МВР купува 300 IP-та за 7 млн. лв.

Blinky

Owner
Повече по темата: https://frognews.bg/news_132350/

Знам, че IP-тата са важни, когато искаш голяма мрежа и добра инфраструктура с добре разпределени елементи по нея, но съм и запознат с цените на отделните IP-та и честно казано мисля, че нещо не е както трябва. Тук всички сме технически запознати хора и знаем за какво идва реч, нали? Ако нещо изпускам или някои знае нещо повече, ще се радвам да сподели, за да видим къде потъват няколко милиона.
 
Тези от Фрог са се изхвърлили малко, няма такава ниска цена от 1000 лв за 300 IPv4 .
 
Аз не съм много системен. Надявам се с времето да го променя де, но се били допитали до специалисти, което малко малко...доста са изтънили сметките тия специалисти. Или може би те купуват на други цени. Средно на година не е ли около $3-5 едно IPv4? Знам, че европейските са малко кът в сравнение с хамериканските, където може да се уредиш за $1. Или нещо съм в грешка аз. Поне по мои последни наблюдения беше така.
 
2$ на месец за да го наемеш. За покупка никой няма да ти продаде толкова малко бройки. Смятай 300 IP-та от 2$ са ти 600$ на месец наем. Government Grate VPN с 5 сървъра за по 10 000 долара не се прави, освен ако не искаш да си имаш проблеми с националнат сигурност. Никой няма да разреши на такова ведомство да ползва Open Source решение.
 
2$ на месец за да го наемеш. За покупка никой няма да ти продаде толкова малко бройки. Смятай 300 IP-та от 2$ са ти 600$ на месец наем. Government Grate VPN с 5 сървъра за по 10 000 долара не се прави, освен ако не искаш да си имаш проблеми с националнат сигурност. Никой няма да разреши на такова ведомство да ползва Open Source решение.
Да, но не са споменати и технологии, които ще ползват. Но си прав, малко са с опен сорс решения и това малко прави едно неясно Х. Обзалагам се, че ще е нещо корпорейт, което ще бъде доставено от голям провайдър + консултиране и внедряване. Но пак, 7 мил. лева не са ли малко много. В сметките смятам лично аз наем за срока, за който е проекта. Нали знаеш, че тия неща не са вечни, в смисъл в договора пише "предоставяне на .... за срок от".
 
Да, но не са споменати и технологии, които ще ползват. Но си прав, малко са с опен сорс решения и това малко прави едно неясно Х. Обзалагам се, че ще е нещо корпорейт, което ще бъде доставено от голям провайдър + консултиране и внедряване. Но пак, 7 мил. лева не са ли малко много. В сметките смятам лично аз наем за срока, за който е проекта. Нали знаеш, че тия неща не са вечни, в смисъл в договора пише "предоставяне на .... за срок от".
Няма техническо описание на заданието, за да можеш ти или който и да било друг да направи обективен анализ. Просто виждам една чекия на пясък, пълна с глупости и коментирам тях. Да, може да са много, но не е това начина да се пишат провокативни статии. Освен ако не си редактор в някой от сайтовете на Uni-Web, там са професионални дебили.
 
Няма техническо описание на заданието, за да можеш ти или който и да било друг да направи обективен анализ. Просто виждам една чекия на пясък, пълна с глупости и коментирам тях. Да, може да са много, но не е това начина да се пишат провокативни статии. Освен ако не си редактор в някой от сайтовете на Uni-Web, там са професионални дебили.
Да, така е. Но не може да им отречеш, че са почнали да се опитват да съставят някакъв бюджет на база това, което е нужно, за да изградят технологията, като разбира се гледат дъното в ценово отношение (демек и качество), за да направят тази статия. Не съм фен на медията, искам с поста си да си раздвижим малко мозъците. Дали не можем ние да направим едно техническо и да сметнем бюджет. Едно нещо ми е интересно - къде е максимума за подобна система с всичкото и необходимо и разбира се минимума. Нищо повече. Не ме интересува грам дали някой е взел да краде или един кво си....технически ме човъркат нещата. :) Парично - няма защо...мен пари ми не требват. :)
 
Самата статия на фрог е пълен кенеф. Някой направи ли си труда да отвори заданието? Щото тоя "журналист" хал хабер си няма от материята, за която е писал.
МВР не купува никакви IP-та, а пренос (виртуални частни мрежи)! Не са ясни техническите изисквания, но 300 точки пръснати в цялата страна с активно оборудване и свързаност с дублираност на услугите не са "300 IP-та"! Та, обявената цена може да се окаже съвсем резонна.
 
Ето ви една по-смислена сметка, от бакалската на "журналиста" с извинение:

- 300 точки по 10К лв активно оборудване = 3М
- 300 точки по 100 лв свързаност на месец = 30К/м х 12 = 360К/г х 4г = 1,5М (мисля, че мернах някъде, че договорът е за 4 г).

Дотук сметката стана 4.5М!

Не, че защитавам МВР, нито ще съм от изпълнителите на поръчката. Просто се опитвам да внеса яснота за какво аджеба иде реч, защото тоя мухльо журналиста съвсем е пуснал читателите по пързалката.

Сори за двойния пост.
 
Да, така е. Но не може да им отречеш, че са почнали да се опитват да съставят някакъв бюджет на база това, което е нужно, за да изградят технологията, като разбира се гледат дъното в ценово отношение (демек и качество), за да направят тази статия. Не съм фен на медията, искам с поста си да си раздвижим малко мозъците. Дали не можем ние да направим едно техническо и да сметнем бюджет. Едно нещо ми е интересно - къде е максимума за подобна система с всичкото и необходимо и разбира се минимума. Нищо повече. Не ме интересува грам дали някой е взел да краде или един кво си....технически ме човъркат нещата. :) Парично - няма защо...мен пари ми не требват. :)
Четох поръчката. Написана е много абстрактно без никаква конкретика. Очевидно с възможност за излишно раздуване на бюджета.
 
Четох поръчката. Написана е много абстрактно без никаква конкретика. Очевидно с възможност за излишно раздуване на бюджета.
Няма викаш заложен бюджет. А на база параметри? Поне някъде трябва да има таван, нали. Иначе глупости се пишат, няма начин. Рядко се подготвя от технически подготвен екип.
 
Няма викаш заложен бюджет. А на база параметри? Поне някъде трябва да има таван, нали. Иначе глупости се пишат, няма начин. Рядко се подготвя от технически подготвен екип.
Липсва всякаква конкретика, единствените параметри като абсолютни числа са броя на IP тата и броя на gateways. Дори не наблягат на сигурността,защото в изискванията е заложен само ISO 9000но не и ISO 27000 което за такъв проект е лекомислено и идиотско.
 
Това е защото никога не сте участвали в такива търгове. Чели сте обавлението на търга. Отделно към него има документация и технически изисквания (които обикновено се заплащат допълнително, при проявен интерес за участие).
Какви гейтуеи, какви IP-та, какви 5 лв..?!! Някога пипали ли сте корпоративна бизнес мрежа или държавна такава (като например НАМДА)?
Едно време работех в банка, после в системен интегратор, от където имах възможността да видя ИТ-то от близо на много банки и държавни институции. Четейки писанията в тази тема и самата статия във Фрог затвърждава мнението ми, че българинът е дървен философ по всяка тема и може да се изкара експерт навсякъде, без дори сметка да си даде колко жалък изглежда в незнанието си.
 
Това е защото никога не сте участвали в такива търгове. Чели сте обавлението на търга. Отделно към него има документация и технически изисквания (които обикновено се заплащат допълнително, при проявен интерес за участие).
Какви гейтуеи, какви IP-та, какви 5 лв..?!! Някога пипали ли сте корпоративна бизнес мрежа или държавна такава (като например НАМДА)?
Едно време работех в банка, после в системен интегратор, от където имах възможността да видя ИТ-то от близо на много банки и държавни институции. Четейки писанията в тази тема и самата статия във Фрог затвърждава мнението ми, че българинът е дървен философ по всяка тема и може да се изкара експерт навсякъде, без дори сметка да си даде колко жалък изглежда в незнанието си.
Хайде и други да са работили в системни интегратори и прочие, не си само ти на този свят. Статията е писана само на база един абзац от обявлението пределно ми е ясно, че има съпътстваща документация. До момента ти чета философиите, само защото се изфука, че си работил в ентерпрайз IT-то.
 
Липсва всякаква конкретика, единствените параметри като абсолютни числа са броя на IP тата и броя на gateways.

Не се фукам, дразня се! Може ли да ми покажеш, къде точно в обявлението видя, че МВР купува IP-та?
Навсякъде се говори за "IP виртуални частни мрежи" - a.k.a. IP VPN. IP не значи IP адрес, а Internet Protocol, от където IP VPN = Internet Protocol Virtual Private Networks. Та пак - къде видяхте IP-та?
 
Ето я техническата част - http://www.targove.mvr.bg/NR/rdonlyres/C78894E9-E0B5-407B-A6F2-2126FDEA8236/0/doc_ip.doc
Като гледам на места има по 100 Мбпс свързаност, а 100 Мбпс крипто не се прави със сохо рутери! За централните точки да не говорим.
Спокойно бе нервак. Не схващаш че говорим едно и също от една и съща страна на барикадата. Да не си прекалил л Redbull-а. И 5 mx-a на juniper да купят пак няма да ги докарат толкова пари
 
Спокойно бе нервак. Не схващаш че говорим едно и също от една и съща страна на барикадата. Да не си прекалил л Redbull-а. И 5 mx-a на juniper да купят пак няма да ги докарат толкова пари
Дайте тогава една цена според вас?
 
Дайте тогава една цена според вас?
И след това за участвайте с тази цена, спечелете търга и изпълнете поръчката. И вие ще сте доволни и МВР също ;)
 

Горе