Малък въпрос около покупка на имот

nsevimov

Well-Known Member
Харесахме си един апартамент заедно с жена ми който смятаме да купим до няколко дни като в момента изчаквам издаването на задграничен паспорт на сина ми за да може да го вземем с нас в България.

За това ще Ви запозная директно с проблема ми защото нямам абсолютно никакъв опит с купуването на имоти в България.

Понеже нямам никаква активна българска банкова сметка искам да прехвърля цялата сума която надхвърля 50 000+ евро на родителите ми които също живеят в Белгия и когато аз се прибера в България и подписваме с продавача пред нотариус родителите ми да направят паричен превод към продавача с цялата сума.

Понеже това е международен превод и когато родителите ми преведат сумата тя ще постъпи в сметката на продавача до няколко работни дни но след това той дължи ли някакви такси за това че е получил международен превод в евро?

И колко горе долу са тези такси за да мога аз да му ги платя в кеш за да не го набутам с такси?

Обмислях варианта да изтегля цялата сума в кеш и да пътувам до България но на границата понеже надвишава лимита от 10 000 евро ще трябва да декларирам цялата сума което всъщност не ми е проблем мога да им покажа няколко фактури които надхвърлят сумата на имота няколко пъти но по-този начин ще знайни и незнайти граничарчета ще научат за мен и това хич не ми харесва.

Предварително благодаря на всеки отзовал се и имате бира от мен когато се върна до няколко дни!!
 
И кво като научат за теб? проблем ли е? нали не е незаконно? А защо не прехвърляте парите в Българска банка предварително? Така и така си решил да си купиш имот дали другата седмица или след 1 месец.. щом си отделил парите, все тая.
 
Парите са проблем само при липсата им. Другото е решимо. Отваряше една твоя бг сметка тук, прехвърляш парите там и от нея в на купувача. Чиста работа. После ако не ти трябва бг сметката, закриваш. И това е. ;)
 
Парите са проблем само при липсата им. Другото е решимо. Отваряше една твоя бг сметка тук, прехвърляш парите там и от нея в на купувача. Чиста работа. После ако не ти трябва бг сметката, закриваш. И това е. ;)
Точно това и ще направя!
 
@Blinky имаш бира от мен!

Ето го решението ми:

Изпращам цялата сума на родителите ми и след като се прибера в България и открия банкова сметка те ми ги прехвърлят обратно само че в новооткритата банкова сметка.

Така дори да има някакви такси които да вземат от сумата на имота аз ще захраня сметката допълнително.

Другият проблем е че банката има право на разследване ако сумата надвишава 50 000лв но мисля че лесно мога да им докажа произхода на парите с няколко фактури.
 
Другият проблем е че банката има право на разследване ако сумата надвишава 50 000лв но мисля че лесно мога да им докажа произхода на парите с няколко фактури.
Коя банка? Къде пише :) За един приятел питам
 
Коя банка? Къде пише :) За един приятел питам

Кажи на приятеля ти да започне да работи малко повече от 10 000лв и тогава ще се запознае кое как !

Иначе https://www.unicreditbulbank.bg/bg/individualni-klienti/bankirane/plashtaniya/parichni-prevodi/

Необходими документи за изпълнение на преводи и плащания
За плащания с равностойност до 30 хиляди лева
  • Нареждане за превод (формуляр)
За суми във валута с равностойност над 30 хиляди лева
  • Нареждане за превод (формуляр)
  • Декларация Приложение към чл. 2, ал. 1 по чл. 2, ал. 1 от Наредбата за сведенията и документите, представяни на доставчиците на платежни услуги при извършване на презгранични преводи и плащания към трета страна (формуляр)
  • Документи, удостоверяващи основанието за превода – договори, фактури и др. за страни извън ЕИП

Забележка: Съгласно разпоредбите на Закона за мерките срещу изпирането на пари лицата (клиенти на банката), извършващи операция или сделка на стойност над 30 000 лв. или тяхната равностойност в чужда валута, съответно над 10 000 лв. или тяхната равностойност в чужда валута, когато сметката, от която ще се извърши плащането, се захрани в брой, са длъжни да декларират произхода на тези средства. За целта банката е длъжна да изиска от тях попълването на декларация (неразделна част от формуляра за нареждане на презграничен превод) по чл. 4, ал. 7 и по чл. 6, ал. 5, т. 3 ЗМИП (по образец) преди извършването на съответната операция или сделка, с изключение на посочените в закона случаи.
 
Кажи на приятеля ти да започне да работи малко повече от 10 000лв и тогава ще се запознае кое как !

Иначе https://www.unicreditbulbank.bg/bg/individualni-klienti/bankirane/plashtaniya/parichni-prevodi/

Необходими документи за изпълнение на преводи и плащания
За плащания с равностойност до 30 хиляди лева
  • Нареждане за превод (формуляр)
За суми във валута с равностойност над 30 хиляди лева
  • Нареждане за превод (формуляр)
  • Декларация Приложение към чл. 2, ал. 1 по чл. 2, ал. 1 от Наредбата за сведенията и документите, представяни на доставчиците на платежни услуги при извършване на презгранични преводи и плащания към трета страна (формуляр)
  • Документи, удостоверяващи основанието за превода – договори, фактури и др. за страни извън ЕИП

Забележка: Съгласно разпоредбите на Закона за мерките срещу изпирането на пари лицата (клиенти на банката), извършващи операция или сделка на стойност над 30 000 лв. или тяхната равностойност в чужда валута, съответно над 10 000 лв. или тяхната равностойност в чужда валута, когато сметката, от която ще се извърши плащането, се захрани в брой, са длъжни да декларират произхода на тези средства. За целта банката е длъжна да изиска от тях попълването на декларация (неразделна част от формуляра за нареждане на презграничен превод) по чл. 4, ал. 7 и по чл. 6, ал. 5, т. 3 ЗМИП (по образец) преди извършването на съответната операция или сделка, с изключение на посочените в закона случаи.
Значи е 10 000лв, а не 50 000лв ако правилно разбирам? Мерси! И сори за офтопика...
 
Кажи на приятеля ти да започне да работи малко повече от 10 000лв и тогава ще се запознае кое как !

Иначе https://www.unicreditbulbank.bg/bg/individualni-klienti/bankirane/plashtaniya/parichni-prevodi/

Необходими документи за изпълнение на преводи и плащания
За плащания с равностойност до 30 хиляди лева
  • Нареждане за превод (формуляр)
За суми във валута с равностойност над 30 хиляди лева
  • Нареждане за превод (формуляр)
  • Декларация Приложение към чл. 2, ал. 1 по чл. 2, ал. 1 от Наредбата за сведенията и документите, представяни на доставчиците на платежни услуги при извършване на презгранични преводи и плащания към трета страна (формуляр)
  • Документи, удостоверяващи основанието за превода – договори, фактури и др. за страни извън ЕИП

Забележка: Съгласно разпоредбите на Закона за мерките срещу изпирането на пари лицата (клиенти на банката), извършващи операция или сделка на стойност над 30 000 лв. или тяхната равностойност в чужда валута, съответно над 10 000 лв. или тяхната равностойност в чужда валута, когато сметката, от която ще се извърши плащането, се захрани в брой, са длъжни да декларират произхода на тези средства. За целта банката е длъжна да изиска от тях попълването на декларация (неразделна част от формуляра за нареждане на презграничен превод) по чл. 4, ал. 7 и по чл. 6, ал. 5, т. 3 ЗМИП (по образец) преди извършването на съответната операция или сделка, с изключение на посочените в закона случаи.

Спокойно, никакви документи няма да ти искат. Документи трябва да предоставиш при нареждане на превод с бенефициент извън ЕИП и размер над 30 000 лева. Доколкото разбирам, в твоя случай ще получиш едни пари по банков път, за което няма да ти искат документи, след което ще наредиш местен превод към продавача на апартамента на стойност над 30 000 лева, при което ще трябва единствено да декларираш произхода на средствата, тоест просто в едно поле в преводното нареждане ще посочиш откъде имаш парите. Подобна декларация ще попълниш и при нотариуса. При вноска на каса е същото, само че попълваш декларация за произход на средствата при сума над 10 000 лева, а не 30 000 като при банков превод. Ако искаш, все пак си подготви документи за произход на средствата, макар че едва ли ще са ти необходими.

П.П. Ако бях на теб, щях да използвам интернет банкирането на банката ми в Белгия да наредя превода до продавача, когато подписваме при нотариуса. Така ще си спестиш едни 120-180 евро такси. Парите би трябвало да стигнат по едно и също време до сметката на продавача, тъй като дали ще нареждаш от Белгия или България, преводът е все в евро и минава през SEPA. При преводи в левове системата е друга.
 
Последно редактирано:
дължи ли някакви такси за това че е получил международен превод в евро?
Зависи от тарифата на неговата банка. Като цяло досега само в ЦКБ не са ме драли, другите са мародери.

За суми над 10К (ФЛ) / 30К (ЮЛ) се попълва декларация за произход (Не съм много сигурен за лимита за ФЛ). Не е нищо особено.

Да ги превеждат вашите от чужбина не е добра идея, защото парите ще се забавят. Практиката е следната - подписвате при нотариуса, но той държи нотариалния акт при него без да го вписва, докато продавача потвърди, че е получил сумата. Т.е прави се превод БГ-БГ сметка по рингс, който излиза веднага. Най-добре е ако сметките ви са в една банка да минеш с вътрешнобанков превод.

Отделно рядко се изповядва сделката на действителната стойност, защото таксите по прехвърлянето са % от нея. Практиката е да се впише на данъчна оценка с клаузи за неустойка на сумата в кеш. Ако продавача е ФЛ и е купил имота преди 5 години или по-малко се дължи ДДС на разликата. Ако е ЮЛ пък ще те натоварят с ДДС.
 
Последно редактирано:
Зависи от тарифата на неговата банка. Като цяло досега само в ЦКБ не са драли, другите са мародери.

За суми над 10К (ФЛ) / 30К (ЮЛ) се попълва декларация за произход (Не съм много сигурен за лимита за ФЛ). Не е нищо особено.

Да ги превеждат вашите от чужбина не е добра идея, защото парите ще се забавят. Практиката е следната - подписвате при нотариуса, но той държи нотариалния акт при него без да го вписва, докато продавача потвърди, че е получил сумата. Т.е прави се превод БГ-БГ сметка по рингс, който излиза веднага. Най-добре е ако сметките ви са в една банка да минеш с вътрешнобанков превод.

Отделно рядко се изповядва сделката на действителната стойност, защото таксите по прехвърлянето са % от нея. Практиката е да се впише на данъчна оценка с клаузи за неустойка на сумата в кеш. Ако продавача е ФЛ и е купил имота преди 5 години или по-малко се дължи ДДС на разликата. Ако е ЮЛ пък ще те натоварят с ДДС.

@Torbalan Trolski отдавна не си е появявал и ти благодаря много за споделената информация!

Днес ходих до моята банка да си вдигна лимитите на онлайн банкирането защото от PC ми позволяват на трансфери до 25 000 евро на ден а чрез телефон лимита ми е 10 000 евро на ден.

Също така колегата @Attacker ме подсети за SEPA за което съм му изключително благодарен!

Апартамента го купувам без агенция и без данъчни оценки и т.н. просто наши семейни приятели които живеят в същият блок се познават с собственика който от години живее в чужбина и апартамента стои напълно празен и не е живяно там никога защото е новопростроена сграда и е за тотален ремонт а аз се нуждая единствено от стените и тавана останалото ще се направи по-наш вкус.

В момента единственото което ме бави е българското посолство в Брюксел защото изкачвам да издадат международен паспорт на сина ми и след което се качваме в колата и потегляме към България.

И след като се прибера ще наема една агенция за недвижими имоти която просто да оформи документите и да провери имота за някакви тежести.
 
Т.е прави се превод БГ-БГ сметка по рингс, който излиза веднага. Най-добре е ако сметките ви са в една банка да минеш с вътрешнобанков превод.

Тук обаче не става въпрос за превод в левове, а в евро. Доколкото знам, Бисера и РИНГС поддържат единствено преводи в левове. Тези в евро са SEPA преводи и съответно сроковете са различни. Вътрешнобанков превод в евро не пристига веднага, както такъв в левове. Превод в евро между български банки би следвало да отнеме същото време като превод в евро от Белгия до България, тъй като минават през една и съща процедура.

Аз лично предпочитам при покупко-продажба на имот стойността на сделката да се дефинира в предварителния договор като цената на имота в евро, умножена по курса на БНБ. По този начин всички плащания са в левове и нещата стават много бързо и лесно. Принципно и тук може да се направи същото. Ако решиш да го направиш, може да си обмениш еврото за левове при добър курс в Paysera примерно и след това да ги прехвърлиш в твоя левова сметка в българска банка. Оттам вече както каза Торбалан - чрез вътрешнобанков превод или РИНГС, за да стигнат бързо до продавача.
 
Последно редактирано:
По този начин всички плащания са в левове и нещата стават много бързо и лесно.
Точно това имах предвид.
Апартамента го купувам без агенция и без данъчни оценки
Данъчна оценка ще ти трябва така или иначе за сделката при нотариуса.
 
Да ги превеждат вашите от чужбина не е добра идея, защото парите ще се забавят.
TransferWise ги праща на същия ден ако са пратени преди обяд :) даже и 100 000 евро да са, лимита им е към 7 цифри. Но пък и там има такси. Автора ако иска да спести едни 100-200 евро, да ги изтегли в чужбина от банката и да ги внесе на ръка в родината...
 
Явно с БГ банки не си си имал работа, само с въртене на милиони по загнилия запад.
TransferWise ги праща на същия ден ако са пратени преди обяд
Съвсем друг е въпроса кога ще ги види продавача в сметката си. И нотариалният акт ще си виси до тогава без да помирише служба вписвания
TransferWise ги праща на същия ден ако са пратени преди обяд :) даже и 100 000 евро да са, лимита им е към 7 цифри. Но пък и там има такси. Автора ако иска да спести едни 100-200 евро, да ги изтегли в чужбина от банката и да ги внесе на ръка в родината...
Където ще му кръцнат главата с такса за броене на пари.
 
Явно с БГ банки не си си имал работа, само с въртене на милиони по загнилия запад.
Избягвам бг банки, бг институции и много други бг работи :) прав си, не съм сметнал "бг фактора".

Където ще му кръцнат главата с такса за броене на пари.
Като не могат да броят и им отнема доста време :) :) :)

Съвсем друг е въпроса кога ще ги види продавача в сметката си.
Така е... най-добре щеше да е на ръка, малко куфарче със 50 000лв вътре :)
 
Така е... най-добре щеше да е на ръка, малко куфарче със 50 000лв вътре
Всъщност така се осъществяват голяма част от сделките с недвижими имоти
 
TransferWise ги праща на същия ден ако са пратени преди обяд :) даже и 100 000 евро да са, лимита им е към 7 цифри. Но пък и там има такси. Автора ако иска да спести едни 100-200 евро, да ги изтегли в чужбина от банката и да ги внесе на ръка в родината...

Когато изпращам пари от моята лична сметка нямам абсолютно никакви такси незавимисо каква е сумата защото бизнес сметката ми е в същата банка.

Обаче не харесвам варианта да премина Белгия -> Холандия -> Германия -> Австрия -> Унгария -> Румъния -> България с чантичка в която има 55 000 евро.
 
Когато изпращам пари от моята лична сметка нямам абсолютно никакви такси незавимисо каква е сумата защото бизнес сметката ми е в същата банка.
Говоря ти за БГ банката, в която продавача ще си получи парите. Направи контакт с него и уточнете коя е и какви точно суми ще се превеждат. Ако живее в чужбина най-лесният и изгоден вариант може да се окаже да ги получи като SEPA превод в € в неговата банка извън БГ.
 

Горе