Мъж реши да се откаже от парите

Паричната система е остаряла и в бъдещето няма да я има. Ще бъде заменена с нещо друго. Дали след 100, 200 или 1000 години не знам, но някой ден пари няма да има.
 
От: Re: Мъж реши да се откаже от парите

Паричната система е остаряла и в бъдещето няма да я има. Ще бъде заменена с нещо друго. Дали след 100, 200 или 1000 години не знам, но някой ден пари няма да има.

Я кой ми четял най-много блога. :mrgreen:
 
От: Re: Мъж реши да се откаже от парите

Паричната система е остаряла и в бъдещето няма да я има. Ще бъде заменена с нещо друго. Дали след 100, 200 или 1000 години не знам, но някой ден пари няма да има.

И аз така мисля. Или поне няма да са пари в сегашния им вид, а просто цифри. Всичко ще става по електронен път, прехвърляш едни цифри и купуваш каквото ти трябва. Подобно на филма "Дилъри на време" (In time), само че няма да прехвърляш часове/дни от живота ти, а някаква нова валута, импулси или нещо подобно.

Поне аз така си го представям :)
 
От: Мъж реши да се откаже от парите

Аскети дето и под екзситенс минимума се радват - чудно ми е какво ще стане като го заболи зъб - как ще се оправя.

Иначе то е ясно че системата е покварена и върви към канала, не знам коя ще дойде, но която и да е и тя края пак ще е ясен, докато има сървенование винаги система ще се поквари, а за да не стане това трябва почти неограничени ресусрси а земята не отговаря на това, затова сега има само утопии
 
От: От: Re: Мъж реши да се откаже от парите

И аз така мисля. Или поне няма да са пари в сегашния им вид, а просто цифри. Всичко ще става по електронен път, прехвърляш едни цифри и купуваш каквото ти трябва. Подобно на филма "Дилъри на време" (In time), само че няма да прехвърляш часове/дни от живота ти, а някаква нова валута, импулси или нещо подобно.

Поне аз така си го представям :)

Това не е отказване от монетарната система, а замяна на хартиените пари с електронни.
 
А замисляли ли сте се, че може да се създаде утопия? Това е адски елементарно за нашият свят, но големите мултимилиардни корпорации до последно няма да го позволят.

Идеята е следната - СВЯТ БЕЗ ПАРИ! Избираш си нещо, в което се специализираш, ако искаш.

Ако си прост и мързелив - полага ти се само ядене. За тази храна трябва да работиш примерно всеки ден по 2 часа на къра. Можеш да не учиш, да не се развиваш. Останалото време ти е свободно и можеш да правиш каквото си поискаш. Ако работиш повече за благото на обществото, то за определен брой часове ще получаваш различни облаги - дрехи, часовници, костюми и т.н.

Ако си интелигентен, можеш да се развиваш. Можеш да се учиш на по-сложни неща, да правиш по-сложни неща, да учиш другите, съответно да получаваш повече облаги.

Няма да изпадам в подробности защото излизам, но имате акъла да вникнете в концепцията.

Замислете се, срещу работа получавате всичко, от което имате нужда. Остава ви предостатъчно време за семейство, деца, купони, дискотеки... Няма пари, няма напрежение, световен мир. Светът се обединява в една нация, която се ръководи от определен състав.

Едва ли ще стане някога това, но... утопия.
 
Паричната система е остаряла и в бъдещето няма да я има. Ще бъде заменена с нещо друго. Дали след 100, 200 или 1000 години не знам, но някой ден пари няма да има.
Както във филма, в който всеки плащаше с време и това не паричната единица за всички - времето. :)
 
От: Мъж реши да се откаже от парите

Няма значение злато ли е лунен камък ли е или каквото и да е - това е разменно средство, улесняващо търговията че да няма бартенра тръговия, ако всички вярваме и имаме доверие над луния камък то това ще е разменно н исредство, а то е просто че имаме права за бъдещи стоки или услуги, парите златото и всичко само по себе си е нищо - нито може ни нахранят нито поят нито къща ни постряот, те просто изразяат богатство - а реалнто богатсвтото са стоките и услугите.

При утопиите няма работник и работодател - това важен фактор. Също важен фактор е че един е по инциивен от другия а друг е по мързелив от 3тия и ето ти го дисбаланса, един ще иска повече ще каже рационаллно аз да имам повече от мързеливя, а мързелия ще каже друго от сорта няма бакчам, за това - при утопия ще изполваме всички ресурси и в един щастлив момент, край с тях - щото мързела ще има както инциативния достъп до еднакви ресурси, от там масата ще каже защо да двам като всичко е осигурено, упадъка е гарантиран. Това за утопиите

Проблема на икономита са два монетаризъм и банки.

В момента 1 институция определя паричното предлгане, това не е толкова голям колкото другия проблем
Банките, те улесняват всичко и от там имам действаща фин. система срещата двете страни - всичко красиво, НООООО

1. Лихвата
2. Частияния резерв

Тези двете са в основата на упадака, и на робоството - това си е чисто робство но модерно, като се плаща от хората с времето и всичко което имат.

Ще питате що - ами ако се върнат всички дългове - на планета няма да има ниаккви пари :D

Що ли айде лесен пример.

Аз съм банка и на земята има 10 човека и 100 кинта общо, една малка икономика на всеки давам по 10 лв с 5% лихва - демек на края на година ми носите 100 + 5%. Така полвинта са предприемчиви и заработват от тези 10 кинта 10 кинта пелчаба демек стават със 20 кинта - накрая на годината всеки от тях връща от тези 5 предприемчиви връща 10 лв главница + 50 стинки лихва и има кеш 9.5 лв ами останлите 5 човека са загубили 10 лв и имат да връщат всеки по 50 стинки и какво става имат нуждата от още 50 лв рефинансиране за главница + 2.5 лв за лихва и да ударят брейк ивъна. Може и по просто - всички си имат 10 кинта накрая всеки от 10 пича купуват и разменя стоки и услуги, вкарват 100 кинта общо но 5 лв лихва от де иде? Отново дългово финансиране, увеличение на паричната маса инфлация и т.н.

Надявам се вдявате на къде духа вятъра и къде е проблема и че такова понятие като утопия всички са щастливи и доволни, ще се получи при НЕОГРАНИЧЕНИ РЕСУРСИ!!!
 
От: Re: Мъж реши да се откаже от парите

А замисляли ли сте се, че може да се създаде утопия? Това е адски елементарно за нашият свят, но големите мултимилиардни корпорации до последно няма да го позволят.

Идеята е следната - СВЯТ БЕЗ ПАРИ! Избираш си нещо, в което се специализираш, ако искаш.

Ако си прост и мързелив - полага ти се само ядене. За тази храна трябва да работиш примерно всеки ден по 2 часа на къра. Можеш да не учиш, да не се развиваш. Останалото време ти е свободно и можеш да правиш каквото си поискаш. Ако работиш повече за благото на обществото, то за определен брой часове ще получаваш различни облаги - дрехи, часовници, костюми и т.н.

В тоя случай не само, че ще се спре прогресът на човечеството, но и ще се върне няколко хиляди години назад във времето, в ерата на собственото производство и бартерите. Тея часовници, дрехи и костюми кой ще ти ги дава? Някой трябва да има стимул, за да ги произвежда, и след като няма да има пари, или друга валута, ще ти търси храна или нещо друго, което ти произвеждаш.

Ако си интелигентен, можеш да се развиваш. Можеш да се учиш на по-сложни неща, да правиш по-сложни неща, да учиш другите, съответно да получаваш повече облаги.

Там е работата, няма как си интелигентен ако от както си се родил единственото, с което си се занимавал и те е интересувало, е дали нивата е изорана, дали животните са нахранени и други подобни битовизми. Тоест, ти може да си интелигентен, но интелигентността ти ще се изразява в прости неща, като това как да опазиш реколтата от гаргите, как да ушиеш по-удобен самар, с който да не ти убива докато яздиш коня и т.н. А не, да речем, как да построиш мощен телескоп и да изследваш космоса, защото това изследване няма да те нахрани, нито ще нахрани другите хора, които пък след това да нахранят теб.
 
От: От: Re: Мъж реши да се откаже от парите

В тоя случай не само, че ще се спре прогресът на човечеството, но и ще се върне няколко хиляди години назад във времето, в ерата на собственото производство и бартерите. Тея часовници, дрехи и костюми кой ще ти ги дава? Някой трябва да има стимул, за да ги произвежда, и след като няма да има пари, или друга валута, ще ти търси храна или нещо друго, което ти произвеждаш.

А откъде идва мотивацията за създаването на open source software?
 
Re: От: Re: Мъж реши да се откаже от парите

В тоя случай не само, че ще се спре прогресът на човечеството, но и ще се върне няколко хиляди години назад във времето, в ерата на собственото производство и бартерите. Тея часовници, дрехи и костюми кой ще ти ги дава? Някой трябва да има стимул, за да ги произвежда, и след като няма да има пари, или друга валута, ще ти търси храна или нещо друго, което ти произвеждаш.

Там е работата, няма как си интелигентен ако от както си се родил единственото, с което си се занимавал и те е интересувало, е дали нивата е изорана, дали животните са нахранени и други подобни битовизми. Тоест, ти може да си интелигентен, но интелигентността ти ще се изразява в прости неща, като това как да опазиш реколтата от гаргите, как да ушиеш по-удобен самар, с който да не ти убива докато яздиш коня и т.н. А не, да речем, как да построиш мощен телескоп и да изследваш космоса, защото това изследване няма да те нахрани, нито ще нахрани другите хора, които пък след това да нахранят теб.

Ако си интелигентен и буден, винаги ще търсиш накъде да се развиваш и да избягаш от битовизма.

А защо да не се върнем 1000 години назад? В момента кое му е хубавото:

- Замърсеният въздух?
- Половината свят, който живее в мизерия?
- Войните и алчността? Като алчност има и добър смисъл, но тук го казвам в лошия.
- Убиването на планетата ни?
- Това, че никой няма време за семейството си, камо ли за себе си?

Като цяло няма да пиша повече по темата. Имам много стабилна концепция в главата за всеки един аспект, от утопията, за която говорих. Просто не ми се навлиза в спорове, защото ще стане много обемно + това идеята ми в близките 500-1000 години няма бъдеще.
 
От: Мъж реши да се откаже от парите

Алтруистични подбуди и скрити облгаи :D
 
От: От: Re: Мъж реши да се откаже от парите

Що бе фози изложи си идеята,

А да се върнем 1к години на зад във всеки един аспект, нали знаеш че едно чистка на 90% от населението на земята ще има - тогава освен факта въздуха всичко друго ще в пъти по зле от сега, такава е била историята това ще стане ако решим се върнем - чудна ми е твоята теория, щото каквото и да е времето след 1к винаги ще трябва отдадем нещо за да получим друго или така казаната размяна - ако заобиколим този факт и наличие на ресурси намерим 100 планети като земята тогава може и да стане - окото никога не се задоволява
 
Re: От: От: Re: Мъж реши да се откаже от парите

Що бе фози изложи си идеята,

А да се върнем 1к години на зад във всеки един аспект, нали знаеш че едно чистка на 90% от населението на земята ще има - тогава освен факта въздуха всичко друго ще в пъти по зле от сега, такава е била историята това ще стане ако решим се върнем - чудна ми е твоята теория, щото каквото и да е времето след 1к винаги ще трябва отдадем нещо за да получим друго или така казаната размяна - ако заобиколим този факт и наличие на ресурси намерим 100 планети като земята тогава може и да стане - окото никога не се задоволява

Както казах, не мисля да пиша по тази тема. Който дотолкова се вълнува от моето мнение и има път към Плевен, да звънне за по някоя друга бира и мога да му го изложа :)

П.С.: От вчерашните изказвания на Томов, колко ми се е отворило на бира... :)
 
От: Мъж реши да се откаже от парите

Между другото никога не съм бил в Плевен, трябва се наканя да дойде, ще те имам на предвид значи - някоя друга бира може ипием над мислите, макар че си падам под 18годишно уиски да размишлявам :D
 
От: От: Re: Мъж реши да се откаже от парите

А откъде идва мотивацията за създаването на open source software?

Вероятно от същото място, от където идва и мотивацията за благотворителност. Чувство за полезност, престиж, осигуряване на място в рая.. Има хора, които имат време и/или пари, с които могат да помогнат на други хора, но това не означава, че ще го правят постоянно. Едва ли има създатели на OSS, които се занимават само с това. Но дори и да има, те ще са единици души в сравнение с масата. Мнозинството хора не са идеолози, а егоисти.
 
Re: От: Мъж реши да се откаже от парите

Между другото никога не съм бил в Плевен, трябва се наканя да дойде, ще те имам на предвид значи - някоя друга бира може ипием над мислите, макар че си падам под 18годишно уиски да размишлявам :D

Проблеми нямаш, звънни, всичко без водка се приема радушно и става за размишления :)
 
От: От: От: Re: Мъж реши да се откаже от парите

Вероятно от същото място, от където идва и мотивацията за благотворителност. Чувство за полезност, престиж, осигуряване на място в рая.. Има хора, които имат време и/или пари, с които могат да помогнат на други хора, но това не означава, че ще го правят постоянно. Едва ли има създатели на OSS, които се занимават само с това. Но дори и да има, те ще са единици души в сравнение с масата. Мнозинството хора не са идеолози, а егоисти.

Егоисти ги правят системата и парите. Хората не се раждат егоисти. Би правил по-постоянно онова, което ти харесва повече и в което намираш смисъл.
 

Горе