Може ли един сайт да се раздели на модули и всеки модул да се изработи от Индийци?

Smart Ltd

New Member
Здравейте, на път сме да започнем изграждането на доста голям уебсайт. От доста време търсим сериозни и талантливи програмисти, но без успех. В София има голям глад на девелопери и никой от качествените програмисти не кандидатства по обявата ни в jobs. Пробвахме във Варна и Бургас, но също без успех.
Хрумна ни следната идея: Да намерим един не толкова добър програмист, но сериозен и амбициозен. Той да раздели сайта на модули и всеки модул да се изработи чрез сайта freelancer.com. След това той да сглоби модулите и да ги визуализира.
Въпросът ми към вас е... това може ли да се случи на практика и ако може, дали сред вас има някой който би искал да се заеме с тази работа. Ще получи добро заплащане или процент от проекта.
Благодаря предварително за мненията ви.
П.П. Моля ви, да не пишете коментари от рода "Хем не знаеш, хем питаш"!
 
От: Може ли един сайт да се раздели на модули и всеки модул да се изработи от Индийци

Може, но всеки един от програмистите трябва да е запознат с цялостната идея и структурата на базата данни. От сега ти казвам индеийците ще преебат цялата работа и ще ти трябва някой наистина можещ за да го сглоби и доизглади бъговете. В София има много програмисти, но кадърните са заети на 100% и не търсят по обяви в Jobs. Там търсят тепърва завръшили студентчета без опит и без ясна представа за реалната цена на програмен човекочас.
 
От: Може ли един сайт да се раздели на модули и всеки модул да се изработи от Индийци

Във freelancer.com (и другите от рода) може да се намери и цял екип, виждал съм доста такива. Това би спестило различни хора да правят отделни модули, които не се знае как ще сработят после, защото колкото и прекрасно техническо задание да направите, не знаете какво ще разберат ония от другата страна.
Не по-малко лошото обаче е, че некачествените програмисти в Индия са прекалено много и вероятността да получите отвратителен код срещу уж малко пари е супер голяма. Борил съм се с такива проекти, най-често на принципа "ше си го пренапиша".
Може да е малко обезкуражаващо това, но поне е някаква информация :)
 
От: Може ли един сайт да се раздели на модули и всеки модул да се изработи от Индийци

Благодаря ви за мненията. Получих и няколко лични съобщения, но все още системата ни ми позволява да отговоря.
Не искаме да наемаме цял екип, защото смятаме че голяма част от кода след това ще се продаде и на други хора. В същото време, ако има един българин, който да може да разпредели правилно работата между други програмисти ще се получи по-добре. Искаме да е чрез freelancer.com защото там риска е много по-малък. Ако наемем български програмисти или софтуерна фирма те ще ни поискат около 50% предплата и в същото време няма да имаме никакви гаранции че кода ще бъде написан както трябва. Във freelancer се плащат около 10% (в повечето случаи) и освен това за всеки потребител там рейтинга е супер важен. Т.е. даваме по-малък депозит и имаме по-голяма сигурност, че ще получим качествен код.
Ако не става да намерим добър програмист чрез jobs.bg, можете ли да ни посъветвате някакъв друг вариант. :)
 
От: Може ли един сайт да се раздели на модули и всеки модул да се изработи от Индийци

Интересна тема....може да се научи нещо интересно
 
От: Може ли един сайт да се раздели на модули и всеки модул да се изработи от Индийци

Единственото което разбирам от тази тема е че искат с трици маймуни да ловят.
Да бяхте дали линк към обявата в джобса, да придобием представа какво търсите и какво предлагате.
А и да наемете БГ фирма, съм сигурен че ако заложите в изискването системата, която ще ви изработят да е модулна, ще го направят. Така пак след това ще можете да продавате отделните модули.

Опит с индийци за код нямам, но съм се наслушал на това какъв бахур може да изядеш и после да търсиш други за пренаписване на кода.
 
От: Може ли един сайт да се раздели на модули и всеки модул да се изработи от Индийци

Можете да го направите, но ви трябва доста добър проект координатор. В екипа с който работя, изпълняваме подобни модулни проекти от доста време. ПК трябва много добре да разпредели програмирането от фронт-дизайна. Задължително е да се ползват някакви фреймуъркс - един за програмирането (ако заложите на php - Laravel, Zend, CI, etc.) и един за дизайна (Foundation, Bootstrap, etc.), иначе яко ще загазите, дори да имате страхотна структура на разпределние на задачите.
Проект координатора трябва да е абсолютно наясно с мениджмънта на подобни проекти и да навътре с модерните тенденции, включително с ООП поне за PHP. Т.е. той трябва да е и доста добър и модерен програмист. Той трябва да изгради теорията на целия проект, уоркфлоу-а, архитектурата на базата данни и т.н.
 
Re: От: Може ли един сайт да се раздели на модули и всеки модул да се изработи от Инд

Може, но всеки един от програмистите трябва да е запознат с цялостната идея и структурата на базата данни. От сега ти казвам индеийците ще преебат цялата работа и ще ти трябва някой наистина можещ за да го сглоби и доизглади бъговете. В София има много програмисти, но кадърните са заети на 100% и не търсят по обяви в Jobs. Там търсят тепърва завръшили студентчета без опит и без ясна представа за реалната цена на програмен човекочас.

Да, определено има голям шанс индийците да засерат нещата и то доста голям. Работил съм с тях и е кофти. Отговорът е може и добре ще е да се направи от екип, а не от отделни хора, който не си комуникират. Крайният продукт е хубаво да е от един екип, иначе кофти се получава. Но може да сполучиш де.
 
От: Може ли един сайт да се раздели на модули и всеки модул да се изработи от Индийци

А защо точно индианци да го правят, в freelancer.com има всякакви хора...
 
От: Може ли един сайт да се раздели на модули и всеки модул да се изработи от Индийци

Преди години и на мен ми беше дошла подобна идея и се опитах да я осъществя.
Не се получи.
Може би може и да стане, но не трябва да се разделя на дребни модули а на големи блокове. Примерно не повече от три и после да се сглобят.
Имаче при по-сложен проект (моя беше с над 40 модула) нещата се оплескват.
После намерих екип които работят заедно от 1997 и програмират от scratch. На които имам доверие.
Просто според мен трябва да търсиш не по обяви а по логотата на разработчиците, които са програмирали сайтове подобни на твоя проект.
След това си правиш собствено проучване на компанията и решаваш.....
 
Re: Може ли един сайт да се раздели на модули и всеки модул да се изработи от Индийци

Всеки по-голям проект се реализира по точно този начин. Винаги когато става дума за екип по-голям от 4-8 човека има един който се занимава с разпределянето на работата на модули. Колкото по-големи са тези модули толкова по-голям е шанса нещо да се осере и да не сработи от раз при събирането им. При всички положения ти трябва човек с опит в ръководенето на голям екип и опит в програмирането. Задължително framework.

Добре е все пак да пуснеш линк към обявата - възможно е проблема да е в текста й и за това да не си стигнал до желания човек.

Чисто технологично всеки проект, в който работят повече от един програмист се реализира модулно. Инструментите свързани с работата на програмистите отдавна са на такова ниво, че това да не е никакъв проблем.
 
От: Може ли един сайт да се раздели на модули и всеки модул да се изработи от Индийци

Аз не разбирам защо се притеснявате да наемете хора от България, с които можете да се виждате и на реални срещи и да обсъждате проекта. Този проблем с предплата и няма гаранции, не стои на дневен ред. Ако при вас всичко е наред, си правите договор с фирмата и всичко е ОК. Като предплатиш на група индийци, които нито си чувал, нито си виждал каква ти е гаранцията? Споразумявате се, че няма да продават системата на друг и готово. Няма нищо сложно в бизнес взаимоотношенията.
 
Re: Може ли един сайт да се раздели на модули и всеки модул да се изработи от Индийци

Логично би било всяка фирма да се съгласи да се заплаща след/по време/преди изработката само на конкретен модул - това е честа практика при клиентите ми. Така и да стане проблем е само за един модул.
 
От: Може ли един сайт да се раздели на модули и всеки модул да се изработи от Индийци

Обявата в jobs е стандартна за Senior developer и вече изтече. Тя не е от значение защото там не е описан проекта.
Видях едно мнение "Защо не подпишем договор с БГ фирма?" ..... Не знам дали ви се е случвало да подпишете договор и той да не се изпълни. В обикновено чакаш около три години и хвърляш хиляди левове за да спечелиш делото и на края се оказва че фирмата няма никакви активи и е с ограничена отговорност и няма как да си вземеш обезщетението.
Както и да е. Благодаря ви много за мненията. Получих отговорите, които търсихме и наистина съм ви много, много благодарен. :)
 
Re: Може ли един сайт да се раздели на модули и всеки модул да се изработи от Индийци

Работата с фирма и с freelancer-и не се отличава по никакъв начин - ако нямате нужната комуникация няма да се случи в нито един вариант.
 
От: Може ли един сайт да се раздели на модули и всеки модул да се изработи от Индийци

Дали ще избереш фирма или фрийлансър не мисля че има значение за качеството на работата, индиеца от freelancer също може да омаже нещата. Имай предвид една максима която в 99.999999999% от случаите важи: "Или качествено или евтино!". Щом говориш за препродаване на код тук ми звучи като разработка на модули и плъгини които после да се продават, а продаваш ли некачествен код ще си вкараш много голям автогол. Под некачествен не винаги се разбира неработещ имай го предвид, некачествен код е такъв във който имената на променливите са написани на хинди или респективно на български (още по-зле шльокавица), код в който се появяват така наречените "магически числа" и т.н., такъв код е труден за поддръжка!
 

Горе