Някой правил ли е бизнес с Русия?

grigorov

Active Member
Днес получих страшно изненадващо за мен от един от сайтовете ми запитване за оферта от Руска компания. Първоначално си помислих че е 100% Спам но кореспонденцията с хората продължи и това ме учуди. Сега трябва да им подготвя оферта при положение че аз нито имам идея как стоят нещата с мита и така нататък след като те не са в ЕС. Дори не съм сигурен, че това за което ме питат ще мога да дам конкурентна цена. Още повече че сигурно говорим за пратка която ще е сигурно едно пале, а не видях БГ пощи да предлагат такава услуга. А за мостри искаха да ги пратим точно по БГ пощи направо се чудя как да им реагирам и какво да оферирам и какви срокове да давам...

Някой пращал ли е стоки в тази посока? Поне видях градчето е в Европейската част...

2fast4you

Well-Known Member
От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

Една рускинка страшно добре излъга пейпал и мен. Бях пуснал някъде тема по тая случка може да разровиш.
Аз лично като работя с човечета от русия вече си презаверявам нещата 20 пъти.

grigorov

Active Member

Надявам се ако стане сделката да няма такива проблеми защото става дума за доста пари - разбирай около 10 000 лв.
Задължително плащането ще е авансово ако решат.

2fast4you

Well-Known Member

Поискай направо цялата сума. Те трябва да се доверят на теб не ти на тях.
Може да подпишете официален документ са сделката. Попитай адвокат как стоят нещата.

tpetrov

New Member

Да им направиш оферта - има няколко задължителни клаузи.

1. Наименование на стоката. качество. единично тегло. опаковка... и тнт
2. Транспорт - зависи от стоката. Все пак трябва да прецениш за къде е стоката. какъв град - пристанище. във вътрешността....има терминологии които показват докъде ти поемаш разходите за транспорт. Например ФОБ Бургас -всички разходи до натоварване на стоката на кораб са за твоя сметка или Франко Българска граница.....алтернативно за Ж.П. транспорт
В твоя случай трябва да потърсиш Групажни превози.
3. Плащане - Предварителен превод е най добре. ама.........са доста на Изток и не ми се вярва /в момента нямам инфо/
Акредитив - най просто казано. да си получиш парите на касите на Българска банка срещу представяне на Фактура и Товарен документ.

Е има и още ... дреболийки зависи много и от вида на стоката.

Ivo94

Well-Known Member

Няма нищо сложно, изпращат си свой човек тук на място, който отговаря за експортирането на стоката (постарай се така да го завъртиш) и нейното заплащане също предварително преди потегляне на стоката. За 10к обаче не мисля, че и те ще се навият. Виж ако сумата е по-голяма всичко става много по-лесно

grigorov

Active Member

Точно 10 000 са нито някаква голяма сума дето да се дигне който и да е. Ама пък не знам Вашите мащаби ама за мен не е много малка сума да я рискувам :)

Ivo94

Well-Known Member

Разбира се, че 10к не са малка сума, просто исках да насоча вниманието ти ако може сделката да е по-голяма и тогава със сигурност всичко ще се нареди по лесно. Задължително трябва да се плати стоката преди да потегли, това е единствения вариант, за да си сигурен, че не е измама или пък на някой може да му скимне да не я приеме там

tpetrov

New Member

Предварително заплащане - с Русия......мисля че и законодателството им няма да го позволи /само мисля/.
Най сигурния вариант е акредитив.

Ivo94

Well-Known Member

Как точно няма да им позволи законодателството да дойдат тук, да закупят стоката и да я експортират сами?

tpetrov

New Member

Това означава да имат регистрирана фирма тук или най малко представителство. В повечето държави. всеки превод извън страната /има лимити/ трябва да е подплатен с документи /основание за плащане/
Пример - в Гърция. без да представиш митнически документ за стоката. не можеш да направиш банков превод. Винаги има и вратички......но там винаги има и проблеми.

Ivo94

Well-Known Member

Проблемите са за дилетантите, има си фирми посредници, които могат да уредят всичко много бързо, дори и руската фирма да не е стъпвала на БГ пазара. Кофти в случая е че сумата е малка за да се ангажират специални представители от руска страна и фирми около нея

Ползване на WebMoney. При проблеми – пускане на арбитраж. Изискване: минималните атестати на 2-те страни да бъдат персонални (т.е. персонален атестат). А за пращането - DHL или FedEx със задължително подписване при получаване + tracking (а преди изпращане, задължителни качествени снимки на стоката, която ще се изпраща, дори може и видео, докато се „опакова“ и т.н., вкл. в куриерската служба, за да послужат като евентуално доказателство в бъдеще време при „оспорване“ тип стоката не отговаря на тази, за която „чатихме/се разбрахме“). Български пощи имат имат проследяване, но тяхното е „бозаво“ така да се каже.

Алтернативен вариант: Escrow.

http://en.wikipedia.org/wiki/Escrow
WebMoney Escrow (+ видео нагледно и описание в др. секции)
https://www.escrow.com/
http://www.escroweurope.com/en/home.aspx

tpetrov

New Member

Май уплашихме човека с нашите коментари.
Винаги има първи път. Моите съвети са за да не рискуваш.

mr_big

Member

аз не виждам проблем да пусне една проформа фактура, получава парите по банка и праща стоката с куриер за който са се разбрали, със застраховка.

Договор с електронен подпис може би - преведен на руски и български? Съветите на шерифа с повече от достатъчни, аз само допълвам. :)

От: От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

Изглежда повечето от вас тук нямат 18 години...

http://vnos-iznos.com/акредитиви-предимства-и-недостатъци/

Ей тук е описано по-просто какво се прави и какъв е метода. ВСИЧКИ банки издават акредитивни писма...
Не че нямаме 18, просто не всеки предлага стоки и като ни питат нещо такова караме на логика. ;)

От: От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

Изглежда повечето от вас тук нямат 18 години...

http://vnos-iznos.com/акредитиви-предимства-и-недостатъци/

Ей тук е описано по-просто какво се прави и какъв е метода. ВСИЧКИ банки издават акредитивни писма...

Да, това е „Bank Escrow“ варианта. Всъщност дори и го има описан в Wikipedia линка, който дадох, секция Internet Escrow, 3-тия пасаж текст:

In the European Union (Русия е ИЗВЪН него => може би не върши работа), the Payment Services Directive, which commenced on 1 November 2009, has for the first time allowed the introduction of very low-cost Internet escrow services that are properly licensed and government-regulated.[6] The regulatory framework in the EU allows these web-based escrow services, which operate along the lines of expensive Letter of Credit service run by banks for international buyers and sellers, but at a cost in cents rather than thousands of Euros, the ability to enhance security in commercial transactions.
Акредитив = Letter of Credit. Че всички издават, добре. Само дето отсрещния руснак И не ползват IBAN системата (RU Banks), И може да не се съгласи на този вариант.

Горе