Наемане на офис - какво е нужно?

Ivo_

Well-Known Member
Имам няколко въпроса, на които ще се радвам ако някой може да "хвърли" коментар.

Ако наема офис (помещение със статут на офис) - нужно ли е да ходя да подавам регистрация в общината и т.н. административни усложнения, като се има предвид, че:
1. Ще се ползва за срещи, нищо повече. Реално ще се ползва рядко.
2. В офиса няма да се осъществява търговия, сделки или други търговски отношения.
3. Нямам служители във фирмата - сам съм си рекърдс, както казва Спенс. :)
4. Може ли да очаквам, че разхода ми е само наема на помещението?
 
От: Наемане на офис - какво е нужно?

Най - вероятно собствениците имат разрешителните от пожарна, МВР и т.н. иначе няма как да ти отдадат "офис" под наем. Това не са твои разходи.
 
От: Наемане на офис - какво е нужно?

И защо тогава да наемаш офис, наеми си един обикновен апартамент и си провеждай срещите в него.
 
От: Наемане на офис - какво е нужно?

1. Апартамент под наем е по-скъпо удоволствие
2. След като понякога ще идват хора, то живущите в сградата, където е този апартамент може да направят проблем.
3. По-удачно е в нормален офис
4. Ти така е не ми писа нищо за твоя офис. ;)
 
От: Наемане на офис - какво е нужно?

Не ти писах, защото не мога да ти предложа това, което търсиш.

Никой няма да ти направи проблем за хората, освен ако няма брутален човекопоток.
 
От: Наемане на офис - какво е нужно?

1. Апартамент под наем е по-скъпо удоволствие
2. След като понякога ще идват хора, то живущите в сградата, където е този апартамент може да направят проблем.
3. По-удачно е в нормален офис
4. Ти така е не ми писа нищо за твоя офис. ;)

1. Зависи как се договориш със собствениците и какъв е апартамента - можеш да намериш и съвсем евтини апартаменти под наем, които да са читави.
2. Това е все едно да си имаш гости - няма как да направят проблем, стига да не го обърнеш на магазин, където постоянно да влизат хора, както каза @redrum
3. Не е съвсем така - като се огледаш по блоковете, в много от тях се помещават зъболекарски кабинети, шивашки ателиета и т.н.
 
От: Наемане на офис - какво е нужно?

Пролетта бях наел офис в бизнес център Ситняково. На една сметка ми идваха на мейла наем+ток+вода+такса общи части, мятах им парите на ибан-а през ипея и това е. Няма общини, регистрации и подобни глупости.
 
От: Наемане на офис - какво е нужно?

Нямаш грижи докато сам си си рекордс. Ако наемеш работник обаче нещата стават други. Има една папка документи, на които трябва да отговаря офиса. Примерно осветление, санитарен възел, меко ли му е столчето и други подобни.... :) Ако се хванем за буквата, то и ти си работник в собствената си фирма, така че пак офиса трябва да отговаря на изискванията за условия на труд, ама няма кой да те търси за подобни глупости.
 
От: Наемане на офис - какво е нужно?

Ясно.
А по отношение на тази наредба: http://sofiacouncil.bg/?page=ordinance&id=53
Трябва ли да се слага табела с работно време и т.н.
На първо четене го разбирам, че това е за търговски обекти, но дали някой не го смятат офис помещение за търговски обект?
 
От: Наемане на офис - какво е нужно?

Разглеждал ли си офертите на споделените офиси? Примерно бетахаус.
 
От: Наемане на офис - какво е нужно?

Местоположението е същото като на Бетахаус. :)
Гледал съм ги споделените офиси, има само едно, което става и ще ходя да го видя, но мисля и за варианта самостоятелен офис - разликата в наема е почти никаква и поради тази причина ми беше интересно какво променя подобна стъпка. :)
 
От: Наемане на офис - какво е нужно?

Здравейте!
Не е необходимо да го декларирате в Агенцията по вписвания, община и др.
В даден момент след време ако решите да го ползвате напр. като адрес за кореспонденция може да го декларирате в Агенцията по вписвания.
Сключете договор за наетия офис.
Наемодателят - фирма или физическо лице ще е?
Защото ако е физическо лице има допълнителна документация /предполагам Вие имате регистрирана фирма или сте регистриран като свободна професия/.
 
От: Наемане на офис - какво е нужно?

Регистрирана фирма съм.
Наемодателят още е неясен, просто си питам. :)
Примерно си харесвам едно помещение, което има такъв статут на офис и да го посещавам понякога, когато си правя срещи.
Трябва ли да се слага табела за работно време, МОЛ, телефон и т.н.
Трябва ли да пожарогасител, схема за евакуация и някакви други неща при положение, че ще бъде нещо под 20 кв. м., без служители. :)
 
От: Наемане на офис - какво е нужно?

Привет,

ще го кажа просто и ясно:

Не се филмирай, няма регистрации, няма общини, няма разходи, освен обичайните по поддръжка на имот - ток, вода, сот, чистачка... Всичко, за което мислиш е безсмислено и забрави - гледай си срещите и бизнеса. Офисите не са, като магазин и заведение. Просто не се занимавай и не мисли такива щуротии.
 
От: Наемане на офис - какво е нужно?

Ако наемодателят е физическо лице ще имате задължение на тримесечие да му удържате и внасяте данъка. Отделно до 30 април на следващата година подавате декларация за изплатения наем на физическото лице.
При наемодател фирма - само фактурите.
Как ще се разберете за разходите като ток, вода и т.н. - въпрос на лична договорка.
Счетоводител съм и пиша на въпросите, които са ми ясни :)
P.S. защо трябва да има статут на офис? Например апартаментите в Центъра на София на ет. 1 или ет. 2 ги ползват главно за офиси.
 

Горе