Начини за справяне с некоректни клиенти...

lowriderzzz

Well-Known Member
Здравейте!

Искам да попитам какви начини прилагате вие за справяне с некоректни клиенти и по-конкретно, такива които си поръчват нещо, но после не искат да го платят и се налага пратката да се върне.

Разбира се не се попада на такива постоянно, но от време на време се срещат...

Това, което аз правя е да се обадя по телефона за потвърждение на поръчката, което намалява шанса това да бъде фалшива поръчка, но въпреки това отново има и такива, които дори след като потвърдят пак се скатават и отказват да платят...

Другото, което мога да направя е просто да не изпращам преди предварително да са платили, но тогава ме съмнява че някои ще се съгласи да плати пръв...

Та така де, търся и други идеи. Каква е вашата политика в такива ситуации?

Поздрави!
 
Няма оправия. Обаждането изобщо не е гаранция, даже напротив. Тия с най-голямо желание и нетърпение уж да си вземат нещата, или пък тия дето най-много питат и се оказва, че продукта им отговаря на всички въпроси, точно те накрая не си ги вземат.
 
Некоректните ги пишеш в nekorektni.net и във фейсбук има няколко групи за некоректни.Пишеш имената и телефона им.Преди да изпратя пускам телефона в гугъл а после и във фейсбук.Днес по този начин ми излезе една некоректна която не си е взела пратка.Съответно я отсвирих.За мен това е единственото спасение да проверяваш а и да вкарваш некоректните.Предварително плащане в България забрави.
 
Последно редактирано:
Некоректните ги пишеш в nekorektni.net и във фейсбук има няколко групи за некоректни.Пишеш имената и телефона им.Преди да изпратя пускам телефона в гугъл а после и във фейсбук.Днес по този начин ми излезе една некоректна която не си е взела пратка.Съответно я отсвирих.За мен това е единственото спасение да проверяваш а и да вкарваш некоректните.Предварително плащана в България забрави.

Благодаря! За това не се бях сетил. Може пък да намали до някъде фалшивите поръчки.

Най-добрата стратегия според мен остава добра връзка с клиентите и изграждане на доверие и (likability) у тях. Което обач отнема доста време.
 
Некоректните ги пишеш в nekorektni.net и във фейсбук има няколко групи за некоректни.Пишеш имената и телефона им.Преди да изпратя пускам телефона в гугъл а после и във фейсбук.Днес по този начин ми излезе една некоректна която не си е взела пратка.Съответно я отсвирих.За мен това е единственото спасение да проверяваш а и да вкарваш некоректните.Предварително плащана в България забрави.
Може да е отказала стоката защото е разбрала в последствие, че менте, фирмата зад магазина не е коректна (99% шанс щом са тръгнали да си дънят клиентите по разни фейсбук групи) но да вземе от защото си надежден.
 
Може да е отказала стоката защото е разбрала в последствие, че менте, фирмата зад магазина не е коректна (99% шанс щом са тръгнали да си дънят клиентите по разни фейсбук групи) но да вземе от защото си надежден.
Във фейсбук групите са описани случаите и чатовете които са водени между продавача и купувача всичко се вижда.Всеки преценява от собствената камбанария кой крив , сой прав.Това е опция да се предпазим.
Според мен проучването на доставчика, ако е правила такова се прави преди да поръчаш а не в последствие.
 
Усмихваш се и си професионален и възпитан с всеки (символично казано разбира се, няма как да някой да разбере че се усмихваш виртуално). Независимо колко те дразни. Не, че това ще те предпази от некоректни клиенти, но ще увеличи броя на коректните, което ще свали процента на некорентните надолу. Че аман от тия контролни прозвънявания все едно съм на изпит. Онлайн пазарувам, хич не искам да си говоря с вас по телефона, освен ако сам не пожелая.
 
Усмихваш се и си професионален и възпитан с всеки (символично казано разбира се, няма как да някой да разбере че се усмихваш виртуално). Независимо колко те дразни. Не, че това ще те предпази от некоректни клиенти, но ще увеличи броя на коректните, което ще свали процента на некорентните надолу. Че аман от тия контролни прозвънявания все едно съм на изпит. Онлайн пазарувам, хич не искам да си говоря с вас по телефона, освен ако сам не пожелая.

Обаждането е нужно и по други причини: например не рядко объркват до адрес или до офис, или до кой офис, или бройките, или номера, не рядко при разговора поръчват и още нещо. Нерядко в разговора зазбират че още утре ще е при тях, те си мислели че след 3-4 дни, а утре нама да има сой да я вземе.

Все още има много неориентирани интернет потребители. Не продаваш онлайн и си нямаш идея колко процента от поръчките са "дооправяни" с разговора. Естествено има много, при които всичко е пределно ясно и точно поръчано.
 
Усмихваш се и си професионален и възпитан с всеки (символично казано разбира се, няма как да някой да разбере че се усмихваш виртуално). Независимо колко те дразни. Не, че това ще те предпази от некоректни клиенти, но ще увеличи броя на коректните, което ще свали процента на некорентните надолу. Че аман от тия контролни прозвънявания все едно съм на изпит. Онлайн пазарувам, хич не искам да си говоря с вас по телефона, освен ако сам не пожелая.
Аз съм на коренно различно мнение.А то е, че не е задължително на всяка цена и на всеки да продам-да му се усмихвам виртуално..Така и правя.Не продавам на всеки!
Липсата на комуникация с клиента за мен не е препоръчителна.Ако ти си ми клиент и ти позвъня и усетя липса на комуникация ще намеря начин да ти откажа поръчката.Правил съм го неведнъж!!Не знам кой ти е звънял и какво те е разпитвал, че да се почустваш като на изпит.Комуникацията с клиента е виннаги е полезна.Има какво да уточните и да го уведомеш, че поръчката ще е доставена на друтия ден.Което е полезно и за двете страни.
 
Аз съм на коренно различно мнение.А то е, че не е задължително на всяка цена и на всеки да продам-да му се усмихвам виртуално..Така и правя.Не продавам на всеки!
Липсата на комуникация с клиента за мен не е препоръчителна.Ако ти си ми клиент и ти позвъня и усетя липса на комуникация ще намеря начин да ти откажа поръчката.Правил съм го неведнъж!!Не знам кой ти е звънял и какво те е разпитвал, че да се почустваш като на изпит.Комуникацията с клиента е виннаги е полезна.Има какво да уточните и да го уведомеш, че поръчката ще е доставена на друтия ден.Което е полезно и за двете страни.

Съвсем принципно аз подкрепям @jair. Електронната търговия не трябва да изисква телефонен разговор, освен при някакъв проблем.

Ама пуста му БГ действителност.

Само като си помислиш, колко магазини нямат никаква наличност, колко бедни и смотани описания има. Или пък има магазини, които се свързват с клиента 3-4 дни след пращане на поръчката. Те се свържат да ти кажат че до ден-два ще ти пратят пратката. Смятай, 5 дни след поръчване, те ти я пращат. И това се случва при по-сериозно играчи, за малките и непознати магазинчета, направо не ми се говори.

От другата страна са много некоректни клиенти. Аз разбирам да отиде, да прегледа стоката и да не му хареса - тогава да каже НЕ Я ВЗИМАМ. Ама да не отиде въобще, и такива да ги има редовни... ами това си е ташак.

Те така, бг онлайн търговията има още да се развива, но върви напред. По мои наблюдения, при по-големите и познати брандове няма ебавки от клиентите. Някак си нещата са по-ясни, по-добре организирани, клиентите знаят и ОСЪЗНАВАТ, че искат стоката. Но и при тях има прозвъняване. Пак заради действителността :).
 
Никой не знае това. Но с лопата да се ринат ежедневно:

Некоректни потребители подфорум
https://www.facebook.com/groups/nekorektniklienti/
https://www.facebook.com/groups/379267185592037/
https://www.facebook.com/groups/700774276733405/
https://www.facebook.com/groups/1260599410658936/
https://www.facebook.com/groups/769238179825887/
https://www.facebook.com/groups/1710181179213550/
https://www.facebook.com/groups/268684330137542/

upload_2016-11-22_18-42-35-png.14435
От тук надолу предната тема.

За непотърсени пратки единственото спасение е предварително плащане.
 
Съвсем принципно аз подкрепям @jair. Електронната търговия не трябва да изисква телефонен разговор, освен при някакъв проблем.

Ама пуста му БГ действителност.

Само като си помислиш, колко магазини нямат никаква наличност, колко бедни и смотани описания има. Или пък има магазини, които се свързват с клиента 3-4 дни след пращане на поръчката. Те се свържат да ти кажат че до ден-два ще ти пратят пратката. Смятай, 5 дни след поръчване, те ти я пращат. И това се случва при по-сериозно играчи, за малките и непознати магазинчета, направо не ми се говори.

От другата страна са много некоректни клиенти. Аз разбирам да отиде, да прегледа стоката и да не му хареса - тогава да каже НЕ Я ВЗИМАМ. Ама да не отиде въобще, и такива да ги има редовни... ами това си е ташак.

Те така, бг онлайн търговията има още да се развива, но върви напред. По мои наблюдения, при по-големите и познати брандове няма ебавки от клиентите. Някак си нещата са по-ясни, по-добре организирани, клиентите знаят и ОСЪЗНАВАТ, че искат стоката. Но и при тях има прозвъняване. Пак заради действителността :).
Кой от големите звъни? Аз заради това звънене почнах само от емаг да пазаря.
 
  • Like
Реакции: ops5
Аз съм на коренно различно мнение.А то е, че не е задължително на всяка цена и на всеки да продам-да му се усмихвам виртуално..Така и правя.Не продавам на всеки!
Липсата на комуникация с клиента за мен не е препоръчителна.Ако ти си ми клиент и ти позвъня и усетя липса на комуникация ще намеря начин да ти откажа поръчката.Правил съм го неведнъж!!Не знам кой ти е звънял и какво те е разпитвал, че да се почустваш като на изпит.Комуникацията с клиента е виннаги е полезна.Има какво да уточните и да го уведомеш, че поръчката ще е доставена на друтия ден.Което е полезно и за двете страни.

Черното дава отговор на въпроса в червено. Е тоя ме изпитва, дето по тона на гласа ми преценява дали може да ме удостои с уникалната привилегия да съм му клиент! А това кога ще бъде доставена поръчката трябва да го пише ясно на сайта, както и всякаква ключова информация. Също в имейлите за потвърждение. Да не мислиш, че ще поръчвам и тепърва ще се разбирам с теб кога ще ми доставиш. Ако има нужда от доуточняване значи просто магазина не е направен както трябва и не предоставя всичката необходима информация на сайта си. В амазон да не би да имам нужда от доуточняване.
 
Темата е
Начини за справяне с некоректни клиенти...

Ако, имаш нещо по-темата го сподели.Терзанията са си твои и не ни интересуват.
 
Извинявай, ако съм те засегнал, явно съм напипал някой оголен нерв след като се палиш толкова? Разбирам автора и да се муси, ама ти кой си че да се изказваш от последна истанция? Мнението си по темата го казах. Вместо да се харчи енергия по това да се търсят начини за спиране на некоректни потребители (щото това е н-та дискусия сигурно в този форум на тая тема), може усилията да се насочат в увеличаване на коректните (0 теми в този форум). И пътя неизменно минава през това продавачи и клиенти да си имат повече доверие. След като съм избрал да направя поръчка в твоя магазин значи първоначално гласуваното доверие от мен е на лице, после идва твоя ред да го оправдаеш като не ми правиш контролни прозвънявания с намерението да ме усетиш сериозен ли съм или не. Замисли се дали тия хора, които си набелязал като несериозни и си им отказал поръчките не са били читави клиенти, които просто са се почувствали некомфортно от твоето обаждане и разпитване с цел да ги хванеш в крачка.
 
Кой от големите звъни? Аз заради това звънене почнах само от емаг да пазаря.

Звъняли са ми от Технополис, Техмарт, една от дрогериите, от Емаг техните търговци винаги са ми звъняли - само за продукти, които са на Емаг никой не ми е звънял.

Пак казвам, и аз като търговец предпочитам директно да пращаме. Но има адски много случаи, при които ако не сме се обадили, поръчката е щяла да бъде опропастена.

Това да звъниш, за да опиташ да разбереш дали някой е сериозен... не знам, може и боб да се хвърля със същия успех.
 
Е как ще разбереш от 1 разговор, всичко е мега субективно. Пращаш и това е, всичко друго е загуба на време. Пак казвам, понякога уж най-сериозните по телефона, после се оказват некоректни. Спират да вдигат телефона и т.н. Ако може целиш повече продажби и повече клиенти, та да покриваш загубите. Но то е като въртележка, колкото повече продаваш, толкова повече и некоректни се включват в играта.
 
Колеги някой продължава ли да има проблем с некоректни клиенти и как се справяте през 2020-та година с тях ?
Края на миналата година пуснах онлайн една платформа client-guru.com за некоректни клиенти, въпроса ми е дали някой от форума я ползва и има коментар по нея.
 
Колеги някой продължава ли да има проблем с некоректни клиенти и как се справяте през 2020-та година с тях ?
Края на миналата година пуснах онлайн една платформа client-guru.com за некоректни клиенти, въпроса ми е дали някой от форума я ползва и има коментар по нея.

Това нещо как функционира предвид всичките изисквания от GDPR?
Как така споделяш лични данни на клиенти (било то и некоректни) публично?
Изглежда като бомба със закъснител. Не виждам проблем даден търговец да си води личен черен списък, но да споделя телефони и/или имена с други срещу една регистрация...
 
Това нещо как функционира предвид всичките изисквания от GDPR?
Как така споделяш лични данни на клиенти (било то и некоректни) публично?
Изглежда като бомба със закъснител. Не виждам проблем даден търговец да си води личен черен списък, но да споделя телефони и/или имена с други срещу една регистрация...
Привет, няма проблем с GDPR или подобни институции, защото в самата платформа няма видими данни на некоректни клиенти. Има само опция за проверка. Т.е. ти като търговец регистриран и одобрен може да търсиш конкретен телефон и да видиш дали има докладвания за него.
Сигурен съм, че всеки търговец е хубаво да има черен списък, но не трябва да забравяме, че масата търговци са малки и клиентската им база е още по малка. Тук идеята е да се ползва опита на колкото се може повече търговци. Нещо като глобален черен списък, но не като всички осатнали "групи за некоректни клиенти". Според мен всяка една подобна група е в нарушение на GDPR, защото споделя данните на своите некоректни клиенти, а при нас само се търси.
 

Горе