Къде да купим реклама?

wessly

Active Member
Здравейте,

искам да попитам къде купувате реклама за вашите проекти. Тоест кои сайтове избирате, за да сложите вашите препратки, банери или само текстови линкове? Разбира се имам предвид, че за всеки сайт е различно - аудитория, интереси и др., но общо взето на кои фирми/сайтове или др. се спирате?
 
От: Къде да купим реклама?

Стандартният отговор би бил Google Adwords и Facebook, но според мен най-ефектвни са рекламните кампании в конкретни сайтове, които имат аудитория удобна за това, което се опитваш да рекламираш. Говоря не за големите сайтове от общ характер с хаотична като интереси аудитория, а за строго тематични сайтове.
 
От: Къде да купим реклама?

Здравейте,

искам да попитам къде купувате реклама за вашите проекти. Тоест кои сайтове избирате, за да сложите вашите препратки, банери или само текстови линкове? Разбира се имам предвид, че за всеки сайт е различно - аудитория, интереси и др., но общо взето на кои фирми/сайтове или др. се спирате?

Ами за какъв бюджет става въпрос? Мисля, че това е най важното!
 
От: Къде да купим реклама?

А какво значение има бюджета???
 
От: Къде да купим реклама?

А какво значение има бюджета???

Доколкото става въпрос за Купуване на реклама, а не за размяна на линкове или банери, мисля че е от значение.
Може да пише, казвам го примерно на Инвестор или на НетИнфо и да си направи реклама на тяхните сайтове, не мислиш ли?
 
От: Къде да купим реклама?

Доколкото става въпрос за Купуване на реклама, а не за размяна на линкове или банери, мисля че е от значение.
Може да пише, казвам го примерно на Инвестор или на НетИнфо и да си направи реклама на тяхните сайтове, не мислиш ли?
Честно да си кажа, не мисля точно това. Те са точно в групата сайтове с огромна неопределена аудитория. Такава аудитория е полезна за големи фирми, които не търсят конкретна аудитория (примери: Кока-Кола, бира някаква си, вафли, мобилни оператори, политици и т.н.). Ако цели да рекламира сайт за конкретно нещо, в гореспоменатите сайтове рекламата не му излиза удобна.
 
От: Къде да купим реклама?

Мисля и точно за това те питам как реши че бюджетът е от най голямо значение???

Мисля че тук става въпрос как най правилно да се оползотворят парите за реклама а не колко са - Трябва да се започне от най ефективните канали - които са най евтини и достъпни и се стигне до най неефективните който са най скъпи.

Тоест независимо какъв ти е бюджета винаги започваш от най ефективните канали и ако са ти останат пари продължаваш към по неефективните до където ти стигнат парите - реално погледнато няма значение какъв ти е бюджета пътят винаги би трябвало да е един и същи
 
От: Къде да купим реклама?

И защо най-ефективните канали, според теб са най-евтините, че не ми превключи релето на твоята вълна, т.е. не разбрах!?
 
От: Къде да купим реклама?

Защото това показва практиката - ще импровизирам една приблизителна подредба на рекламните канали в зависимост от тяхната ефективност и цена

Адуорд - Най ефективен защото води силно таргетирани посетители и сравнено с останалите канали е най евтин - освен това се изисква и най малко капитал за да започнеш да рекламираш
Тематични сайтове - Сравнително таргетирани посетители обикновено по висока цена на посетител
ФБ - ужким таргетирани посетители - реално пълен траш цената приблизително колкото на горните два канала
Рекламни мрежи тип - Инвестор - Нетинфо и подобни - Слабо таргетиран трафик и силно надути цени за посетител
Радио реклами - В зависимост от избраната радиостанция и профила на сайта е възможно да се попадне на таргетирана аудитория - сравнително приемливи цени но като цяло неефективна рекла защото е доказано че офлайн трудно се рекламира онлайн бизнес - щото рекламите не са на един клик растояние.
Телевизионна реклама - Най скъпа и най неефективна

Предполагам че сега схвана какво имам в предвид - Ако имаш 100лв бюджет пускаш Адуорд - Ако имаш 500лв пускаш Адуорд ФБ и сайтове - Ако имаш 5000 може да включиш и рекламните мрежи и тн. докато стигнеш до телевизията.
Обаче ако имаш 5000лв едва ли е най разумното първо да отидеш да си купиш няколко секунди телевизионна реклама.
 
От: Къде да купим реклама?

Еми не мога да се съглася напълно с теб.
За мен големите рекламни мрежи в интернет ти дават най-голямата реклама.
Може и да не съм прав, но това е моето мнение.
 
От: Къде да купим реклама?

Не е въпрос на съгласяване или не - а въпрос на ефективност - Големите рекламни мрежи им идва ред когато си изцедил горепосочените канали и въпреки това са ти останали пари за реклама.
Да се хвърлиш на рекламните мрежи преди да си запълнил другите канали е често срещана практика когато просто трябва да се похарчат едни пари и да се отчете една дейност - но когато човек ги вади от собственият си джоб трябва да са му в повече парите за да процедира по този начин.
 
От: Къде да купим реклама?

Сега, така както си го написал, пак съм съгласен 50/50.
Верно, че първо трябва да пробваш по-евтините канали за реклама, ама въпросът е кое ти дава най-голяма реклама.
Най-голямата реклама идва от най-големите интернет медии, е това е според мен.
Слагай си адуърдс и фейсбук реклами, но за сериозна реклама кихни на някой сериозна медия.
 
От: Къде да купим реклама?

То по тая логика най сериозната реклама е по телевизията

Другото важно нещо е каква е целта на рекламата - продава ли нещо или просто налага бранд - защото ако продава в големите мрежи може да рекламираш само ако имаш някакъв извънземен продукт или дрога иначе няма да ти излезе аритметиката.

Или ако трябва да подредим нещата за мен са по следният начин

Ефективност на рекламните канали
Цел на рекламната кампания
Бюджет на рекламната кампания - чак на трето място - (както казах може за дадени хора и да е на първо но това обикновено е в случаите когато някой трябва да похарчи едни чужди пари да вземе едни комисионни и други подобни неща които като цяло са далече от целите на рекламата)
 
От: Къде да купим реклама?

Не знам защо изобщо се концентрирахте върху тази цена. Най-важното в тези кампании е да се достигнат достатъчен брой подходящи хора. Проблемът на големите медии е, че аудиторията е прекалено нетаргентирана, а количеството аудитория води до голямата цена на рекламата, защото трябва да бъдат обслужвани все с нещо от медията.
Аз лично не бих започнал със Adwords и Facebook, а с тематичните сайтове. Спомням си как частно лице предложи повече пари от рекламен посредник за рекламна площ и не говорим за големи пари. Ставаше въпрос за 10-20лв. Освен това когато преговаряш директно с 2-5 админа на сайтове можеш да се споразумееш и за по-нестандартен вид реклами. Тъй като цената на рекламата по принцип е яко подбита и особено в България, каквото и да имаш да предложиш на тези хора, те почти винаги ще са доволни.
Рекламите на клик са средно ефективни. При по-големите посредници злоупотребите с автоклик системи нарастват и контролът е по-труден. Колкото повече се скръндзаш за цената на клик, толкова повече те мамят с автоклик системи, защото с такива смешни цени няма как да оцелеят. Спомням си как навремето бях подал сигнал до Adwords, че реклама, която съм пуснал, се е появила на адрес "http://10.10...." (тогава лесно се засичаше от къде идва кликът). По-грамотните знаят, че това е локален IP адрес и измамата е очевидна. Познайте каква беше реакцията! Всъщност ме занимаваха разни неграмотни "телефонисти" (само дето пишеха email-и) с глупости. Само при по-голяма и очебийна измама могат да се задвижат, защото дори и да има измама, те като посредник взимат процент от тези пари. Ако някой по-голям издател е източил бая пари, посредникът дори да го хване няма изгода да го разконспирира, тъй като има опасност да почнат съдебни дела срещу посредника от страна на много рекламодатели, които са се почувствали измамени.
За да се спестят тези проблеми човек трябва да започне от най-очебийните места - местата, които посещават потенциалните ви клиенти.
 
От: Къде да купим реклама?

Унвизе не съм напълно съгласен с теб относно тематичните сайтове особено ако става въпрос за реклама с цел продажба - на база тестове с онлайн магазин мога да ти кажа че ефективността на рекламите в тематичен сайт или сателит са с поне два пъти по слаба конверсия от Адуордс.

Ако става въпрос за налагане само на бранд мисля че не са по лоши от Адуордс
 
От: Къде да купим реклама?

Зависи какво ще се рекламира. Не може така да се каже общо за всичко.
 
От: Къде да купим реклама?

Зависи какво ще се рекламира. Не може така да се каже общо за всичко.
И аз мисля, че с mantaman си говорим за различни неща. Аз имам опит с реклама на едно нещо, mantaman - на друго, но си говорим все едно говорим за едно и също нещо.
Всяка рекламна кампания се преценява конкретно. Както казах, за такава кампания най-важно е да дръпнеш конкретната полезна за теб аудитория и колкото по прецизно успееш да го направиш, толкова по-малко пари ще хвърлиш на вятъра.
 

Горе