране са много. Кой ще избереш зависи от самата тема. Може да е градивна или линейна. Може да е къса или дълга, с картинки или без. Най-важното е да следва стила на аудиторията ти.
 
От: Колко слайда според вас за нужни за една презентация?

Дължината на презентацията е пряко зависима от нейната тематика според мен. При всички положения обаче тя трябва да представя нещата кратко, точно и ясно. Като просто правило аз винаги спазвам следното: не трябва да има прекалемо много текст - няколко изречения на слайд са достатъчни; колкото повече графични изображения има, толкова по-добре (за представяне нещата нагледно) :)
 
Искам да споделя един ресурс, защото ми се налага тези дни да правя на куп презентации, като искам да спомена, че има и платени и не предимно безплатни тамплейти.

10 Websites You Can Download Free PowerPoint Templates


Знам, че всеки дизайнер от тук би могъл да си сглоби нещо по-добро, но за другите е идеален ресурс, не за друго, а защото се опитах сам и до никъде не стигнах. :) Но хубавите убийствени презентации струват пари. Ако някой има някакви съмнения. :)

Но си струва, ако ще представяте нещо много важно пред сериозна аудитория. ;)
 
От: Колко слайда според вас за нужни за една презентация?

Сигурно има логика, но когато някой се опитва да ме убеди "с какво е по-добър" и "как инвестицията се възвръща в пъти", отписвам го.
Иначе гласувах за 5-10 страници.
 
От: Колко слайда според вас за нужни за една презентация?

Аз съм за между 5-10 слайда. Между другото, има едно правило "7х7х7", което гласи - не повече от 7 реда на слайд, не повече от 7 думи на ред и не повече от 7х7 думи на слайд.
 
От: Колко слайда според вас за нужни за една презентация?

Правилото 10/20/30 на PowerPoint
“Една презентация под PowerPoint следва да съдържа 10 слайда, да продължи не повече от 20 минути и да използва шрифт не по-малък от 30 пункта.”
 
Re: От: Колко слайда според вас за нужни за една презентация?

Правилото 10/20/30 на PowerPoint
“Една презентация под PowerPoint следва да съдържа 10 слайда, да продължи не повече от 20 минути и да използва шрифт не по-малък от 30 пункта.”
За момента, по една или друга случайност спазвам това, без да имам ясната представа защо. Но човек, който ми говори за нещо (в случая ми продава), мисля, че трябва да го е направил още в първите 5-10 минути, респективно в първите 3-4 слайда. Не броя заглавния. ;)
 
От: Колко слайда според вас за нужни за една презентация?

Напоследък съм се "влюбила" в ей тази приставка за
PowerPoint. На мен лично ми е много удобна. Добавя доста повече възможности за едитинг на аудио и видео; създава въпросници, анкети и т.н. особено подходящи за вграждане он-лайн. Крайният резултат може да бъде експортнат като флаш файл. Идва малко скъпичка, но пък ми спестява толкова много време, че изобщо не съжалявам за инвестицията.
 
Последно редактирано:
От: Колко слайда според вас за нужни за една презентация?

Правилото 10/20/30 е на Гай Кавазаки. Той се е мотивирал доста добре в книгата си "Новите оръжия на маркетинга".
Естествено зависи какво се опитваш да продаваш.
Ако правиш презентация на царевични пръчици, 20 минути си е жив тероризъм.
Ама то пък и защо да правиш презентация на царевични пръчици :lol:
 
От: Колко слайда според вас за нужни за една презентация?

Аз съм за между 5-10 слайда. Между другото, има едно правило "7х7х7", което гласи - не повече от 7 реда на слайд, не повече от 7 думи на ред и не повече от 7х7 думи на слайд.
Без да се заяждам, но правилото би трябвало да е: Пуснете презентацията на себе си - ако ви харесва и ви е ясно за какво иде реч, я пуснете на баба си. Или на някоя възрастна съседка. Ако и тя я хареса и разбере за какво иде реч, значи презентацията е добра. Наистина добра!

Ама то пък и защо да правиш презентация на царевични пръчици :lol:
А как ще убедиш народа, че твоите пръчици са по-добри? Най-добрите!
 
Последно редактирано:
От: От: Колко слайда според вас за нужни за една презентация?

Без да се заяждам, но правилото би трябвало да е: Пуснете презентацията на себе си - ако ви харесва и ви е ясно за какво иде реч, я пуснете на баба си. Или на някоя възрастна съседка. Ако и тя я хареса и разбере за какво иде реч, значи презентацията е добра. Наистина добра!

Моето правило е за оформлението. Ти говориш за съдържанието на презентацията. Двете неща трябва да вървят заедно :)
 
От: Колко слайда според вас за нужни за една презентация?

Съгласен. Нещата се преплитат.
В крайна сметка презентацията е визуално подсилване на говорещия. Главното в нея са картинките. Спокойно може и без текст. или две три думи, но на място. Акцентиращи, както е модерно да се говори. Винаги ми е било тъпо говорещия да чете написаното. Все едно са пищови за изпит. Презентацията не е конспект, който да те подсеща, какво аджеба трябва да говориш. Презентацията е визуален фон на говорещия.
Аз също гласувах за 5 до 10 изображения. Слушащия не трябва да се отвлича от картинките.
Иначе по-добре да се слагат еротични снимки и да няма оратор. ;)
 
От: Колко слайда според вас за нужни за една презентация?

Аз също гласувах за 5-10 смятам че в краен , някакъв абсолютно неотложен случаи може и да се достигнат връхните 15 слайда ,но това наистина в екстремни ситуации. Просто хората са максимално съсредоточени първите 3-4 минути и това е времето в което да ги грабнеш и после имаш още малко време да внесеш подробности. Също така мисля че е задължително на всеки слайд да има поместено поле с телефон имейл сайт нещо от този род. Защото почти всеки има смартфон или пък си носи таблет/лаптоп с него и на едно такова презентиране съм виждал много хора които когато бъдат грабнати от идеята веднага вадят телефона и влизат в сайта на фирмата.
 
Явно нека разграничим и за какво иде реч. В случая стартирането на темата беше изцяло базирано на това, че презентацията е за продажба. И по-конкретно за продажби на услуги/продукти. В такъв случай, презентацията би следвало да бъде кратка, точна и ясна. Като през цялото време се допълва много повече с думи, жестове и друг тип комуникация, която не засяга самата презентация. Мисля, че при перфектния синхрон, ще се получи доста добре и ефекта ще е много по-добър ако е обратното - повече слайдеве и малко думи.

Когато става дума за обучителна или информационна презентация, тогава реално е нужно да е повече слайда, като се засяга най-важното и съществено и не се спускаме в детайли, които изместват фокуса й. Много е важно да не се отнема от ценното време на вашия събеседник. Може да ви звучи идиотски, но съм бил на срещи, в които не само са ви отделили точно време, за да им представите вашето предложение, но реално към края на това време започвате да получавате завоалирани или открити сигнали, че пресрочвате. Това е най-често поглеждане на часовник или всичко друго, което му отнема вниманието (странично). Ако го прави в началото, поработете върху презентацията и в последствие нейното представяне.

Много подробни и детайлни презентации са нужни когато представяте нещо ново на обществото, така, че да му обясните какво е; как работи, с какво ще му бъде полезно; информация за неготово използване; с какво е по-добро от сегашните решени и подобни неща. Много в важно с такъв тип презентация да успеете да постигнете това, което искате. Ако е нужно да е на 2-3 части. Ако не се лъжа такива да на Microsoft, Apple и други подобни компании, анонсиращи нещо ново на пазара. И е нормално, хората трябва да получат повече информация, не само да видят, че нещо е излязло и че е следващия модел или серия на еди кое си.

Важно е първите 2-3 слайда да са грабващи, а въпросите, които пита аудиторията имат 2 логични обяснения - интересно им е и искат да разберат повече или не сте ясен и те трябва да хванат нишката от някъде, за това ви питат. Има моменти, в които не е ясно от кой тип са въпросите, но едно е сигурно - може да поработим върху презентацията и представянето й, тя да не предизвиква от втория тип въпроси.
 

Горе