ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

advaworx

Active Member
Здравейте колеги,
питането ми е следното - ясно, че и двете устройства си имат своите плюсове и минуси, но спред вас кое си струва повече? Кое е по-изгодно от към поддръжка и същевременно кое върши по-добра работа? Сигурно са ми малко глупави въпроси, но не съм напълно запознат, а ще трябва да закупувам такова чудо и не искам да се прецакам.

Всъщност на лазерните не знам дори кое им се сменя, на мастилено-струините - ясно, но на лазерните??? Сложна работа..... :lol:

Споделете опит, виждания и благодаря предварително!
 
От: ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

Изборът е според нуждата. Без да кажеш за какво точно ще го използваш няма как да се даде смислен отговор или да се каже нещо, което вече не е написано на поне 150 различни места в нета.
 
От: ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

Е, за стандартни работи - сканиране/принтиране на разни документи, фактури, договори и т.н. Веднъж - дваж месечно за принриане на нещо цветничко..

Четох из интернет разни работи, но както обикновено пише доста противоречиви неща, а и като човек, който не разбира напълно тия неща и лесно може да бъде излъган сметнах, че е по-добре да попитам директно тук хора, които са с опит и мнение вече.

Като пример, за това как лесно може да бъде излъган човек в интернет ще дам оная простотия "fuel shark saver" ... Всеки, който разбира поне малко от коли знае, че тая мизерия не бачка, но пък има хора, които биват подлъгвани все пак. : )
 
От: ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

На мастилено-струен навремето съм разпечатвал 20-30 цветни листа А4 и мастилото в четирите пълнителя свършваше. Цената на един пълнител беше 25 лв... Щом главно ще го ползваш за документи, чуденето е излишно - лазарен принтер. По-добре се набутай първоначално за някакъв по-скъп лазарен принтер, който ще печата достатъчно добре цветно, а в твоя случай е добре да може да печата и на 300 гр. за визитки.
 
От: ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

Купи си два принтера - един цветен мастилено-струен и един черно-бял лазарен.

Ако печаташ много направи проучване за кой лазерен принтер има евтини тонер касети произведени от друг производител и за кой мастилено-струен има алтернативни варианти на оригиналното мастило (система за непрекъснато подаване на мастилото, неоригинални мастилници).

Може да излезе по-евтино да си платиш на някоя фирма да ти напечата каквото ти трябва, отколкото да се чудиш какъв принтер да си купиш.

Компромисен вариант е да си купиш само лазерен принтер и да го ползваш само за печат на неща, които ти трябват веднага (а останалите - при фирма, която е специализирана в печат - много книжарници ще ти предложат евтино разпечатване на PDF).

Ако ти трябва да печаташ много фактури (клиентът иска фактурата веднага) - ще трябва да си избереш лазерен принтер, за който може да намериш евтини консумативи. Макар, че има и потребители на мастилено-струйни принтери, които твърдят, че успяват да печатат с такъв принтер при по-ниска цена (като ползват система за непрекъснато подаване на мастилото или сами си пълнят мастилниците с евтино мастило).
 
От: ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

Имайте предвид, че цветните принтери са голям трън в задника - трябва редовно да се печата за да не се запушат главите (мастилниците).
 
От: ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

Купи си едно HP лазерно за 200 лева за документи и някой китайски цветен мастиленоструен който да не те е жал да го хвърлиш.
 
От: ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

За рядко печатане на цветни неща най-практично е да ползваш външна услуга.
За всичко черно-бяло няма по-добро от лазерен принтер.
Ако искаш, мога да питам приятел - дали са му останали още от НР принтерите втора ръка. Около 12 000 -15 000 листа на зареждане с тонер. Около 20 лв опаковката китайски тонер, вече два пъти е пълнена касетата и има още.
Принтера може да работи и като мрежови. При ръчно подаване може да печата и А3 хартия.
Принтерите са от типа, дето обслужват по няколко етажа народ в някоя фирма.
 
От: ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

За рядко печатане на цветни неща най-практично е да ползваш външна услуга.
За всичко черно-бяло няма по-добро от лазерен принтер.

А що се отнася до марка, то аз имам Kyocera и съм се обедил, че са много добри и безпроблемни. Виж тук!
 
От: ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

купи си матричен принтер
там няма грешка :D
 
От: ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

За офис нужди - лазерен принтер, за цветно принтер, пак лазерен принтер. По-скъп е в като начална инвестиция но ако ще се ползва си заслужава.
 
От: ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

Колегата дето каза за HP-то, да наистина са добри принтери и ако печаташ много си заслужава да вземеш такъв. Но са и обемисти.
Аз ползвам един лазерен ксерокс, 3000 страници печат с една тонер касета. Има евтини рециклирани или може да я пълниш / аз лично ходя в един сервиз да ми я пълнят/

Определено ако печаташ само 1-2 пъти в месеца нещо цветно, по-добре ползвай външна услуга.
 
От: ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

Подкрепям колегите вземи си черно бял лазерен за 200-300 лв. За 2 листа цветни в месеца никак няма да ти се върже. Освен това ако си вземеш мастилка... ще ти свършат и цветните мастила преди да си усетил само от постоянните ѝ почиствания.
Заблуда е че е много евтино да си печаташ сам като си вземеш някое евтино принтерче. Първо вързваш пари после кокнсумативите на тези ниския клас са скъпи. Така че остава единствено удобството. Освен ако нямаш наистина огромна консумация тогава мога да те насоча, а защо не и да ти продам хубава машина за 2-3000 лв. с евтина себестойност на печата.
На мастилните отпечатъка се размазва. Ще дадеш фактура човека ще тръгне пеша в дъжда и до вкъщи и до там ще е с половината данни размазани :) Не е особено добър вариант. Освен това както ти казаха колегите скъп е печата по 100 лв. комплекта глави. Има опция да си сложиш рефил система но тя е ако го ползваш професионално. Все пак има неща които могат да се печатат само на такива играчки.
 
От: ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

"За рядко печатане на цветни неща най-практично е да ползваш външна услуга.
За всичко черно-бяло няма по-добро от лазерен принтер."


+1

Аз гледах да няма чип, и пълня тонера. И с чиповете ги пълнят, но става малко по сложно. Понякога ползвам цветно, за него имам мастилен с фото глава.
 
От: ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

Има и един интересен вариант - масленоструен принтер с допълнителна система за непрекъснато подаване на мастило примерно тук можеш да погледнеш - http://www.inksystem-bg.com/ciss/ . Вариант, в които инвестицията от 100 лева се изплаща многократно. Не се занимаваш със смяна или пълнене на касети .... Печаташ на воля и черно и цветно.
 
От: ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

На мастилено-струен навремето съм разпечатвал 20-30 цветни листа А4 и мастилото в четирите пълнителя свършваше. Цената на един пълнител беше 25 лв... Щом главно ще го ползваш за документи, чуденето е излишно - лазарен принтер. По-добре се набутай първоначално за някакъв по-скъп лазарен принтер, който ще печата достатъчно добре цветно, а в твоя случай е добре да може да печата и на 300 гр. за визитки.

Ако нямаш намерение да печаташ снимки, или на нестандартни хартии, както и да го погледнеш лазера е по добрия вариант.
Като започнеш от това че цената на печат ще ти е няколко пъти по евтина.

Пример: имаш 4 тонера, всеки от тях прави да кажем 2000 попия - общо 8000, зареждането ти струва 30 лв на тонер - 120 лв. като разделиш 120 на 8000 получаваш цена от 0,015 лв на страница за пълноцветен лазарен печат.
При мастилените
2 гласи които правят по 300 копия - обло 600. Цената на главата е 30 лв х2 = 60 / 300 - 2 стотинки (имай в предвид, че тези 300 копия са почти на границата на възможното...

Другото много по малко се занимаваш с мастила и бои. В зависимост от потреблението 2000 копия може да ти стигат за 6 месеца или година
 
От: ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

За малки обеми комбинирана работа - документи и цветни изображения - мастиленоструен. Там първоначалната инвестиция е малка, но консумативите са скъпи и трябва да се печата регулярно, за да не засъхнат главите. При нужда от повече печат лазерният е на по-голяма сметка, защото там самият принтер е по-скъп, но консумативите са евтини и няма опасност от засъхване. Голям недостатък на мастиленоструйния печат е че след време изображенията избледняват и всичко може да се съсипе дори от няколко капки вода върху листа. Такива проблеми при лазерния печат няма.
 
От: ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

Аз пък няма да ти препоръчвам нищо, хората по-горе казаха за предимствата и недостатъците на двете технологии. Ще ти покажа нещо, което аз бих си купил ако отворя фирма и имам нужда от него - Epson L550. 4 в 1 с добри резолюции на принтиране и сканиране, възможност за свързване в мрежа. Консумативи 11.86 лв. с ДДС ( цена от Стемо ) за 70 милилитра мастило един цвят тоест около 48 лв. 4-те цвята :) С бутилчиците пълниш голямата мастилница която се намира отстрани на принтера, заради големия обем мисля че ще засъхва трудно и един от големите недостатъци на мастилено-струйните принтери може да се преодолее.
 
От: ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

Мастиленоструен, само е професионален да си печаташ разни картини там визитки етикети.но да си купиш мастиленоструен сега е все едно да си купиш CRT монитор или факс и флопи о0

Освен ако ... забравих му името ? Рембол ли беше раймън ли? не се заяде че не разбирам от принтери и да се изкаже той компетентно по въпроса, :lol:

п.п. рабин ееееее сега го видах пак е показал интелект и знания в най-новите теми :cry:
 
Последно редактирано:
От: ЛАЗЕРЕН или МАСТИЛЕНО-СТРУЕН ПРИНТЕР?

Според мен лазерен.

Имал съм доста, както мастилено струйни така и лазерни. Струйния не го ли ползваш малко време и край, мастилото се запича и главата отива...
Лазерния може да е малко по-скъп като инвестиниця, но инсталираш ли крак на принтера, си купуваш само тонер за по 4-5 паунда от ибей. Равносметката с последния лазерен ми е около 2500 листа за 5 паунда тонер.
Ако няма къде да кракнаш принтера има и чипове в ибей, за да не купуваш скъпите касети, а само чип + тонер

За марки: имам 1 IBM взет втора ръка за 6 лева! или 2 паунда преди доста време от Англия, продаваха го, защото е свършил тонера :). Аз продупчих касетата и го напълних (стар модел е, няма чип, няма нищо, пълниш и принтиш) и до сега е зареждан само 1 път, защото касетата е огромна и събира над 1 кг тонер. Баща ми в момента го ползва, дори след 7-8 години работа
Имал съм няколко Lexmarк, просто ми трябваше мастилен за по-специфична работа, нищо хубаво не мога да кажа за тях
В момента съм със Самсунг и съм определено доволен.
 

Горе