Либерализиране на енергийния пазар в България

Angell

Active Member
Здравейте,
Предполагам, че повечето от колегите тук знаят, а за тези, които не знаят - от първи април тази година се либерализира пазара на електроенергия.

В тази връзка искам да ви запозная с презентацията на един от сериозните търговци на свободния пазар на електроенергия.

Ако искате да си намалите сметките за електроенергия - достатъчно е да се свържете с мен.


ПРЕДСТАВЯНЕ НА ЕФЕКТИВНИ УСЛУГИ И РЕШЕНИЯ ОТ „ЕЛПРО БЪЛГАРИЯ” ООД

I. КОИ СМЕ НИЕ
„ЕЛПРО БЪЛГАРИЯ” ООД е лицензиран търговец на електрическа енергия и координатор на стандартна (за потребители) и комбинирана (за производители от ВЕИ) балансиращи групи на българския пазар. Дружеството е създадено през 2009 г. и една от основните му дейности е търговия с електрическа енергия – продажба на крайни клиенти в страната, търговия на енергийните борси в България и региона, внос, износ и транзит на електрическа енергия. Компанията е с основен фокус върху клиентите и първокачественото клиентско обслужване. С всеки сключен договор дружеството ни затвърждава своята позиция на гъвкав и предпочитан партньор. Нашите решения за оптимизация на разходите за снабдяване с електрическа енергия са индивидуални и изцяло съобразени с конкретните нужди на потребителите.

II. ЗАЩО ДА ИЗБЕРЕТЕ „ЕЛПРО БЪЛГАРИЯ” ООД
Съгласно изискванията на европейските директиви Либерализирането на електроенергийния пазар в България започна още през 2004 г. Този процес цели намаляване на разходите за електроенергия на потребителя и не носи никакви рискове, свързани с допълнителни финансови разходи или сигурност на снабдяването. Както и до сега, електроразпределителното дружество собственик на мрежата, е задължено от Закона за енергетиката и издадената му лицензия, да отговаря за поддръжката на електроразпределителната мрежа, качеството на доставената електрическа енергия и отстраняването на аварии.
Смяната на текущият Ви доставчик с „Елпро България“ ООД е икономически ефективно и изгодно решение. С наша помощ ще постигнете значителна оптимизация на разходите за електрическа енергия. Получавате електрическа енергия с абсолютно същото качество, без никакви ограничения в количеството, но на цена, значително по-ниска от цената на крайният снабдител на регулирания пазар и Ви предлагаме:
- Индивидуален анализ изготвен на база на Вашето потребление. Нашите опитни професионалисти ще изготвят анализ и оценка на ползите от смяната на доставчика Ви с „Елпро България“ ООД. Ще Ви предложим индивидуално решение и конкурентна цена, с която разходите Ви за активна електрическа енергия ще намалеят средно между 15% и 30% на месечна база;
- Извършване на цялостния процес по излизане на свободния пазар и смяна на доставчик на електрическа енергия напълно безплатно за Вас;
- Прогнозиране и балансиране на потреблението и отклоненията в консумацията на клиента, като поемаме целия финансов риск при реализиране на излишък и/или недостиг единствено за наша сметка;
- Лично отношение и компетентно мнение. С подписването на договор за доставка на електрическа енергия, за Вашето дружество ще бъде определен личен търговец. Задължение на личният търговец е да познава в детайли Вас и Вашето дружество. Да Ви съдейства по всяко време и компетентно да отговори на всичките Ви въпроси свързани с изпълнението на договора;
- Високи стандарти на клиентско обслужване. Гарантиран отговор на изпратено запитване, сигнал, жалба, предложение и др. в рамките на 5 работни дни. Нашите клиенти и партньори са винаги добре дошли в офисите на дружеството. Ще направим и невъзможното за да намерим решение от взаимен интерес;
- Фиксиран отчетен период през целият срок на договора. Консумираната електрическа енергия се отчита винаги от 1-во до последно число на съответен месец;
- Лесно и удобно планиране на месечните плащания за доставяната електрическа енергия. Фиксиран падеж за плащане - 15-то число на месеца следващ отчетния.
- Лесна и разбираема фактура съдържаща подробна справка за потреблението и дължимите суми за всеки индивидуален обект/електромер;
- Различни методи на плащане:
- С банков превод по индивидуален IBAN;
- В брой, на каса на Изипей;
- В брой, на каса на „Уникредит Булбанк“ АД;
- По интернет, посредством уеб сайта на www.epay.bg
- Договор с ясни условия, съобразен изцяло с Вашите потребности и законодателната рамка в сектора. Без скрити условия, без текстове със звездичка и ситен шрифт;
- Гарантирана цена за целия срок на договора. Без преждевременни промени и без изненади;
- Плащате само електрическата енергия, която сте консумирали за съответния отчетен период. Всички разходи свързани с предизвикани небаланси от недостиг или излишък са за сметка на „Елпро България“ ООД в качеството му на координатор на стандартна балансираща група;
- Казвате НЕ на монополите и монополната зависимост. Заедно определяме правилата, заедно ги следваме и заедно берем плодовете на обединените ни усилия.

III. ДОПЪЛНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ И УСЛУГИ
За да задоволи нуждите на своите клиенти и да спомогне да направят своя бизнес по-успешен, „ЕЛПРО БЪЛГАРИЯ” ООД предлага следните допълнителни продукти и услуги:
- Консултиране по въвеждане на система за енергиен мениджмънт;
- Термографски обследвания на промишлени системи и съоръжения;
- Енергиен одит;
- Контрол и оценка на електро-параметри;
- Проектиране, изграждане, обслужване, изпитания, профилактика и ремонт на електрически мрежи, системи, трансформаторни станции и електрически централи от всякакъв вид, монтаж, изпитания, пуск и ремонт на електрически машини, съоръжения, поточни и автоматизирани линии, изграждане на подстанции 110/20кV, изграждане на трансформаторни подстанции (КТП /БКТП/МКТП) 20kV, изграждане на въздушни и кабелни линии 400kV, 220kV, 110kV, 20kV и 0,4kV.
В синхрон с нарастващите нужди на бизнеса, динамично променящата се икономическа среда и законодателство, „ЕЛПРО БЪЛГАРИЯ” ООД предлага също и консултации за ефективни и достъпни алтернативни решения в областта на околната среда съобразени с индивидуалните нужди на своите клиенти като:
- Доклад за Оценка за въздействие върху околната среда (ДОВОС) и Екологична оценка (ДЕО) на инвестиционни предложения;
- Изготвяне на заявления за Комплексни решения (КР);
- Програми за управление на отпадъци;
- Документация за разрешително за водоползване и заустване, и други.
При интерес от Ваша страна, моля не се колебайте да се свържете с нас чрез наш регионален представител или централния ни офис.




Поздрави!
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

Само не разбрах къде е либерализацията - Х доставчици се конкурират като до един купуват от регионалният монопол - ЧЕЗ. ЕВН, ЕнергроПро ...
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

Само не разбрах къде е либерализацията - Х доставчици се конкурират като до един купуват от регионалният монопол - ЧЕЗ. ЕВН, ЕнергроПро ...

Наистина нищо не си разбрал...

Тези фирми, които си изброил са търговци на регулиран пазар
А темата тук е за търговия на свободен пазар.
Ако не си наясно каква е разликата м/у двата пазара ще ти я обясня.
Просто няма смисъл да пишеш глупости ...
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

Ще се радвам да ми обясниш каква е разликата.
Основният ми въпрос, ако искам да мина на свободен, вие като търговец директно от АЕЦ-а или друг производител(ТЕЦ, ВЕИ, Хидро и т.н.) купувате - като си плащате за пренос през изброените фирми?

ПП Ако директно купувате и си плащате за пренос при наличието на ниски административни разходи - цените на киловат трябва да са по-ниски от монополистите?
 
Последно редактирано:
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

Аз също се записвам да ми обясниш как действат нещата. Още един на клона и цената пада.
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

Наистина нищо не си разбрал...

Тези фирми, които си изброил са търговци на регулиран пазар
А темата тук е за търговия на свободен пазар.
Ако не си наясно каква е разликата м/у двата пазара ще ти я обясня.
Просто няма смисъл да пишеш глупости ...

освен търговци на регулиран пазар, те предлагат:

0,00853 цена за пренос и достъп през/до електропреносната мрежа;
0,03043 цена за пренос на електрическа енергия през разпределителната мрежа на ниско напрежение;
0,00503 цена за достъп до разпределителната мрежа;

справка ф-ра от последните няколко месеца, тъй че посочените ще продължават да се плащат(посочените са за ЕВН)

p.s. ще им цитирам бизнес плана:

Средна покупна цена лв./MWh 74.50
Средна продажна цена лв./MWh 81.10

като гледам ЕВН ми ги продава същото на 153% дневна и -38% нощна

blackout8, схемата е 1.производител, 2.пренос през НЕК, 3.пренос/достъп НН(ЕВН, ЧЕЗ, ЕнергоПро), търговеца на свободния пазар купува от 1 и плаща на 2 и 3 за "доставка" до крайния клиент.
 
От: От: Либерализиране на енергийния пазар в България

освен търговци на регулиран пазар, те предлагат:

0,00853 цена за пренос и достъп през/до електропреносната мрежа;
0,03043 цена за пренос на електрическа енергия през разпределителната мрежа на ниско напрежение;
0,00503 цена за достъп до разпределителната мрежа;

справка ф-ра от последните няколко месеца, тъй че посочените ще продължават да се плащат(посочените са за ЕВН)

p.s. ще им цитирам бизнес плана:

Средна покупна цена лв./MWh 74.50
Средна продажна цена лв./MWh 81.10

като гледам ЕВН ми ги продава същото на 153% дневна и -38% нощна

blackout8, схемата е 1.производител, 2.пренос през НЕК, 3.пренос/достъп НН(ЕВН, ЧЕЗ, ЕнергоПро), търговеца на свободния пазар купува от 1 и плаща на 2 и 3 за "доставка" до крайния клиент.

Изчакайте да ви обясня точно как работи пазара.
Опитвам се да направя няколко слайдера и да ви го онагледя.
Моля ви не пишете свободни съчинения...
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

офф, щом ще има слайдери вместо твърди цени, работата ми се струва подозрителна...искам примерен договор, срокове на договорите, цени(фиксирани ли са или променяеми) и да се уточним битови клиенти ли търсите и/или фирми.
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

офф, щом ще има слайдери вместо твърди цени, работата ми се струва подозрителна...искам примерен договор, срокове на договорите, цени(фиксирани ли са или променяеми) и да се уточним битови клиенти ли търсите и/или фирми.

Нали знаеш, че всеки съди за другите по себе си ...
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

Аз имам само един прост и ясен въпрос, ще плащам ли по малко от сега ако дойда при вас? Ако отговора е да не знам какво разпъваме локуми със слайдери..
 
От: От: Либерализиране на енергийния пазар в България

Аз имам само един прост и ясен въпрос, ще плащам ли по малко от сега ако дойда при вас? Ако отговора е да не знам какво разпъваме локуми със слайдери..

За да съм коректен към всички ще отговоря така:
В момента домакинствата ако излязат на свободния пазар, няма да плащат по-малко.
Но, ако имаш фирма и тока се плаща от фирмата - със сигурност ще плащаш по-малко. И то средно 20% по-малко.

Ако искаш да ти пресметна с точност колко ще плащаш - трябва ми копие на последната ти фактура за тока.
Поздрави!
 
От: От: Либерализиране на енергийния пазар в България

За да съм коректен към всички ще отговоря така:
В момента домакинствата ако излязат на свободния пазар, няма да плащат по-малко.

Тогава темата е малко подвеждаща и безсмислена. Добре е в първия пост това да бъде обяснено, иначе ще последват обвинения, че се крие информация, заяждания.
 
От: От: Либерализиране на енергийния пазар в България

Тогава темата е малко подвеждаща и безсмислена. Добре е в първия пост това да бъде обяснено, иначе ще последват обвинения, че се крие информация, заяждания.

Не мога да ви разбера ...
Казах ви, че ще направя специален пост с всичката необходима информация и разяснения какво е това животно свободен пазар.
Моля ви, спрете да ми спамите темата.
Ако не - Моля админа да затвори темата.
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

Казах ви, че ще направя специален пост с всичката необходима информация и разяснения какво е това животно свободен пазар.
Чакаме.... :)
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

Самата презентация в първия пост е насочена към индустриални потребители, а не към домакинствата.
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

Добър вечер, темата ми стана интересна но докато чакаме презентацията, Ви пускам линк с реална оферта, която получихме за нашата фирма, ако минем към свободния пазар. Махнал съм само имената на фирмите. https://drive.google.com/folderview?id=0BzBeps64WoCKUkxaY1l3RHMtR1E&usp=sharing
Ще се радвам , ако колегата който ще разяснява този пазар ми обясни ето тази част "В цената не е включен ДДС, акциз, такси пренос и достъп, както и каквито и да било други задължения, които могат да възникнат с решение на ДКЕВР или по силата на нормативен акт. " Понеже няколко пъти питах неговите конкуренти и всеки път отговора беше различен - хем ще се добавят, хем няма да се добавят към тяхната цена.
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

С една дума - ще струва толкова, ама не може да гарантираме, че ще струва толкова. Това ми звучи доста свободно, да.
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

На тази фигура се вижда начина, по който работят двата типа пазар - регулиран и свободен.

8732169k.jpg



На следващите 3 фигури се виждат примери за реална фирма. Пресметнато е колко ще плаща на регулиран пазар и на свободен пазар.

8732156u.jpg


8732159z.jpg


8732165J.jpg



От тези слайдове се вижда, че ако една фирма излезе на свободен пазар ще плаща много по-евтин ток.


Как седи въпроса с физическите лица/домакинствата/...

Понеже тока за домакинствата е силно дотиран в цената за сметка на цената на промишления ток, в момента не е рентабилно да се премине на свободен пазар.

Това ще стане рентабилно вероятно след няколко месеца или година, когато повечето от фирмите преминат на свободния пазар и спрат да дотират физическите лица.

Ако искате да разберете колко ще плащате ако излезете на свободния енергиен пазар - изпратете ми последната си фактура с данните за консумацията.

Аз ще ви върна анализ.

Поздрави!
 
Последно редактирано:
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

За жалост не се отварят слайдовете, а аз още чакам отговор от къде купувате, през кого минавате за да дойде до мен като фирма/физ. лице?
 
От: Либерализиране на енергийния пазар в България

За 2 години не се научи как да прикачиш снимка....
 

Горе