Новинарски сайт

KACETO

New Member
Здравейте отново. Напоследък в главата ми се зарежда нова идея - за създаване на новинарски сайт.
Искам няколко съвета в тази насока.

Някой от вас ще кажат че е много трудно, или "по добре не се захващай". Да, напълно съм наясно че създаването на такъв сайт
е трудно, отнемащо много време, както и средства, и шансовете за провал са много големи. Но кое е лесно.
Знам че има вече сумати новинарски сайтове, които са хванали аудиторията здраво, и едва ли бих се преборил с тях.
Но аз съм на мнение, че в интернет има място за всеки.

Като по създаването на сайта нямам въпроси, тъй като една част от него мога да си го направя,
за останалата по трудна част имам хора.
Основните въпроси и притеснения са няколко, именно за подбирането на информация.

1.Откъде и как точно да подбирам инфо за сайта? Някъде бях чел, че е хубаво да си хванеш накакви журналист с връзки,
и той да събира и качва инфо. Но откъде аджеба да го изкопая.От една седмица си блъскам главата, ровя в нета и така и не
достигнах до конкретен отговор.

2. Другия вариант е да се ровя из другите сайтове и черпя инфо от там. Доста често съм забелязвал че една статия я има
с два различни новинарски сайта, естествено леко променена. Засичал съм и една статия качена в повече от два сайта, направо
copy/paste. Но тук ми изкача веднага въпроса с авторските права.

3.По добре ли е преди създаването на сайта да направя ФБ група, където да съберат хора, и там да качвам новините. И след време
когато посетителите станат повечко, да речем от 5000-10 000 , да направя и сайт, и вече ще си имам една постоянна аудитория.

4. Понеже не съм запознат, има ли такива сайтове, които свободно да предлагат информация.
(макар че като се замисля, инфото винаги е струвало пари :) )
Може би някакъв тип от рода на RSS.

Разяснения по сайта:
Обикновен новинарски сайт, предлагащ новини от всякакъв тип, политически, спортни и всякакви други.
Да се чете свободно, но за регистрирани потребители, ще има някакви привилегии и кирийки.
Ще се опитам да създам иновативни неща, които не се срещат много по другите сайтове, неща които да задържат потребител за повече
от 4-5 мин. , и които да ги карат да се връщат обратно.

Цели на сайта:
За в началото, скромни цели. Събиране на аудитория в продължения на няколко месеца и рекламиране в соц. мрежите, може и
платена реклама.Ако след време започне да се събира яко аудитория и успея по някакъв начин да достигна до примерно едни
50 000-100 000 посещения на ден, мога да помисля и за слагане на рекламни банери.(не че ще ме затрупат с пари, но е начин да се изкара някой лев)
Също така наемане на няколко човека, които постоянно да подбират инфо за сайта.

Като дизайн:
Не много наблъскани и дразнещи окото банери и секции.
Лек и приятен дизайн, лесно навигиране.


Ще помоля без хейтърски коментари, а само сериозно хора, които наистима имат желание да обяснят и да помогнат.
И по сериозно ме интересува 1 въпрос, той ми е най-голямата неизвестна.

Благодаря предварително на всички, които се изкажат по този проблем :)
 
От: Новинарски сайт

Здравей. В момента развивам и аз подобен проект, но е на заден план, тъй като имам по-належащи. Иначе мога да ти дам някои съвети, тъй като съм бил журналист преди.

1. Структурирай си правилно сайта. Направи основните категории, направи му добра вътрешна оптимизация, доколкото ще има ефект, понеже за новинарските сайтове голямата база данни влияе най-вече. Заради това и най-големите новинарски сайтове са на първите позиции, а не понеже са много добре оптимизирани. Опитай се да направиш сайта си бранд. Следвай всички стъпки за това, не искам да правя излишна реклама с линкове, иначе мога да ти покажа къде има съвети за това как Гугъл да те разпознае като бранд. Отделно виждам, че имаш някакви идеи за лесна навигация и User Interface, с които да задържиш читателите вътре - това е много важен процес, направи го качествено и различно. Избягвай жълтото в писането си - ако искаш да си сериозна медия, наблегни на независимостта в действията си. Дори рекламните статии трябва да са написани в по-строг стил.

2. Наеми хора, които да пишат уникални статии, журналисти с опит, които могат да направят новина още докато гледат събитието на живо (примерно). Може да наемеш по един човек да отговаря за всяка категория като начало, като ако не разполагаш с финансите да му плащаш заплата, може да е на написана статия. Малко по-долу ще ти разясня и как да движиш рекламата, за да не си само назад. Не ти трябват месеци или години за монетизация, ако имаш качествен продукт, умните хора сами ще рекламират при теб и то на добри тарифи.

С течение на времето изпращай екипите си и по събития, конференции и т.н., за да отразяват най-важните неща на живо. Превеждайте топ новините от най-големите световни сайтове, забравете за спинване, копиране или RSS на нашите медии - пълен та*шак са.

3. Монетизация - пиша ти единствено начините, по които да изкарваш големи пари от сайта си, както и аз мисля да направя в бъдеще, няма да се впускам в детайли, за да не се дава излишно ноу-хау и на други хора, ако искаш повече инфо, може да ми пишеш на ЛС: PR публикации, интервюта, видео презентации, рекламни статии (политически, спортни, музикални и др.), банер реклама, годишни линкове, брандиране на страници. Оптимизирай добре сайта си, качвай всеки ден ново и актуално съдържание, направи му силна външна реклама, фейсбук кампания, линк билдинг, печатни рекламни материали и постепенно разширявай екипа си.

Ако желаеш, в бъдеще може да работим и съвместно или в партньорство, от теб зависи. Надявам се да съм бил полезен, поздрави и успех в начинанието :)
 
От: Новинарски сайт

Има различни типове новинарски сайтове.
Ако ще правиш тип "от всичко по много" и то самос копирани (преразказани) статии - нищо няма да направиш.
Трябва да си зададеш два въпроса:
1 - защо хората да ползват моя сайт,а не източника от който взимам новините?
2 - с какво моя сайт е по-различен от другите - какво допълнително предлага на своите потребители?

Ако ще правиш сериозен новинарски сайт, задължително трябва да наемеш журналисти.
Ако ще правиш сайт с преразказни новини - задължително ти трябват източници на трафик. Вземи за пример факти.бг - 2,5 милиона посещения, повече от половината са пренасочени от другите им сайтове - базар.бг, мобиле и т.н.

друг сайт за пример - клубЗ. Стана изведнъж много известен, но зад него стоят хора с много пари.

оффнюз - беше направен покрай добровлческите дейности на хора от офроуд форума.

Примери много. Всеки е станал известен по един или друг начин. Важно е и ти да откриеш как да станеш известен за кратко време (защото ако ще правиш по няколко стотин посещения дневно - месеци наред.. по-добре се откажи).
 
От: Новинарски сайт

За да посещават хората сайта , трябва да имаш лично отношение към новините, да си критичен към събитията и да правиш анализ на събитията

Сега следя един сайт за космонавтика, човека, дето го списва прави добри анализи, критичен е към събитията . така разбтах защо са се провалили токова космически програми
 
От: Новинарски сайт

...понеже за новинарските сайтове голямата база данни влияе най-вече. Заради това и най-големите новинарски сайтове са на първите позиции, а не понеже са много добре оптимизирани.

Това не е вярно. Ако имаш добре оптимизиран сайт, даже и да е нов и с малко съдържание с лекота ще минаваш "големите"!

Не чакай да правиш голям трафик и тогава да слагаш реклами, нещата се правят едновременно. Ако просто искаш трафик и имаш пари, тогава направи както някой от колегите тук - купуваш страници с няколко милиона фена, почваш яко спамене и правиш голям трафик, но тогава рискуваш хората да намразят сайта ти, той се превръща в "жълт, в спамерски" и ти да станеш поредния писал във фейсбуктемата "Спряха ми профила, какво да правя сега?" Да, така се правят пари, можеш спокойно да правиш в началото четирицифрени суми на месец, а после и по-големи, но така във всички случаи няма да имаш сериозен сайт и бранд, а нали това ти е желанието?

Ако искаш да работиш с някой в партньорство - обади се, има какво да предложа. Иначе ако очакваш някой да ти даде съвети как да си направиш новинарски сайт - едва ли ще намериш такива, защото те ще рискуват да им станеш конкурент.
 
От: От: Новинарски сайт

Това не е вярно. Ако имаш добре оптимизиран сайт, даже и да е нов и с малко съдържание с лекота ще минаваш "големите"!

Точно така е, покажи ми някой мега добре оптимизиран сайт, който може да мине най-големите по които и да е конкурентни и много търсени ключови фрази. Ако искаш покажи ми и твой такъв сайт. Изкарай сайт по "новини" или "международни новини" , "новини от България" и т.н. преди най-големите. Желая ти успех.
 
От: Новинарски сайт

Колеги, недейте с лошо по ракиено време
Ако имаш сайт за космически новини, много лесно може да минеш някой голям в раздела за космос и космически технологии, както съм дал примера по горе

Трябва да се търси ниша, свободна , или прецакана от някой друг и да се заеме:)
 
От: От: Новинарски сайт

Точно така е, покажи ми някой мега добре оптимизиран сайт, който може да мине най-големите по които и да е конкурентни и много търсени ключови фрази. Ако искаш покажи ми и твой такъв сайт. Изкарай сайт по "новини" или "международни новини" , "новини от България" и т.н. преди най-големите. Желая ти успех.

Бих ти показал с удоволствие... но няма да го направя. Явно си от хората, които се заяждат.
 
От: От: Новинарски сайт

Да и аз мисля а наема хора които да пишат, но понеже започвам да правя едни груби сметки, с колко пари да стартирам. Все пак без пари не става, пък и аз не сам богаташ :). Тъй като ще имам за хостинг, изготвяне на добър и иновативен сайт(тъй като не съм професионалист и ще направя грозен сайт, затова предпочитам да платя на някой който може да направи качествен продукт), може би и пари за реклама, и руги такива неща.
Имате ли идея, колко пари взима един кадърен кадър, който да пише хубави статии. Нямам предвид хора, които правят copy/paste :), това и аз го мога.
 
От: Новинарски сайт

Според мен най-важното е да си намериш добър човек, който да пише качествени статии, без правописни, граматически и т.н. грешки. А и друго, което наблюдавам е, че новинарските сайтове залагат много на заглавията, макар и те да са доста далеч от съдържанието на статията. (лично за мен това е "прецакване" на потребителите, с цел да се получат повече кликвания на статията и не бих го препоръчал на никого).
 
От: От: Новинарски сайт

Бих ти показал с удоволствие... но няма да го направя. Явно си от хората, които се заяждат.

Не се заяждам, просто съм наясно с нещата в тази сфера. Чакам да ми покажеш все пак, интересно ще ми е, може и да бъркам, но силно ме съмнява, след като това нещо го знам от един от най-добрите в тази област в страната...
 
От: Новинарски сайт

Здравейте, имам доста опит с развитието на медийни сайтове и мога да ви дам цялостна информация по темата - как да си развиете ресорите, как да намерите журналисти, как да спестите разходи, как да откривате информация първи и т.н.

От 1999 г. работя като журналист, а от 2007 г. имам медиен бизнес, включително няколко собствени новинарски сайта. Иначе съм писал в достатъчно много и сериозни издания и сайтове, за да съм запознат с целия процес много добре.

Предлагам консултация по скайп или друг онлайн канал, срещу някакъв малък хонорар.

Александър
skype - alexinfoag
 
От: От: Новинарски сайт

Не се заяждам, просто съм наясно с нещата в тази сфера. Чакам да ми покажеш все пак, интересно ще ми е, може и да бъркам, но силно ме съмнява, след като това нещо го знам от един от най-добрите в тази област в страната...

Ти си наясно на теория, някой ти бил казал... не го знам а и не искам да знам тоя някой колко е добър, щом приказва така, явно не е толкова добър. Докато ти знаеш нещата на теория, то аз ги знам на практика. Има разлика, нали? :)
 
От: Новинарски сайт

Здравейте, поздравление, темата е интересна, но недейте с лошо :) ! Аз имам сайт за автоновини и от месеци не мога да премина границата от 200-300 посещения на ден. Пиша си статиите сам, като превеждам новината от чужди издания и се старая да покривам SEO правилата за писане на статии, а плъгина който използвам е SEO by Yoast. Напълно самоук съм и знам, че има още адски много да уча, та затова реших да използвам темата, за да задам няколко въпроса.
1. Как така известните медии успяват да се качат толкова бързо в резултатите на Г минути след като пуснат статия с около 100 думи?
2. Плъгина на Йоаст позволява включване на една основна ключова дума, това означава ли че потенциалният потребител трябва да напише точно нея, за да изкочи моя статия ?
3. Какво ще рече оптимизирана структура на сайт (вътрешна оптимизация, оптимизация на страници)

Може да съм малко нахален с въпросите ми, но от няколко месеца седя на този брой посещения, а не спирам да чета и да се мъча с едни и същи резултати, затова реших да попитам тук.
Сега виждам, че тук говорите за хиляди посещения на ден, а за мен това е нереално на този етап, та се питам къде е грешката. Дори опитах с офлайн реклама (стикери - BTW готини са, някой ако иска мога да му пратя хихихи )
 
От: Новинарски сайт

Здравейте, поздравление, темата е интересна, но недейте с лошо :) ! Аз имам сайт за автоновини и от месеци не мога да премина границата от 200-300 посещения на ден. Пиша си статиите сам, като превеждам новината от чужди издания и се старая да покривам SEO правилата за писане на статии, а плъгина който използвам е SEO by Yoast. Напълно самоук съм и знам, че има още адски много да уча, та затова реших да използвам темата, за да задам няколко въпроса.
1. Как така известните медии успяват да се качат толкова бързо в резултатите на Г минути след като пуснат статия с около 100 думи?
2. Плъгина на Йоаст позволява включване на една основна ключова дума, това означава ли че потенциалният потребител трябва да напише точно нея, за да изкочи моя статия ?
3. Какво ще рече оптимизирана структура на сайт (вътрешна оптимизация, оптимизация на страници)

Може да съм малко нахален с въпросите ми, но от няколко месеца седя на този брой посещения, а не спирам да чета и да се мъча с едни и същи резултати, затова реших да попитам тук.
Сега виждам, че тук говорите за хиляди посещения на ден, а за мен това е нереално на този етап, та се питам къде е грешката. Дори опитах с офлайн реклама (стикери - BTW готини са, някой ако иска мога да му пратя хихихи )

Почни от тук:
https://gtmetrix.com/reports/www.nastarta.com/E9QpOw73
 
От: Новинарски сайт

Уооу, не знаех че е чак толкова зле сега ще започна от там, Мерси, uphero! Все пак ще се радвам, ако някой хелпне и за останалите въпроси
 
От: Новинарски сайт

Здравейте, поздравление, темата е интересна, но недейте с лошо :) ! Аз имам сайт за автоновини и от месеци не мога да премина границата от 200-300 посещения на ден. Пиша си статиите сам, като превеждам новината от чужди издания и се старая да покривам SEO правилата за писане на статии, а плъгина който използвам е SEO by Yoast. Напълно самоук съм и знам, че има още адски много да уча, та затова реших да използвам темата, за да задам няколко въпроса.
1. Как така известните медии успяват да се качат толкова бързо в резултатите на Г минути след като пуснат статия с около 100 думи?
2. Плъгина на Йоаст позволява включване на една основна ключова дума, това означава ли че потенциалният потребител трябва да напише точно нея, за да изкочи моя статия ?
3. Какво ще рече оптимизирана структура на сайт (вътрешна оптимизация, оптимизация на страници)

Може да съм малко нахален с въпросите ми, но от няколко месеца седя на този брой посещения, а не спирам да чета и да се мъча с едни и същи резултати, затова реших да попитам тук.
Сега виждам, че тук говорите за хиляди посещения на ден, а за мен това е нереално на този етап, та се питам къде е грешката. Дори опитах с офлайн реклама (стикери - BTW готини са, някой ако иска мога да му пратя хихихи )

1. Количеството думи няма значение, важни са други неща.
2. Да се разчита само на плъгина е грешно, още повече, че с Yoast-а се омазват нещата, има много по-леки и по-ефективни решения.
3. Самата дума "оптимизиране"подсказва какво означава "Оптимизиране на структурата на сайт".
 
От: Новинарски сайт

По-леки и по-ефективни други плъгини ли или други методи? За Йоаст мненията, които съм чел са доста красноречиви
 
Здравейте, иска ми се малко да съживя темата, тъй като все още имам проблем с посещенията от Г.
Искам да ви споделя, че преди месец бях платил на една от "известните" фирми за SEO, които ме снабдиха с 40 линка от техни статии и сайтове, което за момент ме изкачи нагоре за определени думи, но след това пак отидох назад. Зададох им въпроса какво още може да се направи по въпроса, казах им че съм готов да направим още някакви действия по оптимизацията, а те не ми дадоха отговор.. Е тва е!

Та реших да попитам тук за пореден път, какво бихте ме посъветвали. В началото бях пробвал сам да си оптимизирам сайта, но като че ли не се полуават нещата и затова съм готов да си платя на някой специалист.
 

Горе