Мога ли да направя СЕО оптимизация сама и какво е необходимо?

Здравейте, имам въпроси относно оптимизирането - това някаква програма ли е, откъде да се регистрирам или да сваля такава програма за СЕО оптимизация? Прави ли се някъде курс за СЕО, какви са изобщо вариантите сама да се занимая с това? Само не ме нападайте, че искам да си спестя пари или как в бг разбирачи много, професионалисти малко и т.н. Както е явно не знам нищо, но имам големи въпросителни доколко съвестен би бил един професионално занимаващ се с това човек или фирма, а и искам да виждам и разбирам резултатите и да мога да изградя своя идея как да станат нещата. След 2 злополучни контакта с фирми за дизайн и изработка на магазин, ми се струва почти нереално да уцеля съвестна фирма, която е работеща и коректна. Вече 2 фирми ме пързалят - не са свършили нищо. Първата не направи абсолютно НИЩО и ми изгуби месец време с обяснения как днес, ама ей сега ето готов, ама той дори го няма сайта като платформа, да не говорим за дизайн - видях само някакви предварителни снимки на вида на сайта - поне не платих нищо. Втората фирма е може би най -измислената, макар сайтът да не го подсказва. Там само ми направиха смяна на цветове и при всеки мой въпрос и разговор по тел ми казваха да пиша на е-мейл или да съм гледала 10 минутно видео, което, както се сещате, за 10 мин дава само основна идея за работа. Стана ми ясно, че самите те( които се оказаха 1 човек) не са наясно с админ панела. Стигна се до адвокат. Сега съм на трета фирма, гледам да изглежда най -скъпата.
 
От: Мога ли да направя СЕО оптимизация сама и какво е необходимо?

Добре де, как изграждаш идеи и изискваш от изпълнители неща, които не разбираш?
 
От: Мога ли да направя СЕО оптимизация сама и какво е необходимо?

Двете фирми са направили най доброто възможно нещо за теб - Убедили са те че трябва да се захванеш сама с тези неща.
Когато преди две години везнах в този форум бях на същият хал виках виках неволята платих грешни пари за да науча урока който ти вече си научила и накрая сам си оправих магазина. Бяха ми необходими 3 месеца във форума за да мога със чисто нов магазин да смажа конкуренцията на по 5-10 години
За това залавяй се със четене и чак когато имаш конкретни въпроси питай ще получиш конкретни отговори.
СЕО оптимизацията не е нито програма нито е баница да се реже на парче - това е един цялостен процес при който първо си привеждаш сайта във вид удобен за търсачките като Гугле и след това с различни техники почваш да му наливаш сила така че да излезе на първа страница при търсене по важните ти ключови думи.
 
От: Мога ли да направя СЕО оптимизация сама и какво е необходимо?

Ето какво ми се върти в главата, ако по-лесно ще ме разбереш. Плащам някаква пакетна цена, която включва труд+ СЕО. СЕО специалистът почва да се чеши и да пуска само няколко общи ключови думи, например както четох в нета "недвижими имоти", които са по-слабо резултатни вместо "недвижими имоти в пловдив район южен " - това е почти цитат от някаква статия. След като направи това, оттам нататък не му дреме какъв ще е резултата, след като така или иначе се показват анализи на ефективността от оптимизацията. За идеите какво имам предвид, като го споменах, макар че вадиш думата от контекста, в който е била , но ок обяснявам: направих фен страница във ФБ. За 24 часа направих Х брой фена, пуснах реклами 2 броя. Ако не бях експериментирала, никога нямаше да разбера, че еди кой си критерий ми дава такъв сериозен отклик на моите неща в сравнение с другата реклама, която няма отцъкнат този критерий. Това , ако не го знам , СЕО специалистът я го направи, я не, аз разчитам на настроение, благоразположение и т.н., ама едва ли.
 
От: Мога ли да направя СЕО оптимизация сама и какво е необходимо?

Предполагам че това беше отговор на поста на Биаро.

За начало пусни кой е сайт ще получиш много напътствия какво да подобриш върху самият сайт.
След това ако не можеш ще ти помогнат да откриеш кои са важните за теб ключови думи.
След това ще получиш и доста напътствия как да го популяризираш и издигнеш в класирането на Г.
 
От: Мога ли да направя СЕО оптимизация сама и какво е необходимо?

Мерси че писа, защото седя и се чудя с какъв акъл се вкарах в тая тема...:)

Предполагам че това беше отговор на поста на Биаро.

За начало пусни кой е сайт ще получиш много напътствия какво да подобриш върху самият сайт.
След това ако не можеш ще ти помогнат да откриеш кои са важните за теб ключови думи.
След това ще получиш и доста напътствия как да го популяризираш и издигнеш в класирането на Г.
 
От: Мога ли да направя СЕО оптимизация сама и какво е необходимо?

Второто мнение беше за biaaro.
Mantaman, ще ми кажеш ли СЕО като не е баница, какво е и как да се сдобия с това? Предполагам си имал поне минимални умения в изработката на сайт или със сигурност по-големи от моите - аз ползвам само мишка. Не мога и да отделя време за изработка на сайт, защото ще трябва да изпусна сезона. Моля те, кажи откъде да започна, ходил ли си на курс за СЕО, трябва ли регистрация някъде?
 
Прочети тази тема http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=21032 и по-специално информацията след заглавието "Интервюто".

И за да бъда честен, не искам да те разочаровам, но с това "ще изтърва сезона" .. направо сложи капака на темата.
Ако тепърва навлизаш в тези среди, ще ти е нужно много повече от "сезон", за да направиш нещо качествено. На мен ми бяха необходими година и половина за да пласирам сайт, там където аз искам. Може да съм бавно-развиващ, но както теб - почнах от нулата. Не знаех почти нищо. Ако държиш на успехи сега - зарежи песимизма и си намери качествен изпълнител на проекта.
 
От: Мога ли да направя СЕО оптимизация сама и какво е необходимо?

Ventus, прав си, би ли преминал към екшън направо, че с говорене как се става майка и баща със сигурност няма да стана "трудна"
 
  • Like
Реакции: just
От: Мога ли да направя СЕО оптимизация сама и какво е необходимо?


Ако не виждаш, да увелича размера на шрифта, защото явно или не виждаш какво има в началната страница, или те мързи да търсиш.(НАЙ-вероятно второто)
 
От: Мога ли да направя СЕО оптимизация сама и какво е необходимо?

KTomov, ако седна да се уча на програмиране със сигурност ще изпусна не само тази, но и есен -зима 2013. Не си и помислям да се наемам сама да правя сайт, но СЕО -то дори да не е веднага, със сигурност аз ще го поема и искам да се науча, както и да звучи.
 
От: Мога ли да направя СЕО оптимизация сама и какво е необходимо?

СЕО-то се състои от две части - Първо неща които трябва да се направят на самият сайт - Второ неща които трябва да се направят извън сайта

Във второто ми мнение съм ти написал какво да направиш - на първо място публикувай името на сайта с молба колегите да ти кажат какво трябва да се направи по сайта. По сайта ти вероятно няма да можеш да се оправиш сама щом нямаш начални поне умения по програмиране но вече ще знаеш нещо много важно - какво трябва да се направи на сайта и когато наемеш човек ще знаеш какво точно ще искаш от него.

След като приключи този процес се продължава с нещата които се правят извън сайта за неговото популяризиране - част от нещата ще можеш и сама да направиш за други ще е по добре да платиш но ще знаеш какво точно да направиш и колко да платиш.
 
От: Мога ли да направя СЕО оптимизация сама и какво е необходимо?

Ventus, какво общо има зрението ми с кое да е твое предишно мнение или мой отговор към теб? Няма никакъв смисъл да си груб, а и не е задължително да ми пишеш.
 
Re: От: Мога ли да направя СЕО оптимизация сама и какво е необходимо?

KTomov, ако седна да се уча на програмиране със сигурност ще изпусна не само тази, но и есен -зима 2013. Не си и помислям да се наемам сама да правя сайт, но СЕО -то дори да не е веднага, със сигурност аз ще го поема и искам да се науча, както и да звучи.

Ще ти го кажа така - не съм програмист, нито СЕО специалист. По-горе ти написах за нужното ми време да класирам сайт на нужните за мен позиции.
Сега ще ти обясня в какво се определя това време, защото си в много голяма заблуда.

1) Изработката на сайта ми отне 2 седмици с ползване на безплатен темплейт + закупуването на хостинг и домейн.
2) Няколко месеца ми бяха нужни да се класирам където искам, а след това получих леко наказание.
3) Отново няколко месеца за да се опитам да изплувам от там.
4) Междувременно конкуренцията работеше, не е като да седят на едно място.

Та .. нещата не са толкова розови. СЕО не е програма, а цялостен процес изискващ време, познания в сферата, както и работа. Определено това понятие ми е едно от най-неприятните, а и най-отвратителните, поради факта, че имам интереси в друга насоченост, но пък е и най-трудното (поне за мен).

Смея да твърдя, че ще ти е по-лесно да си пуснеш сам(а) сайта, от колкото да се опиташ да го оптимизираш.

Сега си избори с какво искаш да се захванеш.
 
От: Мога ли да направя СЕО оптимизация сама и какво е необходимо?

Здравей и добре си ни дошла. Няма да ти отнеме много време, даже и леко да навлезнеш в това със SEO-то и ще ти хареса след 1-вия или 2-рия пост или изчетена тема. Сега ще се опитам да ти дам отговори, но ще ти кажа и аз от сега - четене и практикуването ще те направят, това което искаш. Повечето са станали именно така добри в това. За това и те юркат тук, за да може да те накарат по-бързо са започнеш с въвлизането в нещата. Не е от лоши чувства. Едно време когато форума на Express submit беше по-жив се подвизавах там, и мен ме наюркаха, но с напътствия. :)

SEO е метод за добиване на трафик, чрез търсачките, не е софтуер. Но се използват софтуери. Най-популярният е WebCEO. Има и други, но стигни до там, за да можеш да ги използваш. Някои го правят и без, използвайки анализи от други ресурси.

Няма да те нападаме. Не сме изроди. :)

Тук не само ще уцелиш съвестна фирма, но имаме и цяла сексция с пазари, хора изработващи сайтове, правещи SEO, SEM, Social Marketing и мнгоо други услуги. Както се викат freelancers. А да, запознай се с терминологията на този тип бизнес. :)

Ама в какви приключения си попаднала и ти. Ужас.

Направи едно задание и тук във секцията: Freelance Jobs & Projects и виж дали ще получиш добри предложения. С теб ще се свържат не само фрилансери, но и фирми изготвящи цялостни уеб приложения. Надявам се да намериш това, което търсиш. Много е важно да знаеш какво искаш и да го поставиш правилно, за да схване и човека отсреща какво да ти предложи като решение.

Успехи и давай още въпроси, ако имаш. ;)
 
От: Мога ли да направя СЕО оптимизация сама и какво е необходимо?

KTomov, разбрах те и благодаря за съвета. Как мога в този случай да съм сигурна, че СЕО специалист ще работи коректно? Има ли хора с изградена стабилна репутация в този бранш и кои са те, за да мога да се надявам на резултат?
 
От: Мога ли да направя СЕО оптимизация сама и какво е необходимо?

Blinky, много благодаря за подробното описание и отправната точка, свалям направо това webceo. Очаквайте включване .....
 
Re: От: Мога ли да направя СЕО оптимизация сама и какво е необходимо?

KTomov, разбрах те и благодаря за съвета. Как мога в този случай да съм сигурна, че СЕО специалист ще работи коректно? Има ли хора с изградена стабилна репутация в този бранш и кои са те, за да мога да се надявам на резултат?

Горното ми писание, не беше с цел тотално да те отказвам от идеята ти да се захванеш с това, а просто за да ти кажа, че не е толкова лесно, колкото си мислиш. Нещата много зависят от различни фактори, можеш и сам(а) да се справиш, но въпреки това е нужно да се знаят няколко неща:

1) Може би най-важното нещо - в какъв пазар се целиш - български/англоезичен? Оптимизацията за български сайтове е по-лесна, предвид конкуренцията от сайтове.
2) В каква ниша ще се целиш - отново определящ фактор. Едно е да се бориш в ниша с 15 сайта за тема А, друго е да се бориш в ниша с 150 сайта за тема Б.
3) Направи анализ на това какви ключови думи ще ти носят посещения и до колко тези посещения ще се превърнат в печалба (да се чете спечелен клиент).
4) Трябва да се съобразиш и с конкурентите ти - за да излезеш преди тях, ще трябва да имаш по-качествени връзки от тях.

Моя съвет е да отделиш една седмица на под-форум Оптимизация за Търсачки, както по-горе те е упътил ventus, да прочетеш нужната информация и сам(а) да си направиш изводите. В никакъв случай не смятай, че е лесно. Изкарвал съм 1 сайт за 7 ключови фрази на първите 3 места за месец, но пък друг за 1, трябваше да го бутам в продължение на няколко месеца. Всичко е до конкуренцията.
 

Горе