Не роот може да трие файл на роот

garnet

Well-Known Member
Много странно.

Правя следното:

Код:
sudo nano test55.txt

ls -lha

-rw-r--r--  1 root     root       10 Nov 19 09:57 test55.txt

rm test55.txt       без sudo

и файла е изтрит.

Логнат съм като не-роот.

Папката, дето създавам файла е на www-data.

Защо става така?
 
От: Не роот може да трие файл на роот

Здравей,

Какво ти връща изпълнението на командата "whoami"?

Поздрави.
 
Последно редактирано:
връща ми потребител, който не е роот.
 
От: Не роот може да трие файл на роот

Просто потребителя който не е роот има нужните права
Виж си потребителите (users )и групите
 
Да оказа се, че pi е част от www-data групата.

обаче след като фала е

-rw-r--r-- 1 root root 10 Nov 19 09:57 test55.txt

как pi може да го изтрие?

Правата на папката са:


drwxrwx--- 82 www-data www-data 4.0K Nov 19 11:02 misc

т.е. да групата ввв-дата може да има пълни права, но самия файл не би трябвало да ги наследява от папката, нали? Или?
 
Правата на файла важат за четене / промяна на съдържанието на файла. За да изтриеш или преименуваш файл ти трябва да запишеш в "директорния файл", където правата са си отделни.
Ако много държиш потрбителя да не може да ти трие или преименува файла можеш да направиш (като root или със sudo) chattr +i test55.txt
Тогава дори и root няма да може да променя / изтрива файла, докато не направи chattr -i test55.txt
 
Правата на файла важат за четене / промяна на съдържанието на файла. За да изтриеш или преименуваш файл ти трябва да запишеш в "директорния файл", където правата са си отделни.
Ако много държиш потрбителя да не може да ти трие или преименува файла можеш да направиш (като root или със sudo) chattr +i test55.txt
Тогава дори и root няма да може да променя / изтрива файла, докато не направи chattr -i test55.txt

не разбрах първата част. сега пи може да трие файл на роот без суду. това не ми се вижда ОК.
 
Е така работят правата за достъп в Unix и така са си работели в последните 30 години.

Щом имаш права върху директорията, значи можеш да триеш и преименуваш всички файлове в тази директория.
 

Горе