Най-добрата система.

EGraphix

Well-Known Member
Ей, това да спориш с демократичното зомби е все едно да спориш с дърт комуняга.

Предизвиквам те, направи тема и обясни защо демокрацията е най-добрата система.

Темата е за друго, не я задръствай със спам.

Пускам темата по предложение на @redrum, за да не спамим другата.

Като за начало искам да уточним много важно нещо. Никога не съм казвал, че домокрацията е перфектната система. Напротив, демокрацията дори има много лоши страни, но за момента е най-добрата система. Ако някой има по-добра идея, нека я сподели.

Ще пусна и един цитат:

За враговете на демокрацията и републиката — смърт! — из „Нареда (проектоустава) на работниците за освобождение на българския народ“ — наказателен закон, 3
 
От: Най-добрата система.

Да, много демократично да искаш смърт за хората, които не харесват демокрацията :lol: Много ме кефи като почнете с цитатите от Апостола, ама забравяте че е живял преди доста време и най-вероятно нямаше да пише същите неща, щото щеше да е достатъчно умен да види, че те не работят. Тъй де, айде да напишеш защо я харесваш и защо Е НАЙ-ДОБРА. Да кажеш и коя демокрация де, щото има различни видове.
 
От: Най-добрата система.

Демокрацията е най-неадекватната система на управление.
Внимавай, че ще те осъдят на смрът. Всъщност не е неадекватна, адекватна е, но за тия които държат властта.
 
От: Най-добрата система.

Нали знаеш, че първо правило в историческата наука е... че не може да се борави с "ако" "най-вероятно" и "намаше да е така ами имаче" :)

Няма и не е имало смъртно наказание в демократични страни ли ? Нали това е смисъла на демокрацията, ако мнозинството гласува, че иска смърно наказание няма пречка да се въведе. Не бъркай демокрацията и християнството. :) В крайна сметка, каква е алтернативата? Диктатура или анархия...
 
От: Най-добрата система.

Не става ясно, за коя демокрация говориш?
 
От: Най-добрата система.

Всички знаем предимствата и недостатъците на познатите ни системи, така че е време за нова, по-различна и по-добра.
 
От: Най-добрата система.

Всички знаем предимствата и недостатъците на познатите ни системи, така че е време за нова, по-различна и по-добра.

За това говоря... ако някой измисли по-добра система, ще го подкрепя с две ръце. Но за момента спред мен това е най-малкото зло, както се казва.
 
От: Най-добрата система.

Аз говоря за европейската демокрация, в сегашният й вид и ценности. Слабо ме вълнува какво е било някога и някъде. Говорим за сега. Смъртно наказание не ми е известно да съществува в Европа в момента.
 
От: Най-добрата система.

Демокрация не е имало никога, никъде. Същото важи и за комунизма. Най-добре се вижда това по време на Студената война, когато уж се воюва на идеологическа основа, а реално двете страни много слабо се различават в практическото приложение на управленските похвати. В Съветския блок преследват демократи, а на Запад преследват комунисти. Демокрацията е утопия. Относно това коя е най-добрата система, варира според географското разположение. За силно изостаналите народи демокрацията е неподходяща. По естествен път няма как да дойде, а ако бъде наложена със сила вече видяхме какъв е резултатът.
 
От: Най-добрата система.

Да но демокрацията не го забранява, мнозинството е решило така. Ако мнозинството след 20 години реши да има смъртно наказание, пак ще се въведе.
Ще ми кажеш ли в коя европейска демокрация е имало рефенрендум по въпроса. Не се сещам нещо?
 
От: Най-добрата система.

Не е нужно да има референдум за да има демокрация.

За това има избори, всяка партия има програма, идеи и възгледи. Избирателя решава, за коя партия да гласува според идеите си... и по този начин тя представлява него в парламента. Ако тази партия получи мнозинство, получава управлението и управлява според идеите и възгледите си. Тоест народа вече се е произнесъл. Искаш да има референдуми за всеки въпрос ли ?

Следователно демокрацията позволява, когато даден закон не е обществено приет, хората да предизвикат референдум и да го отменят. Другия начин е с протести да накрат управляващите да го променят.
 
От: Най-добрата система.

redrum, ти коя "система" предпочиташ?
Авторитарна система, с концентирана власт в хора, които носят отговорност за действията си.
 
От: От: Най-добрата система.

Не е нужно да има референдум за да има демокрация.

За това има избори, всяка партия има програма, идеи и възгледи. Избирателя решава, за коя партия да гласува според идеите си... и по този начин тя представлява него в парламента. Ако тази партия получи мнозинство, получава управлението и управлява според идеите и възгледите си. Тоест народа вече се е произнесъл. Искаш да има референдуми за всеки въпрос ли ?

Следователно демокрацията позволява, когато даден закон не е обществено приет, хората да предизвикат референдум и да го отменят. Другия начин е с протести да накрат управляващите да го променят.
Напротив. Всяка една форма на демокрация, която не е пряка такава е болшаф работа. Хората се поставят пред свършен факт, а партийните различия са само един параван за бизнес интереси - на един или друг кръг. Народът не се е произнесъл, защото дефакто той е оставен изначало без избор.
 
От: От: Най-добрата система.

Авторитарна система, с концентирана власт в хора, които носят отговорност за действията си.

Ред, това е тотален оксиморон приятелю - при авторитарната система с концентирана власт то властта е концентирана разбирай всички власти, но най-вече в случаят ще и репресивният апарат, та как ще носиш отговорност за действията си и от кого ще се търси, като властта е при теб.

Все едно в кокошарника да се избере отговорна лисица да ги пази!
 
От: Най-добрата система.

Ето няколко вътрешни противоречия на демокрацията:

- Всички хора се раждат с еднакви права. Да разгледаме това картичко рожденно право и да поразсъждаваме.

Ние тука сме хора опитващи се да правят бизнес, пък макар и малък в сравнение с големите. За да си част от една фирма, ти трябва да спазваш определени правила и да отговаряш на определени норми. Ако разгледаме обществото при демокрацията, като една бизнес структура, излиза че всички хора в нея имат право да участват в управлението на фирмата, без значение дали са годни и компетентни или не. Нещо повече - хората не се сдобиват с гражданските си права, след като достигнат определен етап в развитието си, а не просто възраст. Те се сдобиват с тях по дефолт. На един такъв човек е изключително трудно да му махнеш правата (аз лично не съм чел за отнемане на гражданство, така че дори и да има такива случаи, те са единични) и той има гарантирани права до края на живота си, без значение какъв е, какво е направил и какво е оставил сред себе си. Всичко казано до тук води до един логичен извод - всяко едно демократично общество е програмирано да се маргинализира и дефакто в крайния етап на развитието си да се трансформира в следното нещо:

- управляваща клика държаща власта;
- маргинална маса граждани, които се интересуват само от биологичните си нужди и лесно могат да бъдат контролирани;
 
От: Най-добрата система.

Това е товойто виждане, лошо мяма, уважавам го. Пак казвам, демокрацията не е перфектна. Тези, които мислят като теб най-вероятно не гласуват, тези които мислят по друг начин гласуват. Това право пак ти го дава демокрацията. Дали за теб е бошлаф или не, няма голямо значение. :)

Мисля че е време да дадеш алтернативата. Ако има по-добра система, сподели я, защото само да се критикува е много лесно.
 

Горе