Кражба на авторско съдържание и репорт в Facebook?

Virosss

Active Member
Има ли някой, който вече се е парил от некоректни предприемачи, които са му откраднали съдържанието 1:1 и са го публикували в facebook и съответно какви са процедурите за репорт на нещо подобно?

Питам, понеже днес забелязах, че са ми откраднали новина+снимка и са ги публикували в Българска Facebook група без мое разрешение и без дори да си направят труда да дадат връзка към първоизточника. Предприел съм мерки, като съм писал на собствениците на групата, но имам странното чувство, че едва ли ще отреагират, макар, че явно са колеги.

Ще се радвам да дадете някакви насоки как евентуално, да репортна въпросната тема, а вярвам, че ще е полезно и на другите подобно инфо.
 
От: Кражба на авторско съдържание и репорт в Facebook?

Virosss дано не бъркам, но мисля това за загубена кауза. Откажи се докато е време, за да не хабиш време, нерви и усилия.
Казвам го от собствен опит. Преди няколко дни точно това обяснявах на Alf... . Всичко ми крадат - новини, статии, снимки - няма оправия. Моето време трябва да минава само в това - следене и писане на собствениците на страниците във фейсбук, на сайтовете.

Другият начин е да се обединим, да направим една тема, в която всеки да показва оригиналният източник - неговият си сайт от който е откраднат материала и въпросната крадлива група. И след това да последва масов репорт на групата от членовете на форума, бихме могли да помолим и приятели, познати. Разбира се, това може да се прави и с репорт на крадливи сайтове в Гугъл. Нали все пак колкото по-масов е репорта е по-добре и има повече вероятност да обърнат внимание и да се задействат нещата.

А аз съм готов да отида и до крайност - ако се намери добър, читав адвокат и да ги осъдя, че ми писна да ми крадат материалите, труда.

Желая ти успех и дано се справиш успешно.
 
От: Кражба на авторско съдържание и репорт в Facebook?

Аз знам само 10 - тина фейсбук страници със 100% авторско съдържание. Повечето имат я снимка, я текст. Никъде не съм чул някой да осъдил страница, или да е свалено съдържание за плагиатство обаче.
 
От: Кражба на авторско съдържание и репорт в Facebook?

Ами надеждата ми е, че зад тази група стои възрастен и разумен човек, който надявам се по погрешка се е объркал. Нещата, които не проумявам са две. Първото е, че явно човека зад групата е колега и второто, че групата е на някакво предаване, което ще се излъчва по канал 3.

Относно специалната тема не е лоша идея, стига да не се почне с злоупотреби и вероятно ще има известен проблем с репорт-а в Google, понеже там доколко разбрах, че се изисква по някакъв начин да докажеш, че ти си автора, а доста нелогично е 200-300 човека да пуснат репорт за едно и също съдържание :) За Facebook не разбрах дали имат вариант за репорт за авторско съдържание ( честно казано не успях да намеря страницата за репорт ) и съответно какви са стъпките, но за момента съм на изчакване за да видя как ще отреагират от страницата. Въпроса не е толкова до самото съдържание, а чувството, че позволя ли го веднъж, ще започне да става порочна практика и освен аз, потърпевши вероятно ще станат и още много колеги. Някак кофти е някой да развива Facebook страница или група с твое съдържание, още повече, че дори снимка не са си направили труда да направят.

Ясно е, че подобна гимнастика си е загуба на време, но пък понякога е добре човек да загуби малко време за да си защити интереса и надявам се с няколко опарили се и тази порочна практика да се изкорени, както все по-често спря да се копира съдържание от един блог в друг ( поне аз скоро не съм попадал на подобни оплаквания ).

Ще се опитам да ви държа в течение какво е станало и евентуално да дам и аз някаква полезна информация по темата, а между другото, ако някой все пак има и други добри идеи да сподели :)
 
От: Кражба на авторско съдържание и репорт в Facebook?

Ами надеждата ми е, че зад тази група стои възрастен и разумен човек, който надявам се по погрешка се е объркал. Нещата, които не проумявам са две. Първото е, че явно човека зад групата е колега и второто, че групата е на някакво предаване, което ще се излъчва по канал 3.

В такъв случай ако страницата е на канал 3 - може да се обадиш и да обясниш и поискаш съдействие. Ако не - предполагам, че който го е направил се е чувствал безнаказано, вероятно няма да му е за първи път.
 
От: Кражба на авторско съдържание и репорт в Facebook?

Загубена кауза или не, не му пречи да опита. Едва ли ще отнеме повече от 15 мин. Виждам, че никой не е публикувал линка от където се пускат репортите:

Код:
 https://www.facebook.com/help/contact/?id=208282075858952
 
От: Кражба на авторско съдържание и репорт в Facebook?

Не знам с каква система е въпросният сайт, но можеш да пробваш да сложиш TYNT - http://www.tynt.com/publisher-tools/
Няма да има 100% успеваемост, но малко или много ще има ефект.
 
От: Кражба на авторско съдържание и репорт в Facebook?

Такам, след като явно собственикът на двете страници реши да не вземе отношение по въпроса или пък да предприеме действие, днес репортнах въпросните публикации в Facebook и дори преди малко получих писмо, че са премахнати.

Проверих и с изненада установих, че наистина са премахнати. Явно митът, че да чакаш Facebook модераторите да вземат отношение по въпроса е като да чакаш от умрял писмо са разбити :)

Така, че смело репортвайте, ако някой ви краде. Ефект има, а предполагам, че ако някой доста нагло продължава с злоупотребите, накрая ще отнесе и по-строги наказания.
 
От: Кражба на авторско съдържание и репорт в Facebook?

Virosss - това са добри новини, така и трябва да бъде.
 

Горе