Някой правил ли е бизнес с Русия?

grigorov

Active Member
Днес получих страшно изненадващо за мен от един от сайтовете ми запитване за оферта от Руска компания. Първоначално си помислих че е 100% Спам но кореспонденцията с хората продължи и това ме учуди. Сега трябва да им подготвя оферта при положение че аз нито имам идея как стоят нещата с мита и така нататък след като те не са в ЕС. Дори не съм сигурен, че това за което ме питат ще мога да дам конкурентна цена. Още повече че сигурно говорим за пратка която ще е сигурно едно пале, а не видях БГ пощи да предлагат такава услуга. А за мостри искаха да ги пратим точно по БГ пощи направо се чудя как да им реагирам и какво да оферирам и какви срокове да давам...

Някой пращал ли е стоки в тази посока? Поне видях градчето е в Европейската част...
 
От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

Една рускинка страшно добре излъга пейпал и мен. Бях пуснал някъде тема по тая случка може да разровиш.
Аз лично като работя с човечета от русия вече си презаверявам нещата 20 пъти.
 
От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

Надявам се ако стане сделката да няма такива проблеми защото става дума за доста пари - разбирай около 10 000 лв.
Задължително плащането ще е авансово ако решат.
 
От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

Поискай направо цялата сума. Те трябва да се доверят на теб не ти на тях.
Може да подпишете официален документ са сделката. Попитай адвокат как стоят нещата.
 
От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

Да им направиш оферта - има няколко задължителни клаузи.

1. Наименование на стоката. качество. единично тегло. опаковка... и тнт
2. Транспорт - зависи от стоката. Все пак трябва да прецениш за къде е стоката. какъв град - пристанище. във вътрешността....има терминологии които показват докъде ти поемаш разходите за транспорт. Например ФОБ Бургас -всички разходи до натоварване на стоката на кораб са за твоя сметка или Франко Българска граница.....алтернативно за Ж.П. транспорт
В твоя случай трябва да потърсиш Групажни превози.
3. Плащане - Предварителен превод е най добре. ама.........са доста на Изток и не ми се вярва /в момента нямам инфо/
Акредитив - най просто казано. да си получиш парите на касите на Българска банка срещу представяне на Фактура и Товарен документ.

Е има и още ... дреболийки зависи много и от вида на стоката.
 
От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

Няма нищо сложно, изпращат си свой човек тук на място, който отговаря за експортирането на стоката (постарай се така да го завъртиш) и нейното заплащане също предварително преди потегляне на стоката. За 10к обаче не мисля, че и те ще се навият. Виж ако сумата е по-голяма всичко става много по-лесно
 
От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

Точно 10 000 са нито някаква голяма сума дето да се дигне който и да е. Ама пък не знам Вашите мащаби ама за мен не е много малка сума да я рискувам :)
 
От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

Разбира се, че 10к не са малка сума, просто исках да насоча вниманието ти ако може сделката да е по-голяма и тогава със сигурност всичко ще се нареди по лесно. Задължително трябва да се плати стоката преди да потегли, това е единствения вариант, за да си сигурен, че не е измама или пък на някой може да му скимне да не я приеме там
 
От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

Предварително заплащане - с Русия......мисля че и законодателството им няма да го позволи /само мисля/.
Най сигурния вариант е акредитив.
 
От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

Как точно няма да им позволи законодателството да дойдат тук, да закупят стоката и да я експортират сами?
 
От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

Това означава да имат регистрирана фирма тук или най малко представителство. В повечето държави. всеки превод извън страната /има лимити/ трябва да е подплатен с документи /основание за плащане/
Пример - в Гърция. без да представиш митнически документ за стоката. не можеш да направиш банков превод. Винаги има и вратички......но там винаги има и проблеми.
 
От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

Проблемите са за дилетантите, има си фирми посредници, които могат да уредят всичко много бързо, дори и руската фирма да не е стъпвала на БГ пазара. Кофти в случая е че сумата е малка за да се ангажират специални представители от руска страна и фирми около нея
 
От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

Ползване на WebMoney. При проблеми – пускане на арбитраж. Изискване: минималните атестати на 2-те страни да бъдат персонални (т.е. персонален атестат). А за пращането - DHL или FedEx със задължително подписване при получаване + tracking (а преди изпращане, задължителни качествени снимки на стоката, която ще се изпраща, дори може и видео, докато се „опакова“ и т.н., вкл. в куриерската служба, за да послужат като евентуално доказателство в бъдеще време при „оспорване“ тип стоката не отговаря на тази, за която „чатихме/се разбрахме“). Български пощи имат имат проследяване, но тяхното е „бозаво“ така да се каже.

Алтернативен вариант: Escrow.

http://en.wikipedia.org/wiki/Escrow
WebMoney Escrow (+ видео нагледно и описание в др. секции)
https://www.escrow.com/
http://www.escroweurope.com/en/home.aspx
 
От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

Май уплашихме човека с нашите коментари.
Винаги има първи път. Моите съвети са за да не рискуваш.
 
От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

аз не виждам проблем да пусне една проформа фактура, получава парите по банка и праща стоката с куриер за който са се разбрали, със застраховка.
 
От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

Договор с електронен подпис може би - преведен на руски и български? Съветите на шерифа с повече от достатъчни, аз само допълвам. :)
 
От: От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

Изглежда повечето от вас тук нямат 18 години...

http://vnos-iznos.com/акредитиви-предимства-и-недостатъци/

Ей тук е описано по-просто какво се прави и какъв е метода. ВСИЧКИ банки издават акредитивни писма...
Не че нямаме 18, просто не всеки предлага стоки и като ни питат нещо такова караме на логика. ;)
 
От: От: Някой правил ли е бизнес с Русия?

Изглежда повечето от вас тук нямат 18 години...

http://vnos-iznos.com/акредитиви-предимства-и-недостатъци/

Ей тук е описано по-просто какво се прави и какъв е метода. ВСИЧКИ банки издават акредитивни писма...

Да, това е „Bank Escrow“ варианта. Всъщност дори и го има описан в Wikipedia линка, който дадох, секция Internet Escrow, 3-тия пасаж текст:

In the European Union (Русия е ИЗВЪН него => може би не върши работа), the Payment Services Directive, which commenced on 1 November 2009, has for the first time allowed the introduction of very low-cost Internet escrow services that are properly licensed and government-regulated.[6] The regulatory framework in the EU allows these web-based escrow services, which operate along the lines of expensive Letter of Credit service run by banks for international buyers and sellers, but at a cost in cents rather than thousands of Euros, the ability to enhance security in commercial transactions.
Акредитив = Letter of Credit. Че всички издават, добре. Само дето отсрещния руснак И не ползват IBAN системата (RU Banks), И може да не се съгласи на този вариант.
 

Горе