Натовареност на сървър

vladinc

New Member
Искам да попитам по-големите от мен в хостинг бизнеса - този load нормален ли е ..
Имам реселърски акаунт и напоследък много взе да лагва.. със сигурност оверселват , то това е ясно..
Лоада когато и да го проверя е между 10 и 25 .. това много ли е или е нормално ? :(
Сървъра е с 8 CPUs , но не съм сигурен къде мога да проверя общя рам ( ако въобще мога )

 
Ами общото правило е колко cpu или треадс толкова натовряане при 8 ядра който са с 16 треадс натоварване до 16 е добре (ти ги виждаш като ядра threads са)

ако са 4 адра 8 треадс не е добре

имам съмнения че това е cpanel със стандартния handler suphp (той товари цпу - но ползва малко рам и не може да се ползва опкод кеш) затова е малко гадно да си риселър защото нямаш никакъ контрол или много трябва да подбираш ... същия vps (защото това е вируозо - платената версия на openvz) сървър но във fcgi режим със вградения за лесно инсталиране във cpanel хикскеш натоварването му ще падне на двойка макс тройка (но ще яде повече рама ) но както казва р,стефанов рамта е евтина и може да се добавя по лесно от cpu-та (може да качих на някой сайт едно phpinfo.php и разгледай какво е php то дали е suphp Или fcgi...


Риселър може да е добър ако си риселър на някой който ползва cloudlinux и litespeed web server + cpanel това е най бързия възможен вариянт (lsapi ) което е тяхната версия на fcgi и ако има опкод кеш кеш супер малко товарещия litespeed платената версия която със кеш който е конкуретн на varnish) итнт итнт ще е поне 4-6 пъти по бърз от сегашния ти а заради клауд линукса клиентите ти ще може да си избират сами версия на php и модули само с отметки от цпанела



или риселър който има подобен сетъп на този на директ хост с ривърс проксита :) ... само не може лесно да си селектираш PHP и модули на като скорост си там понякога даже си малко отгоре...
 
Последно редактирано от модератор:
то сега има един проблем с litespeed с един лаг при първото отваряне 0,2 до 1 секунда и малко просто така си работи и форума го прави понякога но най често се проявявал с калуд линукса и всички чакаме за решение

мен ме притеснява че пише virtuozo може да е впс едишъна - малкия лаитспиид той е без кеша но може компанията просто да си понижава разходите като.. защото цпанел + големия лайт спиид + клаудлинукса + инсталатор е равно на около 125 долара или изцяло опън фирмакато ползва един впс на един съвър със всичките лицензи илиза наполовина по евтино (но впс едишъна поддържа 8 ГБ рам)

и Клаудлинукса не върви на VZ VPS (което Virtuozo) което пише горе на цпанела ти така че те мятат нещо но може да е с латй спиид ако имаш хром добави си това

https://chrome.google.com/webstore/detail/web-server-notifier/najdkmbedaehkepolllmpdfccdgooajh и виж какво ти показва...

едитнах линка че го бях скъсил
 
Последно редактирано от модератор:
От: Натовареност на сървър

Тези цифри за load като натоварване нищо не означават без да знаете точно какво има отзад, хардуер, виртуализация etc. В едно положение 12 load ще е проблем, при друго ще все едно 1%.

След като работи бавно очевидно хоста има проблем. Просто се свържи с тях и ако не реагират винаги можеш да ги смениш вместо да губиш нерви и време за диагностика. Нещо което е тяхна работа.

Параметрите като памет, cpu и т.н. можеш да видиш със скриптове като http://rk4an.github.io/phpsysinfo/ или http://sourceforge.net/projects/linfo/ в зависимост от конфигурацията. phpsysinfo чете информацията директно от /proc , та не е нужна exec функцията.
 
От: Натовареност на сървър

Load average е цялостното системно натоварване и обхваща няколко неща, като се базира на това какъв процент от процесите, които не са в sleep режим, са чакали за процесорна мощ или IO.
12.00 load average за система с осем логически ядра никога не е добре, най-вече, когато процесора е използван малко - това означава, че се извършват много IOps и много процеси са в state D.
Когато няма IO натоварване, стандартно една машина не трябва да се доближава до натоварване близо до броя ядра, като задължително трябва да се наблюдава wait%
За риселърите - може да проверите броя логически ядра с командата cat /proc/cpuinfo | grep processor | wc -l а IO и CPU ютилизациите - с инструмента top.
 
От: Натовареност на сървър

нямам ssh на този сървър.. както и да е..
Помолих да ме преместят на друг сървър .. новия е с натоварване 3 -4 , и е доста по бърз .. аз съм доволен
 

Горе