Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

lowriderzzz

Well-Known Member
Току що получих мейл от ПИБ, че трябва а избера алтернатива на Електроннен Подпис. Това с цел защита на електронното ми банкиране.

Ето го цялото съобщение:

"
Здравейте,

Вие сте един от клиентите на Виртуалния ни клон, които все още използват Електронен подпис по индивидуална политика на ПИБ. Когато го предложихме за първи път през 2006 година, той беше удобно решение. Днес вече е остарял метод за банкиране - вече не може да се похвали с удобството и сигурността, които искаме за своите клиенти. Затова през 2012 г. спряхме да го издаваме.
Следващата стъпка, заради която Ви пишем, е да спрем официалната поддръжка на Електронния подпис по индивидуална политика. Това ще стане на 11 януари 2014 г. Нашата молба е преди тази дата да изберете един от модерните методи за идентификация, които предлагаме - Квалифициран електронен подпис (КЕП) или Токен устройство. Повече за тях и сравнително представяне можете да видите тук http://www.fibank.bg/bg/token-ustroystvo/page/2177. С тях банкирането Ви ще стане по-модерно (с Токен устройството можете да банкирате и от своя смартфон или таблет например) и сигурно.
Токен устройство и КЕП можете да закупите във всеки един от клоновете ни, а наш специалист ще обясни как да работите с него. Разбира се, ние винаги сме на Ваше разположение, за да помогнем, ако имате въпроси или нужда от съдействие на денонощния ни телефон 0700 12 777 и имейл адрес [email protected].
С уважение,
Десислава Иванова
<Директор Е-банкиране "


Някой ползвал ли е такова Токен У-во, има ли полза от него, до колко повишава сигурността на банкирането ? От какво трябва да се притеснявам, ако нямам втори метод за защита освен паролата ми?
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

Ами счетито ми ползва точно токен ама към ОББ. Генерира случайни числа при логване всеки път и не съвпадне ли не пуска (играх си няколко пъти).
Не знам до колко е сигурно.
А относно второ идентифициране е хубаво да го имаш. Виж от тая страна - ако аз ти знам паролата какво правим :)

П.С. Каква е разликата между ел. подпис и квалифициран ел.подпис

Този токен да не е само нещо да те зарибят да си го купиш.

квалифицирания струва пари да си го купиш, издава ти го някаква определена фирма, която се занимава с такива нещо - БОРИКА и т.н - така пише.
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

Това е много разпространено в УК - Прилича на елка в която си вкарваш картата и когато започваш сесия в интернет банкирането на екрана ти подават номер ти го вкарваш в устройството и то ти връща референтен номер който трябва да го напишеш за да продължиш - Устройствата ги дават безплатно. Определено е по удобно от електронните подписи дето всеки път като трябваше да се преинсталира компютър и ми се гадеше щото инсталацията им беше егати и извращението
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

Не се притеснявай, токена върши перфектна работа. Никога не съм имала проблеми с генерирането на код или нещо подобно, плюс това джаджата е удобна за носене. И той си има пин код, а след това генерирания код за транзакцията е валиден само 60 секунди. Но си платих за него еднократно и май беше 30 лв..
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

28 лв е в ПИБ. не знам само единствено от там ли мога да го купя ?
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

28 лв е в ПИП. не знам само единствено от там ли мога да го купя ?

По подразбиране от банката с която работиш трябва да го купиш, защото със случаен няма да стане. Токенът, който купиш ще е свързан с твоето банкиране. Даже мисля, че си изписват отделен документ точно за купения токен и го свързват с банкирането ти. Дават ти и ръководство за работа с него.
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

По подразбиране от банката с която работиш трябва да го купиш, защото със случаен няма да стане. Токенът, който купиш ще е свързан с твоето банкиране. Даже мисля, че си изписват отделен документ точно за купения токен и го свързват с банкирането ти. Дават ти и ръководство за работа с него.

И какво мислиш... струва ли си? Какъв е риска да стане нещо, ако го нямам ? По принцип не ползвам ел. банкиране всеки ден. от време на време само си следя салдото, но не върша онлайн трансакции. (от банката) за сега само paypal, epay.
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

За нет банкирането на фирмата си имам такъв токън генератор - СиБанк е банката и е фор фрее. Като цяло е доста полезно.
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

И какво мислиш... струва ли си? Какъв е риска да стане нещо, ако го нямам ? По принцип не ползвам ел. банкиране всеки ден. от време на време само си следя салдото, но не върша онлайн трансакции. (от банката) за сега само paypal, epay.

Сигурна съм, че за хора, които го ползват си струва. Аз съм доволна, но и често ползвам банкирането. Добре е да го имаш. Фактът, че в момента не използваш банкирането активно не означава, че така ще бъде винаги. Джаджата си е полезна и като я имаш ти предоставя свободата да не се замисляш можеш ли да направиш превод или не.
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

А намалява ли ми риска от това някой да ми "хакне" профила ?
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

А намалява ли ми риска от това някой да ми "хакне" профила ?

Съмнявам се. :) Просто токена и профила ти си остават различни неща. Но е факт, че не би трябвало друг освен теб да генерира код и да ти прати парите на майната си. Без генерирания код на секундата няма как да стане. Така, че дори да ти влезнат в акаунта по някакъв начин, няма как да ти вземат парите без джаджата. Дори само заради това си заслужава да имаш токен.
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

Ще помисля върху това повече утре, че много късно стана. Лека вечер ви желая! Благодаря за инфото!
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

Горещо ти препоръчвам да избереш варианта с универсалния елентронен подпис поради една проста причина - важи и на други места. Докато този тоукън ще е валиден само за електронното ти банкиране. В България има 4-5 фирми които издават електронни подписи, като доколкото ми е известно банките и други организации които ползват сертификати са длъжни да trust-ват на всичките. Аз ползвам InfoNotary, устройствата може да видиш тук: http://www.infonotary.com/site/?p=device

Та значи въпросния универсален сертификат ще важи за електронното ти банкиране, можеш да го добавиш в epay (ако ползваш), да си подаваш данъчната декларация по интернет (ако подаваш) и също така да си "контактуваш" с държавни институции когато се налага цифрово подписване на документи.

Като цена е малко по-скъпо (първата година ти е около 60 лв - устройство, смарт-карта и сертификат), като всяка следваща година ти е по 24 лв - плащаш само сертификата, защото другите неща си ги имаш.
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

@Georgi как да избере нещо, което не се предоставя като услуга?

Токън у-вото е просто за верификация, че това си ти и никой виртуален бабаит няма да ти крадне парите :D.
Могат да те "хакнат" с лична среща, но това вече си зависи изцяло от теб.

Страно е, че ти искат пари за това.
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

Горещо ти препоръчвам да избереш варианта с универсалния елентронен подпис поради една проста причина - важи и на други места. Докато този тоукън ще е валиден само за електронното ти банкиране. В България има 4-5 фирми които издават електронни подписи, като доколкото ми е известно банките и други организации които ползват сертификати са длъжни да trust-ват на всичките. Аз ползвам InfoNotary, устройствата може да видиш тук: http://www.infonotary.com/site/?p=device

Та значи въпросния универсален сертификат ще важи за електронното ти банкиране, можеш да го добавиш в epay (ако ползваш), да си подаваш данъчната декларация по интернет (ако подаваш) и също така да си "контактуваш" с държавни институции когато се налага цифрово подписване на документи.

Като цена е малко по-скъпо (първата година ти е около 60 лв - устройство, смарт-карта и сертификат), като всяка следваща година ти е по 24 лв - плащаш само сертификата, защото другите неща си ги имаш.

Изцяло подкрепям:D Считам, че универсалният електронен подпис е най-доброто за момента.Мисля,че само 6 фирми са оторизирани.:)
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

@Georgi как да избере нещо, което не се предоставя като услуга?

Аз оставам с впечатлението, че предлагат:
Нашата молба е преди тази дата да изберете един от модерните методи за идентификация, които предлагаме - Квалифициран електронен подпис (КЕП) или Токен устройство.
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

Лол! Моя грешка.
Те имали някакви други ел. подписи от които се отказавали :D

И все пак токъна си остава по сигурният начин.
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

Предлагат го този токен, а КЕП-а трябва от друга фирма да си го закупиш. И мен ме дразни че искат пари за токена при положение, че други банки не искат. ама... на, избора си е мой
 
От: Някой ползва ли такова устройство за да си защити банкирането ?

Хубавото на токена е, че върши работа единствено за движението на парите. Това си е бонус, а не слаба страна.
 

Горе