Компютърен вирус

donsavage

Active Member
ЧАСТ 1:

Какво е компютърният вирус?
Много от компютърните потребители мислят, че могат да се предпазят 100 % от вируси след като имат една или две резидентни програми в паметта и като проверяват редовно за вируси всеки нов софтуер. Нека се поясня. Това е чудесна мярка, но често тези хора нямат актуалните версии или са с неподходящ софтуер което е голяма грешка. Често масовия потребител си лепва някой вирус в инкубационен период когато вируса е неуловим за по-старите но но е уловим за новите антивирусни програми. След внезапното си активиране вируса вече може да се улови и може би да се изчисти но той вече е успял да съсипе порядъчно количество файлове. Честно казано бил съм свидетел на това как няколко часа след пускането на версия на дадена програма излиза нова. Това са единични случай, но броят на вирусите расте главоломно. Ето защо актуализациите вече не са веднъж на няколко месеца а са всеки месец ако не и по-често. Често пъти мутирали вируси лесно заблуждават дори най-новите и най-добрите програми. Евристичният анализ е все по-надежден. При стандартното сканиране липсващите от базата данни вируси са неуловими докато евристичния анализ анализира файловете и при най-малко съмнение съответно предупреждава потребителя. Ако евристичния анализ съобщи за вирус или подобно предупреждение бъде дадено то отнесете се с внимание към него. То не е шега а сериозно предупреждение за съществуваща или потенциална опасност от вируси или дори вирусна инфекция с познат или непознат вирус. Често пъти напреднали компютърни потребители и системни администратори подценяват проблема и чак след като вирус съсипе порядъчно количество информация бива обръщано подобаващо внимание на проблема като потребителите са готови да дадат всичко само тази подценена в началото опасна напаст (вируса) да бъде премахнат а скъпоценната информация възстановена. Други администратори пък създават силно защитени от проникване мрежи и разчитат на някой Firewall да ги пази от проникване в мрежата и от вируси. СЪВСЕМ НЕ!!! Огнената стена само казва от къде и как се е появил файла на компютъра а не проверява какво има във файла. Малко са системните администратори които имат добра защита срещу вируси а още по-малък е броя на системните администратори които настройват антивирусната им защита на всичките им компютри в мрежата автоматически да изтриват заразените файлове с цел да се предпазят другите компютри в мрежите. Последните са взели възможно най-правилното решение.
В резюме искам да кажа че не трябва да подценявате вирусите и че колкото по- известна е дадена операционна среда толкова вирусите за нея са повече. Вирусите за MS-DOS/Winows са повече от 52 000, но за Linux, Unix, OS/2 вирусите са рядко срещана неприятна екзотика. Искам също да допълня че антивирусните програми за сега са единственото оръжие за борба с вирусите но ще бъде добре вие също да сте на щрек за вируси. Така вие увеличавате ефекта на антивирусните програми. Бих желал да ви кажа също че БЕЗРАЗБОРНОТО копиране / инсталиране / прехвърляне / Download на игри, програми, файлове (особено .COM, .EXE, (.DOC, .DOT - документите на MS Word)), драйвери, таблици, и на какъвто и да било друг софтуер крие опасност от вируси или макровируси. Също така не стартирайте безразборно всякакви файлове и най-вече файлове които ви се виждат съмнителни или не знаете със сигурност кой ви ги е изпратил или не знаете от къде и как са попаднали на вашия компютър. Малко са хората които обръщат нужното внимание на този проблем. За това точно вирусите са толкова разпространени сега. Ако се замисли човек ще стигне до извода че проблема с вирусите реално е много голям. Около 60% от заразяванията с вируси се дължат на човешка грешка при оперирането или на голямо предоверяване на антивирусните програми които често са стари или неподходящи или се ползват с неподходящи опции! Знаете ли че ако се огледаме около нас ще видим доста интересни неща.-заглавия от вида на Hacker's software и The ultimate Hacker collection където половината от съдържанието на дисковете е от вида на Virus creating toolkit, Virus constructor set, а най-лошото е, че тези дискове се предлагат свободно на смешни цени от около 10$. Нужно ли е да споменавам че с такъв софтуер могат да се произвеждат вируси в невероятни количества и че улесненият интерфейс на тези програми позволява свръх лесното създаване на вируси от всеки потребител НЕЗАВИСИМО ОТ ТОВА МОЖЕ ЛИ ДА ПРОГРАМИРА ИЛИ НЕ. Реших да си купя такъв диск и да тествам съдържанието му. Намерих две приложения за създаване на вируси. Пуснах ги и реших да направя тестова колекция. Работата бе невероятно лесна. Вие само отговаряте на въпроси, и приложението само създава кода на езика Turbo Assembler. Невероятно лесно е, а злонамерени псевдохакери ще си играят на кой какви вируси е правил. Може и дори този софтуер да се разпространява между приятелчета и подобни.
Компютърният вирус е паразитна програмна единица следваща предварително зададени логически инструкции за действие и САМОСЪХРАНЕНИЕ, която е написана като всяка друга програма която съществува на който и да е програмен език и може да бъде модифицирана или е модифицирана от автора или някой друг за да бъде повече или по-малко опасна. Тази паразитна програмна единица предвидена да причинява големи щети върху софтуера дори често пъти преформатира харддиска като и заразява всички компютри и общи устройства в мрежа (ако такава съществува). Тази програмна единица свободно се прехвърля от компютър на компютър чрез всички средства които се използват за прехвърляне и взаимен обмен на информация най-вече чрез дискети модеми и мрежи. Често пъти някой .ЕХЕ или някой .СОМ файл всъщност представлява вирус а не просто заразен изпълним файл. Силно препоръчително е да си купувате софтуер или хардуер който изисква драйвери за да работи от магазини специално занимаващи се с такава дейност. Пример: при купуването на CD-ROM устройство са необходими и драйвери осигуряващи работата му. Нищо не пречи драйверите да са заразени с вирус(и) и при тяхното инсталиране да възникне вирусна инфекция. Десетките хиляди вируси не са нищо освен огромен брой модификации на вече съществуващите вируси които са все по-опасни. Вирусите се прехвърлят и разпространяват чрез игри, файлове, програми, драйвери, файлови документи, файлови таблици, модеми, Интернет, оптични кабели, рядко на CD-ROM и CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, чрез Е-Mail, IRC и ICQ и всички останали средства за информационен трансфер!
НИКОГА НЕ СЛАГАЙТЕ СЪМНИТЕЛНИ ДИСКЕТИ ВЪВ ФЛОПИТАТА!!! НИКОГА НЕ ЗАРЕЖДАЙТЕ НЕ ИЗПОЛЗВАЙТЕ СЪМНИТЕЛНИ ДИСКЕТИ И НЕ КОПИРАЙТЕ ФАЙЛОВЕ ОТ ТАКИВА ДИСКЕТИ!!!
Кой и защо създава вируси?

Погрешно е залегнало в съзнанието на потребителите че вирусите са творения на хакерите. НЕ Е ВЯРНО! Вирусите са творения на кракерите. Чрез това кой кракер колко опасен вирус е създал се изгражда нещо като кракерска йерархия на техните умения. Колкото по опасен е даден вирус, кракерът който го е създал седи на по-високо стъпало в тяхната йерархия. В ценностната система на кракерите е върховно постижение да се напише коварен опасен и трудно унищожим вирус. Някой програмисти, които искат да създадат вирус, но не могат да напишат собствен защото нямат нужните познания, само модифицират вече съществуващи вируси като ги правят по-опасни от оригиналите.

Тук искам да уточня нещо по отношение на хакерите и кракерите:
Кракер - това е злонамерен хакер. Истинският хакер не е злонамерен и "не вреди", не унищожава системи (ако не се налага) и не пише и разпространява вируси, а само краде данни.
Как се разпространяват компютърните вируси?
Ето един интересен и важен въпрос. Вирусите се разпространяват чрез всички начини за предаване на информация използвани в компютърната техника: oптични кабели, мрежи, дискети, в някой случай CD, игри драйвери, операционни среди, среди за програмиране, драйверни програми, транслиращи програми, всякакви файлове (особено MS Excel таблици и MS Word документи), архивирани пакети, модеми, Интернет, оптични кабели, рядко на CD-ROM и CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, често по e-mail, IRC и ICQ както и по WAP. Засега има само един вирус който се разпространява по WAP и това е вируса Timofonica, но това е само предупредителен сигнал, че не е далеч времето за масирани заразявания по WAP ако не се вземат необходимите мерки бързо и навреме! Други разпространители са заразени антивирусни програми и всички останали средства за трансфер на информация!
БЪДЕТЕ ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВНИМАТЕЛНИ КОГАТО КУПУВАТЕ ИЛИ ВЗЕМАТЕ СОФТУЕР. ВИНАГИ ГО ПРОВЕРЯВАЙТЕ ЗА ВИРУСИ ПРЕДИ ДА ГО ИЗПОЛЗВАТЕ. Вирусите правят от свой копия на заразеното устройство като се самозаписват в програмите или в системните файлове зада може да се изпълняват при всяко стартиране програмата или на компютъра.
Желателно е да проверявате току-що купения софтуер дори ако е директно от фирмата производител а ако вземате софтуер от други места тогава сканирането е задължително
Какви са видовете вируси и как работят?
Видовете вируси са няколко основни с множество от подвидове. В тази версия са описани 30 вида вируси и 8 вида вирусоподобни програми. Често вирусите представляват няколко от тези "видове" събрани в един вирус. Пример: резидентни и Stealth едновременно или други качества като често пъти са по много. Комбинациите между тези "видове" е най-коварното при вирусите. Вирусите са написани като изпълним код който се самозаписва някъде из програмата като модифицира програмата да изпълнява този код или кода се записва с стартовите сектори на дискетите или харддиска за да се изпълни. Така вирусът става активен и нанася своят удар върху софтуера. Има и вирусоподобни програми които помагат на вирусите. За тези програми прочетете в раздела вирусоподобни програми по-късно в тази точка.

Резидентни - те остават резидентни в паметта така както остава някой драйвер. (до изключването или рестартирането на компютъра). От паметта вируса може да се размножава и да смущава работата на компютъра и да поврежда файлове и цели програми
Boot - тези вируси се самокопират в зареждащия сектор на дискетите и на харддиска като копират системните файлове (ако харддиска е системен или дискетата е системна) на друго място на дискетата или на харддиска. Така при опит да се зареди от заразената системна дискета вирусите се зареждат успоредно с ОС нанасят своите удари върху софтуера
Вируси с директно действие - са вируси които се стартират нанасят своят удар върху софтуера и се "самоизключват", но остават като инфекция
Stealth - вирусите са най - коварните защото те причиняват големи щети и остават резидентни в RAM. Те още прикриват симптомите на вирусната инфекция и взаимодействат с различни антивирусни програми като принуждават програмата да каже че няма вируси. Тези вируси не показват промени по размерите на файла който са инфектирали което ги прави трудни за засичане и обезвреждане! Самият вирус лесно се укрива и трудно се премахва. Секторите от харддиска и (или) дискетата където е записан оригинала на вируса се маркират като лоши (механично повредени) въпреки че не са повредени по никакъв начин. Bсички антивирусни програми който проверяват харддиска или дискетите "виждат" маркираното - "лош сектор" и го прескачат и не засичат вируса. Друга мярка за защита е заетата техника от полиморфичните вируси на самопроменящ се код на вируса за допълнителна самозащита
Макровируси - вируси специално написани на "Word macro language" и на "Visual Basic Macro language" като създават отделни макроси - вируси. Тези вируси често предизвикват правописни и стилистични грешки по текстовете на "WinWord"; "MacWord"; "DosWord" а също и по таблиците на "DosExcel", "WinExcel и "MacExcel" . Тези вируси не правят разлика между отделните версии на Word и Excel. Макро вирусите се пренасят като макроси по документи и таблици със записани макроси. Стартирането на макросите стартира и макро вирусите. Макро вирусите нападат първо файла Normal.dot (когато става дума за Word) или Normal.xlt (когато става дума за Excel), а после и всеки отворен документ
Логическите вируси - предизвикват не само множество щети но предизвикват и много логически грешки по време на работа. Те се активират ако определени условия се изпълнят правилно
Time-bomb - вирусите са вируси с назначена дата на активиране. Ако попаднат в компютъра преди датата на активирането им те само се размножават без да предизвикват повреди. На датата на активирането или след нея вирусите се активират и нанасят своят удар. Пример за такъв вирус е CIH (т.нар. Чернобил), който се активира на 26-ти април
MBR (Master Boot Record) - вирусите работят на принцип близък на Boot вирусите. С тази разлика че те не копират системните файлове а се "смесват" с тях и ги модифицират за да приемат вируса като част от тях което прави невъзможно премахването им. Когато от заразен системен харддиск или заразена от системна дискета се зарежда ОС, вирусите се зареждат отново успоредно с ОС и нанасят своят жесток удар върху софтуера
BIOS вирусите - това са тези вируси които освен че причиняват щети правят и промени по BIOS-a на компютъра или се записват там. Най-честите промени са свързани с флопитата често се обявява че флопитата не са инсталирани и компютъра не може да ги използва. Разбира се и често пъти вирусите така разбъркват данните от BIOS-а че компютърът не може да се стартира. Вирусите причинили всякакви промени промени по BIOS-a не позволяват нормалното преконфигуриране Трети вируси се самозаписват в BIOS-a и се самостартират от там още преди ОС да е заредена. Борбата с тези вируси е най-сложна защото те контролират целият хардуер и софтуер.
Размножаващи се - тези вируси само се размножават без да причиняват никакви повреди и каквито и да било други щети и последици
Joke programs - всъщност те не са вируси, а шегаджийски програми които се разпространяват като вирусите. Тези програми не причиняват никакви щети. Те само извеждат глупави съобщения и още по-глупави шеги
Virus creating tool viruses - не са вируси а инструменти за създаване на вируси в големи количества. Вирусите създадени от тези инструменти обикновено са шифровани и лесно засечими както и лесно отстраними
ANTI-VIRUS viruses - не са вируси, а антивирусни програми които се разпространяват като вирусите и обикновено са блок за самотестване срещу вируси. Желателно е да не ги допускате по диска (дисковете) и дискетите си
Хардуерните вируси са вируси които спъват работата на хардуера по всякакви начини: симулирайки хардуерни проблеми, механически повредени сектори, по дисковете и дискетите, повреди по тях, провалят тестовете на дисковите контролери и принуждавайки компютъра да не работи с дадени компоненти от хардуера. Вируса FireBurn е точно такъв с цел самосъхранение блокира клавиатурата и мишката
COM вирус е този вирус който напада и заразява само .СОМ файлове
ЕХЕ вирус е този вирус който напада и заразява само .ЕХЕ файлове
• СОМ/ЕХЕ - вирус е този вирус който напада и заразява както .СОМ, така и файлове и .ЕХЕ файлове
Суматорните вируси са предвидени да събират и закръглят стойности предизвиквайки много големи бъркотии. Започвайки от най-ниските нива на Excel и стигат до най-високите нива на счетоводни и ведомствени и подбанкови и банкови нива и функции. Тези вируси могат да объркат сметки, подменят стойности и резултати и знаци в зависимост от индентификацията на дадено действие и сумите и вида на стойностите. Често тези вируси вкарват в обръщение неверни стойности представяйки ги за верни както и да отхвърлят верните стойности като ги представят за грешни
Псевдорутерните са вируси които само смущават трансфера на данни като предизвикват частични задръствания по мрежите и трансферните линии. Попаднали на подходящо устройство или в главният компютър на мрежа те започват да се размножават и да предизвикват тотални задръствания по мрежите и трансферните линии и препращат информацията по различни вектори където тя се губи. E-mail и локалните мрежи са главното им поле на действие
Информационни замърсители са вируси с функции като на псевдорутерните само че за да предизвикат тотално задръстване и объркване на мрежите и на трансферните линии не е необходимо да са в главен компютър или устройство а където и да било по мрежата и устройствата. Често тези вируси пращат пратка на адрес различен от този който потребителя е посочил или обявяват съществуващ адрес в мрежа за невалиден или ако се набере грешен адрес вирусите го приемат за валиден и пращат информацията в различни вектори на трансфер където тя се губи
Полиморфните вируси са много трудни за засичане, идентифициране и премахване защото те постоянно променят своят код. Няма два еднакви кода на един и същ полиморфичен вирус който е способен да направи хиляди самомодификации с цел да се самопредпази от антивирусните програми. Принципа на полиморфията при вирусите е всяко копие да се кодира различно
Биокомпютърните вируси са много интересни. Те представляват нещо като един вирус разделен на две "половини", които са програмирани да се търсят взаимно (една-друга) и когато се открият да се съединят и да образуват вируса. Всяка (коя да е)"половина" поотделно е безобидна но ако двете се съберат заедно вируса образува и се активира и нанася своят удар срещу софтуера
Бинарни вируси са вирусите които са написани на машинен език и също като биокомпютърните вируси са в две части които взаимно се търсят една друга Това че са написани на машинен език ги прави малки и трудно засечими.
 
От: Компютърен вирус

ЧАСТ 2:

RAM вирусите са вируси които само се размножават и седят в оперативната памет (RAM) и окупират голяма част от нея и не се улавят от антивирусните програми сканират които RAM за резидентни вируси. Те не причиняват никакви щети но бързо и лесно се размножават. Тези вируси също често пъти заставят програмата да не стартира и да изведе съобщение за не достатъчно RAM-памет въпреки че компютъра в повечето случай има достатъчно количество RAM-памет за да изпълни програмата
Companion вирусите с вируси които са нещо средно между шегаджийските програми (joke programs) RAM-вирусите и размножаващите се вируси. Този тип вируси се записват в началото на програмата и при нейното изпълнение вируса задава някакъв въпрос. при правилен отговор вируса стартира програмата. При грешен отговор вируса или блокира компютъра или го рестартира
Вируси убийци - по непотвърдени данни съществува и такава категория вируси. Те не повреждат данни или каквото и да било друго, но убиват оператора. Такъв вирус са използвали в КГБ като крайна мярка на защита на компютрите им през студената война. Вируса се е казвал 666 и е обърквал до такава степен мозъчните вълни че е причинявял невероятно главоболие и смърт. Много любопитни хакери, кракери и американски експерти и програмисти са се опитвали да откраднат вируса но никой още не е успял...
FAT Scrabmlers - тези вируси така разбъркват двете копия на FAT че всичко записано на диска става негодно за каквито и да е манипулации. Двете Копия на FAT се разбъркват Всяко по различен начин с цел максимални щети. Няма Друг изход освен Форматиране от BIOS и след това предформатна подготовка с FDISK и повторно форматиране с Format /u /c /s
Java вируси - това са вируси които могат да заразяват само Java програми и заразяват всякакви компютри и операционни среди защото се стартират не от ОС а от браузера
Е - Mail вируси - особено актуална категория вируси разпространява се чрез електронна поща и използва адресната книга за да нападне нови компютри
WAP вируси - току що появила се категория с засега единствен представител - Timofonica нападат GSM, Palm PC и лаптопи ако те използват WAP. за сега няма данни за вредни кодове но се очаква да се получи нещо като разбъркване на мрежите, сривове, раздуване на телефонни сметки, разпращане на телефонни номера или адреси.
Забележка: вирусите за PC не могат да заразяват Power Machintosh и вирусите за Power Machintosh не могат са заразяват РС компютри, защото има разлики в интерфейса на двете групи хардуер. Двете групи са взаимно несъвместими. Тази забележка не важи за точка 28 (Java вирусите).

Вирусоподобни програми:

Червеи (Worms) - Програми които се самокопират но и заразяват други програми но не винаги причиняват щети
Host червеи - Имат нужда от локална мрежа за да се самокопират и за да могат да функционират
Net Worm - разпространява части от себе си по мрежа и има нужда от мрежа за да може частите му да работят съвместно. Може да съществува и на единичен компютър но се самокопира на различни места и/или дялове на харддиска
Троянски кон - това са програми които са скрити в други програми. Тази система е ефективна. докато основната програма върши нещо то в фонов режим се имплантира вирус или се създават други проблеми. Пример за това е FreeWare програмата ProMail 2000 v. 1.02 която служи като оптимизатор на мрежовия трафик и разпределение на пощата. Програмата създава файла ACCOUNT.INI в който се съдържат всички имена пароли и привилегии за достъп на всички потребители и информация за степента на защита на мрежата който файл се копира и копието му се изпраща като прикачен файл по електронна поща до създателя на програмата
"Терористи" (Droppers) - програми направени за заобикаляне на антивирусните защити. При създаване се използва мощна криптираща система със защитна цел. Тази криптираща система прави невъзможно откриването от антивирусни програми. "Терористите" най често транспортират и имплантират вируси
Бомби - Тези програми изчакват определено събитие на компютъра, което събитие ще ги стартира и те ще инсталират вируса който носят със себе си. Тези програми имат много и разнообразни начини на действие (все вредни) и се стартират от разнообразни събития в компютъра ви или в определени дни
INI програми - тези програми са във формат на стандартен INI файл. Много опасни и силно разрушителни. Модифицират се системните файлове на Windows. Това реално са вредни опции в INI файловете
BAT инфектори - асоциират се с BAT файлове. Може да се асоциират всякакви унищожителни програми съвместими с РС. Това е или елементарен BAT код или е програма която се извиква с модифицирани BAT файлов


Как бих могъл да открия вирусна инфекция?


Има начин да откриете инфекция ако следите редовно следните показатели:
1. Компютърът зарежда ли програмите по-бавно от обикновено?
2. Появяват ли се необичайни съобщения за грешки?
3. Има ли признаци количеството памет да е намалено?
4. Дали харддиска по-бавно то обикновено?
5. Изчезват ли безпричинно файлове?
6. Променят се размерите на файловете без причина? (намаляват или увеличават)
7. Появява ли се съобщение за несистемна дискета (харддиск) при зареждане от хард диска или от системна дискета?
8. Повреждат ли се без причина файловете в компютъра и специално изпълнимите (*.EXE или *.COM) файлове?
9. Компютърът работи ли по-бавно от обикновено?
10. Появяват ли се системно грешки в работата на хардуера? (при положение че хардуера ви е изправен и взаимно съвместим)
11. Появява ли се често съобщение за провал на контролера отговарящ за флопитата ви? (FDC Failure) (при положение че контролера е правилно и стабилно свързан към дънната платка и двете са взаимно съвместими) или дори HDC Failure
12. Компютъра държи ли се необичайно?
13. Често ли блокира?
14. Извежда ли всякакви съобщения които нямат нищо общо с възложената му работа?
15. Компютъра зарежда ли в минимална конфигурация?
16. Компютъра отказва ли да зареди?
17. Компютърът отказва ли да работи с кое да е дисково устройство?
18. Получавате ли файлове със странни имена или с двойни разширения?
19. Получавате ли по E-Mail файлове със странни файлове и текст на заглавието и на самото съобщение?
20. Получавате ли файлове по IRC със следния формат на името FileName.ext.VBS или нещо подобно?
21. Блокират ли ви клавиатурата или мишката?

Всички тези показатели могат да помогнат значително при засичането на вирус(и).

ТРОЯНСКИ КОНЕ ОТ ТИПА REMOTE ADMINISTRATION TOOL

През последните месеци огромно разпространение сред потребителите на Интернет получиха програми от типа "Троянски кон", които се използват за кражба на акаунти. В следващите редове ще се опитаме да разясним опасностите и средствата за защита от такива програми.

. Какво представляват

Троянски кон е прогрaма, която под прикритието на някаква полезна функция (или обещание за извършване на такава) извършва скрити от потребителя действия. Троянският кон не е вирус защото не може да се разпространява сам и единственият начин за неговото разпространение е чрез измама от страна на създателите му и благодарение на лековерие от страна на потребителите. Създадени са специални разновидности на троянските коне, основната цел на които е кражба на акаунти за достъп до Интернет. Възможностите, които те дават на създателите си (респ. на злонамерените разпространители ) обаче далеч надхвърлят тази цел. Този тип троянски коне се базират на една отдавна съществуваща група софтуерни продукти известни като Remote Administration Tools (RAT). Типичен представител на този тип програми е PC Anywhere на Norton. Идеята е да се осъществи отдалечен мрежов достъп до даден компютър, така че да е възможно пълно използване на ресурсите - все едно, че седим зад клавиатурата и мишката му. Инсталирането и използването на програма от такъв тип без знанието на собственика на компютъра обаче води до големи опасности за потребителите на Интернет. В интервалите от време, когато такъв компютър е online, т.е. свързан е към Интернет, е възможен пълен дистанционен контрол на абсолютно всичките му ресурси от всяка точка на земното кълбо!

За да предотвратят конкурентна намеса на заразени от тях машини разпространителите на RAT в повечето случаи имат възможност да изберат парола с която да кодират връзката си, така че други хакери да не могат да се възползват от техния троянски кон. Това ограничение обаче не се отнася до авторите на RAT софтуера (и хората запознати в тънкости с дадената разновидност), които винаги имат възможност да осъществят пълен контрол над даден заразен компютър независимо от използваната от конкретния разпространител парола.

Разпространители най-често са не особено компютърно грамотни тинейджъри. В желанието си да откраднат акаунти за достъп до Интернет те дават възможност на злонамерени хакери с по-висока компютърна грамотност да осъществят неоторизиран достъп до данните от хиляди компютри по цял сват. Този факт прави разпространенитето на RAT много по-опасно за потребителите от колкото изглежда на пръв поглед. Напълно реалната възможност за изтичане на важна фирмена или лична информация в никакъв случай не трябва да бъде пренебрегвана.

. Какво правят


В момента чрез Интернет в различна степен са разпространени над различни RAT троянски коне, създадени предимно за осъществяване на неоторизиран дистанционен контрол над включени в мрежа компютри. Най-разпространени в момента са Back Office и Netbus, като вторият работи и под Windows NT. Възможностите, които те дават на разпространителите си с малки нюанси са едни и същи а именно:

• изтегляне на произволен файл
• записване на произволен файл (вкл. подмяна на инсталирани програми, които търсят троянски коне!)
• търсене и декодиране на записани на диска пароли
• записване на всеки натиснат клавиш (всички пароли, които не са записани се въвеждат от клавиатурата)
• блокиране/рестартиране на компютъра
• извеждане на съобщения на екрана
• записване изображението на екрана
• изпращане на писма от името на собственика на заразения компютър
.
Как да се предпазим

Единственият начин е чрез строга хигиена на софтуера които използваме. При спазване на следните условия вероятността да пострадаме е под 1%

НИКОГА не стартирайте прикачени към e-mail изпълними (.exe/.com) файлове независимо от изпращача. Не отваряйте компресирани файлове във ZIP формат ако не сте сигурни в изпращача. За съжаление пощенската систeма на Интернет позволява в графата "подател" да фигурира произволно избрано име и адрес на изпращача. Това означава, че дори там да фигурира името на ваш добър приятел или на вашият ISP, НЯМА ГАРАНЦИЯ, че това наистина е той. Можете да сте сигурни в изпращача само след потвърждение от него. ВИНАГИ обръщайте внимание на типа на прикачения файл независимо за какъв е обявен в текста на писмото.

НЕ СТАРТИРАЙТЕ изпълними файлове изпратени или посочени ви по какъвто и да е друг начин (ICQ, линкове от e-mail и т.н.)

ИЗБЯГВАЙТЕ да теглите от Интернет (download) софтуер от подозрителни web/ftp сайтове. Ако търсите най-новата версия на известна програма изберете за download сайта на автора или някое от популярните download места като download.com, cdrom.com, winfiles.com. Избягвайте хакерските и малките източноевропейски сайтове. - Излишно е да споменаваме софтуерите със свалена защита или за сваляне на защити. Вероятността такъв софтуер да съдържа троянски кон е многократно по-голяма. По този начин ловците на краден софтуер рискуват сами да станат плячка.

Дали вече не сме заразени

На първо място ще обърнем внимание, че RAT са силно зависими от операционната система. 90% са предназначени за Windows 95/98 която е абсолютно незащитена от такъв вид агресия. WindowsNT е значително по-слабо уязвим, но вече съществува немалък брой RAT и за него. Известно е съществуването на програми от тозит тип и за UNIX, но поради естестовото на тази ОС разпространеието им е нищожно.

Следните косвени признаци са характерни за заразените с RAT компютри:

• Някой знае паролата ви за достъп до Интернет и изразходва времето ви за достъп независимо дали я променяте. Напоследък е разпространено и сканиране за други RAT през крадени акаунти или директно докато собстевника е на линия
• Windows-a ви се държи странно когато сте на линия. Поради принципно странното държане на Windows този признак не е подходящ за проверка.
• Обвиняват ви в хакерски действия (сканиране за Back Orifice например).
• непознат процес в списъка при натискане на <ctrl+alt+del> в Windows. Само най-старите и любителски написани RAT се виждат така

По наличие на някой от тези преки признаци можете да разпознаете RAT на вашия компютър:

Отворен непознат порт по време на връзка с Интернет (проверката е за по-напреднали потребители). За да проверите е необходимо да сте online и след като затоворите всички приложения за работа с Интернет (броузър, ICQ) да стартирате в DOS shell командата "netstat -na". За да сте сигурни, че netstat.exe не е подменен е необходимо да използвате гарантирано чисто копие. В резултат ще получите списък с TCP/IP връзките на вашият компютър. Ако в лявата колона видите номер на порт (числото след ":"), различен от 137-139 това най-вероятно е мрежовия порт на който се осъществява връзката с троянския кон. За целта трябва да сте сигурни, че знаете кои портове са нормално отворени на вашия компютър.

. Как да се отървем -Съществува голямо разнообразие от противовирусни програми, които откриват една част от най-разпространените RAT. За съжаление засега неоткриваемите преобладават. Набира скорост и нов раздел програми - търсачки на троянски коне.

Ако имате сериозни подозрения, че не работите сами на вашия компютър и противовирусните програми не намират нищо ви остава само едно изпитано решение - форматиране на диска и преинсталиране на всичко на чисто. Ако след това спазвате горните инструкции е много вероятно за дълго след това вашия компютър да се използва само с вашето съгласие.

Източник на информацията: Форум Бергон.Нет
 
Последно редактирано:
От: Компютърен вирус

Сега ако посочиш и оригиналния източник, грешка няма да имаш :)
 
От: Компютърен вирус

Ако е оригинале аз го взимам, щото е в обществен форум :twisted:
 
От: Компютърен вирус

Сега ако посочиш и оригиналния източник, грешка няма да имаш :)

Има източник. :) Изпревари ме с писането ! :)
 
От: Компютърен вирус

Аз честно казано не си направих труда да прочета всичките тези писания, обаче погледа ми се спря над това - "• Java вируси - това са вируси които могат да заразяват само Java програми и заразяват всякакви компютри и операционни среди защото се стартират не от ОС а от браузера" и разбрах, че е по-добре, че не съм го чел.
 
От: Компютърен вирус

ЧАСТ 1:

Източник на информацията: Форум Бергон.Нет

[08:28:30] Поиск совпадений
[08:28:33] Найдено 49% совпадений по адресу: darksteam.net/recycle-bin/1048%3B-1085%3B-1092%3B-1086%3B-1088%3B-1084%3B-1072%3B-1094%3B-1080%3B-1103%3B-1079%3B-1072%3B-1042%3B-1080%3B-1088%3B-1091%3B-1089%3B-1080%3B-1090%3B-1077%3B-1664.html
[08:28:33] Найдено 1% совпадений по адресу:
[08:28:34] Найдено 1% совпадений по адресу:
[08:28:34] Найдено 4% совпадений по адресу:
[08:28:35] Найдено 100% совпадений по адресу: forum.bergon.net/viewtopic.php?f=3&t=2346
[08:28:35] Найдено 47% совпадений по адресу: forums.softvisia.com/index.php/topic/11195-%d0%b2%d0%b8%d0%b4%d0%be%d0%b2%d0%b5%d1%82%d0%b5-%d0%ba%d0%be%d0%bc%d0%bf%d1%8e%d1%82%d1%8a%d1%80%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%b8%d1%80%d1%83%d1%81%d0%b8/
[08:28:36] Найдено 1% совпадений по адресу:
[08:28:36] Найдено 62% совпадений по адресу: forums.softvisia.com/index.php/topic/13125-%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%B8%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D1%82-%D0%B7%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD-%D1%81%D0%BE%D1%84%D1%82%D1%83%D0%B5%D1%80-malware/
[08:28:36] Превышен порог 50% (см. настройки) совпадений.
[08:28:38] Найдено 100% совпадений всего
[08:28:38] Уникальность текста 0%
Очень низкая уникальность текста

За чий трябваше да плеснеш толкова дублиращо съдържание? :-o
 
От: Компютърен вирус

Аз честно казано не си направих труда да прочета всичките тези писания, обаче погледа ми се спря над това - "• Java вируси - това са вируси които могат да заразяват само Java програми и заразяват всякакви компютри и операционни среди защото се стартират не от ОС а от браузера" и разбрах, че е по-добре, че не съм го чел.

Не съм го писал аз това инфо. Имам го от доста време на компютъра. Сметнах за добре да я споделя тази информация с други хора. Това е.
 

Горе