Монтиране на wendav автоматично след рестарт.davfs2

garnet

Well-Known Member
Позвам davfs2 за да монтирам webdav пространство към една папка в линукс.
Проблема е, че не мога да го накарам да се монтира автоматично след рестарт.

В fstab имам:

https://webdav.url /localfolder/webdav davfs user,auto 0 0

както и в ~ имам за davfs2 файл с име/парола за горното webdav място.

това работи:
mount /localfolder/webdav

и виждам всичко ок в /localfolder/webdav

обаче след рестарт в /localfolder/webdav няма нищо и трябва ръчно да изпълня mount.

Какво греша?
 
От: Монтиране на wendav автоматично след рестарт.davfs2

Никой ли не знае?
 
От: Монтиране на wendav автоматично след рестарт.davfs2

fstab се изпълнява малко по-рано още преди да имаш мрежа в резултат - не се монтира

Ако искаш да се монтира виж кой скрипт се изпълнява след мрежата - примерно /etc/rc.local или нещо подобно (направи справка с дистрибуцията) и набий mount-a там.
 
От: Монтиране на wendav автоматично след рестарт.davfs2

mobilio ти е отговорил много правилно, само имай в предвид, че /etc/rc.local обикновено е symlink на /etc/rc.d/rc.local и ако симлинка го няма няма да направиш нищо. Какъв е ОС-а?
 
От: Монтиране на wendav автоматично след рестарт.davfs2

....... Какъв е ОС-а?

Python-истите са фенове на Debian/Ubuntu
 
От: Монтиране на wendav автоматично след рестарт.davfs2

Ако ОС-а е Debian, ще трябва да се направи скрипт, който се поставя в /etc/init.d/, chmod +x /etc/init.d/scriptname, update-rc.d scriptname defaults.
 
От: Монтиране на wendav автоматично след рестарт.davfs2

Дистрото е на raspberrypi. Миля, че е дебиан базирано.
Т.е. какво трябва да сложа къде?
Командата:
mount /localfolder/webdav
в някой файл ли или mount /localfolder/webdav в собствен файл и в папка /etc/init.d?
Ако е командата в собствен файл, в какъв формат - sh?
Мерси
 
От: Монтиране на wendav автоматично след рестарт.davfs2

Ако ОС-а е Debian, ще трябва да се направи скрипт, който се поставя в /etc/init.d/, chmod +x /etc/init.d/scriptname, update-rc.d scriptname defaults.

Може и с _netdev във fstab. Поне аз така бих направил вместо скриптове.

@garnet - потърси в логовете (dmesg или където ти пази съобщенията от boot процеса) защо точно не иска да mount-не. Предполагам ще ти даде много ясна идея какво да направиш.

П.П. - защо в BG форумите никой няма навик да пуска лог и подробна информация като пита нещо? :lol:
 
От: От: Монтиране на wendav автоматично след рестарт.davfs2

Може и с _netdev във fstab. Поне аз така бих направил вместо скриптове.

@garnet - потърси в логовете (dmesg или където ти пази съобщенията от boot процеса) защо точно не иска да mount-не. Предполагам ще ти даде много ясна идея какво да направиш.

П.П. - защо в BG форумите никой няма навик да пуска лог и подробна информация като пита нещо? :lol:
може би защото не знам, че има такъв лог както и къде да го търся.
Ясно ми е, че в линукс има повече от 1 начин да се направи нещо - трябва ми един който работи. :)
 
От: От: Монтиране на wendav автоматично след рестарт.davfs2

може би защото не знам, че има такъв лог както и къде да го търся.
Ясно ми е, че в линукс има повече от 1 начин да се направи нещо - трябва ми един който работи. :)

Е 'айде сега, не знаеш :)

less /var/log/dmesg
less /var/log/syslog
less /var/log/boot.msg или boot.log ако е пуснат bootlogd

'Де да знам щуротията Pi къде го пази. Виж в мануалите. Иначе само гадаем защо не иска да маунтне.

П.П. - ще те улесни много ако си сложиш нещо, което пейства файловете директно в pastebin или друг подобен сайт. Аз ползвам wgetpaste: wgetpaste /var/log/messages и то ти го "шляпва" с линк.

П.П.2 - и това разгледай ако искаш: http://www.howtoforge.com/davfs_ubuntu По-специално реда за fstab: https://dav.example.com/vdrive /home/<your linux user name>/mnt/vdrive davfs rw,user,noauto 0 0

Но първо виж кога точно се опитва да маунте, преди или след като пусне мрежата.
 
От: Монтиране на wendav автоматично след рестарт.davfs2

mount-a в отделен скрипт без .sh накрая. Няма нужда от отделна папка, просто го слагаш в /etc/init.d и след това update-rc.d
 
От: Монтиране на wendav автоматично след рестарт.davfs2

Мерси
ето какво направих.

сложих маунта в един сх скрипт. дадох му +х, рестартирах и нищо. после видях, че съм забравил update-rc.d направих го но ми даде грешка (не помня каква, а сега не съм вкъщи). След рестарт вебдав се монтира ОК.
Обаче, монтира се като руут, и моя юзер няма права за писане на папката.
Странното е, че преди когато монтирах ръчно под моя си юзер имах правата.
Сега, ако дам -х на скрипта в инит.д и монтирам ръчно, първо ми иска судо за това и пак е монтирано като руут.
Какво става?
 

Горе