Нова Фирма ЕООД, Внос и задължителна ли е ЗДДС под 50 хил оборот

Dennis_00

New Member
Здравейте,

Днес подадох документи за регистрация на ЕООД чрез фирма, която регистрират фирми.

Имам идея да внасям стоки от Китай и да ги продавам онлайн на клиенти на дребно. Казаха ми, че щом ще правя внос, фирмата трябва да се регистрира по ЗДДС. Оборота на фирмата в никакъв случай близките години най-вероятно няма да минава 50 хил. лв. Първият внос ще е около 5 хиляди лв, и постопенно да се поддържа с по-малки поръчки. Правя го с цел страничен доход с идеята да се развива постоянно.

- Трябва ли фирмата да се регистрира по ЗДДС?
- Бъдещи по-малки поръчки, от които някои най-вероятно няма да минат митница, как може да се осчетоводят?
 
Минаваш от тук и разбираш що трябва да плащаш ДДС, а след като си фирма, що трябва да си по него. Добре е цялата тема да се мине от 1-ва стр., после пък тази да речем.

„Няма да минат митница“ не знам как да се разбира. Правиш си high volume import, минаваш си „под ножа“. Как се осчетв. – питаш своята наета сче. къща/счетоводител или във Facebook група със счета само.

Нали се мислеше, че ще е толкова ЛЕСНО – даваш едни пари, една фирма да ти оправи всички docs, и после шапка на тояга? Не, не е. Бюрокрацията си е голяма.

Съвет да минаш от тук всички секции и опасни стоки какви да не import-ваш. Също и принципно има човек за такъв вид import с богата и проверена номенклатура (0890/920-111 Иван), идея си нямам нали все така са актуални офертите, че бяха писани преди 2г.

upload_2017-5-3_21-2-24.png
 
На мен идеята ми е, дали фирмата задължително трябва да се регистрира по ЗДДС, иначе ми е ясно че се дължи ДДС и Мито при внос.

Евентуална регистрация по ЗДДС би довело до допълнителни ежемесечни счетоводни разходи, които за новооткриваща се фирма няма да са малки. Все пак първо пълзим, после вървим и бягаме. Ясно ми е, че ако за последните 12 месеца оборота на фирмата надвишава 50к по закон е задължително регистрация на ЗДДС, което е разбираемо щом имаш 50 к оборот може да си позволиш по-сериозни разходи за счетоводство.
 
Предполагам твоята идея е:
Купуваш от Китай и България.
Продаваш само в България.
В този случай следиш оборот на продажбите в България 50хил. и тогава трябва да се регистрираш по ЗДДС. Плащаш ДДС и мито на стоките и то влиза в стойността на стоките.
 
НЕ е задължително да се регистрираш по ЗДДС , щом казваш че няма да надхвърлиш 50к оборот на година.
Аз също внасям стоки от китай и не съм регистриран по ЗДДС.
Наеми си счетоводител/ка и те ще ти оправят бюрокращините (въпреки , че не е толкова трудно като цяло).
След като стоката ти е в БГ и съответно задържана на митница... отиваш и си изкарваш еори номер (фирмен).
Качваш на флашка скрийншотове от сайта , фактурата от китаеца и ги принтираш.
Преди да отидеш на митница , отиваш до банката за банково извлечение + печат от банката и подпис от служителката (заверка).
След това отиваш при митническа агенция да ти изготви нужните документи.
После отиваш в банката и си плащаш ДДС-то и в някой случай и мито (10%).
И си готов... отиваш в митницата с всички документи и чакаш :)
 
Мерси за отговорите колеги. Имам опит с освобождаване на пратки и на митница аерогара и на веслец. Последно едни мостри поръчах и пристигнаха с DHL и само изпратих необходите документи и те се заминаваха с всичко и ми казаха, че процедурата по освобождаване на паратки е същата за ФЛ и ЮЛ
 
Последно редактирано:
На мен идеята ми е, дали фирмата задължително трябва да се регистрира по ЗДДС, иначе ми е ясно че се дължи ДДС и Мито при внос.

Евентуална регистрация по ЗДДС би довело до допълнителни ежемесечни счетоводни разходи, които за новооткриваща се фирма няма да са малки. Все пак първо пълзим, после вървим и бягаме. Ясно ми е, че ако за последните 12 месеца оборота на фирмата надвишава 50к по закон е задължително регистрация на ЗДДС, което е разбираемо щом имаш 50 к оборот може да си позволиш по-сериозни разходи за счетоводство.
Принципно на теория мисля, че можеш да не плащаш и мито, мисля че долната граница беше около 20$. смисъл само предполагам теоретично, че ако направиш 200 поръчки под 20$...
 

Горе