Лична карта и банковите сметки?

sixth sense

Active Member
Здравейте.

Имам въпрос. При закъсняване за подновяване на лична карта, могат ли да се спрат банковите сметки?
Днес ходих до банката и ми казаха, че личната ми карта е изтекла (не бях видяла) и че ще спрат сметките ми. Това възможно ли е?
Също, някой знае ли какви пари се искат за бързо подновяване (до 3 дни) и има ли глоба за закъснение 10 дни?

Моля за компетентен отговор.
 
От: Лична карта

Ха, сега чух, че са блокирали сметките на тези фирми, които не са се пререгистрирали, ама чак пък да блокират на граждани, които не са си сменили личните карти, не съм чула.
 
От: Лична карта

Че от кога почнаха да ги следят тези неща?
Експресната услуга е 26 лв + 4-5лв банкови разходи. Тарифата е тук: www.mvr.bg/Guide/taksi_tarifa4.htm

Има глоба по принцип 20на лева трябва да е, ама ти не парадирай че ти е изтекла. Просто си подай документите за смяна ;)
 
От: Лична карта

Като видях темата нещо ми щракна и си погледнах картата... Пущината изтича точно УТРЕ! :shock:
 
Re: Лична карта

Подновяването лесно ще стане, но първо трябва да си подам документи за смяна на адреса (на сегашната ми карта не е актуален), а там бог знае колко ще ме бавят..
Все пак, някой знае ли дали могат да ми спрат сметките или просто ми наговориха глупости?
Това ме притеснява, понеже точно тези дни имам доста неща за плащане и ако банковата ми сметка на функционира - всичко ми заминава..
 
От: Re: Лична карта

Подновяването лесно ще стане, но първо трябва да си подам документи за смяна на адреса (на сегашната ми карта не е актуален), а там бог знае колко ще ме бавят..

Половин час? В ЕСГРАОН се подават

За сметките зависи от банката, предполагам. На 98% съм сигурна, че няма да ти спрат сметката за тез 10на дена.

Няма да тръгнат да си губят клиентите за глупости.
Щот на мен, ако ми направят подобна мизерия, ще ги напусна възмутено :twisted:
 
От: Лична карта

Не спират сметки, но не може да оперираш с нея, докато не покажеш подновена лична карта. Преди 1 седмица ми се случи това. Седях си и имах малко работа в една банка, до мен жената не успя да си изтегли пари от сметката, защото картата и бе изтекла, нямаше шофьорска книжка, а новата и лична карта я бавели от МВР-то. По този начин жената попадна в много кофти ситуация, защото релано искаше с изтеглените си пари от сметката да погаси месечна вноска по някакъв (май беше потребителски) кредит. Не знам каква е била твоята банка, но как така ще спират? На всеки се случва да му изтече карта. Ако е така, сменяй банката. Това е тъпотия абсолютна.

Не ти ли искаха шофьорска книжка тези невероятно интелигентни служители?

А за глобите - мисля, че имаш срок от 6 месеца, след изтеклия по карта. Знам, защото го използвах, за да си подновя само книжката по този начин. Нали, говоря за подновяване от стара към нова, тези а холограмите и всичките им глупости, които не стават да се сминат нормално с фотоапарат. И това съм го пробвал. Цялата блести като диско топка и нищо не се чете от снимката. :)
 
Re: Лична карта

Знам къде се подават документите за смяна, но последния път ме въртяха 2-3 дни.. Надявам се сега да стане по-бързо работата.
Благодаря за отговорите, дано не ми спрат сметките, че тогава става лошо. :)

@nortrant - да, към ЦКБ съм.

Едит:
@Blinky - е, то ако не мога да оперирам с нея, същата файда е...
Все пак, утре ще се разбере дали мога да правя нещо със сметката.
Шофьорска книжка не ми искаха, но пък и нямам. Като ми видяха личната карта само казаха, че е изтекла и че няма да мога да получавам преводи, да тегля и прочие.
 
Re: От: Лична карта

http://www.ccb.bg/bg/contact

защо не се обадиш?
ако кажат, че не трябва, им съобщи че техни служители са те излъгали.
Сега звънях.
Казаха ми, че с дебитните карти и кредитните мога да оперирам. Просто от самата банка не мога да правя преводи и да искам пари без лична карта.
Онази в банката такива филми ми вкара, че направо щях да полудея от притеснения.

Отново благодаря на всички за отговорите. :)
 
От: Re: Лична карта

Знам къде се подават документите за смяна, но последния път ме въртяха 2-3 дни.. Надявам се сега да стане по-бързо работата.
Благодаря за отговорите, дано не ми спрат сметките, че тогава става лошо. :)

@nortrant - да, към ЦКБ съм.

Едит:
@Blinky - е, то ако не мога да оперирам с нея, същата файда е...
Все пак, утре ще се разбере дали мога да правя нещо със сметката.
Шофьорска книжка не ми искаха, но пък и нямам. Като ми видяха личната карта само казаха, че е изтекла и че няма да мога да получавам преводи, да тегля и прочие.

Знам, че е все тая, но исках да го обесня малко по-така, да не е чак толкова плашещо, колкото са ти го представили от там. Реално не е до банка, просто по някакви международни правилници не могат да предприемат и те нищщо. Лично бях свидетел как звънаха от клона, в който бях, до HQ, за да ги питат и да видят как може да помогнат на клиента си. И при мен банката беше CCB.

Реално ако документа не е валиден, то от там следва всичко по системата да не е валидно - от сметки до договори. Кофтито в сялата истрия е, че не са ти го обеснили по-детайлно. Което реално стряска и самия клиент.

И ако си дал пулномощно на някой, което ме съмнява да си направила. Пак е било вариант.
 
От: Лична карта

Вчера ходих да си изтегля пари от клон на Пощенска банка на каса и служителката обърна внимание, че след 1 месец ми изтича личната карта, поясни ми да я подменя овреме преди срока, защото, ако изтече и поискам да ме обслужи ще ми откаже и ще ми блокира сметката, докато не предоставя актуална л.карта (а ми е позната и се познаваме, от този клон тегля с години), такива били новите правила. Ако сметката е обвързана с банкова карта и не е блокирана, ще може да си дръпнете паричките през банкомат, но не разчитайте много на това. Т.е. ако ви подлежи на подмяна л.к. си я подменете, за да не берете ядове.
 
От: Лична карта

Здравейте.

Имам въпрос. При закъсняване за подновяване на лична карта, могат ли да се спрат банковите сметки?
Днес ходих до банката и ми казаха, че личната ми карта е изтекла (не бях видяла) и че ще спрат сметките ми. Това възможно ли е?
Също, някой знае ли какви пари се искат за бързо подновяване (до 3 дни) и има ли глоба за закъснение 10 дни?

Моля за компетентен отговор.

Повярвай ми, по-лошият вариант е да ти кажат, че не могат да ти прекратят сметката поради изтичане на лична карта :D

Общо взето правят това което им уйдисва
 
От: Лична карта

Много е хубаво, че съобщавате за тези неща, че иначе щях да гледам като гръмнат при подобна ситуация :)

И малко в страни от темата, но преди няколко години бях попаднах в също толкова абсурдна ситуация като тази. Накратко забравих си пин кода на картата, а бях я издал в Бургас и понеже бях там на квартира и в последствие заживях в друг град ... реших да отида и да поискам да ми сменят пин кода. Оказа се, че не мога да попълня молба за смяна на пин кода в клон различен от този в който съм получил картата си, както и не мога да закрия сметката издадена ми от другият клон. Служителката ми предложи да си направя втора сметка и към нея нова карта и всичко приключи така. В момента съм с 2 сметки, едната от които не ползвам въобще, но не мога и да я закрия. Някой да е имал подобен казус и решение на проблема? Не, че съм за 10-тина лв. годишна такса, но просто не обичам да плащам за нещо, което не ползвам.
 
От: Лична карта и банковите сметки?

1. Освен личната карта, според закона и шофьорската книжка е документ за самоличност. Може да оперирате или с лична карта или с шофьорска книжка
2. За физически лица-не могат да ви блокират сметката, поради изтекъл документ за самоличност. Просто не може да оперирате с нея лично. Ще продължавате да получавате преводи, ако има такива и ще ви се плащат инкаса, ако сте подписали съгласие за незабавно инкасо-т.е. ток, вода, телефон и т.н. ще се платят. Ако имате електронно банкиране или банкова карта, може да използвате този вариант. Не може обаче да си променяте пароли за достъп, пин или да си подменяте дебитна или кредитна карта. Също така не можете лично да получавате нито извлечения по сметките си, нито устна информация за наличност
3. Сметките на юридическите лица са блокирани, ако не са регистрирани в търговски регистър. Това се отнася както до дружества, така и до ЕТ. Изключение са бюджетните организации и организациите с нестопанска цел-фондации, клубове, спортни дружества, ловни дружинки, читалища и тн. За ЕТ има едно малко изключение-ако не е направена регистрация в търговски регистър, може да се разпореди еднократно със средствата по сметките си, като ги изтегли или ги прехвърли по лични сметки на физическо лице.
Оказа се, че не мога да попълня молба за смяна на пин кода в клон различен от този в който съм получил картата си, както и не мога да закрия сметката издадена ми от другият клон. Служителката ми предложи да си направя втора сметка и към нея нова карта и всичко приключи така. В момента съм с 2 сметки, едната от които не ползвам въобще, но не мога и да я закрия
Към коя банка е това? Най вероятно някой е имал план за разплащателни сметки и карти. Влез на интернет страницата на банката, открий телефон на кол център и се обади. Би следвало да ти приемат молбата и да си я придвижат служебно-естествено не и без „малка“ символична таксичка.
 
Последно редактирано:
От: Лична карта и банковите сметки?

Мда, аз за това се учудих как така не са и предложили да си покаже шофьорскаат книжка, в мойта история, служителката от банката поиска друг докомент, като се спря на шофьорска книжка. Мисля, че може и задграничен, но не съм много сигурен. Все пак и това е документа за самоличност. ;)

Като цяло много зависи каква е банката и кой е клона. Ако попаднете на читави и добронамерени служители, нещата ще вървят по вода, но ако случайно некой звер ви се ублещи насреща, горко ви, само дето няма да ви искара престъпник и ще ви се развика как може така. За мое щастие не съм го засичал последно време това. Беше модерно преди кризата и често срещах бесни и некомпетентни служители. Добре, че имах рядко контакт с банките и техните служители тогава. Сега не съм получвал лошо мнение, но за сметка на това съм срещал доста некомпетентни. Никой не е застрахован от това.

А това с клона си е техна тъпотия. Мой авет не можеше да си управлява фирмената сметка от друг клон, освен от този, в който си я бе открил, на не говорим, че поиска фирмената му карта (visa - дебитна, към сметката) да се прати на клона, на който му е удобно да отиде и да си я вземе и те пак му обесниха, че трябва да отиде пак в клона "майка" на фирмата му. Нали, майка и баща (сещате се защо му е станал и баща), нали? :)

За едното успяха да му продатат електронен подпис, а за другото не му намериха решение и го ракараха пак след 5 раб. дни да си я вземе. Ти за една карта. Има толкова истории, че седиш и се чудиш, абе к'во става. :)
 
От: Лична карта и банковите сметки?

За ЦКБ става въпрос. Принципно тогава когато желаех да закрия сметката и да отворя нова жената се помъчи да я закрие, но каза, че нямала достъп и звъня в централният офис от където и казаха това, че трябва да ида да си пусна молба за нов пин код или да си закрия сметката в бургаският клон от който съм си получил картата, затова и не звънях в централният им офис, а си го оставих като задачка-закачка като имам път към Бургас. Принципно не е нещо спешно, но виждам, че доста хора тук имат значителен опит и са се сблъсквали с какви ли не проблеми, затова си и позволих да попитам. Бях чул някъде, че мога да си закрия сметка и с електронното банкиране и УЕП, но след кратко търсене, не успях да открия къде се правят тези магии в ЕБ на ЦКБ... Общо взето, като ми хрумне наистина ще взема да им звънна :) Като изключим този проблем и няколко малки предизвикателства докато ми доставят УЕП и малко проблеми с ЕБ в началото, да чукна на дърво, вече проблеми няма и се надявам и за в бъдеще да няма :)
 
От: Лична карта и банковите сметки?

Ами с паспорт не става ли да се оперира сметката?
 
От: Лична карта и банковите сметки?

и паспорт и шофьорска книжка стават (които има), а който няма, те това е Минке положението :D
 

Горе