Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

lqllqlq

Well-Known Member
Чудя се дали е нарушение ако регистрирам brandbg.com, ако в него се предлагат стоки с марка "brand"? Не говорим за ментета, копия, реплики и тн, а за оригинални артикули закупени от официалния представител на" Brand" за България.
С други думи могат ли да съспенднат домейна?
От производителя не мога чисто физически да взема разрешение, тъй като те комуникират само с дилъра за държавата, а дилъра с реселърите. Ако дилъра е ок, това би ли било достатъчно?
 
От: Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

Да, могат. Сигурно всеки 2-ри случай в WIPO е за такива домейни. Друг е въпросът дали ще го направят ако разберат. Добре е да се консултираш с адвокат, в твоя град се намира най-добрия в БГ.
 
От: Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

Щом името е свободно можеш да го регистрираш и да правиш всичко което позволява регистрацията на домейн. Ако ще да е adidas.com и в него да има маратонки на само на друга марка никои нищо не може да ти каже. Ако регистрираш ТопАдидасМаратонки.цом никои не може да ти каже че ползваш думата адидас, поради простата причина, че може да домейна ти се състои от две думи: ТопадиДасмаратонки.цом което дефакто няма нищо общо с адидас :) Разбира се не е добра практика да поставяш такава ключова дума, особенно ако предлагаш продукти без да имаш правото да ги предлагаш. Това че работиш с представители и реселъри никакво право не ти дава, да не говорим, че реселърите нямат право да ти продават на теб с цел препродажба в много от случайте. Специално за дрехите и обувките, политика е на големите марки да забраняват продажбата им в интернет и да задължават търговците да имат физически магазини. Разбира се контрола върху това е много малък, но имат доста основателна причина да го държат като част от тяхните условия за работа с тях. Имай предвид, че ако предлагаш стока за която нямаш право било то и оригинална може много сериозно да загазиш, ако те подгонят.
 
От: Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

lqllqlq - не слушай хаховеца, той греши и ще си имаш проблеми в това отношение, знам за точно такива случаи, взети домейни при същите условия, които хаховеца има предвид, като хората имаха късмет, че се отърваха само с вземането на домейна, защото ги заплашваше съд за използване на бранда без разрешението на фирмата. vladko82 ти дава много добър съвет, послушай го.
 
От: Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

На мен дилемата ми идва, че принципно могат. Дефакто обаче не става дума за реплики или подобни. И не намирам причина да имат повод да оспорват. В крайна сметка има фирма, която е марка, прави определен вид продукти. Защо да ги тревожи изцяло брандиран и предлагащ техните продукти магазин?! Така или иначе те на крайните клиенти не продават. Все едно магазин за масла Кастрол, брандиран с Кастрол, продаващ Кастрол в сайт примерно castrol-bg com да го гонят. Ако не лъже, подвежда относно продукти или позиция във веригата на дистрибуция, то не се сещам за проблем. Ако твърди, че е оторизиран дилър, единственият за страната, а всъщност е реселър има проблем, ама иначе....
 
От: Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

Става дума за техника, не дрехи и обувки. Имам право да ги продавам, защото работя с доскоро единственият представител за страната на марката.
 
От: Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

По принцип си прав, така е, обаче не се знае как ще мислят в съответната фирма, каква е тяхната политика, някой не само, че нямат нищо против, но и се радват на това, а други път гонят всички до дупка. А какво пречи да им пишеш имейл на официалната им поща, нищо, че предпочитат да контактуват само с дилърите, те като получат мейл, така или иначе ще го прочетат, ще загубиш само 2-3 мин. докато го напишеш, нищо повече.
 
От: Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

На мен дилемата ми идва, че принципно могат. Дефакто обаче не става дума за реплики или подобни. И не намирам причина да имат повод да оспорват. В крайна сметка има фирма, която е марка, прави определен вид продукти. Защо да ги тревожи изцяло брандиран и предлагащ техните продукти магазин?! Така или иначе те на крайните клиенти не продават. Все едно магазин за масла Кастрол, брандиран с Кастрол, продаващ Кастрол в сайт примерно castrol-bg com да го гонят. Ако не лъже, подвежда относно продукти или позиция във веригата на дистрибуция, то не се сещам за проблем. Ако твърди, че е оторизиран дилър, единственият за страната, а всъщност е реселър има проблем, ама иначе....

Именно поради спецификата на желанието ти, е най-добре да се консултираш със специалист. То това е директно нарушение, я си представи, че поискат експертиза за всичките налични да речем "адидас"-ки, те може да са оригинални с фактура, гаранционна карта и всичко, и пак да искат експертиза на всяко едно нещо, и разбира се, всичко е за сметка на "нарушителя".
Аналогично е да си регистрираш "AmazonBulgaria.com" и да продаваш на дропшипинг от амазон примерно...
 
От: Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

На мен дилемата ми идва, че принципно могат. Дефакто обаче не става дума за реплики или подобни. И не намирам причина да имат повод да оспорват. В крайна сметка има фирма, която е марка, прави определен вид продукти. Защо да ги тревожи изцяло брандиран и предлагащ техните продукти магазин?! Така или иначе те на крайните клиенти не продават. Все едно магазин за масла Кастрол, брандиран с Кастрол, продаващ Кастрол в сайт примерно castrol-bg com да го гонят. Ако не лъже, подвежда относно продукти или позиция във веригата на дистрибуция, то не се сещам за проблем. Ако твърди, че е оторизиран дилър, единственият за страната, а всъщност е реселър има проблем, ама иначе....

Има много причини да го гонят:

1 - Ако самите кастрол решат да създадат магазин на същото място (Било то със същия домейн или на същия физически адрес)
2 - Ако преценят, че подронва имиджа и авторитета им. (Примерно епъл не удобряват физически обекти, които не покриват изискванията им за брой преминаващи хора, обучен персонал и куп други неща и ако те хванат лошо ти се пише, адидас, наик, рийбок същата история)
3 - Ако цените на продавача са независими от тяхните изискавания. (Може да продава прекалено скъпо това е лошо, може да продава прекалено евтино това е лошо)
4 - Нямат реален договор с този търговец и по никакъв начин не им се отчита, всяко едно оплакване свързано с този магазин има голям шанс да не стигне до тях, което е лошо
5 - Няма равнопоставеност между тяхните реални партньори и измикярите без договор (аз бих ги нарекъл гомна заслужаващи линч и докладване до послено пред власите)! Не може лицето Х да е вложил супер много средства, нерви, време за да получи разрешение да продава даден продукт, а праднята Y да продава същия продукт без да си е мръднал пръста.
6 - Липса на всякакъв деклариран бизнес план за развитие на магазина и покачване на оборота. (Пръднята не дава отчет за продажбите и процента му печалба не зависи от това, докато на легалния зависи от това)
7 - Не се ангажира с покриване на минимални продажи, постоянен приръст на продажбите и бизнес план за равитие. (Докато пръднята си продава ей така на цени каквито той си реши, без да гони бюджети, обороти и без развитие лицето с документи си спуква задника всеки ден)

Има и още много други фактори, но просто ме мързи да ги изписвам, надявам се от тона ми разбираш какво ми е мнението за хора продаващи продукти без да имат реалното разрешение. За такива съм готов да вися по цял ден в икономическа полиция и да пиша доклади дълги, колкото романи.

Затова, ако ще се развиваш в дадена посока, проучи пазара, проучи марките и изскванията им, изкарай си всички необходими документи и стартирай бизнеса си на едни здрави основи, другото ще дойде от само себе си. Не може сульо и пульо да продават неща от които си нямат идея. Не може да продаваш авточасти и подправки за храна в един и същи магазин и всичко да е ОК защото ги взимаш от реселъри. Да и с реселъри се работи, аз също работя с реселъри и има неща които продавам без договор, но са такива неща за които просто няма с кои да сключиш договор, за всичко останало си работя с договори на които пише черно на бяло.

Не гледай на нещата повърхносно. Аз взимам от реселър, значи всичко е добре, защото ако утре реселъра згази лука пострадваш и ти. Първо, че може да фалираш само защото реселъри ти те фалира за да ти вземе бизнеса, което се случва с 99% от разработените фирми работещи с реселъри. Ако обвинят реселъра, че продава реплики, потърпевш си ти, защото си част от схемата (На времето така се фалираха магазините за парфюми, метода е следния даваш ми с фактура продукти, а пък аз кво ще ги правя си е моя работа, той ти дава продукт с фактура ти вадиш от кашона същия ама реплика и го продаваш на поставено лице, той изпищява и по веригата кои кои е се стига до магазина дето хал хабер си няма и го затварят, разбира се след 5 дена измикярчето отваря на същото място магазин за парфюми.) Има още много схеми по които е много неудачно да си в позицията на човек продаващ нещо без разрешение, а перфектния свят, много лесно става страшен.

СЪВЕТ: Сложи си ламарината на гъза от самото началото.
 
Последно редактирано:
От: Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

Дамм. Разнопосочно както и мислех. Просто още утре ще си говорим с дилъра за България по темата. Лошо ее, че скоро май ще има и втори дилър на марката и ако настане драма ще е предизвикана от него... Мерси за мненията
 
От: Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

Дамм. Разнопосочно както и мислех. Просто още утре ще си говорим с дилъра за България по темата. Лошо ее, че скоро май ще има и втори дилър на марката и ако настане драма ще е предизвикана от него... Мерси за мненията


А какво пречи да им пишеш имейл на официалната им поща, нищо, че предпочитат да контактуват само с дилърите, те като получат мейл, така или иначе ще го прочетат, ще загубиш само 2-3 мин. докато го напишеш, нищо повече.

. .
 
От: Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

Няма никакъв проблем, стига сте писали глупости, ами се консултирайте с адвокати по фирмено право.
Бранда сам по себе си не гарантира използването на всички домейни, които го съдържат
Учудвам се, че питате за такива неща
 
От: Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

Няма никакъв проблем, стига сте писали глупости, ами се консултирайте с адвокати по фирмено право.
Бранда сам по себе си не гарантира използването на всички домейни, които го съдържат
Учудвам се, че питате за такива неща

Дринков, говориш простотии!
 
От: Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

Няма никакъв проблем, стига сте писали глупости, ами се консултирайте с адвокати по фирмено право.
Бранда сам по себе си не гарантира използването на всички домейни, които го съдържат
Учудвам се, че питате за такива неща

Не си прав. Аз имам 4 години търговски отношения с представителя на марката за България. Смея да твърдя отношение не само търговско, но и чисто човешки на много добро ниво. Не всичко е класиране и пари. Трябва и коректност, каквато очаквам, получавам и смятам, че и аз им дължа. Предполагам, че разговор с тях е най-правилното нещо. Така ще се разбере дали имат право да ми дават подобно разрешение или ще се допитваме заедно до производител.
 
От: Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

Не си прав. Аз имам 4 години търговски отношения с представителя на марката за България. Смея да твърдя отношение не само търговско, но и чисто човешки на много добро ниво. Не всичко е класиране и пари. Трябва и коректност, каквато очаквам, получавам и смятам, че и аз им дължа. Предполагам, че разговор с тях е най-правилното нещо. Така ще се разбере дали имат право да ми дават подобно разрешение или ще се допитваме заедно до производител.

Винаги е добре да се отнесеш човешки и да попиташ директно, но аз ти казвам как стоят нещата законно
И що пусна темата, като си решил да получиш разрешение и да си го сложиш в рамка
 
От: Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

Защото може от над 15000 потребители тук да има такива с опит.
Защото локален дилър за страната може и да може, но може и да не може да разреши.
Защото и да може, предстоящата поява на втория ще измени ситуацията.
 
От: Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

Защото може от над 15000 потребители тук да има такива с опит.
Защото локален дилър за страната може и да може, но може и да не може да разреши.
Защото и да може, предстоящата поява на втория ще измени ситуацията.
Хубаво, ама като искаш да ти отговорят от бранда, що питаш тука
Сподели опит с кореспонденция поне
Разбрахме, че ще продаваш бранд
 
От: Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

Аз и сега си го продавам и е така от 4 години. Просто предлагам и други. Днес се замислих над възможност да отделя тематично в отделен магазин продукти само от 1 марка. Това доведе и до въпросавъпроса...
 
От: Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

Ако искаш да продаваш само стока на един бранд задължително договор, в който е упоменато какви права ти дават. Само така може да си спокоен в бъдеще.
 
От: Нарушение ли е регистрация на домейн съдържащ бранд, ако се продават бранд стоки?

Аз и сега си го продавам и е така от 4 години. Просто предлагам и други. Днес се замислих над възможност да отделя тематично в отделен магазин продукти само от 1 марка. Това доведе и до въпросавъпроса...

И искаш да се набуташ с договори и цени
Твой проблем
 

Горе