Някой да разбира от 3D принтиране?

tuger

Well-Known Member
Здравейте,

трябва ми човек, който да се занимава с 3D принтиране и да ми обясни защо за два тъпи аксесоара за телефон ми се иска 200 лв.?

Очевидно има нещо, което не ми ясно ...
 
От: Някой да разбира от 3D принтиране?

Цените за 3д принтиране за мен са адски завишени. Пластмасата струва около 50лв за 1 кг. А се продава на кубичен см... Програмата (примерно Kiss) си смята колко куб. см е 1 детайл, но уловката е в друго. Примерно искаш детайл квадрат - 10 на 10 см. При самото принтиране на детайла в него се прави мрежа с цел пестене на материала. Един вид плащаш куб. см на въздух, а не за материал. Другото, което оскъпява детайла е, че понякога е нужно "укрепване" за да не провисне детайла. Това обаче в нито 1 сайт за 3Д принтиране не е споменато, особенно за мрежата отвътре.

Ако те успокоява на мен са ми искали ххх лв за 1 почти "кръгъл" детайл. Естествено на кръга много лесно може да се сметне колко куб. см са нужни... как го сметнаха от 10куб. см (по моя сметка) на 80 куб. см по тяхна... не знам.
 
От: Някой да разбира от 3D принтиране?

И тогава за какво принтиране може да става дума? Само нашите сайтове ли ги правят тия неща? Аз съм много "наточен" на тази технология, но ми убиха желанието от воле ...
 
От: Някой да разбира от 3D принтиране?

Здравейте.
3Д модела кой го проектира ? Ако в цената от 200 лв влиза и проектирането даже е добра.
Ще пусна на лично (да не стане реклама) данни за човека, при който колега от офиса си прави детайлите за дроновете. Кутийка с размерите на табакера излиза около 10 лв, по цените които е обявил.
Поздрави.
 
От: Някой да разбира от 3D принтиране?

Цените са „високи“, защото се изисква първоначална инвестиция в машината (3D принтера), както и инвестиция в образование (да знаеш как да го ползваш). Също така има и алтернативна цена (специалистът вместо да прави купища пари по друг начин, отделя време да прави твоите детайли и да се разправя с теб). Ако нещо не ти е ясно прочети още един път какво написах, както и помисли какво значи алтернативна цена и защо има специален термин за това чудо на икономическата мисъл (ако не зацепваш от първия път може да се наложи да прочетеш и статията на английски в Уикипедия).

Може да потърсиш някой, който прави икономия от мащаба (намерил е начин да си осигурява много клиенти и няма свободна минута) или някой идеалист, който ей така за идеята ще ти направи детайлите евтино (пита ли чичо си Гошо с ключовата фраза „cheap 3D printing service“?).
 
От: От: Някой да разбира от 3D принтиране?

Цените са „високи“, защото се изисква първоначална инвестиция в машината (3D принтера), както и инвестиция в образование (да знаеш как да го ползваш). Също така има и алтернативна цена (специалистът вместо да прави купища пари по друг начин, отделя време да прави твоите детайли и да се разправя с теб). Ако нещо не ти е ясно прочети още един път какво написах, както и помисли какво значи алтернативна цена и защо има специален термин за това чудо на икономическата мисъл (ако не зацепваш от първия път може да се наложи да прочетеш и статията на английски в Уикипедия).

Може да потърсиш някой, който прави икономия от мащаба (намерил е начин да си осигурява много клиенти и няма свободна минута) или някой идеалист, който ей така за идеята ще ти направи детайлите евтино (пита ли чичо си Гошо с ключовата фраза „cheap 3D printing service“?).
Много си писал, ама нищо не си написал реално. Аз не оспорвам цената, а питам кое я определя, тъй като не съм запознат. В случая аз предоставям модела,става дума само за принтиране.
 
От: Някой да разбира от 3D принтиране?

Тука има 3д принтери за под 1к - има ли уловка?
 
От: Някой да разбира от 3D принтиране?

Вчера си закупих 3D принтер от Ebay и се надявам до края на седмицата DHL да ми цъфнат на вратата но иначе ако някой има интересни готови модели които мога да принтирам ейтака за тест нека да ги споделя тук защото с сигурност ще са полезни и на други. Между другото и аз все още и идея си нямам как работи този 3D принтер.

Ще се радвам ако някой с повече опит с тези принтери сподели нещо за тези принтери.
 
От: От: Някой да разбира от 3D принтиране?

Много си писал, ама нищо не си написал реално. Аз не оспорвам цената, а питам кое я определя, тъй като не съм запознат. В случая аз предоставям модела,става дума само за принтиране.

Ето ти го с по няколко думи на отделен ред:

1) Първоначална инвестиция в машината (3D принтера).

2) Инвестиция в образование. За да може да ползва 3D принтера човекът трябва да е научил как става (вместо да ходи с приятели да се налива по кръчмите).

3) Тези, които могат да боравят с 3D принтер са заети хора. Биха могли да се занимават с нещо друго, което да им носи относително големи доходи (запознай се с концепцията за алтернативна цена). За да са мотивирани да се занимаят с твоите детайли те трябва да начисляват достатъчно висока цена, което да им гарантира достатъчно висока печалба, така че да нямат пропуснати ползи. Внимателно помисли какво значи понятието алтернативна цена (вж. Уикипедия).

Ако смяташ, че пазарните цени в момента са твърде високи - значи имаш шанс да забогатееш. Купуваш един 3D принтер, учиш се да го ползваш, правиш един сайт, където да презентираш услугите си (или спамиш по форумите с обяви за услугите), предлагаш конкурентна цена - и ще завалят поръчки, от които ще спечелиш един куп пари.
 
От: Някой да разбира от 3D принтиране?

Тука има 3д принтери за под 1к - има ли уловка?

Няма уловка и аз се учудих, като им видях цените. Има даже за по $300/$400. Според това, което съм чел, висококачествените вървят по $2k. Аз си мислих, че става въпрос за десетки хиляди...
 
От: От: Някой да разбира от 3D принтиране?

Няма уловка и аз се учудих, като им видях цените. Има даже за по $300/$400. Според това, което съм чел, висококачествените вървят по $2k. Аз си мислих, че става въпрос за десетки хиляди...

3д принтерите не са нещо високотехнологично. Затова има и евтини.
Скъпите най-вероятно се различават само със своята прецизност. Напиши в гугъл homemade 3d printer и ще ти излязат хиляди резултати. Така, че принтера като технология не е скъпа.

уж голям бум щеше да има. Нищо такова...
щяха да променят индустрията с производство на играчки, хората щяха да си принтират всичко и нямаше да купуват нищо... врели некипели.
 

Горе