Най-добрият вариант за продажба...

Force

Active Member
Здравейте.

Разполагам със връзки с доставчици, които ме снабдяват с един продукт. Продукта е марков, има си оторизиран представител за България. По закон съм длъжен да купувам само и единствено от него, но комисионните като афилиейт са нищожни, отстъпките на едро - малки, а цените му - изключително надути. Мога да направя сравнение - ако производствената стойност на продукта е 2лв. + 1лв. доставка, той го продава за 20лв. От моя доставчик мога да закупя същия продукт за 5лв. + 1лв. за доставка. Продукта идва от страна членка на ЕС, има си фактури, но без сертификат. Но легално няма как да продавам продукта и да му подбивам цените. Затова не разполагам с големи количества, а по-скоро единични бройки от моделите, към които има най-голям интерес. Въпроса е през кои канали може да се продава най-добре, без да се набиваш много на очи. Опитвал съм с онлайн магазин - още на първата седмица КЗП се свързват с мен заради оплакване на екслузивния представител. Преди продавах успешно чрез ФБ страници, но откакто орязаха рийча, продажбите спаднаха, а интереса е голям. Проблемът е, че не мога да достигна до клиентите. През ОЛКС също имах успешни продажби, но те пък взеха че махнаха рейтинга и вече е много трудно да спечелиш доверието на клиентите. Кои алтернативните канали за такъв тип продажба бихте ползвали в момента?

Като цяло казусът е следния:
- Ако продавам на същите цени като вносителя, няма да имам продажби. Защото той е утвърден е-магазин и хората го знаят. Аз нямам репутация и магазин
- Ако му подбивам цените, няма как да направя онлайн магазин. Все пак човека си пази бизнеса. А и хората като видят цените много ниски и си мислят, че има нещо "гнило".

Вие как бихте процедирали в случая?
 
Последно редактирано:
От: Най-добрият вариант за продажба...

25% от цената не е изобщо малка отстъпка. Ако интереса към продуктите е голям, то не би следвало да имаш проблем с продажбите. Ако искаш дай повече инфо на ЛС.
 
От: Най-добрият вариант за продажба...

Размятвай го на дропшипъри. Има много дето не им дреме за КЗП и търговски марки.
 
Последно редактирано:
От: Най-добрият вариант за продажба...

Търговската отстъпка на официалния представител варира между 5-9%. Ако крайната цена е 20лв. то отстъпката към мен е само 2лв. А с такава печалба не мога да тръгна да инвестирам в голям онлайн магазин. Той винаги ще печели повече от мен и не мога да се преборя с него, след като той е вносителя. При втория вариант с моята стока печалбата на единица продукт са ми цели 14лв. Ако имах възможност бих инвестирал сериозна сума за онлайн магазин, но както казах вече закона не го позволява. Лошото е, че той е дългогодишен играч на пазара и изкуствено завишените цени са създали илюзията у клиента, че всичко по-евтино от тази цена е некачествено/менте/крадено или нещо подобно... Именно затова досега ОЛКС и ФБ ми служеха като канали, където можех да се похваля с положителните отзиви от продукта и да спечеля доверието на потенциалните клиенти. Рекламата във ФБ също става, но и тя се забелязва от вносителя и ФБ вече ми закри една страница заради оплакване... колкото и да не Ви се вярва.

Дропшипа засега не е вариант, понеже не разполагам с толкова големи количества в наличност. Има възможност да бъдат заредени, но какво правим когато вносителя пусне пробна поръчка, аз я изпратя и те вече ще разполагат с доказателство. Не мога да работя през фирма(въпреки, че имам такава), а само като физическо лице. Понеже глобите са много по-високи за фирми, отколкото за физически лица. А и КЗП по не им се занимава с тях, по-лесно подхващат фирмите.
 
От: Най-добрият вариант за продажба...

Чакай сега... в кой закон пише, че успоредния внос на оригинални продукти е забранен? Дай да четем, че ми стана интересно. Наеми си адвокат по търговско право и ги насмети от КЗП...
 
От: Най-добрият вариант за продажба...

Търговската отстъпка на официалния представител варира между 5-9%. Ако крайната цена е 20лв. то отстъпката към мен е само 2лв. А с такава печалба не мога да тръгна да инвестирам в голям онлайн магазин. Той винаги ще печели повече от мен и не мога да се преборя с него, след като той е вносителя. При втория вариант с моята стока печалбата на единица продукт са ми цели 14лв. Ако имах възможност бих инвестирал сериозна сума за онлайн магазин, но както казах вече закона не го позволява. Лошото е, че той е дългогодишен играч на пазара и изкуствено завишените цени са създали илюзията у клиента, че всичко по-евтино от тази цена е некачествено/менте/крадено или нещо подобно... Именно затова досега ОЛКС и ФБ ми служеха като канали, където можех да се похваля с положителните отзиви от продукта и да спечеля доверието на потенциалните клиенти. Рекламата във ФБ също става, но и тя се забелязва от вносителя и ФБ вече ми закри една страница заради оплакване... колкото и да не Ви се вярва.

Дропшипа засега не е вариант, понеже не разполагам с толкова големи количества в наличност. Има възможност да бъдат заредени, но какво правим когато вносителя пусне пробна поръчка, аз я изпратя и те вече ще разполагат с доказателство. Не мога да работя през фирма(въпреки, че имам такава), а само като физическо лице. Понеже глобите са много по-високи за фирми, отколкото за физически лица. А и КЗП по не им се занимава с тях, по-лесно подхващат фирмите.

Казваш, че имаш доставчик с изгодни цени по-добри от на вносителя. Не виждам какво те бърка да вкараш 20-50 броя за тест. Реално ти си купувач, няма закон забраняващ купуването на даден продукт ако ще и филиото му за опаковане да е с търговска марка.
 
От: Най-добрият вариант за продажба...

От КЗП ми писаха, че вносителя е ексклузивен представител на марката и има подписан договор с производител за този регион само той да има право да внася и продава продукта. Именно затова не се допускат други фирми или физически лица да внасят с цел повторна предпродажба. Възможно е само внос за лично ползване - в рамките на няколко броя.

П.П В случая става въпрос за много по-големи суми, дадените цени в публикациите ми са примерни!
 
От: Най-добрият вариант за продажба...

Кажи им на КЗП да не ти се бъркат в бизнеса. Щом имаш документ и сертификат от дистрибутор за Европа, никой не може да ти каже копче. Твоя продукт е оригинал.

Дистрибутора да се оправя с този, който ти продава. Щом той ти продава това не е твой проблем.

Дай да видим закона. "Една жена ми каза" не важи...
 
От: Най-добрият вариант за продажба...

Член 13 и член 15 от ЗМГО въвеждат националното изчерпване на правата върху стоките в България, т.е. когато продуктът е вече пуснат в България от официален представител на собственика на търговската марка, той може да бъде обект на паралелен внос. След като веднъж даден продукт се продава в България, независимо дали е обект на марковото право, всеки търговец може свободно да предлага на българския пазар същия продукт, без да е необходимо да изисква разрешение от собственика на търговската марка.

http://bg.wikipedia.org/wiki/Паралелен_внос
 
От: Най-добрият вариант за продажба...

КЗП уверяват, че са им изпратени необходимите документи, потвърждаващи правото на вносителя. Други фирми освен него нямат право да внасят и продават продукта, докато на вносителя не му изтече договора между него и производителя. Единствено след изтичането на договора ще имам право да внасям легално продуктите на тази марка. Въпроса е, че са мощна компания и КЗП е само предупреждение към мен. Следващата стъпка е съд, а там е най-лесно - завежда се дело за успореден внос и спечелването му е формалност.

Това ми беше съобщено от КЗП. Консултация с адвокат е наложителна. Въпроса е, че аз нямам такова намерение. Вносителя има и други влияния, освен по начините, уредени по закон. Затова наблягам на по-малки по количество, но постоянни продажби към крайни клиенти. Да се върнем на темата - алтернативни канали за продажби?
 
От: Най-добрият вариант за продажба...

Пак ти казвам - КЗП не го играе никакъв, БГ съда също не го играе никакъв... Отношенията на твоя псевдо-дистрибутор са чисто бизнес отношения с производителя и не касаят теб и твоето желание да си намериш успореден внос. Ако такъв има - то теб не те интересува, това не е твой проблем.

Може ли на лично повече инфо за това какво се мъчиш да продаваш? От чисто любопитство разбира се.
 
От: Най-добрият вариант за продажба...

Човека се опитва да обясни, че може и да бъде "посъветван" и за това си търси други канали с по-малко продажби, но по-здравословни.
 
От: Най-добрият вариант за продажба...

Ми, ако няма топки да напуска нишата и цял живот да е така.

И мен ме посъветва един як спортяга да зареждам от него, но аз му казах да си ги продава той и си зареждам от където си знам. И кво?
 
От: Най-добрият вариант за продажба...

Да го кажа на друг език, вносителя го държи натясно с едни здрави момчета и се въртят големи пари. Не мога да играя срещу тях. Едно скромно преразпределение на "парчетата от баницата" няма да им направи голямо впечатление. Не се стремя да придобия голям пазарен дял, 10% да взема са ми достатъчни. Че повече от това може да не се отразят много благоприятно на физическото ми състояние. Като цяло основната ми дейност е друга, това е просто един канал, откъдето да правя допълнителни доходи без големи усилия. За да се върнем на темата отново посочвам старите ми канали за продажба:

- ОЛКС - след премахването на рейтинга и полето с връзките към твой сайт, вече клиентите нямат доверие у търговците. Търсят някаква гаранция. Както казах сумата не е малка.
- ФБ страница - след орязването на рийча, продажбите спаднаха. Има стабилен брой фейсбук фенове и много позитивни отзиви. Проблем - вече никой не посещава страницата.
- Базар.бг - липса на купувачи като цяло, въпреки че напоследък има раздвижване.
- Онлайн магазин НЕ Е вариант!

Продуктът е насочен единствено към българския пазар.
 
Последно редактирано:
От: Най-добрият вариант за продажба...

Всичко от това, което си изброил без последното е кокошкарство. По-добре си бий камшика от нишата, щом те е страх чак за живота ти.

Между другото - за пръв път чувам някой да го е страх от "яки момчета", защото продава нещо. Да не искаш да си в бизнеса с асфалт или метровлакове?
 
От: Най-добрият вариант за продажба...

питай КЗП официално кой закон забранява да продаваш стоката

"По закон съм длъжен да купувам само и единствено от него" - кой е този закон че не го знам :)
 
От: Най-добрият вариант за продажба...

Има нещо измислено в тази история или не всичко се казва. За какви яки момчета говориш?! Аз бих се радвал ако дойдат да ме притесняват такива. И каква е тази ниша недосегаема?!
Трябва ти само фактура, да докажеш че не е менте стоката. И да имаш ядове( а по добре да имаш такива, защото тотално се узаконяваш) всичко ще ти върнат.
 
От: Най-добрият вариант за продажба...

Не може ли да месиш стоката. Купуваш 50 от вносителя и 1000 от твоя човек и си работиш на усреднени цени. Ако те питат казваш, че това со бройките които си купил от него. А цената ти е ниска понеже ти е кеф да работиш на загуба.

И какви са тия мутренски истории. Тези години не отминаха ли отдавна. Да не продаваш дрога, че да си уреждате така нещата.

Консултирай се с един адвокат. Попринцип в случая КЗП не би трябвало да има.отношение. Няма недоволни потребители??? Защо КЗП са те плашили?

Ако е възможно и на мен да.изпратиш информация за продукта ще съм благодарен.
 
От: Най-добрият вариант за продажба...

И аз това се чудя!? От къв пък зор КЗП ще се меси в спор между юридически лица. Ако беше казал КЗК по щеше да е достоверно.... Има нещо, което не ни казваш наистина. Официалните вносители ревът само, ако стоката е имитация. Сигурен ли си, че стоката ти е оригинална? Такива драстични разлики няма как да се получат при оригиналните продукти, каквито казваш
 
От: Най-добрият вариант за продажба...

По твоята логика колега например марката Самсунг би трябвало да се продава само от един магазин в цяла България. Но някак си като се огледам няма магазин за техника в който да няма поне 5 продукта на марката.

Тоест явно страха е по-силен от парите или нещо не е наред със самата стока. Ипо темата единствената ти опция освен изброените от теб за продажба са дропшипъри или сам да кесиш на някой битак.

Пък и след като нишата е окопирана от баш бабаита сподели с нас каква тази скъпоценна стока? Може някой от колегите да има по-големи топки от сегашния вносител, ти видимо няма да се хванеш сериозно да я продаваш.
 

Горе